Рішення
від 11.10.2024 по справі 912/1211/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. В`ячеслава Чорновола, 29/32, м. Кропивницький, 25006,

тел. (0522) 30-10-22, 30-10-23, код ЄДРПОУ 03499951,

e-mail: inbox@kr.arbitr.gov.ua, web: http://kr.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2024 рокуСправа № 912/1211/24

Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Кабакової В.Г., за участю секретаря судового засідання Лупенко А.І., розглянув у відкритому судовому засіданні матеріали справи №912/1211/24

за позовом Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради", вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030

до відповідача Фізичної особи-підприємця Бучнєвої Олесі Вікторівни, АДРЕСА_1

про розірвання договору

Представники

від позивача - Котига І.В. адвокат, ордер серії ВА № 1080308 від 08.08.2023,

від відповідача - Мельник О.В. адвокат, ордер серії ВА № 1083182 від 18.06.2024,

До Господарського суду Кіровоградської області надійшла позовна заява Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" до Фізичної особи-підприємця Бучнєвої Олесі Вікторівни з вимогами про розірвання договору про надання ритуальних послуг від 09.01.2023 укладеного між сторонами, з покладенням судового збору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про неналежне виконання відповідачем зобов`язань за Договором про надання ритуальних послуг від 09.01.2023.

Ухвалою від 20.05.2024 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у справі № 912/1211/24 за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначив на 18.06.2024 об 11:30 год та встановив сторонам строки для подання заяв по суті справи.

07.06.2024 відповідач подав суду відзив на позов, де заперечив позовні вимоги.

17.06.2024 через систему "Електронний суд" позивач подав суду відповідь на відзив.

В підготовчому засіданні 18.06.2024 суд оголосив перерву до 02.07.2024 о 12:00 год.

21.06.2024 відповідач подав суду заперечення.

Ухвалою від 02.07.2024, продовжено строк підготовчого провадження на 30 днів, надано відповідачу можливість подання до матеріалів справи доказу - рішення антимонопольного комітету України, у строк до завершення розгляду справи. Закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 09.08.2024 об 11:00.

24.07.2024 позивачем подано Клопотання про застосування заходів процесуального примусу в порядку статей 131, 132, 169 ГПК України.

В судовому засіданні за клопотанням відповідача, мотивованого перебуванням представника на лікарняному, оголошено перерву до 11:00 16.08.2024.

В засіданні 16.08.2024 оголошено перерву до 21.08.2024 о 11:00 год.

Відповідачем 21.08.2024 подано клопотання про долучення доказів, а саме копію листа Південно-східного міжобласного територіального відділення Антимонопольного комітету України № 54-02/1784е від 25.07.2024 "Про подовження строку розгляду заяви".

В засіданні 21.08.2024 оголошено перерву до 14:00 28.08.2028.

28.08.2024 відповідачем подано клопотання про виклик свідка.

Ухвалою від 28.08.2024 оголошено перерву до 04.09.2024 о 10:00. Викликано в судове засідання для допиту як свідка ОСОБА_1 .

В засіданні 04.09.2024 суд допитав свідка ОСОБА_1 , продовжив дослідження доказів, оголосив перерву за клопотанням відповідача щодо дати до 24.09.2024 о 11:00 та зобов`язав учасників в порядку надання пояснень надати пакети документів стосовно правовідносин з особами згідно переліку.

Позивачем 06.09.2024 подано клопотання про долучення доказів щодо обставин поховання ОСОБА_2 .

Відповідачем 23.09.2024 надано додаткові письмові пояснення щодо поховання ОСОБА_2 та щодо наявності договорів-замовлення укладених між ФОП Бучнєвою О.В. та замовниками.

В засіданні 24.09.2024 оголошено перерву до 12:00 год 01.10.2024.

Відповідачем 30.09.2024 подано клопотання про відкладення розгляду справи мотивоване необхідністю подання рішення Антимонопольного комітету України, про яке зазначалось вище.

Позивачем 30.09.2024 також подано заперечення на додаткові письмові пояснення відповідача щодо окремих питань від 23.09.2024.

Ухвалою від 01.10.2024 суд відмовив в задоволенні клопотання позивача від 06.09.2024 про долучення доказів. Залишив без розгляду пояснення відповідача від 23.09.2024 і пояснення позивача від 30.09.2024 в частині обставин поховання ОСОБА_2 . Прийняв до розгляду письмові пояснення відповідача і заперечення позивача щодо письмових договорів - замовлень, укладених відповідачем із замовником. Оголосив перерву в судовому засіданні до 07.10.2024 о 16:15 год.

07.10.2024 відповідач подав клопотання про долучення доказів, а саме листування з Антимонопольним комітетом України.

Позивачем 07.10.2024 подано заперечення на клопотання про відкладення розгляду справи.

В засіданні 07.10.2024 відповідач підтримав клопотання про відкладення розгляду справи.

Суд протокольною ухвалою з огляду на подані позивачем докази щодо можливого розгляду Антимонопольним комітетом України заяви відповідача протягом 3 років, відмовив в задоволенні клопотання відповідача про відкладення розгляду справи до отримання рішення Антимонопольного комітету.

За клопотанням відповідача щодо необхідності підготуватись до дебатів, оголошено перерву до 10:00 год 11.10.2024.

В засіданні відповідачем заявлено усне клопотання з тих же підстав для відкладення розгляду справи, яке відхилено судом.

Обставини справи.

Постановою Центрального апеляційного господарського суду від 09.01.2023 у справі № 912/180/22, апеляційну скаргу Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" задоволено частково.

Рішення Господарського суду Кіровоградської області від 11.08.2022 року у справі №912/180/22 змінено.

Постановлено вважати укладеним договір про надання ритуальних послуг між Фізичною особою-підприємцем Бучнєвою Олесею Вікторівною та Комунальним підприємством "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" в редакції позивача, з виключенням з п. 2.2.1 Договору, зазначеного судом, такого вида послуг, як оформлення свідоцтва про поховання.

"Договір про надання ритуальних послуг

Комунальне підприємство "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування", в особі начальника Вісяникова Ю.І., який діє на підставі статуту з однієї сторони та Фізична особа-підприємець Бучнєва Олеся Вікторівна відомості про якого внесені до ЄДР за номером 2 444 017 0000 009733, з іншої сторони, далі за тектосм разом іменуються сторони, уклали цей договір про таке:

1. Предмет договору:

1.1. Предметом договору є надання ритуальних послуг.

1.2. Взаємовідносини між Ритуальною службою і Виконавцем послуг регулюються Конституцією України, Законом України "Про поховання та похоронну справу", іншим законодавством України та цим договором.

1.3. Господарські відносини між Ритуальною службою та Виконавцем послуг визначаються за згодою сторін.

2. Права сторін

2.1. Ритуальна служба має право:

2.1.1. Здійснювати організацію та проведення поховання.

2.2. Виконавець послуг має право:

2.2.1. Відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги:

оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання;

копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);

монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;

кремація тіл померлих;

організація відправлення труни з тілом чи урни з прахом померлого за межі України;

запаювання оцинкованої труни;

перевезення тіла в труні;

бригада, катафалк.

2.2.2. На підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого, надавати будь-які інші ритуальні послуги поховання померлих громадян, які не суперечать положенням діючого законодавства України та не передбачені п.п. 2.2.1. договору.

2.2.3. Самостійно, на підставі звернення осіб, які зобов`язалися поховати померлого, виготовляти та реалізовувати предмети ритуальної належності, якщо вони відповідають державним стандартам та затвердженій вартості, передбаченим законодавством (стаття 12 Закону України "Про поховання та похоронну справу").

3. Обов`язки сторін

3.1. Ритуальна служба зобов`язана:

3.1.1. При зверненні особи, що зобов`язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг.

3.1.2. Відповідно до договору-замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажання родичів.

3.1.3. У місцях оформлення договорів-замовлень надати Замовникові (виконавцю волевиявлення або особі, яка зобов`язалася поховати померлого) наочну інформацію, передбачену п. 6 Типового положення про ритуальну службу в Україні.

3.1.4. Створити рівні умови для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак.

3.1.5. Забезпечити безоплатне виділення земельної ділянки для поховання труни з тілом чи урни з прахом померлого на кладовищі.

3.1.6. Створити рівні умови Виконавцям послуг.

3.1.7. Забезпечити своєчасне оформлення договору-замовлення та в термін не пізніше години передати телефоном, телефонограмою, електронною поштою або іншими засобами електронного зв`язку замовлення Виконавцю послуг.

3.2. Виконавець послуг зобов`язаний:

3.2.1. Подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує доведення нової ціни до ритуальної служби шляхом надсилання відповідного повідомлення поштою або подання його нарочно.

3.2.2. При наданні послуги з копання могили на кладовищі гарантувати збереження могил та намогильних споруд, інших елементів благоустрою могил, що розміщені поруч з новими похованнями, та відшкодовувати матеріальні збитки у разі їх пошкодження.

3.2.3. Видавати працівникам, що беруть участь у наданні ритуальних послуг, відповідні посвідчення

4. Відповідальність сторін

4.1. Ритуальна служба несе відповідальність:

4.1.1. За ненадання інформації Замовникові про Виконавців послуг та перелік ритуальних послуг, що можуть надаватися ними.

4.1.2. За неякісну і несвоєчасну організацію, оформлення договору-замовлення. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".

4.1.3. За недотримання положень чинного законодавства, стандартів та технологій при організації поховання померлих.

4.1.4. За безпідставну відмову Замовнику в оформленні договору-замовлення, за невчасне передання замовлення на послуги Виконавцю послуг.

4.2. Виконавець послуг несе відповідальність:

4.2.1. За порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".

4.2.2. При недотриманні вимог п. 3.2.2 цього договору Виконавець послуг усуває пошкодження, відшкодовує матеріальні збитки.

4.2.3. За недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.

5. Порядок вирішення спорів

5.1. Спори і розбіжності, що можуть виникати внаслідок цього договору, за змогою вирішуватимуться шляхом переговорів між учасниками

У разі не врегулювання спорів і розбіжностей шляхом переговорів розв`язання спорів здійснюється в судовому порядку.

6. Інші умови

6.1. Виконавець послуг приймає участь в заходах до Дня пам`яті на умовах, узгоджених із ним з Ритуальною службою.

6.2. Роботи та послуги, які потребують одержання ліцензії або інших дозвільних документів, Виконавець послуг може виконувати та надавати тільки за їх наявності.

7. Прикінцеві положення

7.1. Договір набирає чинності з моменту набрання законної сили судового рішення і діє, відповідно з приписами пункту 8.2. Типового положення про ритуальну службу в Україні, затвердженого Наказом державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року №193, на протязі трьох років, з моменту набрання чинності.

7.2. Договір укладається у двох примірниках (по одному для кожної сторони), які мають однакову юридичну силу.

7.3. Умови цього договору можуть бути змінені виключно за взаємною згодою Сторін шляхом укладення та підписання додаткової угоди до цього договору, яка є його невід`ємною частиною.

7.4. Сторони зобов`язуються повідомляти одна одну про зміну своїх платіжних реквізитів, місцезнаходження, номерів телефонів і факсів у десятиденний строк, починаючи з дня настання відповідних змін. Зазначені повідомлення будуть вважатися передані Стороні належним чином, якщо вони відправлені одним з таких способів: кур`єром та вручені особисто; за допомогою послуг підприємств поштового зв`язку відправлених цінним листом з описом вкладення.

8. Реквізити сторін

Комунальне підприємство ФОП Бучнєва Олеся Вікторівна,

"Ритуальна служба-спеціалізований комбінат 25005, м.Кропивницький

комунально-побутового обслуговування" вул.Мічуріна, буд №43

25030, м. Кропивницький реєстраційний номер облікової

вул. Юрія Бутусова, буд. 18 картки платника податків:

код ЄДРПОУ: 03347520 2755104342".

Позивач просить розірвати вказаний договір та обґрунтовує позовні вимоги такими обставинами і нормами права.

Згідно статті 1 Закону № 1102-ІV визначено, що поховання, це діяльність відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб у межах повноважень, визначених цим Законом, а також суб`єктів господарювання, спрямована на: забезпечення належного ставлення до тіла (останків, праху) померлого (далі - тіла): забезпечення права громадян на захоронення їхнього тіла відповідно до їх волевиявлення, якщо таке є; створення та експлуатацію об`єктів, призначених для поховання, утримання і збереження місць поховань; організацію і проведення поховань померлих та/або загиблих (далі - померлих); надання ритуальних послуг, реалізацію предметів ритуальної належності.

Статтею 2 Закону № 1102-ІV визначено ритуальні послуги, як послуги, пов`язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.

Відповідно умов Договору, КП "Ритуальна служба" позбавлена права впливати на іншу сторону у договорі щодо контролю, припинення, застосування санкцій чи розірвання договору в частині дотримання вимог порядку надання ритуальних послуг, у зв`язку з чим КП "Ритуальна служба" вимушена звернутися за захистом до суду.

За законом на позивача, як ритуальну службу покладено обов`язок здійснення організації поховання померлих і надання передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг.

КП "Ритуальна служба" здійснює свою діяльність відповідно до Закону України "Про похованнятапохороннусправу", як спеціалізоване комунальне підприємство, що створено органом місцевого самоврядування.

З метою реалізації Закону № 1102-ІV згідно наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193 затверджено:

- Типове положення про ритуальну службу в Україні (далі Типове положення);

-Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг (далі Перелік послуг);

-Необхідний мінімальний перелік вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення (далі - Перелік вимог);

-Порядок утримання кладовищ та інших місць поховань.

А також Єдину методику визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, затвердженої наказом від 19.11.2003 № 194 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства (далі - Єдина методика).

Згідно рішення міської ради м. Кропивницького № 1572 від 29.03.2018 про визнання таким, що втратило чинність рішення Кіровоградської міської ради від 28.02.2006 № 1734 передбачено, що Ритуальна служба у м. Кропивницькому має керуватися Типовим положенням про ритуальну службу в Україні, затвердженим наказом Дсржжитлокомунгоспу України від 19.11.2003 № 193.

Відповідно пункту 5 Типового положення передбачено, що ритуальна служба відповідно до покладених на неї завдань зобов`язана, зокрема:

- укладати договори-замовлення на організацію та проведення поховання, організовувати поховання померлих згідно з договорами-замовленнями;

-організовувати виконання роботи з благоустрою місць поховань відповідно до кошторису;

-забезпечувати функціонування місць поховань відповідно до порядку, визначеного відповідним виконавчим органом сільської, селищної та міської ради, згідно зі статтею 23 Закону №1102-1V;

-безоплатно виділяти місця для поховання померлого чи урни з прахом померлого на кладовищі (у колумбарії);

-реєструвати поховання та перепоховання померлих у Книзі реєстрації поховань та перепоховань;

-видавати користувачу місця поховання свідоцтво про поховання, видавані на замовлення громадян довідки про наявність поховання померлого на кладовищі в зазначеному населеному пункті;

-реєструвати намогильні споруди в Книзі обліку намогильних споруд;

-у разі осквернення могил, місць родинною поховання, навмисного руйнування та викрадання колумбарних ніш, намогильних споруд та склепів готувати та подавати до виконавчого органу відповідної сільської, селищної чи міської ради відповідний акт про суму та характеристику збитку;

- на підставі договору-замовлення забезпечувати безперешкодний доступ на територію кладовища (крематорію) суб`єкта господарської діяльності (далі - виконавця послуг), з яким укладено договір про надання ритуальних послуг;

-здійснювати інші функції відповідно до Закону України "Про поховання та похоронну справу".

Враховуючи систематичні порушення прав та законних інтересів позивача в період 2023 - 2024 років, з метою досудового врегулювання спору, ФОП Бучнєвій О.В., як порушнику цих прав та інтересів, в порядку частини 2 статті 188, частини 2 статті 222 Господарського кодексу України було направлено, письмові претензії №141/1 від 07.09.2023 та №23/01 від 05.02.2024 про неподання тарифів та виявлені на той період часу 88 фактів порушення порядку надання ритуальних послуг, у вигляді надання ритуальних послуг через своїх представників, які діяли в її інтересах.

При цьому ФОП Бучнєва О.В. була попереджена про можливе застосування санкцій - розірвання договору в судовому порядку, в разі продовження порушення порядку надання ритуальних послуг.

У відповідь на ці претензії, було отримано листи від 29.09.2023 та 23.02.2024, в яких ФОП Бучнєва О.В. зазначила, що не визнає порушень пункту 3.2.1. Договору, щодо обов`язку подання до ритуальної служби переліку ритуальних послуг, їх характеристики та вартості, у зв`язку з тим, що не отримала їх у уповноваженого органу та взагалі ігнорує, факти усунення порушення порядку надання ритуальних послуг через своїх представників, які діють в її інтересах та на її користь.

Після цього, вказує позивач, ФОП Бучнєва О.В. не усунула і не припинила вчиняти дії та порушувати порядок надання ритуальних послуг, а навпаки відчуваючи відсутність правової відповідальність за господарські правопорушення, продовжує протиправну діяльність в сфері надання ритуальних послуг.

Враховуючи, що Договором не передбачено умов розірвання договору в односторонньому порядку, позивач звернувся до суду в порядку розірвання договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною.

Фактичні обставини, якими позивач обґрунтовує свої позовні вимоги щодо порушення відповідачем істотних умов Договору та порядку надання ритуальних послуг:

І.Відповідач не подав до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість у відповідності до умов п. 3.2.1. Договору та вимог ч. 1 ст. 10, ч. 3, 5 ст. 12 Закону № 1102-ІV, у зв`язку з відсутністю встановлених органом місцевого самоврядування переліку та тарифів на ритуальні послуги, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, що є обов`язковою умовою для здійснення даного виду діяльності;

II.Надання відповідачем ритуальних послуг, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, для організації поховання через безпідставні звернення своїх представників (Ляш Ю.В., Тараненко А.Д., Медведенко Р.Ю.). з метою формального укладення договорів - замовлення із КП "Ритуальна служба", але фактичним наданням послуг займається ФОП Бучнєва О.В. у 175 фактах поховань;

III.Порушення порядку надання ритуальних послуг при перевезенні тіл померлих з місця виявлення померлого до СМЕ (Морг) у 49 фактів;

IV.Надання ритуальних послуг без обов`язкового укладення договору замовлення, замовнику поховання (виконавцю волевиявлення померлого) гр. ОСОБА_1 .

Відповідно до положень ЦК України:

- кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства (стаття 15);

- кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу; способами захисту цивільних прав та інтересів може бути, зокрема, припинення правовідношення (частини перша, друга статті 16).

Згідно з приписом частини другої статті 4 ГПК України юридичні особи мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду.

Системний аналіз наведених норм матеріального і процесуального права в їх взаємозв`язку свідчить про те, що розірвання господарського договору в судовому порядку за позовом однієї з його сторін є способом захисту порушених прав та/або законних інтересів такої сторони.

ГПК України також передбачено, що:

- судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (частини перша, третя, четверта статті 13);

- доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи (частина перша статті 73);

- кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються, зокрема, сторонами (частини перша, третя статті 74);

- предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення (частина друга статті 76).

Відповідно до ст. 907 ЦК України, договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.

Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.

Згідно зі статтею 610 ЦК України порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 611 ЦК України у разі порушення зобов`язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема припинення зобов`язання внаслідок односторонньої відмови від зобов`язання, якщо це встановлено договором або законом, або розірвання договору.

Підстави для зміни або розірвання договору визначені статтею 651 Цивільного кодексу України і за загальним правилом, викладеним в частині 1 цієї статті, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Про зміну або розірвання договору в порядку частини 1 статті 651 Цивільного кодексу України сторони вправі домовитися в будь-який час на свій розсуд (крім випадків, обумовлених законодавчо).

Разом з тим, законодавець передбачає випадки, коли розгляд питання про внесення змін до договору чи про його розірвання передається на вирішення суду за ініціативою однієї із сторін.

Так, за частиною 2 статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Зміна умов договору (чи його розірвання) в судовому порядку з причин істотного порушення договору є правовим наслідком порушення зобов`язання іншою стороною договору відповідно до пункту 2 частини статті 611 Цивільного кодексу України, тобто, способом реагування та захисту права від порушення договору, яке вже відбулося.

Іншими підставами для зміни або розірвання договору в судовому порядку (крім істотного його порушення) відповідно до частини 2 статті 651 Цивільного кодексу України є випадки, встановлені законом або договором, і настання таких випадків зумовлює право сторони ініціювати в судовому порядку питання зміни чи припинення відповідних договірних правовідносин.

Натомість статтею 188 Господарського кодексу України врегульовано порядок зміни розірвання господарських договорів, за яким сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду (частини 2-4 статті 188 Господарського кодексу України).

Частинами 2 та 3 статті 188 Господарського кодексу України встановлений порядок проведення сторонами договору переговорів щодо добровільної зміни чи розірвання договору. Частиною четвертою цієї статті визначено, заінтересована сторона може звернутися до суду, якщо виник спір.

Підставами для виникнення юридичного спору про внесення змін у договір чи про його розірвання, який підлягає вирішенню судом є обставини, наведені у частині 2 статті 651 Цивільного кодексу України, і ці обставини виникають в силу прямо наведених у цій нормі фактів та подій, що зумовлюють правову невизначеність у суб`єктивних правах чи інтересах. Такі підстави та умови виникнення юридичного спору у правовідносинах є однаковими незалежно від їх суб`єктного складу (за участі фізичних чи юридичних осіб) та змісту правовідносин (цивільні чи господарські).

Позивач вважає, що відповідач систематично істотно порушує умови Договору про надання ритуальних послуг від 09.01.2023 та Закону України "Про поховання та похоронну справу", інших нормативних актів, які регламентують порядок надання ритуальних послуг, затверджених наказами Державного комітету України з питань житлово-комунальною господарства від 19.11.2003 № 193 та від 19.11.2003 № 194.

Позивач за Договором позбавлений можливості впливати на дотримання вимог порядку та правил надання ритуальних послуг відповідачем.

Оцінка суду.

Щодо підстави для розірвання договору в частині того, що відповідач не подав до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість у відповідності до умов п. 3.2.1. Договору та вимог ч. 1 ст. 10, ч. 3, 5 ст. 12 Закону № 1102-ІV, у зв`язку з відсутністю встановлених органом місцевого самоврядування переліку та тарифів на ритуальні послуги, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, що є обов`язковою умовою для здійснення даного виду діяльності, суд зазначає наступне.

Згідно пункту 3.2.1. Договору передбачено, що Виконавець послуг зобов`язаний подати до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість. У разі внесення змін до вартості ритуальних послуг Виконавець послуг забезпечує доведення нової ціни до ритуальної служби шляхом надсилання відповідного повідомлення поштою або подання його нарочно.

Позивач зазначає, що з 09.01.2023 і до 10.05.2024 відповідач не подав до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість, згідно пункту 3.2.1. Договору.

Разом з цим позивачу, як адміністратору організації надання ритуальних послуг та споживачам (замовникам ритуальних послуг) не відомо, які діють тарифи на ритуальні послуги у відповідача, на підставі яких він здійснює господарську діяльність, що суперечить вимогам закону.

Приписами ч. 1 ст. 10. ч. 3. 5 ст. 12 Закону № 1102-ІV передбачено обов`язкове встановлення органом місцевого самоврядування переліку та тарифів на ритуальні послуги, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, що є обов`язковою умовою для здійснення даного виду діяльності.

Позивач звертає увагу суду, що в липні 2020 року ФОП Бучнєва О.В. при зверненні до КП "Ритуальна служба" для укладення договору про надання ритуальних послуг у додаток до заяви №10/07 віл 10.07.2020 надала друкований Необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг без власного затвердження та підпису.

Однак після визнання Договору укладеним на підставі рішення суду з 09.01.2023 року, ФОП Бучнєва О.В. не подала до ритуальної служби оновленого Переліку послуг з урахуванням висновків суду (щодо виключення послуги оформлення свідоцтва про поховання), а також рішення органу місцевого самоврядування про встановлення тарифів на ритуальні послуги, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг.

Як зазначено у пункті 2.2.1. Договору відповідач, як виконавець послуг має право, відповідно до договору-замовлення надавати ритуальні послуги:

- оформлення договору - замовлення на організацію та проведення поховання;

-копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили);

-монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу;

-кремація тіл померлих;

-організація відправлення труни з тілом чи урни з прахом померлого за межі України;

-запаювання оцинкованої труни;

-перевезення тіла в труні;

-бригада, катафалк.

Із цього переліку послуг, підпункти 1, 2, 3, 4, 5, 6 безпосередньо передбачені Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, які підлягають обов`язковому встановленню рішенням органом місцевою самоврядування.

Відповідно ч. 3 ст. 12 Закону №1102-ІV Виконавець може надавати ритуальні послуги, визначені Необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193, а саме:

1.Оформлення договору-замовлення на організацію та проведення поховання.

2.Оформлення свідоцтва про поховання.

3.Копання могили (викопування могили ручним або механізованим способом, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, формування намогильного насипу та одноразове прибирання території біля могили).

4.Монтаж та демонтаж намогильної споруди при організації підпоховання в існуючу могилу.

5.Кремація тіл померлих.

6.Поховання та підпоховання урни з прахом померлих у колумбарну нішу, в існуючу могилу, у землю.

7.Зберігання урн з прахом померлих у крематорії.

8.Організація відправлення труни з тілом чи урин з прахом померлого за межі України.

9.Запаювання оцинкованої групи.

10.Замощення урни з прахом померлого в колумбарну нішу.

Частиною 1 статті 10 Закону № №1102-ІV встановлено, що надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини 2 статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб`єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

Встановлення вартості на ритуальні послуги окрім Закону № №1102-ІV регулюється Законами України "Про місцеве самоврядування в Україні", "Про ціни та ціноутворення", Податковим кодексом України та Єдиною методикою визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, затвердженої наказом від 19.1 1.2003 № 194 Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства.

Частиною 3 статті 12 Закону №1102-ІV встановлено, що виконавець може надавати ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг. Цей перелік затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Згідно ч. 5 ст. 12 Закону №1102-ІV передбачено Єдину методику визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, яку затверджує центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Пунктами 1.1. - 1.3. Єдиної методики визначено механізм формування вартості та економічно обґрунтованих тарифів (цін) на ритуальні послуги, предмети ритуальної належності для суб`єктів господарювання різних форм власності. Основною метою є визначення механізму розрахунку вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів послуг, а також процедури реалізації предметів ритуальної належності. Єдина методика поширюється на суб`єктів господарювання, що здійснюють діяльність у сфері надання ритуальних послуг незалежно від форми власності.

Пункт 2.1. Єдиної методики передбачає формування вартості послуг надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності здійснюється з урахуванням розрахунків обсягів надання ритуальних послуг та реалізації предметів ритуальної належності, планових витрат, визначених на підставі державних, галузевих нормативів витрат матеріалів, техніко-економічних розрахунків та кошторисів, ставок податків і зборів (обов`язкових платежів).

Згідно підпункт 2 пункту "а" ст. 28 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до власних (самоврядних) повноважень виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів на побутові комунальні послуги (крім тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, тарифів на комунальні послуги, які встановлюються Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг), побутові, транспортні та інші послуги.

Таким чином перелік та вартість ритуальних послу встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради і є необхідною умовою для здійснення господарської діяльності у сфері надання ритуальних послуг суб`єктами господарювання.

Згідно рішення виконавчого комітету Кіровоградської міської ради від 25 серпня 2020 року № 380 затверджено Порядок встановлення та перегляду тарифів на ритуальні послуги, які визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальнихпослуг.

Порядком передбачено встановлення та перегляд тарифів на ритуальні послуги, які визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, спрямований на упорядкування відносин між органом місцевого самоврядування і суб`єктами господарювання, які надають зазначені послуги.

Розрахунок тарифів на надання ритуальних послуг, що входять до необхідною мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, здійснюється відповідно до Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності, затвердженої Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 19.11.2003 року № 194.

Пункт 2.1. Порядку передбачає, що Порядок поширюється на всі суб`єкти господарювання, незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які надають ритуальні послуги, що входять до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг у місті Кропивницькому.

На момент звернення до КП "Ритуальна служба" для укладення Договору про надання ритуальних послу та подальшого розгляду справи № 912/180/22 у Господарському суді Кіровоградської області, у ФОП Бучнєвої О.В. як позивача у цій справі, був відсутній перелік та тарифи встановлені органом місцевого самоврядування, на що відповідач у цій справі КП "Ритуальна служба" аргументував відмову в укладені договору.

Разом з цим Господарський суд Кіровоградської області у своєму рішенні від 11.08.2022 у справі № 912/180/22 зазначив, що позивач, як виконавець має подати до ритуальної служби перелік ритуальних послу і їх характеристику та вартість вже як сторона договору. Згідно постанови Центрального апеляційного господарського суду про часткове задоволення апеляційної скарги від 09.01.2023, рішення суду першої інстанції в цій частині залишено без змін.

Отже, після укладення Договору згідно рішення Господарського суду Кіровоградської області від 11.08.2022 у справі №912/180/22, яке набрало законної сили 09.01.2023 згідно постанови Центрального апеляційного господарського суду, ФОП Бучнєва О.В. не подала до ритуальної служби перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість.

Поряд з тим, відповідач керуючись ст. 10 Закону України "Про поховання та похоронну справу", відповідно до "Єдиної методики визначення вартості надання громадянам необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, реалізації предметів ритуальної належності", затвердженої наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003№194, "Необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг", затвердженого наказом Державного комітету з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003№193, пп. 2 п. «а» ст.28, ч.б ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", з метою встановлення економічно обґрунтованої вартості ритуальних послуг, зверталася із заявами від 13.09.2022 року (вх. док. №5156 від 13.09.2022 року), від 11.11.2022 року (вх. док. № 6444), від 22.11.2022 року (вх. док. №6739), від 26.12.2022 року (вх. док. №7465) до Виконавчого комітету Кропивницької міської ради про затвердження тарифів на ритуальні послуги.

Відповідно до відповіді на запит № 801/21-13-22 від 02.02.2023 року, відповідачу було повідомлено, що заява ФОП Бучнєвої О.В. "Про встановлення тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг" надійшла 26 грудня 2023 року. Після перевірки розрахунків було розроблено проект рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради "Про встановлення ФОП Бучнєва О.В. тарифів на ритуальні послуги, визначені мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", який був внесений до порядку денного засідання Виконавчого комітету, що відбулося 24.01.2023 року. За результатами голосування проект не набрав необхідної кількості голосів для його прийняття.

Не погоджуючись з відповідними діями Виконавчого комітету Кропивницької міської ради відповідач звернулася до суду з адміністративним позовом.

Відповідно до рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.04.2023 року по справі №340/500/23 адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Виконавчого комітету Кропивницької міської ради щодо нерозгляду заяви Фізичної особи-підприємця Бучнєвої Олесі Вікторівни від 26.12.2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг Фізичній особі-підприємцю Бучнєвій Олесі Вікторівні.

Зобов`язано Виконавчий комітет Кропивницької міської ради на першому черговому засіданні, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду, розглянути заяву Фізичної особи-підприємця Бучнєвої Олесі Вікторівни від 26.12.2022 року з додатками та прийняти обґрунтоване рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

13.05.2023 року рішення набрало законної сили.

Листом Департаменту з питань економічного розвитку Кропивницької міської ради від 02.06.2023 №667/1/2Ід відповідачу було повідомлено, що на виконання рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12 квітня 2023 року по справі №340/500/23 підготовлено проект рішення виконавчого комітету "Про встановлення ФОП Бучнєва О.В. тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", який буде винесений на чергове засідання Виконавчого комітету Кропивницької міської ради.

13 червня 2023 року на засіданні Виконавчого комітету Кропивницької міської ради було винесено на голосування вищезазначений проект.

Однак, рішення не було прийнято, як зазначає відповідач з підстав того, що не вистачило одного голосу для його прийняття.

Листом Департаменту з питань економічного розвитку Кропивницької міської ради від 20.06.2023 №669/12 відповідачу було повідомлено, що підготовлений проект буде винесений на черговому засіданні Виконавчого комітету Кропивницької міської ради, яке відбудеться 27.06.2023 року.

На письмове звернення від 30.06.2023 року, Департаментом з питань економічного розвитку Кропивницької міської ради, було направлено рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради від 11.07.2023 року №544.

Відповідно до рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП Бучнєвої О.В. від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", вирішено:

1. Розглянути заяву ФОП Бучнєвої О.В. від 26.12.2022 року з додатками, з урахуванням правової оцінки, наданої судом, - відмовити у встановленні тарифів на ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, що надаються ФОП Бучнєвою О.В.;

2. Головному управлінню житлово-комунального господарства Кропивницької міської ради врегулювати питання укладення договорів про надання ритуальних послуг між Комунальним підприємством "Ритуальна служба - спеціалізований комбінат комунально- побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" та суб`єктами господарювання, що виявили бажання працювати на ринку ритуальних послуг.

Відповідач звернулась до суду з вимогою визнати протиправним та скасувати Рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП Бучнєвої О.В. від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг" та зобов`язати Виконавчий комітет Кропивницької міської ради затвердити тарифи на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг Фізичній особі-підприємцю Бучнєвій Олесі Вікторівні.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 07 червня 2024 року у справі № 340/581/24 визнано протиправним та скасовано рішення Виконавчого комітету Кропивницької міської ради №544 від 11.07.2023 року "Про розгляд заяви ФОП Бучнєвої О.В. від 26 грудня 2022 року щодо затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг", яким відмовлено фізичній особі-підприємцю Бучнєвій О.В. у затвердженні тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг.

Зобов`язано Виконавчий комітет Кропивницької міської ради на першому черговому засіданні, яке відбудеться після вступу в законну силу рішення суду, розглянути заяву з додатками від 26 грудня 2022 року фізичної особи-підприємця Бучнєвої О.В. про затвердження тарифів на ритуальні послуги, передбачених необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг, та прийняти рішення з урахуванням правової оцінки, наданої судом.

У задоволенні решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення перебуває на розгляді в апеляційній інстанції.

Крім того, відповідач зверталася до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 15.06.2023 року (направлялося на електронну адресу; відповідь від 23.06.2023 року №34427.4/Б-18286.3/23/40.2), Державного бюро розслідування від 15.06.2023 року (направлено на електронну адресу; відповідь від 28.06.2023 року №2248зкп/10-2-04-01-8396/23), із заявою до поліції від 16.06.2023 року (витяг з єдиного реєстру досудових розслідувань від 27.09.2023 року), Офісу Генерального прокурора від 27.12.2023 року (відповідь від 05.01.2024 року №27/2-1427 ВИХ-24), Кіровоградської обласної прокуратури від 27.12.2023 року (відповідь від 12.01.2024 року №27-265ВИХ-24), до Кропивницької окружної прокуратури Кіровоградської області (відповідь від 15.01.2024 року №51-78-560ВИХ-24) повторно до Секретаріату Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини від 26.01.2023 року (відповідь від 01.02.2024 року №6237.4/5-3570.3/24/40.2), Комітету Верховної ради України з питань антикорупційної політики від 26.01.2024 року (відповідь від 06.02.2024 року №04-12/12-2024/27100, відповідь від 14.02.2024 року №04- 23/15-2024/33973 Комітету ВРУ з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування), Офісу Президента України від 26.01.2024 року (відповідь від 28.02.2024 року №41-01/336; відповідь №2091/10.16 від 21.03.2024 року Виконавчого комітету КМР), Антимонопольного комітету України Південно-східного міжобласного територіального відділення від 26.01.2024 року (відповідь від 08.03.2024 року №54-02/457).

21.05.2024 також до Антимонопольного комітету України Південно-східного міжобласного територіального відділення із заявою про порушення законодавства про захист економічної конкуренції Виконавчим комітетом КМР та КП "Ритуальна служба" (перебуває на розгляді).

Таким чином, відповідачем вжито всіх заходів з метою виконання умов договору та чинного законодавства щодо затвердження тарифів, відтак вимога позивача про розірвання договору з зазначених підстав є безпідставною.

Суд відхиляє доводи ФОП Бучнєвої О.В. щодо правомірності надання ритуальних послуг, передбачених Мінімальним переліком, з тих підстав, що у відповідь на претензію від 07.09.2023 року №141/1, нею подано до КП "Ритуальна служба" перелік ритуальних послуг, їх характеристику та вартість за 2022 рік і 2023 рік без дотримання процедури по їх затвердженню.

Інші доводи відповідача щодо протиправності дій КП "Ритуальна служба" та Виконавчого комітету Кропивницької міської ради не доведені належними доказами.

Щодо другої підстави для розірвання договору, а саме надання відповідачем ритуальних послуг, що входять до мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, для організації поховання через безпідставні звернення своїх представників (Ляш Ю.В., Тараненко А.Д., ОСОБА_3 ). з метою формального укладення договорів - замовлення із КП "Ритуальна служба", але фактичним наданням послуг займається ФОП Бучнєва О.В. у 175 фактах поховань, суд зазначає наступне.

Позивач зазначає, що КП "Ритуальна служба" виявила, що у 175 фактах поховання в період з 30.06.2023 по 01.05.2024 року, ФОП Бучнєва О.В. не маючи достатніх правових підстав для надання ритуальних послуг, в частині не подання до ритуальної служби встановлених тарифів на необхідний мінімальний перелік окремих видів ритуальних послуг, з метою прикриття протиправної діяльності, (створення ілюзії правомірності своїх дій), діяла через звернення своїх представників ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_3 , які виступали в якості замовників (виконавців волевиявлення померлого) для формального укладення договорів - замовлення з КП "Ритуальна служба".

Стосовно даних обставин, позивач наводить такі приклади:

1.30.06.2023 року до КП "Ритуальна служба" звернулась громадянка ОСОБА_4 щодо організації підпоховання померлої ОСОБА_6 до могили ОСОБА_7 , яка надала свідоцтво про смерть НОМЕР_1 , свідоцтво про смерть № НОМЕР_2 , лікарське свідоцтво про смерть № 118, доручення ОСОБА_8 від 30.06.2023 про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного поховання, заява ОСОБА_8 від 30.06.2023 на ім`я начальника КП "Ритуальна служба" щодо надання дозволу на підпоховання та паспорт ОСОБА_4 .

На підставі даного звернення, між КП "Ритуальна служба" та ОСОБА_4 було укладено Договір-замовлення 000006612 від 30.06.2023 року на проведення поховання ОСОБА_6 , згідно якого замовником є фізична особа ОСОБА_4 , а виконавцем визначено КП "Ритуальна служба". Дата поховання зазначена 03.07.2023.

Проте дане підпоховання було здійснено 01.07.2023 року ФОП Бучнєвою О.В., про що за даним фактом працівниками КП "Ритуальна служба" було подано заяву до органів Національної Поліції (ЄО 24931).

2.07.12.2023 року до КП "Ритуальна служба" звернулась громадянка ОСОБА_5 щодо організації підпоховання померлої ОСОБА_9 до могили ОСОБА_10 , яка надала свідоцтво про смерть НОМЕР_3 (копія відсутня), свідоцтво про смерть НОМЕР_4 , лікарське свідоцтво про смерть № 56, доручення ОСОБА_11 від 07.12.2023 про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного підпоховання, заяву ОСОБА_11 від 07.12.2023 на ім`я начальника КП "Ритуальна служба" щодо здійснення даного підпоховання, паспорт та довідку про реєстрацію місця проживання ОСОБА_5 .

На підставі звернення між КП "Ритуальна служба" та ОСОБА_5 було укладено Договір-замовлення 000007975 від 07.12.2023 на проведення підпоховання ОСОБА_9 , згідно якого замовником є фізична особа ОСОБА_5 , а виконавцем КП "Ритуальна служба". Зазначено дату поховання 11.12.2023.

Дане підпоховання було здійснено 08.12.2023 року ФОП Бучнєвою О.В., про що за даним фактом працівниками КП "Ритуальна служба" було подано заяву до органів Національної Поліції (ЄО 50867).

3.27.01.2024 року до КП "Ритуальна служба" звернулась громадянка ОСОБА_4 щодо організації підпоховання померлої ОСОБА_12 до могили ОСОБА_13 , яка надала свідоцтво про смерть НОМЕР_5 , свідоцтво про смерть НОМЕР_6 , лікарське свідоцтво про смерть № 64, доручення ОСОБА_14 від 27.01.2024 про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного підпоховання, заяву ОСОБА_14 на ім`я начальника КП "Ритуальна служба" щодо здійснення даного підпоховання та паспорт ОСОБА_4 .

На підставі чого було укладено Договір-замовлення 000008436 від 27.01.2024 року на проведення підпоховання ОСОБА_12 , згідно якого фізична особа ОСОБА_4 є замовником, а виконавцем КП "Ритуальна служба". Також зазначено дату проведення поховання 30.01.2024 о 15:00.

Дане підпоховання було здійснено 28.01.2024 року ФОП Бучнєвою О.В., про що за даним фактом працівниками КП "Ритуальна служба" було подано заяву до органів Національної Поліції (СО 3610).

4.29.01.2024 року до КП "Ритуальна служба" звернувся громадянин ОСОБА_3 щодо організації підпоховання померлого ОСОБА_15 до могили ОСОБА_16 , який надав свідоцтво про смерть НОМЕР_7 , свідоцтво про смерть НОМЕР_8 , лікарське свідоцтво про смерть № 5, доручення ОСОБА_17 від 29.01.2024 про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного підпоховання, заяву ОСОБА_17 від 29.01.2024 на ім`я начальника КП "Ритуальна служба" щодо здійснення даного підпоховання та паспорт ОСОБА_3 .

На підставі звернення було укладено Договір-замовлення 000008446 від 29.01.2024 року, згідно якого замовником є фізична особа ОСОБА_3 , а виконавцем КП "Ритуальна служба, а також з зазначенням дати поховання 31.01.2024.

Проте дане підпоховання було здійснено 30.01.2024 року ФОП Бучнєвою О.В., про що за даним фактом КІІ "Ритуальна служба" було подано заяву до органів Національної Поліції (ЄО 3803).

5.03.02.2024 року до КП "Ритуальна служба" звернулась громадянка ОСОБА_18 щодо організації поховання померлого ОСОБА_19 , яка надала свідоцтво про смерть НОМЕР_9 , лікарське свідоцтво про смерть № 10, доручення ОСОБА_20 (без дати) про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного поховання, паспорт та РНОКПП ОСОБА_18 .

На підставі даного звернення було укладено Договір-замовлення 000008515 від 03.02.2024 року, згідно якого замовником є фізична особа ОСОБА_18 , а виконавцем визначено КП "Ритуальна служба". Дата поховання зазначено 06.02.2024.

Проте дане поховання було здійснено 04.02.2024 року ФОП Бучнєвою О.В., про що за даним фактом працівниками КП "Ритуальна служба" було подано заяву до органів Національної Поліції (ЄО 4535).

6.11.03.2024 року до КП "Ритуальна служба" звернулась громадянка ОСОБА_5 щодо організації поховання померлої ОСОБА_21 , яка надала свідоцтво про смерть НОМЕР_10 , свідоцтво про смерть НОМЕР_11 , лікарське свідоцтво про смерть № 135, доручення ОСОБА_22 (без дати) про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного поховання. А також заяву-зобов`язання, у якій ОСОБА_5 зобов`язується доставити ритуальну атрибутику, яка була придбана у ФОП Бучнєвої О.В. 12.03.2024 року не пізніше 09 год. 30 хвилин до моргу розташованого у КНП "Обласна клінічна дитяча лікарня" КОР та визнає, що ритуальні послуги замовлено у КП "Ритуальна служба".

На підставі даного звернення було укладено Договір-замовлення 000008861 від 11.03.2024 року, згідно якого замовником є фізична особа ОСОБА_5 , а виконавцем визначено КП "Ритуальна служба". Дата поховання зазначена 12.03.2024.

Позивач зазначає, що коли бригада КП "Ритуальна служба" 12.03.2024 року о 09 години 30 хвилин прибула до моргу розташованого у КНП "Обласна клінічна дитяча лікарня" КОР, працівниками моргу їм було повідомлено, що тіло померлої ОСОБА_21 було забране раніше ФОП Бучнєвою О.В. Таким чином доставка тіла на кладовище була виконана ФОП Бучнєвою О.В.

7.12.03.2024 року до КП "Ритуальна служба" звернулась громадянка ОСОБА_5 щодо організації поховання померлої ОСОБА_23 , яка надала свідоцтво про смерть НОМЕР_12 , свідоцтво про смерть НОМЕР_13 , лікарське свідоцтво про смерть № 332, доручення ОСОБА_24 від 12.03.2024 року про надання повноважень ФОП Бучнєвій О.В. щодо здійснення даного поховання. А також заяву-зобов`язання (названу договором-зобов`язанням) у якій ОСОБА_5 зобов`язується доставити ритуальну атрибутику, яка була придбана у ФОП Бучнєвої О.В. 14.03.2024 року не пізніше 14 години 00 хвилин до моргу розташованого у КЗ "Кіровоградське обласне бюро судово-медичної експертизи" та визнає, що ритуальні послуги замовлено у КП "Ритуальна служба".

Проте у даному зобов`язанні також зазначено, що замовник має намір здійснити дане поховання 13.03.2024 року в 11 годин 30 хвилин на Масляниківському кладовищі м. Кропивницького та прямо вказує, що ці послуги будуть надані ФОП Бучнєвою О.В.

На підставі даного звернення було укладено Договір-замовления 00008882 від 12.03.2024 року, згідно якого замовником є фізична особа ОСОБА_5 , виконавцем визначено КП "Ритуальна служба", а поховання призначено па 14.03.2024 року.

Проте дане поховання було здійснено 13.03.2024 року ФОП Бучнєвою О.В., про що за даним фактом працівниками КП "Ритуальна служба" було подано заяву до органів Національної Поліції (ЄО 10263).

В подальшому позивачем було встановлено, що після оформлення замовлення на поховання, фактичним виконавцем послуг згідно договорів - замовлення замість КП "Ритуальна служба" виступала ФОП Бучнєва О.В.

Позивачем зазначено про 175 випадків, проте докази надано тільки на 7 випадків, відтак суд розглядає позовні вимоги в цій частині в обсязі забезпеченому доказами.

Відповідно частин 3, 4 статті 25 Закону № 1102-ІV визначено, що після здійснення поховання померлого виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка взяла на себе зобов`язання поховати померлого, як користувачу місця поховання (користувачу місця родинного поховання) спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) видається відповідне свідоцтво, зразок якого затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Це свідоцтво дає право його пред`явнику на встановлення намогильних споруд у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов`язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству.

Слід зазначити, що підпоховання проводиться на загальних умовах проведення поховання, а додатковою підставою для проведення підпоховання є безпосереднє пред`явлення особою, оригіналу свідоцтва про поховання видане користувачу місця поховання.

Згідно ст. 27 Закону №1102-ІV передбачено, що кожне поховання та перепоховання померлих реєструється спеціалізованим комунальним підприємством (а в разі його відсутності - виконавчим органом сільської, селищної, міської ради) у книзі реєстрації поховань померлих, форма якої встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Статтею 11 Закону № 1102-ІV визначено, що поховання померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлою поховання померлого здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов`язалася поховати померлого.

Виконавцю волевиявлення померлого або особі, яка зобов`язалася поховані померлого, в установленому законодавством порядку в день звернення видаються:

лікарське свідоцтво про смерть - закладом охорони здоров`я;

свідоцтво про смерть та довідка про смерть - відділом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України.

Зазначені документи можуть надаватися за дорученням виконавця волевиявлення померлого або особи, яка зобов`язалася поховати померлого, іншій юридичній чи фізичній особі.

Згідно пункту 2 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193 передбачено алгоритм дій:

"Поховання тіла померлого покладається на виконавця волевиявлення померлого. Якщо у волевиявленні померлого немає вказівки на виконання волевиявлення чи в разі відмови виконавця від виконання волевиявлення померлого, поховання здійснюється чоловіком (дружиною), батьками (усиновителями), дітьми, сестрою, братом, дідом або бабою, онуком (правнуком), іншою особою, яка зобов`язалася поховати померлого (далі - Замовник). Зазначені особи можуть доручити здійснення поховання у відповідності до чинного законодавства іншій фізичній чи юридичній особі на підставі письмового договору істотними умовами якого є: найменування сторін; предмет договору; перелік послуг, їх вартість; особливості та терміни виконання; порядок розрахунків; права, обов`язки та відповідальність сторін; умови зміни або припинення дії договору; порядок вирішення спорів; дата і місце укладання договору".

Згідно пункту 3 цього Переліку вимог на підставі свідоцтва про смерть Замовник звертається до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладання відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання не пізніше ніж за 24 години до їх проведення.

Укладання договору-замовлення на підпоховання померлого в родинну могилу проводиться на підставі свідоцтва про смерть померлого, згоди користувача місця родинного поховання, оригіналу свідоцтва про смерть чи свідоцтва про поховання першого похованого.

Згідно п. 3.1.1. Договору КП "Ритуальна служба" зобов`язана при зверненні особи, що зобов`язалася поховати померлого, забезпечити укладання договорів-замовлень, урахувавши при цьому побажання Замовника щодо Виконавців послуг, що не відповідає фактичним даним у 7 випадках, так як у договорах-замовлення було обрано виконавцем окремих послуг саме ритуальну службу.

Відповідно п. 3.1.2. Договору КП "Ритуальна служба" зобов`язана відповідно до договору-замовлення забезпечити організацію та проведення поховання померлого у встановленому законодавством порядку, з урахуванням волевиявлення померлого, висловленого при житті, а в разі його відсутності з урахуванням побажання родичів.

Але при оформлені поховання були відсутні законні замовники (виконавця волевиявлення померлою), а представниками відповідача не було надано належних документів, які були належним чином оформлені у встановленому законом порядку.

Відповідачем не надано до відзиву договорів, укладених з родичами померлих. Надані під час судового розгляду на вимогу суду для огляду договори, не є доказами, які мали бути надані до відзиву.

Також відповідачем не доведено належними доказами надання цих договорів при оформленні договорів-замовлень або відмови позивача у прийнятті цих документів.

Також судом враховано обставини щодо організації діяльності агентів ОСОБА_18 , наведені позивачем у відповіді на відзив (т. 2 а.с. 144 - 147).

Згідно п. 4.2.1. Договору виконавець послуг несе відповідальність за порушення термінів та неякісне надання ритуальних послуг, установлених договором-замовленням, згідно з вимогами Закону України "Про захист прав споживачів".

Відповідачем не спростовано, а в засіданнях суду підтверджено, факти здійснення поховань з урахуванням замовлених у позивача послуг, в попередні дати, ніж обумовлені в договорах замовленнях.

Пунктом 4.2.3. Договору передбачено, що виконавець послуг несе відповідальність за недотримання положень чинного законодавства в частині вимог затверджених стандартів та технологій при наданні ритуальних послуг.

Статтею 2 Закону № 1102-1V визначено, що волевиявлення громадянина щодо ставлення до його тіла після смерті, це бажання, виражене в усній (у присутності свідків) або в письмовій формі, завіреній в установленому законодавством порядку; користувач місця поховання (місця родинного поховання) це особа, яка здійснила перше поховання на відведеному місці поховання (родинного поховання) та/або має відповідне свідоцтво про смерть похованого і свідоцтво про поховання, передбачене статтею 25 цього Закону; ритуальні послуги - послуги, пов`язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.

Таким чином згідно закону, замовниками (виконавцями волевиявлення померлих, або особами, які зобов`язалися поховати померлого) у наведених 7 прикладах поховання померлих, мали бути: при організації поховання, укладанні договору-замовлення померлої ОСОБА_6 - ОСОБА_8 ; при організації поховання ОСОБА_9 - ОСОБА_11 ; при організації поховання ОСОБА_12 - ОСОБА_14 ; при організації поховання ОСОБА_15 - Нехаєва Р.М.; при організації поховання ОСОБА_19 - Валах В.А.; при організації поховання ОСОБА_21 - Скринник С.П.; при організації поховання ОСОБА_23 - Мусаєвої Н.О.

В подальшому ці замовники, мають право на отримання свідоцтва про поховання та можуть бути визнані законними користувачами місця поховання (місця родинного поховання) з встановленням намогильних споруд.

Внаслідок цих дій, порушено законне право замовників поховання (виконавців волевиявлення померлих) з якими мало бути укладено договір замовлення, на отримання свідоцтва про поховання, та як користувачів місця поховання (місця родинного поховання) на встановлення намогильних споруд, у межах могили (родинного поховання), вирішення питання про проведення підпоховання, здійснювати інші дії, пов`язані з використанням місця поховання, якщо це не суперечить законодавству (статті 12, 25 Закону № 1102-1V).

Крім того, здійснюючи зазначені вище поховання, відповідачем протиправно здійснювався такий вид послуг як копання могили, опускання труни з тілом померлого в могилу, закопування могили, який передбачений Необхідним мінімальним переліком, і який мав бути затверджений у відповідності до зазначеного вище законодавчого порядку.

Таким чином відповідачем порушено умови пунктів 3.1.1., 3.1.2., 4.2.1., 4.2.3 Договору, вимоги статей 2, 11. ч. 1, 2 ст. 12, ч. 3, 4 ст. 25 Закону № 1102-ІV та пункту 2, 3 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Державною комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193.

Щодо третьої підстави для розірвання договору, а саме порушення порядку надання ритуальних послуг при перевезенні тіл померлих з місця виявлення померлого до СМЕ (Морг) у 49 фактів, суд зазначає наступне.

Позивач вважає, що відповідач організовувала незаконний порядок надання ритуальних послуг, починаючи з моменту отримання інформації з обмеженим доступом (конфіденційної інформації про померлого) з подальшим нав`язуванням своїх послуг з поховання померлого, в порушення встановленого порядку передбаченого статями 2, 11, ч. 1,2 ст. 12, ч. 3, 4 ст. 25 Закону № 1102-ІV та пункту 2, 3 Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19.11.2003 № 193, тобто здійснювала перевезення тіл померлих осіб до СМЕ (Морг).

При цьому, Позивач обґрунтовує свої доводи з посиланням на пункт Статуту КП "Ритуальна служба", затвердженого рішенням Кропивницької міської ради від 15.11.2022 року №1363 та на норми зупиненого Наказу МВС України, МОЗ України та Генеральної прокуратури України від 29.09.2017 року №807/1193/279 про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров`я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини.

Більше того, Позивач зазначає, що оскільки вищезазначений Порядок не врегульовує перевезення тіл померлих без ознак насильницької смерті, тому на території м. Кропивницького діє усталений порядок взаємодії.

Відповідно до пункту 2.2.4. Розділу 2 Статуту КП "Ритуальна служба", затвердженого рішенням Кропивницької міської ради від 15.11.2022 року №1363, одним із предметів діяльності підприємства - є надання населенню послуг з перевезення тіл померлих та осіб, що їх супроводжують. Отже, позивач вважає, що саме КП "Ритуальна служба" повинна забезпечувати надання мешканцям міста послуги з перевезення тіл померлих осіб.

Статут - встановлений засновником (власником майна) організації обсяг правил, що регулюють її правовий стан, відносини, пов`язані з внутрішнім управлінням, стосунки з іншими організаціями чи громадянами. Це установчий документ, на основі якого діє підприємство.

Тобто, Статут визначає основні засади діяльності підприємства, а його положення не стосуються діяльності інших суб`єктів господарювання, підприємств, установ, організацій чи громадян, а регулюють взаємозв`язки між зазначеними суб`єктами та підприємством.

Позивач вказує, що переважне та одноособове право на перевезення померлих осіб, він має оскільки це врегульовано Порядком взаємодії у м. Кропивницькому між органами поліції, закладами охорони здоров`я та ритуальною службою, як спеціалізованим комунальним підприємством, що створено органом місцевого самоврядування у разі смерті людини за місцем її проживання.

Однак, Позивачем не надано до суду доказів на підтвердження зазначеного.

Також не надано доказів здійснення перевезень тіл померлих відповідачем.

Згадані у позовній заяві факти про розголошення інформації з обмеженим доступом працівниками Служби 102 при ГУНП в Кіровоградській області не знайшли свого підтвердження, оскільки як видно з наданої відповіді від правоохоронного органу жодних випадків такого розголошення не виявлено.

Інших доказів, про отримання нібито інформації з обмеженим доступом ФОП Бучнєвою О.В. Позивачем не надано.

Більше того, відповідно до п. 1. Розділ 2 Наказу МВС України, МОЗ України та Генеральної прокуратури України від 29.09.2017 року №807/1193/279 про затвердження Порядку взаємодії між органами та підрозділами Національної поліції, закладами охорони здоров`я та органами прокуратури України при встановленні факту смерті людини (Надалі - Порядок), працівники закладів охорони здоров`я у разі надходження повідомлення про смерть людини негайно повідомляють органи та підрозділи Національної поліції за телефоном екстреного виклику (102) про кожен випадок установлення ними факту смерті людини незалежно від місця її настання, у тому числі породіль та новонароджених дітей, за винятком смерті від захворювань у закладах охорони здоров`я.

Відповідно до п. З Розділу 2 Порядку, у разі смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку на місце події виїжджає лікар, а у випадках, передбачених наказом № 545, фельдшер закладу охорони здоров`я, який констатує факт смерті, проводить огляд трупа, за результатами якого інформує органи та підрозділи Національної поліції та адміністрацію закладу охорони здоров`я, що забезпечує потреби населення у медичному обслуговуванні на відповідній території, про можливість встановлення причини смерті без патологоанатомічного розтину та видачі лікарського свідоцтва про смерть (фельдшерської довідки про смерть).

Відповідно до п.1 Розділу 4 Порядку уповноважені працівники органів та підрозділів Національної поліції виїжджають негайно при надходженні повідомлення про факт смерті людини за місцем її проживання без ознак насильницької смерті або підозри на таку відповідно до пункту 3 розділу II цього Порядку на місце події разом з лікарем, а у випадках, передбачених наказом № 545, - з фельдшером та за необхідності - з іншими спеціалістами;

За результатами огляду трупа, після з`ясування обставин смерті та за відсутності ознак насильницької смерті чи підозри на таку складають висновок щодо ненасильницької смерті людини за місцем проживання, форма якого наведена у додатку до цього Порядку.

Щодо подальших дій рідних та близьких рідних померлої особи у разі смерті без насильницьких ознак жодних обов`язкових дій не зазначено.

Крім того дію Наказу зупинено до завершення воєнного стану в Україні згідно з Наказом Міністерства внутрішніх справ № 177/450/46 від 09.03.2022.

Відтак суд приходить до висновку з зазначених підстав відсутні підстави для розірвання договору.

Щодо четвертої підстави для розірвання договору, а саме надання ритуальних послуг без обов`язкового укладення договору замовлення, замовнику поховання (виконавцю волевиявлення померлого) гр. ОСОБА_1 , суд зазначає наступне.

07 березня 2024 року до КП "Ритуальна служба" із заявою звернулась гр. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрована АДРЕСА_2 , пенсіонерка, з метою отримання свідоцтва про поховання її чоловіка ОСОБА_25 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 , якою було підпоховано до могили її сина ОСОБА_26 на Масляниківському кладовищі м. Кропивницький, ряд № НОМЕР_14 , місце №20. через кремацію в урні з прахом.

В ході розгляду даного звернення, як зазначає позивач, КП "Ритуальна служба" шляхом перевірки реєстрації поховання в Книзі реєстрації поховань, було встановлено, що дане поховання не зареєстровано, а обов`язковий договір замовлення на поховання ОСОБА_25 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 взагалі не укладався. У зв`язку з чим відсутні правові підстави для видачі свідоцтва про поховання, як користувачу місця поховання та встановлення намогильних споруд, у межах могили (родинного поховання).

При з`ясуванні обставин, зі слів гр. ОСОБА_1 було встановлено, що вночі 27.10.2023року помер її чоловік ОСОБА_25 , після виклику поліції було оформлено факт настання смерті.

Хтось із її знайомих дав номер телефону ФОП Бучнєвої О.В., як пояснили, що вона здійснює перевезення тіла померлого до моргу, тому вона зателефонувала за вказаним номером, і після чого приїхав автомобіль та її представники забрали тіло померлого до моргу, при цьому гр. ОСОБА_1 одразу запропонували всі необхідні ритуальні послуги.

На ранок 27.10.2023 року. гр. ОСОБА_1 з метою оформлення поховання свого чоловіка звернулась до ритуального агентства ФОН ОСОБА_18 , яке розміщено на ринку "Босфор", АДРЕСА_3 .

В розмові із ФОП Бучнєвою О.В., вона пояснила, що хоче здійснити поховання шляхом підпоховання до могили свого сина ОСОБА_26 , який похований на території Масляниківського кладовища ряд № 8. місце №20. але ОСОБА_18 зауважила, що на Масляниківському кладовищі немає місця і взагалі всі кладовища у місті Кропивнинький є закритими, окрім Далекосхідного кладовища.

Також зі слів ФОП Бучнєвої О.В., вона зрозуміла, що поховання труни з тілом можливе виключно на Далекосхідному кладовищі, а на Масляниківському кладовищі можливе лише підпоховання урни з прахом померлого. При цьому повідомила, що кремація і поховання урни з прахом буде дешевше ніж проведення традиційного похорону.

Разом з цим ФОП Бучнєва О.В. зазначила, що послугу по кремації тіла вона організує без проблем і вартість цієї послуги буде становити 21000 грн.

Так як на поховання тіла свою чоловіка гр. ОСОБА_1 на Далекосхідному кладовищі не була згодна, тому довірившись ФОП Бучнєвій О.В., щодо відсутності місць на Масляниківському кладовищі, вона погодилась на кремацію тіла виходячи із бажання поховати померлого чоловіка поряд з могилою сина.

Питання оплати послуг кремації було узгоджено таким чином, що частина грошових коштів у сумі 8000 грн. гр. ОСОБА_1 оплатить готівкою, а решту 13000 грн. у зв`язку з тим, що померлий чоловік був пенсіонером, вона запропонувала ФОП Бучнєвій О.В. отримати за рахунок державної допомоги на поховання у розмірі двох пенсій, що і складало близько 13000 і рн.

Таким чином ритуальна послуга з кремації тіла померлого ОСОБА_25 , була організована та надана гр. ОСОБА_27 саме ФОП Бучнєвою О.В.

Разом з цим встановлено, що при наданні ритуальних послуг (ФОП Бучнєвою О.В., гр. ОСОБА_1 не укладався будь-який письмовий договір щодо надання ритуальних послуг або договір-замовлення, а також в підтвердження оплати та розрахунку за її послуги замовнику не було надано підтверджуючих документів, квитанції, чеку тощо.

30.10.2023року гр. ОСОБА_27 отримала від ФОП Бучнєвої О.В. урну з прахом, та запитала, що далі робити з урною з прахом, на що ФОП Бучнєва О.В. повідомила, що може підпоховати урну до могили її сина на території Масляниківського кладовища ряд № 8. місце №20. але за це треба здійснити їй додаткову оплату, або ж порадила зекономити та здійснити підпоховання власноручно.

Тому 30.10.2023 року. гр. ОСОБА_1 самостійно підпоховала урну з прахом свого чоловіка до могили сина на території Масляниківського кладовища ряд № 8. місце №20.

31.10.2023року ФОП Бучнєва О.В. особисто отримала в органах соціального захисту замість гр. ОСОБА_28 соціальну допомогу на поховання у розмірі двох пенсій, тільки після цього замовнику поховання - гр. ОСОБА_28 були повернені документи (оригінал свідоцтва про смерть, лікарське свідоцтво про смерть, довідка на одержання та підпоховання праху).

ФОП ОСОБА_18 не повідомляла гр. ОСОБА_1 про обов`язкову необхідність звернення до КП "Ритуальна служба", з метою укладення договору-замовлення та подальшої реєстрації підпоховання померлого.

Вказані обставини також підтверджені ОСОБА_1 в нотаріально засвідченій заяві свідка від 15.03.2024.

Також свідок була допитана судом в засіданні 04.09.2024, в якому повідомила про зазначене вище.

З приводу зазначеного, відповідачем у відзиві зазначено:

"Відповідно до Розділу 3 "Правил користування крематоріями" затверджені Наказом Міністерства розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 08.08.2013 року №373: поховання шляхом кремації виконується згідно з волевиявленням померлого, вираженого в усній (у присутності свідків) або в письмовій формі, завіреній в установленому законодавством порядку, та/або за бажанням виконавця волевиявлення померлого, чоловіка (дружини), батьків (усиновителів), дітей, сестри, брата, діда або баби, онука (правнука), іншої особи, яка зобов`язалася поховати померлого.

Поховання шляхом кремації проводиться ритуальними службами згідно з укладеним договором-замовленням на організацію та проведення кремації (далі - договір-замовлення) на підставі свідоцтва про смерть, що видається відділом державної реєстрації актів цивільного стану, виконавчим органом сільських, селищних, міських (крім міст обласного значення) рад, консульською установою чи дипломатичним представництвом України.

Договір-замовлення оформлюється на підставі примірного договору-замовлення на організацію та проведення поховання за формою, наведеною у додатку до Необхідного мінімального переліку вимог щодо порядку організації поховання і ритуального обслуговування населення, затвердженого наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 19 листопада 2003 року № 193, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 08 вересня 2004 року за № 1112/9711.

По прибутті процесії в крематорій виконавець волевиявлення померлого надає ритуальній службі крематорію договір-замовлення на організацію та проведення поховання - у разі його попереднього оформлення, свідоцтво про смерть, документ, що посвідчує особу виконавця волевиявлення померлого, та у разі потреби письмову згоду органів внутрішніх справ або прокуратури.

На підставі вищезазначених норм та у зв`язку з тим, що домовленості щодо здійснення поховання шляхом кремації між мною та ОСОБА_1 не було, попередньо договір-замовлення на поховання шляхом кремації не укладався.

ОСОБА_1 попросила лише здійснити кремацію тіла померлого ОСОБА_25 для подальшого підпоховання урни з прахом до могили її сина. Однак, оскільки ОСОБА_1 не укладала зі мною договору на проведення поховання шляхом кремації, а тому договір - замовлення з Позивачем мною не укладався, а тому поховання (підпоховання) мною не проводилося.

За домовленістю між мною та ОСОБА_1 , я звернулася у КП «Спеціальне підприємство комунально-побутового обслуговування одеського крематорію» щодо кремації тіла ОСОБА_25 .

В подальшому отримала урну з прахом та передала її ОСОБА_1 .

Про подальші дії ОСОБА_1 мені не відомі, оскільки договір на здійснення поховання між нами не укладався, відповідного доручення не було та матеріали справи не містять.

Про те, що ОСОБА_1 самостійно підпоховала урну з прахом свого чоловіка, і лише потім звернулася до КП «Ритуальна служба», я жодного відношення не маю, а надані докази Позивачем підтверджують лише факт здійснення мною замовлення кремації тіла ОСОБА_25 .

Наші домовленості з ОСОБА_1 було виконано в повній мірі. За що була домовлена відповідна сума та яку ОСОБА_1 оплатила та прийняла виконану мною роботу, отримала квитанцію на руки.

Про те, що ОСОБА_1 аж до 07 березня 2024 року не мала на руках свідоцтва про поховання та не зареєструвала підпоховання, до істотних умов Договору від 09.01.2023 року жодним чином не відноситься.

Кім того, необізнаність ОСОБА_1 щодо правил поховання не випливає із Договору, який був укладений між мною та Позивачем, як і не встановлено обов`язки для Виконавця доводити до відома громадян про порядок поховання (підпоховання)".

Відповідно до ст. 2 ЗУ "Про поховання та похоронну справу", поховання померлого - комплекс заходів та обрядових дій, які здійснюються з моменту смерті людини до поміщення труни з тілом або урни з прахом у могилу або колумбарну нішу, облаштування та утримання місця поховання відповідно до звичаїв та традицій, що не суперечать законодавству;

ритуальні послуги - послуги, пов`язані з організацією поховання та облаштуванням місця поховання.

Стаття 4 вказаного Закону передбачає основні принципи діяльності в галузі поховання, а саме: гарантування державою належного поховання померлих; достойного ставлення до тіла померлого; поховання в установленому законодавством порядку з урахуванням волевиявлення померлого, вираженого особою при житті, а за його відсутності - з урахуванням побажань родичів; створення рівних умов для поховання померлих незалежно від їх раси, кольору шкіри, політичних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних або інших ознак; запобігання випадкам непоховання померлих; компенсації державою витрат, пов`язаних з похованням померлих, відповідно до закону; безоплатного виділення місця для поховання померлих (їхніх останків) чи урн із прахом померлих на кладовищі (у колумбарії); конфіденційності інформації про померлого; забезпечення збереження місць поховань.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 вказаного Закону, надання ритуальних послуг відповідно до необхідного мінімального переліку окремих видів ритуальних послуг, передбаченого пунктом 2 частини другої статті 8 цього Закону, здійснюється ритуальними службами або за договором суб`єктами господарювання інших форм власності. Вартість таких послуг встановлюється в порядку і в межах, встановлених законодавством, виконавчим органом сільської, селищної, міської ради.

Відповідно до вимог ст. 12, особа, яка зобов`язалася поховати померлого, на підставі свідоцтва про смерть звертається згідно із статтею 8 цього Закону до сільського голови або ритуальної служби з приводу укладення відповідного договору-замовлення на організацію та проведення поховання. Ця особа має право вибирати виконавців послуг серед суб`єктів господарської діяльності, які уклали договори із сільським головою або ритуальною службою про надання цих послуг.

Ритуальні послуги надаються за плату згідно з договором-замовленням, крім випадків, передбачених законом.

Виконавець може надавати ритуальні послуги, визначені необхідним мінімальним переліком окремих видів ритуальних послуг. Цей перелік затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Добросовісність (п. 6 ст. 3 ЦК України) це певний стандарт поведінки, що характеризується чесністю, відкритістю і повагою інтересів іншої сторони договору або відповідного правовідношення. Доктрина заборони суперечливої поведінки, базується ще на римській максимі ніхто не може діяти всупереч своїй попередній поведінці. В основі доктрини заборони суперечливої поведінки знаходиться принцип добросовісності.

Верховний Суд виділяє такі критерії добросовісної поведінки:

- очікувана поведінка: поведінка сторони має бути очікуваною, характерною для інших учасників цивільних правовідносин в порівнянних обставинах;

- врахування прав та законних інтересів іншої сторони правовідносин: поведінка учасника цивільно-правових відносин не повинна обмежувати право чи позбавляти права інших осіб;

- законна мета: поведінка сторони має бути законною, не допускаються дії виключно з протиправною метою або з наміром заподіяти шкоду іншій особі;

- сприяння іншій стороні цивільного обороту: учасники цивільних правовідносин повинні сприяти своєму контрагенту різними способами, у тому числі отримання необхідної інформації.

З огляду на зазначене, а також досвід роботи відповідача у цьому напрямку підприємницької діяльності, суд відхиляє доводи відповідача та зазначає про необхідність при зверненні до неї ОСОБА_1 повідомлення їй про необхідність укладення договору-замовлення на здійснення поховання в т.ч. шляхом кремації, та іншої інформації стосовно поховання, прав і обов`язків ОСОБА_1 після поховання.

Матеріалами справи і відповідачем підтверджено як звернення до неї ОСОБА_1 , відсутність укладення договору-замовлення, надання послуг з перевезення тіла до крематорію, отримання і вручення ОСОБА_1 урни з прахом чоловіка. Також не спростовано інших зазначених свідком обставин.

Таким чином діями ФОП Бучнєвої О.В. було порушено права гр. ОСОБА_1 як споживача та замовника поховання, яке виразилось у самовільному підпохованні без належного оформлення договору-замовлення та як користувача місця поховання, без реєстрації поховання і видачі свідоцтва про поховання, яке видається спеціалізованим комунальним підприємством на користування місцем поховання.

З огляду на зазначене, а також встановлення судом порушень з боку відповідача умов договору та чинного законодавства, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову.

У заяві від 24.07.2024 позивач просить застосувати до відповідача заходи процесуального примусу у вигляді штрафу на підставі ст. 131 ГПК України, мотивуючи тим, що відповідачем здійснювався тиск на свідка у справі, і відповідно до сторони відповідача вчиняються протиправні дії спрямовані на перешкоджання завданням господарського судочинства.

Поряд з тим, жодного доказу на підтвердження зазначеного позивачем не надано, відтак підстави для задоволення заяви відсутні.

Судовий збір покладається на відповідача.

Керуючись ст. 74, 76, 77, 129, 233, 236-241, 326, 327 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Розірвати договір про надання ритуальних послуг від 09.01.2023, укладений між Комунальним підприємством "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" (вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030, код 03347520) та Фізичною особою-підприємцем Бучнєвою Олесею Вікторівною ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_15 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_3 ).

Стягнути з Фізичної особи-підприємця Бучнєвої Олесі Вікторівни ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_15 , д.н. ІНФОРМАЦІЯ_3 ) на користь Комунального підприємства "Ритуальна служба-спеціалізований комбінат комунально-побутового обслуговування" Кропивницької міської ради" (вул. Юрія Бутусова, буд. 18, м. Кропивницький, 25030, код 03347520) судовий збір у розмірі 3028,00 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення в порядку, передбаченому Господарським процесуальним кодексом України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Копії рішення надіслати сторонам до Електронних кабінетів.

Повне рішення складено 21.10.2024.

Суддя В.Г. Кабакова

СудГосподарський суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення11.10.2024
Оприлюднено22.10.2024
Номер документу122427968
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Розірвання договорів (правочинів) надання послуг