ЧУГУЇВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 636/7122/24 Провадження 2/636/2431/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.10.2024 місто Чугуїв
Чугуївський міський суд Харківської області у складі:
головуючого - судді Буніна Є.О.,
секретаря судового засідання Бруславської В.В.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Чугуєві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до відповідача про визнання права власності частини житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_2 .
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в період часу з 10:20 год. 28.01.2018 по 18:49 год. ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Вісмар Німеччина помер її син ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилася спадщина на належну йому частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 . Вказувала, що вона є єдиним спадкоємцем після сина, оскільки її чоловік (батько) спадкодавця ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , тому вона змушена звернутись до суду з даним позовом.
Позивач ОСОБА_1 у судове засідання не з`явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі та підтримання позовних вимог.
Представник відповідача Чугуївської міської ради Харківської області в судове засідання не з`явився, надав суду заяву про розгляд справи без його участі, просив винести рішення згідно з вимогами чинного законодавства.
Судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.
В перебіг часу з 10:20 год. 28.01.2018 по 18:49 год. ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Вісмар Німеччина помер ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується копією свідоцтва про смерть, С82/2018 виданого 07.02.2018 у м. Вісмар Німеччина, та випискою з актового запису про смерть № С82/2018 (переклад підготовлений і завірений присяжним перекладачем 09.02.2018).
Після його смерті залишилося спадкове майно у вигляді частину житлового будинку за адресою: АДРЕСА_1 , яке він фактично прийняв у спадщину після смерті ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , оскільки на момент її смерті ОСОБА_2 був зареєстрований та фактично проживав зі спадкодавцем ОСОБА_4 за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується довідкою № М-18/3903-А-А від 29.11.2023 виданою Відділ-центром надання адміністративних послуг Чугуївської міської ради.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
На підставі ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст.ст. 1216-1218 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців), а спадкування здійснюється за заповітом або законом, і до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених ст. 1259 цього Кодексу.
У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки (ст. 1261 ЦК України).
Єдиним спадкоємцем ОСОБА_2 є його мати ОСОБА_1 позивач по справі. Факт родинних відносин між померлою та позивачем підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 .
Відповідно до ст. 328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом, зокрема із правочинів; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
За приписами п. 4.15 п. 4 Глави 10 Розділу II «Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України», відсутність оригіналу правовстановлюючого документа є перешкодою позивачу в нотаріальному оформленні своїх спадкових прав. Згідно Наказу Міністерства юстиції України за № 914/5 від 26.05.2009 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо державної реєстрації прав власності на об`єкти нерухомого майна на підставі рішень судів», рішення судів про визнання права власності на об`єкти нерухомого майна, про встановлення факту права власності на об`єкти нерухомого майна, про передачу безхазяйного нерухомого майна до комунальної власності є правовстановлюючими документами, на підставі яких проводиться державна реєстрація прав власності на об`єкти нерухомого майна.
З урахуванням встановлених обставин, враховуючи, що позивач позбавлена можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом на земельну ділянку та житловий будинок після смерті матері шляхом звернення до нотаріальної контори, а також те, що відповідач не заперечує проти задоволення позову, суд вважає, що вимоги позивача знайшли своє підтвердження під час розгляду справи і тому підлягають задоволенню, оскільки її право на отримання спадщини порушено внаслідок відсутності правовстановлюючого документу на земельну ділянку, а дублікат правовстановлюючого документу видається лише власнику майна, яка померла.
Керуючись ст.ст. 10, 11, 76-80, 133, 141, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ухвалив:
Позов ОСОБА_1 до Чугуївської міської ради Харківської області, про визнання права власності в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , право власності на частину житлового будинку з надвірними будівлями за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті в перебіг часу з 10:20 год. 28.01.2018 по 18:49 год. ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Вісмар Німеччина ОСОБА_2 , для подальшої реєстрації вищезазначеного будинку в Державному реєстрі прав на нерухоме майно.
Рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 (тридцяти) днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Суддя
Суд | Чугуївський міський суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 22.10.2024 |
Номер документу | 122431379 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Чугуївський міський суд Харківської області
Бунін Є. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні