Справа № 535/767/24
Провадження № 2/535/468/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2024 року Котелевський районний суд Полтавської області у складі
головуючого - судді Мальцева С.О.,
за участю секретаря судового засідання Білик Н.О.
Справа № 535/767/24
Ім`я (найменування) сторін та інших учасників справи:
позивач: ОСОБА_1 ;
відповідач: Котелевська селищна рада;
розглянув у відкритому судовому засіданні позов про визнання права власності в порядку спадкування за законом;-
УСТАНОВИВ:
09 вересня 2024 року позивач ОСОБА_1 через свого представника - адвоката Сідько С.І., звернувся до суду з позовом до Котелевської селищної ради, в якій просить визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частку житлового будинку (літ.А-1) загальною площею 88,3 м2, з якої житлова становить 50,9 м2, з відповідною часткою надвірних будівель та споруд: літня кухня (літ. Б, б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. д,в), огорожа №5,6 що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що до смерті належала ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ; визнати за ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 в порядку спадкування за законом право власності на 1/3 частку житлового будинку (літ.А-1), загальною площею 88,3 м2, з якої житлова становить 50,9 м2, з відповідною часткою надвірних будівель та споруд: літня кухня (літ. Б, б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. д,в), огорожа N?5,6 що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що до смерті належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 ; визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності на 1/3 частку житлового будинку (літ.А-1) загальною площею 88,3 м2, з якої житлова становить 50,9 м2, з відповідною часткою надвірних будівель та споруд: літня кухня (літ. Б, б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. д,в), огорожа N?5,6 що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що до смерті належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Позивач мотивує позов тим, що звернувшись до приватного нотаріуса із заявою про прийняття спадщини за законом, нотаріус був позбавлений можливості видати свідоцтво про право на спадщину за законом, оскільки спадкоємцем не було надано оригінал документів, які підтверджують право власності на житловий будинок із надвірними будівлями та спорудами, що підтверджується постановою нотаріуса про відмову у вчиненні нотаріальної дії.
Ухвалою судді Котелевського районного суду Полтавської області від 10 вересня 2024 року справу прийнято до розгляду в порядку загального позовного провадження (а.с. 30-31).
Позивач ОСОБА_1 та представник позивача - адвокат Сідько С.І., у підготовче засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися у встановленому законом порядку. Представник позивача - адвокат Сідько С.І., яка діє на підставі ордеру та угоди, надала до суду уточнені позовні вимоги та листа від 07.10.2024 року, в якому просить розгляд справи провести без їхньої участі, уточнені позовні вимоги підтримує повністю (а.с. 62).
Відповідач Котелевська селищна рада Полтавського району Полтавської області у підготовче засідання не з`явилися, про час та місце розгляду справи повідомлялися в установленому законом порядку, але надала до суду відзив на позов в порядку ст. 178 ЦПК України, в якому просять суд провести судове засідання без участі їхнього представника зазначивши, що позовні вимоги ОСОБА_1 визнають в повному обсязі (а.с. 59-60).
У відповідності до ч.2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання технічним засобом здійснює секретар судового засідання. У разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Згідно з ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Згідно з ч.4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Суд, дослідивши матеріали даної цивільної справи , приходить до переконання, що позовну заяву слід задовольнити повністю з наступних підстав.
Судом встановлені такі факти та відповідні їм правовідносини.
Відповідно до абз.3 п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року N 2 «Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції», у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб (не відповідача), суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з`ясування і дослідження інших обставин справи.
ІНФОРМАЦІЯ_4 помер батько позивача ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 , видане Деревківською сільською радою Котелевського району Полтавської області від 06 травня 2003 року.
ОСОБА_1 є спадкоємцем за законом на підставі статті 529 Цивільного кодексу УРСР після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 .
Громадянка ОСОБА_4 є спадкоємицею за законом на підставі статті 529 Цивільного кодексу УРСР після померлого ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_5 .
ІНФОРМАЦІЯ_5 померла мати позивача ОСОБА_4 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 , видане відділом державної реєстрації актів цивільного стану Котелевського районного управління юстиції Полтавської області від 29 березня 2012 року.
Родинні зв`язки позивача з спадкодавцями підтверджуються свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 , виданим Деревківським сільським ЗАГС Котелевського району Полтавської області від 01.09.1960р., свідоцтвом про народження ОСОБА_1 , виданим Деревківською сільською радою Котелевського району Полтавської області серії НОМЕР_5 від 14 червня 1968 року.
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Котелевської селищної ради Полтавського району Полтавської області від 02.04.2024 № 127, вбачається, що домоволодіння в АДРЕСА_1 згідно погосподарської книги №10 особовий рахунок № НОМЕР_6 станом на 01.07.1990 відносилося до робочого двору. Головою робочого двору на 01.07.1990 року був зареєстрований ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_6 , а членами робочого двору були зареєстровані дружина - ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7 , син - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Котелевської селищної ради Полтавського району, Полтавської області від 02.04.2024 № 126 ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на момент смерті був зареєстрований та проживав за адресою АДРЕСА_1 . При цьому на час відкриття спадщини ІНФОРМАЦІЯ_2 з гр. ОСОБА_5 за вказаною адресою були зареєстровані дружина - ОСОБА_4 - ІНФОРМАЦІЯ_7 , син - ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , невістка ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_8 , онуки ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10
До складу спадкового майна померлих ОСОБА_5 та ОСОБА_4 увійшла по 1/3 частці житлового будинку (літ.А-1) з господарськими будівлями і спорудами: літня кухня (літ. Б, б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. д,в), огорожа №5,6 що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується технічним паспортом на житловий будинок садибного типу, який виготовлено ПП ПБТІ «Інвентаризатор» від 18.03.2024 р.
1/3 частка житлового будинку належить позивачу на праві особистої приватної власності, як члену колгоспного двору, що підтверджується довідкою №127, виданою виконавчим комітетом Котелевської селищної ради, від 02.04.2024 р.
Виходячи із норм Цивільного кодексу України, з метою оформлення права власності на спадкове майно, ОСОБА_1 звернувся: - у Котелевську державну нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 , на підставі чого була заведенаспадкова справа за № 213/2012.
До приватного нотаріуса Лапочки Р.О. Полтавського районного нотаріального округу Полтавської області з заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину на майно померлого ОСОБА_5 , від 25.03.2024.
- До державного реєстратора прав на нерухоме майно, ОСОБА_9 . Постановою про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 211/02-31 від 05.04.2024, виданою державним нотаріусом Зіньківської державної нотаріальної контори Герасименко Л.В. гр. ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_4 у зв`язку з тим, що заявником не надано документ, який посвідчує право власності на житловий будинок.
Постановою приватного нотаріуса Полтавського районного нотаріального округу Лапочкою Р.О. № 56/02-14 від 25.03.2024 року у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_5 на частку житлового будинку з відповідною часткою надвірних будівель та споруд, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 ОСОБА_1 було відмовлено.
Рішенням про відмову в проведенні реєстраційних дій, Державного реєстратора речових прав на нерухоме майно, було відмовлено а реєстрації права власності на нерухоме майно позивача.
Причиною відмови стала відсутність правовстановлюючого документа, який міг би підтвердити право власності спадкодавців і позивача на житловий будинок із надвірними будівлями та спорудами.
Таким чином, відсутність правовстановлюючого документу на будинок та вищевказані постанови нотаріусів про відмову у вчиненні нотаріальної дії позбавляють гр. ОСОБА_1 можливості оформити належним чином спадкове майно, а тому оскільки, права ОСОБА_1 порушені, то він змушений звернутися до Котелевського районного суду Полтавської області з даним позовом .
Відповідно до технічного паспорту на спірний житловий будинок разом з господарськими будівлями і спорудами рік їх спорудження та введення в експлуатацію 1973-1975 роки.
Отже, виходячи з вимог ст. 5 ЦК України до правовідносин, що виникли раніше застосовується діюче законодавство, яке регулювало виникнення права власності у самих спадкодавців на момент закінчення будівництва будинків, зокрема положеннями ЦК УРСР 1963 року, Законом України «Про власність», Інструкцією про порядок реєстрації будинків та домоволодінь у містах і селищах міського типу Української РСР від 31.01.1966 року, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР, затвердженою наказом Міністра юстиції Української РСР від 31.10.1975 № 45/5, Інструкцією про порядок вчинення нотаріальних дій виконавчими комітетами міських, селищних, сільських Рад депутатів трудящих, затвердженою наказом Міністра юстиції УРСР від 19 січня 1976 року №1/5.
Підтвердженням приналежності будинку, який знаходиться в сільському населеному пункті, можуть бути відповідні довідки виконавчого комітету сільської Ради депутатів трудящих, які видавалися в тому числі і на підставі записів у погосподарських книгах, що передбачено п. 62 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій державними нотаріальними конторами Української РСР.
Крім того, погосподарські книги є особливою формою статистичного обліку,
що здійснюється в Україні (УРСР) із 1979 року.
На виконання постанови Ради Міністрів УРСР від 11.03.1985 № 105 у 1985-1988 роках сільськими, селищними, районними Радами народних депутатів ухвалювались рішення щодо оформлення права власності та реєстрації будинків у бюро технічної інвентаризації за даними погосподарських книг сільських, селищних рад із додатками списків громадян, яким ці будинки належали.
Таким чином, спадкодавці ОСОБА_5 та ОСОБА_4 були власниками 2/3 часток спадкового майна, але за життя не оформили право власності відповідно до норм чинного законодавства.
Відповідно до положень ч.1 ст.529 Цивільного кодексу УРСР (який діяв на момент відкриття спадщини, а саме після померлого ОСОБА_5 , 04.05.2003) при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.
Відповідно до положень п.1 ч.1 ст.549 Цивільного кодексу УРСР (який діяв на момент
відкриття спадщини) визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Статтею 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ч.1 ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Статтею 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно листа Міністерства юстиції України «Щодо порядку оформлення документів в разі смерті власника нерухомого майна» від 21 лютого 2005 року №19-32/319, «у разі смерті власника нерухомого майна, первинна реєстрація права власності на яке не була проведена і правовстановлюючий документ відсутній, питання визначення належності цього майна попередньому власнику та наступного його власника (спадкоємця) повинно вирішуватися у судовому порядку».
Відповідно до Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 року № 703 (в редакції від 01.01.2013 року), рішення суду є правовстановлюючим документом, на основі якого може бути проведена реєстрація права власності на нерухоме майно.
Згідно ч. 3 ст. 1296 Цивільного кодексу України, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємців права на спадщину.
Визнання відповідачем пред`явленого позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Задовольняючи позовну заяву про визнання права власності на нерухоме майно в порядку спадкування за законом, суд виходить із засад справедливості, добросовісності, виваженості, розумності відповідно до вимог ст. 3 ч. 1 п. п. 5, 6 Цивільного кодексу України.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 13, 82, 141, 200, 206, 247, 265, 273, 354-355 ЦПК України, ст.ст. 3, 5, 328, 392, 1216-1217, 1261, 1265, 1275, 1296 ЦК України, суд;-
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом право власності на частку житлового будинку (літ. А-1) загальною площею 88,3 кв.м, з якої житлова стновить 50,9 кв.м, з відповідною часткою надвірних будівель та споруд: лфтня кухня (літ. Б,б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. Д, в), огорожа №5,6, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом право власності на частку житлового будинку (літ. А-1) загальною площею 88,3 кв.м, з якої житлова стновить 50,9 кв.м, з відповідною часткою надвірних будівель та споруд: лфтня кухня (літ. Б,б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. Д, в), огорожа №5,6, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 , після ОСОБА_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 на підставі ст.549 Цивільного кодексу УРСР.
Визнати за ОСОБА_1 , в порядку спадкування за законом право власності на частку житлового будинку (літ. А-1) загальною площею 88,3 кв.м, з якої житлова стновить 50,9 кв.м, з відповідною часткою надвірних будівель та споруд: лфтня кухня (літ. Б,б), сараї (літ. В, в1, б1), гараж (літ. Д), навіси (літ. Д, в), огорожа №5,6, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , що належала ОСОБА_4 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Полтавського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи.
позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ;
відповідач: Котелевська селищна рада, місце знаходження: Полтавська область, Полтавський район, с-ще Котельва, вул. Полтавський шлях, 221, код ЄДРПОУ 13955812.
Повний текст рішення складено протягом десяти днів.
Суддя С.О.Мальцев
Суд | Котелевський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 07.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122438338 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Котелевський районний суд Полтавської області
Мальцев С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні