Рішення
від 17.10.2024 по справі 908/1876/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

номер провадження справи 15/129/24

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.10.2024 Справа № 908/1876/24

м.Запоріжжя Запорізької області

Господарський суд Запорізької області у складі судді Горохова І.С., розглянувши матеріали

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс, 01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 13-15

до відповідача Фізичної особи - підприємця Лось Валерія Івановича, АДРЕСА_1

про стягнення коштів

без повідомлення (виклику) учасників справи

суть спору

05.07.2024 до Господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс до відповідача Фізичної особи - підприємця Лось Валерія Івановича про стягнення заборгованості за договором про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту № 691020 від 28.05.2021 в розмірі 402 600,63 грн.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 05.07.2024, справу № 908/1876/24 передано на розгляд судді Горохову І.С.

Ухвалою суду від 16.07.2024 позовна заява була залишена без руху для усунення недоліків, допущених позивачем.

22.07.2024 на адресу суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс про усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою суду від 24.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/1876/24. Присвоєно справі номер провадження 15/129/24, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, без проведення (виклику) судового засідання.

Запропоновано відповідачу в строк до 23.08.2024 подати відзив на позовну заяву разом із доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтуються заперечення відповідача або визнання позовних вимог, якщо такі не надані позивачем; позивачу запропоновано у строк до 06.09.2024 у разі отримання відзиву на позов надати суду відповідь на відзив, оформлену згідно з вимогами ст. 166 ГПК України, з доказами, які підтверджують обставини, на яких ґрунтується відповідь позивача, якщо такі докази не надані відповідачем; а також запропоновано відповідачу у строк не пізніше 23.09.2024 подати заперечення на відповідь на відзив, оформлені відповідно до ст. 167 ГПК України.

Позов обґрунтовано порушенням відповідачем умов укладеного з позивачем договору про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту. У зв`язку із неповерненням кредитних коштів та не сплатою процентів та комісії за умовами договору, позивач просить стягнути з відповідача заборгованість в сумі 402 600,63 горн, з яких: 243 600,04 грн - заборгованість за тілом кредиту, 159 000,59 грн заборгованість по процентам за користування кредитом та комісії. Судові витрати по сплаті судового збору в сумі 6 039,01 грн та на правничу допомогу в сумі 10 000,00 грн позивач просить покласти на відповідача.

За офіційним даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних-підприємців та громадських формувань (відповідь на запит суду № 679824 від 08.07.2024) місцезнаходженням відповідача є адреса: АДРЕСА_2 .

Поштове відправлення (копія ухвали Господарського суду Запорізької області від 24.07.2024 у справі № 908/1876/24), надіслане на вказану адресу відповідача, повернулось до суду не врученим відповідачеві з позначкою підприємства зв`язку «за закінченням терміну зберігання».

Відповідно до п. 5 ч. 6 ст. 242 Господарського процесуального кодексу України (далі за текстом ГПК України) днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, яка зареєстрована у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила суду іншої адреси.

Згідно з ч. 7 ст. 120 ГПК України учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місцезнаходження чи місця проживання під час розгляду справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають електронного кабінету та яких неможливо сповістити за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає чи не перебуває.

Заяви про зміну відповідачем місцезнаходження на адресу суду не надходило.

Відповідно до пункту 4 частини 6 статті 242 ГПК України днем вручення судового рішення є день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати копію судового рішення чи відмітки про відсутність особи за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою суду.

Отже, у разі якщо ухвалу про вчинення відповідної процесуальної дії направлено судом за належною адресою, тобто повідомленою суду стороною і повернуто підприємством зв`язку з посиланням на відсутність (вибуття) адресата, відмову від одержання, закінчення строку зберігання поштового відправлення тощо, то вважається, що адресат повідомлений про вчинення відповідної процесуальної дії.

Крім того, за змістом ст. 2 Закону України "Про доступ до судових рішень", кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі, тому відповідач мав можливість ознайомитися з текстом ухвали суду від 24.07.2024 у даній справі на сайті Єдиного державного реєстру судових рішень.

Суд вважає, що ним вжито всі залежні від нього заходи для повідомлення відповідача належним чином про розгляд справи та забезпечення реалізації ним права на судовий захист своїх прав та інтересів.

Згідно з ч. 2, 3 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України розгляд справи по суті в порядку спрощеного провадження починається з відкриття першого судового засідання або через тридцять днів з дня відкриття провадження у справі, якщо судове засідання не проводиться. Якщо для розгляду справи у порядку спрощеного позовного провадження відповідно до цього Кодексу судове засідання не проводиться, процесуальні дії, строк вчинення яких відповідно до цього Кодексу обмежений першим судовим засіданням у справі, можуть вчинятися протягом тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Відповідно до ч. 5, 7 ст. 252 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої із сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін. Клопотання про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням сторін відповідач має подати в строк для подання відзиву, а позивач - разом з позовом або не пізніше п`яти днів з дня отримання відзиву.

Клопотань про розгляд справи у судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходило.

Згідно з ст. 248 ГПК України суд розглядає справи у порядку спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів з дня відкриття провадження у справі.

Враховуючи приписи ч. ч. 4, 5 ст. 240 ГПК України, у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення. Датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.

Розглянувши та дослідивши матеріали справи, суд щодо спору зазначає наступне.

28.05.2021 Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс (позивач, Кредитодавець за договором) та Фізичною особою підприємцем Лось Валерієм Івановичем (відповідач, Позичальник за договором) підписано із використанням кваліфікованого електронного підпису договір про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, № 691020 (надалі договір).

Згідно з п. 1.1 договору Кредитодавець надає Позичальнику Кредит у сумі 300 000,00 грн на цілі, зазначені у пункті 1.4 цього договору, а Позичальник зобов`язується своєчасно та у повному обсязі виплачувати Кредитодавцю проценти за користування кредитом, комісії та інші платежі, передбачені цим договором, використати кредит за цільовим призначенням, виконати інші умови цього договору та повернути Кредитодавцю кредит у строки, визначені цим договором. Сума кредиту надається на рахунок Позичальника, зазначений у пункті 12.2 цього договору, за вирахуванням Комісії за надання кредиту, що вказана в п. 1.2 договору.

Відповідно до п. 1.4 договору кредит надається для поповнення оборотних коштів, придбання основних засобів.

У п. 1.2 договору визначено, що розмір процентів за користування кредитом складає 0,0001% процентів річних. Додатково Позичальник сплачує: щомісяця на користь Кредитодавця комісію за супроводження кредиту в розмірі 2,0 % від суми кредиту, зазначеної в пункті 1.1 договору; комісію за надання кредиту 2,99% від суми кредиту,

зазначеної в пункті 1.1 договору. Сплачується разово в день укладання цього договору.

За умовами п. 1.3 договору кредит надається з терміном остаточного повернення 28 травня 2025 року. Повернення Кредиту, сплата процентів та комісії за супроводження кредиту здійснюється Позичальником згідно з графіком повернення кредиту або достроково відповідно до умов цього договору, але в будь-якому випадку не пізніше терміну остаточного повернення кредиту, встановленого згідно з цим договором. Сторони дійшли згоди встановити графік повернення кредиту у додатку № 1 до цього договору, який є невід`ємною частиною цього договору.

Відповідно до п. 4.1 договору кредит надається у безготівковій формі на цілі, визначені пунктом 1.4 цього договору, шляхом перерахування кредиту на рахунок Позичальника, зазначені у п. 12.2 договору, за вирахуванням комісії за надання кредиту, що вказана в п. 1.2 договору.

Згідно з п. 5.1 договору проценти нараховуються щомісячно на суму кредиту, що фактично надана Позичальнику і не повернена Кредиитодавцю протягом всього строку наявності такої суми, виходячи з фактичної кількості днів у місяці та році. При цьому день надання кредиту враховується, а день повернення кредиту не враховується при нарахуванні процентів. Комісія за супроводження кредиту нараховується 01-го числа наступного місяця з дати підписання договору і в подальшому нараховується щомісяця у строки, визначені цим пунктом на суму кредиту, визначе6ну в п. 1.1 договору.

У п. 5.2 договору визначено, що проценти та комісії, нараховані за місяць, Позичальник зобов`язаний сплачувати щомісяця, починаючи з другого місяця, наступного за місяцем укладання договору, до календарного числа місяця, в якому було укладено договір, включно із числом, або в останній календарний день наступного місяця, якщо в ньому менше календарних днів, ніж у попередньому місяці (крім процентів та комісій, строки сплати яких визначені в наступних абзацах цього пункту). Проценти та комісії, нараховані за місяць, в якому відбувається повне повернення кредиту, повинні бути сплачені не пізніше дня повернення кредиту. Позичальник має право сплатити комісію за супроводження кредиту за весь строк користування кредитом, в тому числі за рахунок отриманих кредитних коштів. При цьому у разі дострокового часткового або повного погашення кредиту комісія за супроводження кредиту не підлягає поверненню.

Згідно з п. 5.3 договору комісія за надання кредиту нараховується на суму кредиту, вказаного в п. 1.1 договору, та автоматично стягується з суми кредиту. Сума кредиту надається на рахунок Позичальника, зазначений у п. 12.2 договору за вирахуванням комісії за надання кредиту, що вказана в п. 1.2 договору.

На виконання умов договору позивач платіжною інструкцією № 132 від 28.05.2021 перерахував на вказаний в договорі банківський рахунок відповідача кредитні кошти в сумі 291 030,00 грн за вируванням комісії за надання кредиту (300 000,00 грн - 2,99 % від суми кредиту, яка сплачується разово у день укладання договору).

Відповідачем порушено зобов`язання щодо повернення кредитних коштів, щодо сплати процентів за користування кредитом та комісії за супроводження кредиту, що підтверджується розрахунком заборгованості.

Відповідно до п. 9.6 договору Кредитодавець має право вимагати дострокового повернення кредиту, сплати процентів за користування ним, сплати комісії за супроводження кредиту і виконання усіх інших зобов`язань Позичальника за цим договором та після їх виконання в односторонньому порядку розірвати цей договір у будь-якому з наступних випадків:

- у разі суттєвого порушення Позичальником цього договору;

- у разі не надання Позичальником документів та/або інформації , необхідних для його ідентифікації та вивчення, або у разі, коли ідентифікація Позичальника є неможливою чи в разі не надання документів та інформації, передбаченої пунктом 6.1 договору.

В п. 9.5 договору сторони визначили обставини, які є суттєвим порушенням Позичальником умов цього договору, серед яких, зокрема, повне або часткове прострочення сплати платежу за кредитом у визначені графіком повернення кредиту строки, якщо таке прострочення складає 10 (десять) і більше календарних днів; повне або часткове прострочення сплати процентів за користування кредитом хоча б за один місяць, якщо таке прострочення складає 10 (десять) і більше календарних днів.

19.06.2024 відповідачу направлено повідомлення вимогу № 628 від 19.06.2024 про погашення заборгованості за договором в сумі 402 600,63 грн, до якої додано детальний розрахунок заборгованості.

Повідомлення-вимога були направлені засобом поштового зв`язку на адресу відповідача, про що свідчать опис вкладення з відбитком календарного штемпеля поштового відділення від 19.06.2024 та накладна на здійснення поштового відправлення № 0101417773577 від 19.06.2024.

Судом за допомогою сайт Укрпошта здійснено відстеження поштового відправлення за трек-номером 0101417773577 та встановлено, що кореспонденція була вручена особисто отримувачу 04.07.2024.

Проаналізувавши фактичні обставини справи та норми чинного законодавства, оцінивши представлені докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.

За змістом статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.

Нормами статті 626 ЦК України встановлено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків.

Відповідно до ст. 638 ЦК України договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди. Договір укладається шляхом пропозиції однієї сторони укласти договір (оферти) і прийняття пропозиції (акцепту) другою стороною.

Частиною першою статті 1054 ЦК України встановлено, що за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.

До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору (ч. 2 ст. 1054 ЦК України).

За змістом статті 10561 ЦК України розмір процентів та порядок їх сплати за договором визначаються в договорі залежно від кредитного ризику, наданого забезпечення, попиту і пропозицій, які склалися на кредитному ринку, строку користування кредитом, розміру облікової ставки та інших факторів.

Відповідно до ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Згідно зі статтею 1049 ЦК України позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками.

Частиною 2 статті 1050 ЦК України передбачено, що якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позики позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 639 ЦК України якщо сторони домовилися укласти договір у певній формі, він вважається укладеним з моменту надання йому цієї форми, навіть якщо законом ця форма для даного виду договорів не вимагалася.

Відповідно до ч.1 ст. 205 ЦК України правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.

Відповідно до положень ч. 1ст. 5 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, електронний документ - документ, інформація в якому зафіксована у вигляді електронних даних, включаючи обов`язкові реквізити документа.

Частинами 1, 2 статті 6 Закону України Про електронні документи та електронний документообіг, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, визначено, що для ідентифікації автора електронного документа може використовуватися електронний підпис. Накладанням електронного підпису завершується створення електронного документа.

Згідно з ч. 4 ст. 18 Закону України Про електронні довірчі послуги, в редакції на момент виникнення спірних правовідносин, кваліфікований електронний підпис має таку саму юридичну силу, як і власноручний підпис, та має презумпцію його відповідності власноручному підпису.

З урахуванням вказаних норм права та обставин справи, враховуючи, що електронний цифровий підпис за правовим статусом прирівнюється до власноручного підпису, суд дійшов висновку, що подані до суду паперові копії електронних доказів (про які зазначено вище) свідчать, що між позивачем та відповідачем шляхом накладення укладено в письмовій формі договір про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту. Сторонами досягнуто згоди щодо усіх істотних умов, необхідних для даного виду договору.

Позивач і відповідач в договорі визначили суму кредиту 300 000,00 грн, сплату щомісячно комісії за супроводження кредиту та процентів за користування кредитом, а також сплату один раз комісії за надання кредиту.

Порядок та строки сплати кредиту, процентів та комісії сторони узгодили у графіку повернення кредиту, що є невід`ємною частиною договору, та передбачає щомісячну сплату відповідачем на користь позивача вказаних вище сум.

Позивач взяті на себе зобов`язання за договором виконав, перевівши на рахунок відповідача обумовлені умовами договору грошові кошти.

Згідно ч. 1 ст. 530 ЦК України якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Відповідач свої зобов`язання за договором щодо своєчасної та повної сплати щомісячних платежів з повернення кредитних коштів та сплати процентів за користування кредитом і комісії за супроводження кредиту не виконав належним чином. У зв`язку із викладеним, згідно розрахунку позивача станом на 26.06.2024 утворилась заборгованість за договором в сумі 402 600,63 грн, з яких: заборгованість за кредитом 243 600,04 грн, заборгованість по процентам за користування кредитом з 28.05.2021 по 25.06.2024 0,59 грн, заборгованість зі сплати комісії за супроводження кредиту з 28.03.2022 по 25.06.2024 159 000,00 грн.

Розрахунки позивача перевірені судом, та встановлено що вони виконані правильно.

Надіслана позивачем відповідачу повідомлення - вимога про сплату боргу залишена без задоволення.

Відповідно до ст. 629 ЦК України договір є обов`язковим для виконання сторонами.

Статтями 525, 526 ЦК України визначено, що одностороння відмова від зобов`язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 193 ГК України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Враховуючи вищевикладене та невиконання відповідачем у строк своїх зобов`язань, у позивача виникло право вимагати повернення заборгованості за кредитним договором.

Частинами 3, 4 статті 13 ГПК України передбачено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до ст. 77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до частини першої статті 74 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять до предмета доказування.

Необхідність доводити обставини, на які учасник справи посилається як на підставу своїх вимог і заперечень в господарському процесі, є складовою обов`язку сприяти всебічному, повному та об`єктивному встановленню усіх обставин справи, що передбачає, зокрема, подання належних доказів, тобто таких, що підтверджують обставини, які входять у предмет доказування у справі, з відповідним посиланням на те, які обставини цей доказ підтверджує.

При цьому, одним з основних принципів господарського судочинства є принцип змагальності.

Названий принцип полягає в тому, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається на підтвердження чи заперечення вимог.

Позивач надав всі необхідні докази в обґрунтування позовних вимог.

Відповідачем не подано ані обґрунтованих заперечень вимогам позивача, ані доказів сплати заборгованості за договором, у зв`язку з чим суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню.

Згідно із ст. 129 ГПК України судові витрати зі сплати судового збору у цій справі покладаються на відповідача.

Також позивач просить стягнути з відповідача витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 000,00 грн.

Статтею 126 ГПК України передбачено, що витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Поняття особи, яка є адвокатом, наводиться в статті 6 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», відповідно до положень якої, що адвокатом може бути фізична особа, яка має повну вищу юридичну освіту, володіє державною мовою, має стаж роботи в галузі права не менше двох років, склала кваліфікаційний іспит, пройшла стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), склала присягу адвоката України та отримала свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» договір про надання правової допомоги - домовленість, за якою одна сторона (адвокат, адвокатське бюро, адвокатське об`єднання) зобов`язується здійснити захист, представництво або надати інші види правової допомоги другій стороні (клієнту) на умовах і в порядку, що визначені договором, а клієнт зобов`язується оплатити надання правової допомоги та фактичні витрати, необхідні для виконання договору.

Відповідно до ч. 3 ст. 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» при встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

17.06.2024 між Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс (Товариство за договором) та адвокатом Кондратюк Ольгою Анатоліївною (Адвокат за договором) укладено договір про надання правничої допомоги.

Відповідно до умов п. 1.1 договору адвокат Кондратюк О.А. приймає на себе обов`язки представляти права і законні інтереси ТОВ Фінансова компанія Актівітіс в усіх органах, підприємствах та організаціях усіх форм власності, судах та усіх правоохоронних органах під час слідства, досудового слідства, усіх слідчих дій, які відбуваються за участю Товариства чи щодо його майна, здійснювати діяльність Адвоката згідно з умовами цього договору з усіма правами захисника, представника потерпілого, цивільного позивача, цивільного відповідача.

Згідно з п. 1.2 договору Адвокат зобов`язується надавати правову допомогу в будь-яких установах, організаціях, на підприємствах незалежно від їх підпорядкування, форми власності та галузевої належності при вирішенні питань, пов`язаних з судовими справами, у т.ч. в судах (першої інстанції, апеляційної інстанції, касаційної інстанції) в загальній, цивільній, господарській, кримінальній юрисдикції з усіма правами, які надано законом позивачу, заявнику, скаржнику, відповідачу, третій особі та потерпілому, окрім права змінювати підстави, предмет позову, відмовлятись від позовних вимог, визнавати позовні вимоги, зменшувати розмір позовних вимог, вкладати мирову угоду….

Відповідно до п. 4.2 договору, розмір та порядок оплати послуг Адвоката при виконанні робіт, наведених у п. 1.1 та п. 1.2 цього договору , визначається окремою додатковою угодою до даного договору.

17.06.2024 між Адвокатом та Товариством укладено додаткову угоду № 1 до договору про надання правничої допомоги від 17.06.2024, якою сторони погодили розмір оплати послуг Адвоката щодо підготовки процесуальних документів в рамках справи про стягнення заборгованості за договором про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах кредиту, № 691020 від 28.05.2021, укладеного з ФОП Лось В.І., у суді першої інстанції.

За умовами додаткової угоди № 1 сторони визначили обсяг робіт Адвоката та їх вартість, зокрема: 1) ознайомлення з матеріалами кредитної справи на предмет виконання зобов`язань за договором про надання коштів у позику, в тому числі і на умовах фінансового кредиту, № 691020 від 28.05.2021, з боку позичальника ФОП Лось В.І., консультація клієнта на предмет перспектив звернення до суду з позовною заявою про стягнення заборгованості: 2 години 2 000,00 грн; 2) підготовка і відправлення повідомлення вимоги про повернення заборгованості за договором про надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, № 691020 від 28.05.2021 до ФОП Лось В.І.: 3 години 3 000,00 грн; 3) підготовка позовної заяви про стягнення заборгованості за договором про надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, № 691020 від 28.05.2021, з ФОП Лось В.І.: 5 годин 5 000,00 грн.

26.06.2024 між сторонами підписано акт приймання передачі наданих послуг № 1 за договором про надання правничої допомоги від 17.06.2024, згідно з яким Адвокатом надано послуги Товариству на суму 10 000,00 грн, визначені умовами додаткової угоди №1. Зазначено, що Клієнт не має жодних заперечень чи зауважень щодо обсягу та ціни послуг, наданих Адвокатом.

З урахуванням наданих документів, змісту виконаних адвокатом робіт та наданих послуг під час розгляду даної справи, виходячи із критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, враховуючи конкретні обставини справи, суд вважає, що 10 00,00 грн становлять співмірні і розумні витрати позивача на професійну правничу допомогу у даній справі, тому в зв`язку з задоволенням позову судові витрати з професійної правничої допомоги покладаються на відповідача.

Керуючись ст. ст. 123, 126, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

вирішив

Позов задовольнити повністю.

Стягнути з Фізичної особи підприємця Лось Валерія Івановича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 13-15, ідентифікаційний код юридичної особи 38800017) заборгованість за договором про надання коштів у позику, у тому числі і на умовах фінансового кредиту, № 691020 від 28.05.2021 по тілу кредиту 243 600,04 грн (двісті сорок три тисячі шістсот гривень 04 коп.), по процентам за користування кредитом 0,59 грн (нуль гривень 59 коп.), по комісії за супроводження кредиту 159 000,00 грн (сто п`ятдесят дев`ять тисяч гривень 00 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи підприємця Лось Валерія Івановича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 13-15, ідентифікаційний код юридичної особи 38800017) судовий збір у розмірі 6039,01 грн (шість тисяч тридцять дев`ять гривень 01 коп.). Видати наказ.

Стягнути з Фізичної особи підприємця Лось Валерія Івановича ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Актівітіс (01014, м. Київ, вул. Болсуновська, буд. 13-15, ідентифікаційний код юридичної особи 38800017) витрати на професійну правничу допомогу в розмірі 10 00,00 грн (десять тисяч гривень 00 коп.). Видати наказ.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 21 жовтня 2024 року.

Суддя І. С. Горохов

СудГосподарський суд Запорізької області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122427281
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування

Судовий реєстр по справі —908/1876/24

Судовий наказ від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Судовий наказ від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Судовий наказ від 18.11.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Ухвала від 06.11.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Рішення від 17.10.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

Ухвала від 24.07.2024

Господарське

Господарський суд Запорізької області

Горохов І.С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні