БРОВАРСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа № 755/19041/23 провадження № 2/361/2545/24
15.10.2024
У Х В А Л А
«15» жовтня 2024 року м.Бровари Київської області
Броварський міськрайонний суд Київської області в складі:
головуючого - судді Василишина В.О.,
за участю секретаря судових засідань Бондар Ю.В.,
під час розгляду у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду клопотання представника відповідача ОСОБА_1 адвоката Верчика Ігоря Євгенійовича про зупинення провадження у справі № 755/19041/23 за позовом Садівницького товариства «ВЕГА» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,
в с т а н о в и в:
У грудні 2023 року СТ «ВЕГА» звернулося до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості по сплаті щомісячних членських внесків.
Ухвалою суду від 07 лютого 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання.
15 квітня 2024 року представник відповідача ОСОБА_1 адвокат Верчик І.Є. подав до суду клопотання про зупинення провадження у даній справі до прийняття судових рішень у господарських справах № 911/1371/22 та № 911/2739/22. Клопотання мотивоване тим, що даній справі розглядається питання про стягнення заборгованості зі сплати членських внесків за період з 2022 по 2023 роки. Разом з тим, у господарському суді Київської області розглядаються справи № 911/1371/22 та № 911/2739/22 предметом спору у яких є: визнання недійсними рішення загальних зборів СТ «ВЕГА», оформлених протоколом № 1 від 22 травня 2022 року; застосування наслідки недійсності рішень загальних зборів членів СТ «ВЕГА», оформлених протоколом
№ 1 від 22 травня 2022 року; скасування статуту СТ «ВЕГА», затвердженого протоколом загальних зборів СТ «ВЕГА» № 1 від 22 травня 2022 року з моменту його затвердження. Стороною у справі № 911/1371/22 є відповідач ОСОБА_1 , отже у разі прийняття господарським судом Київської області рішення у справі № 911/1371/22, яким буде визнано недійсним та скасовано рішення загальних зборів СТ «ВЕГА» від 22 травня 2022 року, що буде мати також інші наслідки, у тому числі обставини недійсності затвердженого нового розміру щорічних внесків (01.01.2023), а відтак і взагалі підставу для звернення до Броварського міськрайонного суду Київської області з даним позовом.
У судове засідання учасники справи не з`явилися, про дату, час та місце розгляду справи повідомлялися у порядку, встановленому цивільним процесуальним законодавством. 15 жовтня 2024 року відповідач ОСОБА_1 подала до суду клопотання про відкладення розгляду справи. Неявка учасників справи не перешкоджає вирішенню питання про зупинення провадження у справі.
Перевіривши клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Відповідно до пункту 6 частини першої статті 251Цивільного процесуальногокодексу України (далі ЦПК України) суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі об`єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
У постанові Верховного Суду України 07 жовтня 2015 року у справі№ 6-1367цс15 зазначено, що зупинення провадження у справі - це тимчасове припинення судом вчинення процесуальних дій під час судового розгляду із визначених у законі об`єктивних підстав, які перешкоджають подальшому розгляду справи і щодо яких неможливо передбачити їх усунення. Межі зупинення провадження у справі не повинні призводити до зменшення розумного строку розгляду справи.
Подібний правовий висновок викладений у постанові Верховного Суду України від 01 лютого 2017 року у справі № 6-1957цс16.
У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду від 08 грудня 2021 року в справі № 761/33089/20 (провадження№ 61-18470св21) вказано, що тлумачення пункту 6 частини першої статті 251ЦПК України свідчить, що обов`язкове зупинення провадження у справі можливе за наявності у сукупності таких умов:
1) об`єктивної неможливості розгляду справи до вирішення іншої справи, тобто неможливість для суду самостійно встановити обставини, які встановлюються іншим судом в іншій справі;
2) пов`язаність справ - пов`язаною зі справою є така інша справа, у якій інший суд встановлює обставини, що впливають чи можуть вплинути на подання і оцінку доказів у даній справі.
У постанові Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду від 14 лютого 2022 року у справі № 357/10397/19 (провадження № 61-5752сво21) вказано, що: «метою зупинення провадження у справі згідно з п. 6 ч. 1 ст. 251 ЦПК України є виявлення обставин (фактів), які не можуть бути з`ясовані та встановлені в цьому провадженні, але мають значення для справи, провадження у якій зупинено. Об`єктивна неможливість розгляду справи до вирішення іншої справи полягає у тому, що рішення суду в іншій справі встановлює обставини, які впливають на збирання та оцінку доказів у справі, провадження у якій зупинено, зокрема факти, що мають преюдиційне значення. З огляду на вимоги закону для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду слід у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи. Отже, необхідність в зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо прийняти рішення у даній справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи. Разом із тим, необхідно враховувати, що відповідно до пункту 6 частини першої статті 251 ЦПК України суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Для вирішення питання про зупинення провадження у справі суду необхідно у кожному конкретному випадку з`ясовувати: як пов`язана справа, яка розглядається, зі справою, що розглядається іншим судом; чим обумовлюється об`єктивна неможливість розгляду справи.
Отже, необхідність у зупиненні провадження у справі виникає у випадку, якщо неможливо ухвалити рішення у цій справі до ухвалення рішення в іншій справі. Тобто між справами, що розглядаються, повинен існувати тісний матеріально-правовий зв`язок, який виражається в тому, що факти, встановлені в одній із справ, будуть мати преюдиційне значення для іншої справи.
Інститут зупинення провадження у справі впроваджений для об`єктивного і правильного розгляду залежних одна від одної цивільних чи інших справ, зокрема, з метою недопущення у подальшому здійснення процедури повороту виконання рішення суду.
Визначаючи наявність підстав, передбачених статтею 251 ЦПК України, за яких провадження у справі підлягає обов`язковому зупиненню, суд повинен, зокрема, враховувати, що така підстава для зупинення провадження у справі, визначена у пункті 6 частини першої цієї статті, застосовується у тому разі, коли в іншій справі можуть бути вирішені питання, що стосуються підстав, заявлених у справі вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Разом з тим, суд не вбачає правових підстав для зупинення провадження у даній справі враховуючи те, що стороною відповідача не доведено неможливість розгляду даної цивільної справи до вирішення інших справ, що розглядаються у порядку господарського судочинства, а також те, що в ній вирішуються питання, що стосуються підстав, заявлених у справах
№ 911/1371/22 та № 911/2739/22, вимог, чи умов, від яких залежить можливість її розгляду.
Окрім цього, наявність у провадженні господарського суду Київської області інших справ ніяким чином не перешкоджає розгляду даної цивільної справи, та не є достатньою підставою для зупинення провадження у справі, у розумінні положень пункту 6 частини першої статті
251 ЦПК України.
Вирішуючи питання про зупинення провадження у справі, суд враховує принцип ефективності судового процесу, направлений на недопущення затягування розгляду справи.
З огляду на викладені обставини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні даного клопотання з підстав його необґрунтованості.
Керуючись статтями 2, 251, 260 ЦПК України,
у х в а л и в:
У задоволенніклопотання відмовити.
Ухвала за змістом статті 353 ЦПК України оскарженню в апеляційному порядку не підлягає.
Суддя В.О.Василишин
Суд | Броварський міськрайонний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 15.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122437111 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Броварський міськрайонний суд Київської області
Василишин В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні