Шевченківський районний суд м. запоріжжя
Новинка
Отримуйте стислий та зрозумілий зміст судового рішення. Це заощадить ваш час та зусилля.
РеєстраціяЄУН: 336/7475/24
Провадження №: 2/336/2895/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23вересня 2024рокум. Запоріжжя
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя у складі головуючого судді Галущенко Ю.А., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕДИТПРОМІНВЕСТ" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, -
ВСТАНОВИВ:
31 липня 2024 року до Шевченківського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕДИТПРОМІНВЕСТ" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за договором позики.
Позовна заява обґрунтована тим, що 25.03.2024 року між ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «Є ГРОШІ» та ОСОБА_1 було укладено договір позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777, відповідно до якого ОСОБА_1 отримала в позику грошові кошти в сумі 20200,00 гривень на умовах строковості, зворотності, платності шляхом перерахування на рахунок позичальника, з використанням реквізитів електронного платіжного засобу НОМЕР_1 , а позичальник зобов`язалася повернути позику, в тому числі вносити обов`язкові платежі, сплатити проценти та комісії, визначені цим Договором у строки згідно графіку платежів. Відповідно до п. 2.2 строк кредитування (строк позики) за цим Договором складає 360 днів, та має бути повернута у термін до 19.03.2025 включно та складається з пільгового періоду з 25.03.2024 по 23.04.2024 та поточного періоду з 24.04.2024 по 19.03.2025. ОСОБА_1 не виконала умови договору позики, грошові кошти в строк не повернула, в зв`язку з чим у неї утворилася заборгованість. 18.06.2024 ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» набуло право вимоги за договором позики № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року на підставі договору факторингу № 2024-06-5Г, укладеного між ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» і ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «Є ГРОШІ», на загальну суму заборгованості в розмірі 7854730 гривень, яка складається з: 20200,00 гривень заборгованість за тілом позики; 55317,30 гривень заборгованість за процентами; 3030,00 гривень заборгованість у вигляді пені.
Таким чином, ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» просить суд стягнути з ОСОБА_2 заборгованість договором позики № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року у розмірі 7854730 гривень, яка складається з: 20200,00 гривень заборгованість за тілом позики; 55317,30 гривень заборгованість за процентами; 3030,00 гривень заборгованість у вигляді пені; стягнути з ОСОБА_2 на користь ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
Ухвалою судді Шевченківського районного суду м. Запоріжжя від 19 серпня 2024 року по даній справі відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
При поданні позовної заяви представник ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» Водяницька О.В. прохала розглядати справу в порядку спрощеного провадження без виклику позивача.
15.08.2024 року від представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Ходіної Н.В. надійшов відзив на позову заяву, сформований в системі «Електронний суд», за яким представник відповідача заявлені позовні вимоги не визнає, в задоволені позову просить відмовити. Вказує, що до матеріалів позовної заяви не долучено жодних доказів отримання відповідачем кредитних коштів за договором позики, нарахований позивачем розмір відсотків є несправедливим, також позовна заява не містить доказів видачі позики на її рахунок. Також представник відповідача зазначає, що позивачем не доведено належним чином перехід від нього права вимоги за Договором позики «Яскравий Big» №3524608069-3388777 від 25.05.2024.
09.09.2024 від представника позивача надійшла відповідь на відзив.
Згідно ч.5 ст.279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої сторони про інше.
Клопотань від учасників справи не надходило.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні фактичні обставини та відповідні їм правовідносини, дійшов наступного висновку.
Судом встановлено, що 25.03.2024 року між ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «Є ГРОШІ» (позикодавець) та ОСОБА_1 (позичальник) було укладено договір позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777, відповідно до якого позикодавець надає позичальнику грошові кошти в позику в сумі 20200,00 гривень на умовах строковості, зворотності, платності, шляхом перерахування на банківську картку позичальника НОМЕР_1 , а позичальник зобов`язується повернути позику, сплатити проценти та комісії за користування позикою, визначені цим Договором.
Цей договір укладено дистанційно шляхом добровільного заповнення та підписання позичальником, з використанням мобільного додатку позикодавця, в особистому кабінеті позичальника через визначену позикодавцем форму формуляра цього Договору позики, що одночасно є акцептом електронного правочину.
Договір підписано зі сторони позикодавця кваліфікованим електронним підписом директора позикодавця із кваліфікованою електронною позначкою часу, який створено та використано відповідно до вимог Закону України «Про електронні довірчі послуги».
Договір підписано зі сторони позичальника електронним цифровим підписом одноразовим ідентифікатором, який автоматично згенеровано в Інформаційно-телекомунікаційній системі позикодавця у вигляді алфавітно-цифрової послідовності (коду) та/або надіслано позичальнику шляхом смс-повідомлення на номер телефону, зазначений позичальником при реєстрації особистого кабінету.
Позичальник підтверджує, що усвідомлює наслідки підписання цього Договору аналогом власноручного підпису електронним підписом одноразовим ідентифікатором, і погоджується з такою формою укладення Договору та з його наслідками.
Пунктом 2.8 Договору передбачено, що позика надається на споживчі цілі. Сума позики може бути використана позичальником для будь-якої мети, що не заборонена цим Договором або чинним законодавством України.
Відповідно до пункту 2.2 Договору, строк кредитування (строк позики) за цим Договором складає 360 календарних днів, позика має бути повернута в термін до 19.03.2025 року включно та складається з пільгового періоду з 25.03.2024 по 23.04.2024, та поточного періоду з 24.04.2024 по 19.03.2025.
Строк кредитування може бути продовжено виключно за волевиявленням сторін та погодження всіх суттєвих умов шляхом укладення додаткової угоди до цього Договору, яка підписується у порядку, вказаному в п. 1.2 Договору. Зміна строку кредитування в односторонньому порядку не допускається.
П. 2.2.1. Сторони визначили, що пільговий період користування сумою позики складає 30 календарних днів та включає період від видачі суми позики до 23.04.2024 дата першого обов`язкового платежу. Поточний період складає 30 календарних днів та починає свій перебіг з дня наступного за днем першого обов`язкового платежу і закінчується 19.03.2025, дата повернення. При цьому, поточний період строку кредитування містить дати чергових обов`язкових платежів, які обов`язкові для позичальника та визначені в Графіку платежів. У разі невнесення (або недонесення) суми позики у кінцеву дату строку кредитування та/або невнесення (або недонесення) визначеної суми процентів у дату кожного обов`язкового платежу згідно графіку платежів, неоплачені проценти, що були визначені до повернення в дату кожного обов`язкового платежу, вважається простроченою заборгованістю та до позичальника застосовується відповідальність за порушення умов цього договору, визначена розділом 5 Договору. При порушенні кінцевої дати строку кредитування та не внесення суми позики та належних процентів така сума вважається простроченою заборгованістю, а позикодавець має право застосовувати заходи відповідальності до позичальника згідно розділу 5 цього Договору.
Згідно пункту 2.3 Договору, за користування позикою позичальник сплачує проценти за користування коштами за фіксованою процентною ставкою, яка складає 2,50 % від залишку суми позики. Нарахування процентів здійснюється одноразово у кожному періоді між обов`язковими платежами протягом строку кредитування. День надання Позики не враховується, день повернення Позики враховується при нарахуванні процентів. База нарахування процентів - залишок Суми Позики, що обліковується як заборгованість Позичальника перед Позикодавцем. Нарахування процентів здійснюється на суму Позики починаючи з дня надання Позики (включно) за проміжок часу з дати видачі до дати першого обов`язкового платежу згідно Графіку платежів. День внесення першого обов`язкового платежу враховується. Після дати першого обов`язкового платежу, нарахування процентів здійснюється кожного наступного дня за днем послідуючих обов`язкових платежів на період між такими обов`язковими платежами на залишок заборгованості за позикою. День повернення Позики враховується при нарахуванні процентів.
Відповідно доп.2.3.1.Договору Позиканадається наумовах "Програмилояльності".Під "Програмоюлояльності"розуміється отриманняй використанняПозичальником СМС-повідомлень,що містятьунікальний набірсимволів,активація якихнадає правона отриманнягрошових коштіву позикуна найбільшвигідних умовах,а саме:додаткове зменшенняпроцентної ставкизгідно п.2.3.цього Договоруна періодвід дативидачі позикидо датипершого обов`язковогоплатежу на90%,тобто застосованапроцентна ставкана періодз 25.03.2024по 23.04.2024складає 0,25%на день.Правила використанняпромокодів розміщеніна веб-сайтіПозикодавця. Підписанням цьогоДоговору Позичальникпідтвердив,що ознайомленийіз зазначенимиПравилами використанняпромокодів.Умови нарахуванняпроцентів здодатковою знижкоюза промокодом,застосовуються виключноза умовидотримання ПозичальникомГрафіку платежів.Сторони погодили,що уразі простроченнястроку аборозміру сплатипершого обов`язковогоплатежу зацим Договором,умови пронарахування процентівз додатковоюзнижкою скасовуютьсяі довідносин міжСторонами застосовуютьсяправила нарахуванняпроцентів забазовою ставкою,починаючи здати отриманняПозики.За умовиздійснення першогообов`язкового платежуу строкзгідно Графікуплатежів,але зподальшим простроченнямвнесення наступнихобов`язковихплатежів,період віддати отриманняпозики додати першогообов`язковогоплатежу,залишається здодатковою зниженоюпроцентною ставкоюза промокодом,наступні періодиперераховуються забазовою процентноюставкою. Скасування умови про нарахування процентної ставки з додатковою знижкою, початок страхування процентної ставки за базовою ставкою на умовах, викладених в цьому Договорі, не є зміною істотних умов цього Договору.
У пункті 2.4 Договору визначено, що позичальник сплачує одноразову комісію за видачу позики в розмірі 2,50 %, від суми позики, яка нараховується одноразово та підлягає сплаті в момент надання позики шляхом її утримання позикодавцем із суми позики, та стягується за оформлення цього Договору (пп. 2.4.1 п. 2.4); комісія за використання позики відсутня.
Після повернення позики та нарахованих процентів, визначених у п. 2.3. Договору, сплати комісій та нарахованих штрафних санкцій (за наявності), передбачених умовами цього договору, Позикодавець формує довідку про відсутність заборгованості, яка розміщується в особистому кабінеті Позичальника. Вартість цієї довідки становить 0 грн. та нараховується Позичальнику під час укладання цього Договору. Сума вказаної комісії зазначена у Графіку платежів у кінцеву дату строку кредитування.
Вартість вказаних у п. 2.4 Договору комісій є фіксованою протягом строку кредитування. Комісії підлягають сплаті в строки, визначені Графіком платежів (п. 2.5 Договору).
Положеннями пунктів 2.6, 2.7 Договору встановлено, що орієнтовна загальна вартість позики складається з розміру суми позики, тобто суми коштів, яка надана позичальнику згідно п. 2.1 цього Договору та загальних витрат за договором, тобто витрати позичальника, пов`язані з отриманням, обслуговуванням та поверненням суми позики, включаючи проценти за користування, комісії та супровідні послуги, пов`язані з наданням, обслуговуванням та поверненням суми позики, які сплачуються позичальником згідно умов цього Договору, та становить 188819,50 гривень.
Орієнтовна реальна річна процентна ставка за позикою розраховується позикодавцем у відповідності до Правил розрахунку небанківськими фінансовими установами України загальної вартості кредиту для споживача та реальної річної процентної ставки, затвердженої Постановою Правління Національного банку України 11.02.2021 року № 16 та визначається в Графіку платежів цього Договору, що наведений в Додатку 1 та є невід`ємною частиною цього Договору.
У підпункті 3.2.2.2 пункту 3.2.2 Договору закріплено обов`язок позичальника своєчасно повернути позику, сплатити проценти та комісії за користування позикою в порядку, визначеному цим Договором, у суми та в строки, визначені Графіком платежів.
При цьому, позичальник має право протягом 14 календарних днів з дня укладення Договору відмовитися від нього без пояснення причин, у тому числі в разі отримання ним грошових коштів. Про намір відмовитися від Договору позичальник повідомляє позикодавця до закінчення строку, встановленого в п. 2.10.1 цього Договору, шляхом подання заяви в паперовому або електронному вигляді, складеної в довільній формі. Протягом семи календарних днів з дати подання письмового повідомлення про відмову від Договору позичальник зобов`язаний повернути позикодавцю грошові кошти, одержані згідно з цим Договором, сплатити проценти за період з дня одержання коштів до дня їх фактичного повернення та нараховані комісії (пп. 2.10.1-2.10.4 п. 2.10).
За змістом пунктів 4.1, 4.2, 4.3, 4.4 Договору, позичальник зобов`язаний здійснювати повернення позики, сплату нарахованих процентів та комісій на умовах, встановлених цим Договором. Сторони досягли згоди в тому, що повернення позики, сплата процентів за користування позикою та комісій здійснюватиметься у відповідності до умов цього Договору та Додатку № 1 до цього Договору.
Нарахування і сплата процентів за цим Договором здійснюється в межах строку кредитування згідно п. 2.2 цього Договору. Нарахування і сплата процентів проводиться на залишок заборгованості за позикою.
Заборгованість за договором позики, що включає в себе суму позики, нараховані проценти за користування коштами, комісії, штрафні санкції (пеня, штраф) у разі несвоєчасного повернення позики позичальником, підлягає сплаті шляхом безготівкового перерахування коштів у розмірі суми заборгованості на поточний рахунок позикодавця. Фактом оплати вважається надходження грошових коштів на поточний рахунок позикодавця.
У разі недостатності суми здійсненого платежу для виконання зобов`язання за Договором у повному обсязі ця сума погашає вимоги позикодавця в такій черговості: - в першу чергу сплачуються прострочена до повернення сума позики та прострочені проценти за користування позикою; - в другу чергу сплачуються сума позики та проценти за користування позикою; - в третю чергу сплачуються неустойка та інші платежі відповідно до цього Договору.
Пунктами 5.1, 5.2, 5.3, 5.4 Договору передбачено, що за порушення умов цього Договору сторони несуть відповідальність згідно умов цього Договору та чинного законодавства України.
Порушенням умов цього Договору є його невиконання або неналежне виконання, виконання з порушенням умов, визначених змістом цього Договору.
У разі прострочення виконання цього Договору, позичальник зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення з першого дня прострочення.
У разі прострочення виконання цього Договору, позичальник зобов`язаний сплатити пеню у розмірі 2 % від суми простроченого платежу за кожен день прострочення з першого дня прострочення (п. 5.2). У разі порушення строку кредитування за цим Договором біль ніж на 2 (два) календарні дні, позичальник зобов`язується сплатити позикодавцю штраф у розмірі 0 % від суми простроченого платежу не пізніше 3 (третього) дня порушення строку. Штраф включає в себе витрати позикодавця на повідомлення різними способами (телефонним способом, смс-повідомленням, надсиланням поштових повідомлень, повідомлень на електронну адресу) позичальника про заборгованість, розшук позичальника для врегулювання у досудовому порядку спору, та інші витрати, пов`язані з захистом своїх прав позикодавцем.
У пунктах 9.2, 9.5 Договору зазначено, що, уклавши цей Договір позичальник підтверджує, що він ознайомлений, повністю розуміє, зобов`язується неухильно дотримуватись Правил, які регламентують порядок надання грошових коштів у позику фізичним особам, текст яких розміщено на сайті позикодавця, а також з усіма умовами кредитування по обраному кредитному продукту та відповідальністю за порушення грошових зобов`язань по цьому Договору.
До укладення цього Договору позичальник отримав від позикодавця інформацію, що визначена в ч. 2 ст. 12, ст. 12-1 Закону України «Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг», а також всю необхідну інформацію про споживчий кредит і умови кредитування відповідно до норм чинного законодавства України. Позичальник погодився з тим, що вся надана йому інформація є повною і зрозумілою і надана без нав`язування придбання фінансової послуги позикодавця.
До укладення цього Договору позичальник ознайомився та погодився з всіма суттєвими умовами обраного кредитного продукту, в тому числі з інформацією про істотні характеристики послуги з надання мікрокредиту/споживчого кредиту та з паспортом споживчого кредиту.
Судом встановлено, що договір позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року підписано ОСОБА_1 електронним підписом з одноразовим ідентифікатором А66871.
Відповідно до ч. 1 ст. 205 ЦК України, правочин може вчинятися усно або в письмовій (електронній) формі. Сторони мають право обирати форму правочину, якщо інше не встановлено законом.
Згідно ч. 1 ст. 207 ЦК України, правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо його зміст зафіксований в одному або кількох документах (у тому числі електронних), у листах, телеграмах, якими обмінялися сторони. Правочин вважається таким, що вчинений у письмовій формі, якщо воля сторін виражена за допомогою телетайпного, електронного, іншого технічного засобу зв`язку.
Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов`язків (ч. 1 ст. 626 ЦК України).
Статті 6 та 627 ЦК України визначають, що сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Договір є обов`язковим для виконання сторонами (cт. 629 ЦК України).
Статтею 638 ЦК України встановлено, що договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору. Істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Згідно абз. 2 ч. 2 ст. 639 ЦК України, якщо сторони домовилися укласти договір за допомогою інформаційно-телекомунікаційних систем, він вважається укладеним у письмовій формі.
Особливості укладання кредитного договору в електронному вигляді визначені Законом України «Про електронну комерцію».
Згідно п. 5 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про електронну комерцію», електронний договір - це домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав і обов`язків та оформлена в електронній формі.
Положеннями ч. 1 ст. 10, ч. 1 ст. 11 цього Закону передбачено, що електронні правочини вчиняються на основі відповідних пропозицій (оферт). Пропозиція укласти електронний договір (оферта) має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору, і виражати намір особи, яка її зробила, вважати себе зобов`язаною у разі її прийняття.
Нормами ч.ч. 3,6,7,8,12 ст. 11 цього Закону встановлено, що електронний договір укладається шляхом пропозиції його укласти (оферти) однією стороною та її прийняття (акцепту) другою стороною. Електронний договір вважається укладеним з моменту одержання особою, яка направила пропозицію укласти такий договір, відповіді про прийняття цієї пропозиції в порядку, визначеному частиною шостою цієї статті.
Відповідь особи, якій адресована пропозиція укласти електронний договір, про її прийняття (акцепт) може бути надана шляхом: 1) надсилання електронного повідомлення особі, яка зробила пропозицію укласти електронний договір, підписаного в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону; 2) заповнення формуляра заяви (форми) про прийняття такої пропозиції в електронній формі, що підписується в порядку, передбаченому статтею 12 цього Закону; 3) вчинення дій, що вважаються прийняттям пропозиції укласти електронний договір, якщо зміст таких дій чітко роз`яснено в інформаційній системі, в якій розміщено таку пропозицію, і ці роз`яснення логічно пов`язані з нею.
Електронний договір укладається і виконується в порядку, передбаченому Цивільним та Господарським кодексами України, а також іншими актами законодавства.
У разі якщо укладення електронного договору відбувається в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, для прийняття пропозиції укласти такий договір особа має ідентифікуватися в такій системі та надати відповідь про прийняття пропозиції (акцепт) у порядку, визначеному частиною шостою цієї статті. Такий документ оформляється у довільній формі та має містити істотні умови, передбачені законодавством для відповідного договору.
Електронний договір, укладений шляхом обміну електронними повідомленнями, підписаний у порядку, визначеному ст. 12 цього Закону, вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного у письмовій формі. Кожний примірник електронного документа з накладеним на нього підписом, визначеним ст. 12 цього Закону, є оригіналом такого документа.
У статті 12 цього Закону закріплено, якщо відповідно до акту цивільного законодавства або за домовленістю сторін електронний правочин має бути підписаний сторонами, моментом його підписання є використання: 1) електронного підпису або електронного цифрового підпису відповідно до Закону України «Про електронний цифровий підпис», за умови використання засобу електронного цифрового підпису усіма сторонами електронного правочину; 2) електронного підпису одноразовим ідентифікатором, визначеним цим Законом; 3) аналога власноручного підпису (факсимільного відтворення підпису за допомогою засобів механічного або іншого копіювання, іншого аналога власноручного підпису) за письмовою згодою сторін, у якій мають міститися зразки відповідних аналогів власноручних підписів.
Пунктом 6 ч. 1 ст. 3 цього Закону визначено, що електронний підпис одноразовим ідентифікатором дані в електронній формі у вигляді алфавітно-цифрової послідовності, що додаються до інших електронних даних особою, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір, та надсилаються іншій стороні цього договору.
Одноразовий ідентифікатор алфавітно-цифрова послідовність, що її отримує особа, яка прийняла пропозицію (оферту) укласти електронний договір шляхом реєстрації в інформаційно-телекомунікаційній системі суб`єкта електронної комерції, що надав таку пропозицію. Одноразовий ідентифікатор може передаватися суб`єктом електронної комерції, що пропонує укласти договір, іншій стороні електронного правочину засобом зв`язку, вказаним під час реєстрації у його системі, та додається (приєднується) до електронного повідомлення від особи, яка прийняла пропозицію укласти договір (п. 12 ч. 1 ст. 3 цього Закону).
Встановивши, що без отримання смс-повідомлення, без здійснення входу на вебсайт товариства за допомогою логіна і пароля особистого кабінету договір позики не був би укладений, суд вважає, що укладення договору позики в запропонованій формі відповідало внутрішній волі відповідача, цей правочин відповідно до Закону України «Про електронну комерцію» вважається таким, що за правовими наслідками прирівнюється до договору, укладеного в письмовій формі.
Аналогічні висновки викладено в постановах Верховного Суду від 28 квітня 2021 року по справі № 234/7160/20 (провадження № 61-2903св21), від 01 листопада 2021 року по справі № 234/8084/20 (провадження № 61-2303св21).
Вищевикладене узгоджується також з позицією Верховного Суду, викладеною в постанові від 14 червня 2022 року по справі № 757/40395/20-ц.
Підписавши договір електронним підписом одноразовим ідентифікатором, ОСОБА_1 засвідчила, що вона погодилася на отримання грошових коштів у позику саме на умовах, що визначені в договорі позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року. Сторони узгодили всі істотні умови надання грошових коштів у позику, а отже, волевиявлення сторін на укладення і підписання договору були вільними.
Таким чином, договір позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року укладено між сторонами відповідно до положень ст.ст. 10, 11, 12 Закону України «Про електронну комерцію», тобто шляхом пропозиції на його укладення однієї сторони та її прийняття іншою стороною та підписанням зі сторони позичальника електронним підписом одноразовим ідентифікатором.
Також представником позивача надано Графік платежів, який підписано електронним підписом позичальника одноразовим ідентифікатором А66871.
Факт надіслання одноразового ідентифікатора (смс-коду) на номер телефону відповідача НОМЕР_2 , самостійно зазначеному ним у якості фінансового, підтверджується даними з реєстру відправлених позичальнику повідомлень.
18.06.2024 року між ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» і ТОВ «ФІНАНСОВА КОМПАНІЯ «Є ГРОШІ» було укладено договір про надання фінансових послуг з факторингу № 2024-06-5Г.
Відповідно до п.п. 1.1-1.2 п. 1 Договору, в порядку та на умовах, визначених цим Договором, Клієнт передав Фактору, а Фактор прийняв і зобов`язується оплатити Клієнту права вимоги за грошовими зобов`язаннями в загальному розмірі, що виникли в Клієнта за основними договорами, укладеними між боржниками та первісним кредитором. На підставі цього Договору Фактор стає новим кредитором у зобов`язаннях, що виникли з основних договорів, та отримує права вимоги за основними договорами, в тому числі права грошових вимог до боржників по сплаті боргу за основними договорами, строк платежу за якими настав, відповідно до Акту прийому-передачі прав вимоги (додаток № 1 до Договору), а також вимоги по основним договорам, які виникнуть у майбутньому.
Згідно додатку № 1 до Договору про надання фінансових послуг з факторингу № 2024-06-5Г від 18.06.2024 року, ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» набуло право вимоги за договором позики № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року.
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 512, ч. 1 ст. 514, ч. 1 ст. 516 ЦК України, кредитор у зобов`язанні може бути замінений іншою особою внаслідок передання ним своїх прав іншій особі за правочином (відступлення права вимоги). До нового кредитора переходять права первісного кредитора у зобов`язанні в обсязі і на умовах, що існували на момент переходу цих прав, якщо інше не встановлено договором або законом. Заміна кредитора у зобов`язанні здійснюється без згоди боржника, якщо інше не встановлено законом або договором.
Таким чином, права вимоги за договором позики № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року, укладеним відповідачем з первісним кредитором, перейшло до ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ».
Отримавши кредитні кошти, ОСОБА_1 не скористалася своїм правом, передбаченим пп. 2.10.1 п. 2.10 Договору, протягом 14 календарних днів з дня укладення договору відмовитися від договору без пояснення причин та не повернула отримані грошові кошти.
Станом на 24.07.2024 у ОСОБА_1 утворилась заборгованість за кредитним договором № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року в розмірі 78547,30 гривень, яка складається з: 20200,00 гривень заборгованість за тілом позики; 55317,30 гривень заборгованість за процентами; 3030,00 гривень заборгованість у вигляді пені.
Відповідач ОСОБА_1 не надала суду доказів, які спростовували б розрахунок заборгованості, а також не надала доказів на спростування отримання та повернення кредитних коштів у розмірі, зазначеному позивачем.
У ч. 1 ст. 1048, ч. 1 ст. 1049 ЦК України передбачено, що позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлюється договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюється договором.
Позичальник зобов`язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором.
Частиною 1 статті 1050 ЦК України встановлено, якщо позичальник своєчасно не повернув суму позики, він зобов`язаний сплатити грошову суму відповідно до статті 625 цього Кодексу. Якщо позичальник своєчасно не повернув речі, визначені родовими ознаками, він зобов`язаний сплатити неустойку відповідно до статей 549-552 цього Кодексу, яка нараховується від дня, коли речі мали бути повернуті, до дня їх фактичного повернення позикодавцеві, незалежно від сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу.
На підставі ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти.
До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору. Особливості регулювання відносин за договором про надання споживчого кредиту встановлені законом.
Згідно статті 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу України.
За ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
У відповідності до ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов`язковим для виконання, а в ч. 1 ст. 625 ЦК України зазначено, що боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов`язання.
У статті 612 ЦК України вказано, що боржник, який прострочив виконання зобов`язання, відповідає перед кредитором за завдані простроченням збитки і за неможливість виконання, що випадково настала після прострочення.
На підставі викладеного вище та враховуючи, що відповідачем ОСОБА_1 отримано грошові кошти за договором позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року, але в порядку та на умовах кредитного договору не повернуто, внаслідок чого виникла заборгованість, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ТОВ «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, в разі задоволення позову судові витрати, пов`язані з розглядом справи, покладаються на відповідача, а тому з відповідача на користь позивача слід стягнути сплачений за подання позовної заяви судовий збір у розмірі 3028,00 гривень.
Керуючись статтями 12, 141, 259, 263-265, 354-356 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕДИТПРОМІНВЕСТ" до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ» заборгованість за договором позики «Яскравий Big» № 3524608069-3388777 від 25.03.2024 року в розмірі 78 547,30 гривень, яка складається з: 20 200,00 гривень заборгованість за тілом позики; 55 317,30 гривень заборгованість за процентами; 3030,00 гривень заборгованість у вигляді пені.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "КРЕДИТПРОМІНВЕСТ" витрати по оплаті судового збору у розмірі 3028,00 грн.
Відповідно до п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України, зазначаються наступні відомості:
Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю «КРЕДИТПРОМІНВЕСТ», ЄДРПОУ 43305861, місцезнаходження 49041, м. Дніпро, вул. Стартова, буд. 7.
Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса проживання: АДРЕСА_1 .
Рішення може бути оскаржене до Запорізького апеляційного суду протягом 30 днів з дня його проголошення, а у разі оголошення вступної та резолютивної частини рішення, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Ю.А. Галущенко
Суд | Шевченківський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122434568 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них |
Цивільне
Шевченківський районний суд м. Запоріжжя
Галущенко Ю. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні