Рішення
від 14.10.2024 по справі 128/5008/23
ВІННИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 128/5008/23

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

Іменем України

14 жовтня 2024 року м. Вінниця

Вінницький районний суд Вінницької області в складі:

головуючого судді Фанда О.А.,

за участю секретаря судового засідання Олексієнко О.В.,

позивача - ОСОБА_1 ,

представника позивача - ОСОБА_2 ,

представника третьої особи - ОСОБА_3 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в залі суду в місті Вінниці цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , за участю третьої особи: Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області про позбавлення батьківських прав, -

в с т а н о в и в:

В лютому 2024 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом про позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 стосовно малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивач посилалася на те, що 12 серпня 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 укладено шлюб. Однак, спільне життя у позивача та відповідача не склалось. З 2017 року позивачка проживає окремо від відповідача та будує особисте життя. Рішенням суду від 10 грудня 2019 року у справі № 128/1765/19 шлюб між сторонами розірвано. Після розірвання шлюбу дитина проживає разом з матір`ю. Позивачка створила належні умови проживання для доньки. ОСОБА_4 до доньки не навідується, матеріально не допомагає, життям та здоров`ям дитини не цікавиться, будь-якої іншої участі у вихованні доньки не здійснює. 15 жовтня 2022 року між ОСОБА_6 та ОСОБА_1 укладено шлюб. Вихованням ОСОБА_7 займається ОСОБА_8 зі своїм чоловіком - ОСОБА_9 самостійно, без участі та підтримки з боку ОСОБА_4 . Позивачка разом з чоловіком приділяють багато уваги до навчання та виховання ОСОБА_7 , відвідують школу, батьківські збори, організовують відпочинок та дозвілля дитини, забезпечують її матеріально, дбають про здоров`я та духовний розвиток. Дівчинка сприймає чоловіка позивачки, як рідного батька, називає його татом та отримує від нього батьківську любов. За біологічним батьком дитина не сумує, не запитує про нього та не чекає з ним зустрічі. Будь-які спроби позивачки на залучення відповідача до спілкування та виховання доньки завершувались без позитивного результату. Відповідач ухиляється від спілкування з донькою. Зазначені факти свідчать про те, що ОСОБА_4 свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, що й беззаперечно визнає. Відповідно, дитина позбавлена уваги, піклування та любові з боку батька, а позивачка позбавлена можливості отримати будь-які документи чи то для зміни реєстрації місця проживання дитини чи то для виїзду за кордон, тощо.

Зважаючи на вказані обставини, позивачка звернулась до суду з даним позовом, в якому просить позбавити ОСОБА_4 батьківських прав щодо його малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Позивач та її представник в судовому засіданні позов підтримали в повному обсязі, просили його задовольнити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради, в судовому засіданні позов підтримала в повному обсязі та просила його задовольнити.

Відповідач в судове засідання не з`явився, про час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином, причини неявки суду не повідомив, правом на подання відзиву не скористався.

Враховуючи вимоги ч.1 ст.280 ЦПК України, судом проведено заочний розгляд справи.

Відповідно до ч. 1 ст. 164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він:

1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування;

2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини;

3) жорстоко поводяться з дитиною;

4) є хронічними алкоголіками або наркоманами;

5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва;

6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини.

Згідно до ст. 165 СК України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Частинами 1-3 статті 150 СК України встановлено, що батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини. Батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток. Батьки зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Частинами 1-2, 4 ст. 155 СК України закріплено, що здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.

Відповідно до п. 16 постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30 березня 2007 року "Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав" ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і кожен в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_4 є батьком непоновлітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

12 серпня 2010 року між ОСОБА_1 та ОСОБА_4 укладено шлюб, який рішенням суду від 10 грудня 2019 року розірвано. Після розірвання шлюбу дитина проживає разом з матір`ю. Позивачка створила належні умови проживання для доньки. ОСОБА_4 до доньки не навідується, матеріально не допомагає, життям та здоров`ям дитини не цікавиться, будь-якої іншої участі у вихованні доньки не здійснює. ОСОБА_4 свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, що й беззаперечно визнає. Відповідно, дитина позбавлена уваги, піклування та любові з боку батька, а позивачка позбавлена можливості отримати будь-які документи чи то для зміни реєстрації місця проживання дитини чи то для виїзду за кордон, тощо.

Відповідно до характеристики Агрономічненського ліцею Агрономічної сільської ради від 28 серпня 2023 року № 01-41/275 батько ОСОБА_4 участі в житті ОСОБА_5 не бере, з класним керівником на зв`язок не виходив, на батьківські збори не з`являвся. Натомість, мати ОСОБА_1 бере активну участь в житті доньки. Регулярно відвідує батьківські збори, спілкується постійно з учителем щодо навчання Злати. Забезпечує відвідування дитиною навчальних та пізнавальних екскурсій, організовує правильне проведення вільного часу нею, моні торить поводження дитини в мережі Інтернет та інформаційну гігієну. ОСОБА_6 , вітчим Злати, бере активну участь у її вихованні, навчанні, піклується про неї, приходить на батьківські збори, спілкується з класним керівником.

Згідно психолого-педагогічної характеристики закладу дошкільної освіти «Сонечко» Агрономічної сільської ради питанням виховання доньки займається в основному мама.

Згідно характеристики освітнього онлайн-центру «Крила» позивачка бере участь у житті дитини, спілкується з вчителями онлайн - центру «Крила», допомагає Златі виконувати домашні завдання. Батько дитини участь у житті дитини не бере, з учителями на зв`язок не виходить, за навчанням доньки не стежить.

Крім того, відповідач не утримує доньку. Така інформація підтверджується відповіддю Вінницького ВДВС у Вінницькому районі Центрального МУ МЮ (м. Київ) від 07 грудня 2023 року №72100/22.1-29.

Згідно нотаріально посвідченої заяви ОСОБА_4 від 30 серпня 2023 року (реєстр. №1022) перебуваючи при здоровому розумі, ясній пам`яті та діючи добровільно, розуміючи значення своїх дій, без будь-якого примусу як фізичного так і морального відповідач підтвердив, що не бере та не має наміру в подальшому брати участь у вихованні та матеріальному забезпечення (виконувати батьківські обов`язки) своєї малолітньої доньки - ОСОБА_5 .

З наданого висновку виконавчого комітетут Агрономічної сільської ради від 07 березня 2023 року вбачається, що встановлено, що дитина проживає разом з матір`ю. Позивачка створила належні умови проживання для доньки. ОСОБА_4 до доньки не навідується, матеріально не допомагає, життям та здоров`ям дитини не цікавиться, будь-якої іншої участі у вихованні доньки не здійснює. Вихованням малолітньої дитини ОСОБА_5 займається ОСОБА_1 з чоловіком ОСОБА_6 , самостійно, без участі та підтримки з боку ОСОБА_4 . Зазначені факти свідчать про те, що ОСОБА_4 свідомо нехтує своїми батьківськими обов`язками, що й беззаперечно визнає. ОСОБА_4 не виконує батьківські обов`язки, не приймає участь у педагогічній, матеріальній, грошовій, або у будь-якій іншій сфері пов`язаній з вихованням доньки. Малолітня донька ОСОБА_5 перебуває на утриманні матері ОСОБА_1 та чоловіка ОСОБА_6 , що підтверджується відповідними документами: актом обстеження умов проживання від 01 березня 2024 року; Характеристикою Агрономічненського ліцею від 08 грудня 2023 року; актом оцінки потреб сім`ї від 07 лютого 2024 року. 01 березня 2024 року працівниками служби у справах дітей Агрономічної сільської ради обстежено умови проживання дітей за адресою: АДРЕСА_1 ., в ході обстеження встановлено, що квартира складається з 2-х кімнат, кухні, коридору, ванної кімнати, туалету. Умови проживання задовільні, дитина забезпечена усім необхідним для повноцінного розвитку, навчання та проведення дозвілля. Відповідно до протоколу Комісії з питань захисту прав дитини при виконавчому комітеті Агрономічної сільської ради №39 від 04 березня 2024 року було винесене питання про доцільність позбавлення батьківських прав батька ОСОБА_4 . Батько ОСОБА_4 ухиляється від виконання своїх батьківських обов`язків щодо виховання дитини та забезпечення здобуття нею повної загальної середньої освіти, піклуючись про охорону прав та інтересів дитини, відповідно до ст. 12 Закону України «Про охорону дитинства», керуючись ст. 19, 164, 165, 170, 171, 180 Сімейного кодексу України, Постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 №866 «Питання діяльності органів опіки та піклування, пов`язаної із захистом прав дитини», вважається доцільним позбавити ОСОБА_4 батьківських прав по відношенню до малолітньої доньки ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Викладені обставини та підтверджуючі їх докази свідчать про те, що відповідач ОСОБА_4 неналежним чином виконує свої батьківські обов`язки відносно дитини, матеріально її не утримує, не цікавиться навчально-виховним процесом, розвитком та станом здоров`я.

Відповідно до ч. 4 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо участі одного з батьків у вихованні дитини, місця проживання дитини, позбавлення та поновлення батьківських прав, побачення з дитиною матері, батька, які позбавлені батьківських прав, відібрання дитини від особи, яка тримає її у себе не на підставі закону або рішення суду, управління батьками майном дитини, скасування усиновлення та визнання його недійсним обов`язковою є участь органу опіки та піклування.

З огляду на вищезазначене, суд приходить до висновку про необхідність позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 відносно неповнолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Суд вважає за необхідне роз`яснити ОСОБА_4 його право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав в порядку, передбаченому ст. 169 СК України.

Питання про судові витрати, суд вирішує відповідно до положень ст. 141 ЦПК України.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 164, 165, 166 Сімейного Кодексу України, ст.ст. 12,13,81,141,259, 263-265, 268, 280-283 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в:

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_4 , за участю третьої особи: Служби у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області про позбавлення батьківських прав - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_4 батьківських прав стосовно малолітньої дитини ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_4 на користь ОСОБА_1 судовий збір 1073 (одну тисячі сімдесят три) грн. 60 коп.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача.

Заяву про перегляд заочного рішення відповідачем може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Відповідач, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути поновлений в разі пропусу з інших поважних причин.

Позивач має право оскаржити заочне рішення безпосередньо до Вінницького апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо позивачу не було вручено заочне рішення у день його проголошення, він має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 ).

Відповідач: ОСОБА_4 ( АДРЕСА_3 ).

Третя особа: Служба у справах дітей Агрономічної сільської ради Вінницького району Вінницької області (вул. Незалежності, 43-а, с. Бохоники, Вінницького району Вінницької області).

Повний текст рішення складено 21 жовтня 2024 року.

Суддя О.А. Фанда

СудВінницький районний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення14.10.2024
Оприлюднено23.10.2024
Номер документу122432205
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —128/5008/23

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

Рішення від 14.10.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

Ухвала від 11.03.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

Ухвала від 01.01.2024

Цивільне

Вінницький районний суд Вінницької області

Фанда О. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні