Справа № 538/1434/24
Провадження № 2-о/549/43/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 жовтня 2024 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
у складі головуючої - судді Глущенко Н.М.
присяжних Савченка А.В., Стеценко Л.Б. з участі секретаря судових засідань Зуб Р.В.
представника заявника адвоката Волторніста С.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Чорнухи у режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів за допомогою комплексу технічних засобів та програмного забезпечення «EasyCon» цивільну справу за заявою ОСОБА_1 заінтересовані особи - Заводська міська рада Миргородського району Полтавської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,про визнання фізичної особи безвісно відсутньою,
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Лохвицького районного суду Полтавської області із зазначеною заявою, в якій просив визнати ОСОБА_2 безвісно відсутнім.
На підставі розпорядження №62 в.о. голови Лохвицького районного суду від 26.07.2024 вказана заява передана до Чорнухинського районного суду для розгляду.
В обґрунтування заяви заявник зазначає, що ОСОБА_2 є його рідним братом. ОСОБА_2 в період з 11.05.2023 по 22.02.2024 брав участь у заходах необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України на території Таврійської територіальної громади Запорізької області.
29 лютого 2024 року на адресу доньки ОСОБА_2 - ОСОБА_3 від ІНФОРМАЦІЯ_1 надійшло сповіщення згідно якого сім`ю військовослужбовця повідомлено, про те, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , під час виконання бойового завдання зник безвісти 22.02.2024 року в районі населеноного пункту Новопрокопівка Пологівського району Запорізької області.
Статус ОСОБА_2 , як «зниклого безвісті» під час виконання бойового завдання на підставі бойового розпорядження командира 2 механізованого батальйону військової частини НОМЕР_1 від 18.02.2024 №79/143/98/569 біля населеного пункту Роботине Пологівського району, Запорізької області підтверджується висновком службового розслідування від 24.03.2024 та іншими документами, зібраними під час службового розслідування: рапорт, пояснення, витяг із журналу бойових дій.
01.03.2024 донька ОСОБА_3 звернулася до ВП №1 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області із заявою про зникнення безвісти військовослужбовця ЗСУ - батька ОСОБА_2 на території ведення бойових дій. За її зверненням було відкрито кримінальне провадження №12024170560000163 від 01.03.2024 та розпочато досудове розслідування.
Окрім того, ОСОБА_2 було внесено до Єдиного реєстру осіб, які зникли безвісти за особливих обставин, що підтверджується витягом №20240314-859 від 14.03.2024 року.
До цього часу у заявника та близьких ОСОБА_2 (дружини та доньки) відсутня будь-яка інформація щодо місця перебування ОСОБА_2 , зниклого безвісти ІНФОРМАЦІЯ_3 під час виконання бойового завдання.
Визнання його брата ОСОБА_2 безвісти відсутнім необхідне для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, тому заявник змушений звернутись з даною заявою до суду.
Ухвалою судді Чорнухинського районного суду Полтавської області від 20 серпня 2024 року було відкрито провадження у справі, справу призначено до судового розгляду по суті.
У судовому засіданні представник заявника адвокат Волторніст Сергій Миколайович підтримав подану заяву та посилаючись на викладені в ній підстави, просив задовольнити останню.
Представник заінтересованої особи Заводської міської територіальної громади в судове засідання не з`явився, надав до суду клопотання в якому просив розглянути справу без їх участі.
Представник заінтересованої особи ІНФОРМАЦІЯ_1 в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи повідомлений належним чином.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника заявника, суд дійшов висновку, що заява обґрунтована та підлягає задоволенню з таких підстав.
Судом установлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 є рідним братом ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_2 виданого Червонозаводською селищною радою Лохвицького району Полтавської області 19 березня 1971 року та копією свідоцтва про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_3 виданого виданого Червонозаводською селищною радою Лохвицького району Полтавської області 19 березня 1971 року.
З копії акту службового розслідування встановлено, що старший водій-машиніст заправної машини відділення автомобільного взводу підвозу пального та мастильних матеріалів роти матеріального забезпечення батальйону матеріально-технічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 старший солдат ОСОБА_2 , відносно якого відсутні відомості про місце його перебування понад 10 днів, рахується, як зниклий безвісті під час бойових дій біля населеного пункту Роботине Пологівського району Запорізької області, що є підставою вважати його безвісно відсутнім.
Із копії Витягу з Єдиного реєстру осіб зниклих безвісти за особливих обставин номер витягу 20240314-859 від 14.03.2024 видно що ОСОБА_2 зник на території бойових дій (під час воєнних дій).
Відповідно до сповіщення сім`ї від 29.02.2024 року за №10/1/1521 виданого ІНФОРМАЦІЯ_4 , вбачається що брат заявника, старший солдат ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , під час виконання бойового завдання зник безвісти 22.02.2024 в районі населеного пункту Новопрокопівка Пологівського району Запорізької області. Зазначене сповіщення є підставою для подання документів для призначення пенсії (матеріальної допомоги) і надання пільг в установленому законодавством порядку.
01 березня 2024 року ОСОБА_3 подала до ВП №1 Миргородського РВП ГУНП в Полтавській області письмову заяву про те, що її батько ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , військоваослужбовець ЗСУ старший солдат під час виконання бойового завдання зник безвісти в зоні бойових дій поблизу населеного пункту Новопрокопівка Пологівського району Запорізької області.
Вказане звернення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12024170560000163 від 01.03.2024 року за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 115 КК України.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою.
Згідно зі ст. 43 ЦК України фізична особа може бути визнана судом безвісно відсутньою, якщо протягом одного року в місці її постійного проживання немає відомостей про місце її перебування. У разі неможливості встановити день одержання останніх відомостей про місце перебування особи початком її безвісної відсутності вважається перше число місяця, що йде за тим, у якому були одержані такі відомості, а в разі неможливості встановити цей місяць - перше січня наступного року. Порядок визнання фізичної особи безвісно відсутньою встановлюється Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Згідно з ч.1 ст. 305 ЦПК України заява про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою подається до суду за місцем проживання заявника або за останнім відомим місцем проживання (перебування) фізичної особи, місцеперебування якої невідоме, або за місцезнаходженням її майна.
Відповідно до ч.1 ст. 306 ЦПК України у заяві про визнання фізичної особи безвісно відсутньою або оголошення її померлою повинно бути зазначено: для якої мети необхідно заявникові визнати фізичну особу безвісно відсутньою або оголосити її померлою; обставини, що підтверджують безвісну відсутність фізичної особи, або обставини, що загрожували смертю фізичній особі, яка пропала безвісти, або обставини, що дають підставу припускати її загибель від певного нещасного випадку.
Таким чином, з аналізу вказаних правових норм, для визнання фізичної особи безвісно відсутньою слід встановити кілька юридичних фактів у їх сукупності, а саме: 1) відсутність особи в місці її постійного проживання (тобто за місцем реєстрації) протягом тривалого часу; 2) відсутність відомостей про місце знаходження такої особи в місці її постійного проживання і неможливість їх одержання усіма доступними способами та вжитими заходами; 3) закінчення одного року з моменту одержання останніх відомостей про місце перебування даної особи; 4) визнання причин, через які заявник просить визнати фізичну особу безвісно відсутньою, юридично поважними.
ЗУ «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» дає визначення наступним поняттям;
Особа, зникла безвісти за особливих обставин. - особа, зникла безвісти у зв`язку із збройним конфліктом, воєнними діями, тимчасовою окупацією частини території України, надзвичайними ситуаціями природного чи техногенного характеру;
Близькі родичі та члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, - чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний брат, рідна сестра, дід. баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням, а також особи, які спільно проживають, пов`язані спільним побутом і мають взаємні права та обов`язки, у тому числі особи, які спільно проживають, але не перебувають у шлюбі;
У відповідності до ст. 6 ЗУ «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» члени сім`ї особи, зниклої безвісти за особливих обставин, мають право на соціальний захист у порядку, визначеному законодавством України.
Відповідно до п. 6 ст. 9 ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» сім`ям зазначених військовослужбовців щомісячно виплачується грошове забезпечення, в тому числі додаткові та інші види грошового забезпечення, у порядку та в розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Як роз`яснив Верховний Суд у складі колегії суддів Третьої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 29 серпня 2019 року у цивільній справі № 225/2576/17 (провадження № 61-30491св18), безвісна відсутність це посвідчення в судовому порядку тривалої відсутності фізичної особи в місці її постійного проживання за умов, що не вдалось встановити місця її знаходження (переживання). При визнанні особи безвісно відсутньою застосовується презумпція, що особа є живою, однак встановити її місце знаходження у цей час неможливо, причому вказана презумпція має спростовний характер. Підставою для визнання фізичної особи безвісно відсутньою є сукупність юридичних фактів, тобто юридичний склад, до якого включаються: відсутність відомостей про перебування фізичної особи у місці її постійного проживання; відсутність відомостей про дійсне перебування особи і неможливість отримати такі відомості; сплив річного строку з дня одержання останніх відомостей про місце перебування фізичної особи або з дня, визначеного відповідно до частини другої статті 43 України; наявність у заявника правової зацікавленості у вирішенні питання про визнання особи безвісною відсутньою.
З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог та наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , безвісно відсутнім з 22 лютого 2024 року внаслідок збройної (військової) агресії російської федерації проти України, оскільки факт відсутності останнього за місцем свого постійно проживання більш як протягом одного року підтверджується доказами, що не викликають сумнівів у своїй допустимості та достовірності, які суд приймає до уваги, так як вони зібрані із дотриманням вимог закону, не суперечать один одному та ніким не спростовуються, заявнику та іншим заінтересованим особам нічого не відомо про місце перебування ОСОБА_2 , а вжиті заходи для встановлення місця його перебування не дали результатів.
Згідно з ч. 1 ст. 309 ЦПК України у разі одержання заяви про появу фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або відомостей про місцеперебування цієї особи суд за місцеперебуванням особи або суд, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, призначає справу до слухання за участю цієї особи, заявника та інших заінтересованих осіб і скасовує своє рішення про визнання фізичної особи безвісно відсутньою. Заяву може бути подано особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою.
На підставі викладеного, керуючись ст. 43 ЦК України, ст. 2, 81, 89, 258, 259, 263- 265, 268, 293, 305-309, 352, 354 ЦПК України, суд,
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 заінтересовані особи - Заводська міська рада Миргородського району Полтавської області, ІНФОРМАЦІЯ_1 ,про визнання фізичної особи безвісно відсутньою задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 , паспорт серії НОМЕР_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 безвісно відсутнім з 22 лютого 2024 року, тобто таким, що зник за особливих обставин під час виконання бойового завдання з відбиття збройної (військової) агресії російської федерації проти України.
Роз`яснити, що у разі появи фізичної особи, яку було визнано безвісно відсутньою, або одержання відомостей про місцеперебування цієї особи, особою, яку було визнано безвісно відсутньою, або іншою заінтересованою особою може бути подано заяву до суду за місцеперебуванням особи або до суду, який ухвалив рішення про визнання особи безвісно відсутньою, про скасування рішення про визнання особи безвісно відсутньою в порядку, передбаченому ст. 309 ЦПК України.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення виготовлений 21 жовтня 2024 року.
Суддя Н.М.Глущенко
Присяжні: А.В.Савченка
Л.Б.Стеценко
Суд | Чорнухинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122438991 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання фізичної особи безвісно відсутньою чи оголошення її померлою |
Цивільне
Чорнухинський районний суд Полтавської області
Глущенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні