Рішення
від 18.10.2024 по справі 567/1481/24
ОСТРОЗЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №567/1481/24

Провадження №2-о/567/70/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 жовтня 2024 року м. Острог

Острозький районний суд Рівненської області у складі :

головуючий суддя Василевич О.В.

секретар Клімович О.О.

з участю представника заявниці - адвоката Кордиша А.А.

заінтересованих осіб - ОСОБА_1 , ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Острозі цивільну справу за заявою ОСОБА_3 , заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Дубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Міністерство оборони України, про встановлення факту, що має юридичне значення, -

встановив:

ОСОБА_3 звернулася в суд із заявою про встановлення факту, що має юридичне значення - факту родинних відносин, заінтересовані особи: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , Дубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, Міністерство оборони України, яку мотивує тим, що її син ОСОБА_4 на підставі Указу Президента України № 69/2022 від 24 лютого 2022 року проходив військову службу за призовом під час мобілізації та брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

ІНФОРМАЦІЯ_1 її син ОСОБА_4 помер у віці 49 років у зв`язку з гострою серцево судинною недостатністю, викликаною дифузною травмою головного мозку, отриманою під час бойових дій.

Вказує, що її син народився ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Дубно Дубенського району Рівненської області, а проживав у АДРЕСА_1 та був мобілізований на військову службу Шостим відділом ІНФОРМАЦІЯ_3 у 2022 році.

Зазначає, що вона є матір`ю померлого ОСОБА_4 та має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», а таком має право на призначення пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року №2262-XII.

Під час перевірки її документів та документів її сина ОСОБА_4 , необхідних для звернення до ІНФОРМАЦІЯ_4 , як органу, відповідно до пп.1 п.3.1 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги, уповноваженого приймати документи для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, та як органу відповідно до п.2 розділу І Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, уповноваженого приймати заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника, було виявлено, що у свідоцтві про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 , виданого 28.12.1974 року, його матір`ю вказана російською мовою - « ОСОБА_5 », а у її паспорті громадянина України № НОМЕР_2 , виданого 15.03.2024 року, її прізвище, власне ім`я та по батькові українською мовою вказані як - « ОСОБА_3 », а відтак працівниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки у прийнятті від неї документів було усно відмовлено та повідомлено про необхідність приведення у відповідність написання її власного імені у необхідних для звернення документах.

Зазначає, що після її звернення до Дубенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про внесення змін до актового запису про її народження № 51, складеного 17 лютого 1955 року Дубенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, їй було відмовлено щодо внесення таких змін до актового запису про народження, а саме у зміні ім`я дитині з « ІНФОРМАЦІЯ_11 » на « ІНФОРМАЦІЯ_11 », у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів, з яких вбачалось, що ім`я дитини « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

Вказує, що від її первинно виданого свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданого 17.02.1955 року, залишився лише фрагмент, на звороті якого знаходиться запис «Виправленому на ОСОБА_3 вірити», який скріплений печаткою та підписом завідуючого ЗАГС, а отримати повторне свідоцтво про своє народження, витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян або копію актового запису про своє народження вона позбавлена можливості в зв`язку з наявними розбіжностями у власному імені у паспорті громадянина України та актовому записі про її народження.

Зазначає, що від встановлення факту, що має юридичне значення - факту родинних відносин, а саме те, що вона - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка м.Дубно Рівненської області, є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м.Дубно Рівненської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , залежить виникнення та зміна її немайнових та майнових прав, так як у неї виникне можливість підтвердження родинних відносин із померлим сином та звернення за призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги, передбаченої пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року № 168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» та пенсії в разі втрати годувальника відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII.

Вказує, що вжиті нею заходи з метою підтвердження факту родинних відносин в позасудовому порядку позитивного результату не дали, що й спонукало її звернутися до суду з вищевказаною заявою.

Ухвалою суду від 10.09.2024 року заяву прийнято до розгляду відкрито провадження у справі, задоволено клопотання заявника про витребування доказів та виклик свідків.

Заявниця ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, в поданій до суду заяві просила розгляд справи здійснювати у її відсутності та за участю її захисника, свою заяву підтримала з підстав, зазначених у ній та просила суд встановити факт родинних відносин між нею та ОСОБА_4 , відповідно до якого вона ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка м.Дубно Рівненської області, була матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м.Дубно Рівненської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Заінтересована особа ОСОБА_1 не заперечив щодо задоволення заяви. Вказав, що він є батьком ОСОБА_4 , а заявниця ОСОБА_1 , відповідно його матір`ю. Зазначив, що обставини, викладені у заяві ОСОБА_1 відповідають дійсності.

Заінтересована особа ОСОБА_2 вказала, що вона є дружиною загиблого ОСОБА_4 , а заявниця ОСОБА_1 є його матір`ю. Не заперечила щодо задоволення заяви та встановлення факту родинних відносин між її свекрухою ОСОБА_3 та її чоловіком ОСОБА_4 , померлим ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок травми голови, отриманої під час виконання бойового завдання на сході України.

Представник заінтересованої особи - Дубенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції у судове засідання не з`явилася, в поданій до суду заяві просила розгляд справи здійснювати у її відсутності, заперечень по суті справи до суду не подавала.

Представник заінтересованої особи - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області в судове засідання не з`явився, про день та час розгляду справи в суді був повідомлений належним чином. Заяв про відкладення розгляду справи та заперечень по суті справи до суду не надходило.

Представник заінтересованої особи - Міністерства оборони України у судове засідання не з`явився, в поданій до суду заяві просив розгляд справи здійснювати у відсутності представника Міністерства оборони України, заперечень по суті справи до суду не надходило.

В судовому засіданні представник заявниці - адвокат Кордиш А.А. заяву підтримав з підстав, викладених у ній та просив суд встановити факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , відповідно до якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка м.Дубно Рівненської області, була матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м.Дубно Рівненської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 .

На підтвердження доводів, викладених у заяві представник заявниці - адвокат Кордиш А.А. зазначив, що у зв`язку з повномасштабним вторгненням російської федерації в Україну, син заявниці ОСОБА_4 був мобілізований до лав Збройних Сил України. ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_4 помер у КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.Мечнікова» Дніпропетровської області внаслідок гострої серцево судинної недостатності, викликаної дифузною травмою головного мозку, отриманою під час бойових дій. Даний факт підтверджується сповіщенням сім`ї №174 від 05.04.2024, лікарським свідоцтвом про смерть №247 від 05.04.2024р., свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим Острозьким відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Рівненському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Вказав, що після смерті свого сина заявниця звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_3 з приводу отримання одноразової грошової допомоги у зв`язку із смертю сина ОСОБА_4 . Проте при огляді поданих заявницею документів їй було повідомлено, що у свідоцтві про народження її сина ОСОБА_4 його матір`ю вказана російською мовою « ОСОБА_5 », а у її паспорті прізвище, власне ім`я та по батькові українською мовою вказані як « ОСОБА_3 ». Відтак працівниками територіального центру комплектування та соціальної підтримки у прийнятті від заявниці документів було усно відмовлено та повідомлено про необхідність приведення у відповідність написання власного імені у необхідних для звернення документах.

Заявниця також зверталася до Дубенського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із проханням про внесення змін до актового запису про її народження, саме змінити ім`я дитині з « ІНФОРМАЦІЯ_12 » на « ІНФОРМАЦІЯ_12 », з яких вбачалось, що ім`я дитини « ІНФОРМАЦІЯ_12 », однак їй було відмовлено з посиланням на те, що відсутні документи, які підтверджували б, що її ім`я « ІНФОРМАЦІЯ_12 ».

У зв`язку з наявністю вказаних розбіжностей та необхідністю їх усунення, з можливістю подальшого оформлення та отримання одноразової грошової допомоги та пенсії у зв`язку з втратою годувальника, заявниця звернулася до суду з даною заявою. Встановлення факту родинних відносин між померлим сином заявниці та його матір`ю необхідно для того, щоб остання могла б отримати одноразову грошову допомогу на загиблого сина та задля призначення їй пенсії у зв`язку з втратою годувальника. З огляду на викладене заявниця змушена захищати свої права в судовому порядку, шляхом подання даної заяви про встановлення факту родинних відносин.

Свідок ОСОБА_8 в судовому засіданні надала покази в яких зазначила, що вона проживає в АДРЕСА_2 . Вказала, що заявниця по справі ОСОБА_9 є її рідною мамою, а загиблий ОСОБА_4 є її рідним братом. Заявниця ОСОБА_9 та ОСОБА_1 є її рідними батьками, відповідно і батьками загиблого брата ОСОБА_4 . Вказала, що її матір ОСОБА_3 та брат ОСОБА_4 народилися в м.Дубно Рівненської області, в подальшому сім`я переїхали до м.Острог. Вказала, що брат ОСОБА_4 помер у стаціонарі КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім. Мечнікова» Дніпропетровської області внаслідок гострої серцево судинної недостатності, викликаної дифузною травмою головного мозку, отриманою під час бойових дій, внаслідок російської агресії. Зазначила, що в родині маму називали ОСОБА_10 , а ОСОБА_3 її почали називати вже в м.Острог. Запевнила суд в тому, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Свідок ОСОБА_11 в судовому засіданні надала покази в яких зазначила, що вона проживає в АДРЕСА_3 та є сусідкою заявниці. Вказала, що заявниця ОСОБА_3 є її кумою та вони знайомі з 1976 року. Окрім того вони разом працювали на роботі та мають дружні відносини. Вказала, що заявниця ОСОБА_3 та її син ОСОБА_4 народилися у м.Дубно Рівненської області, та в подальшому сім`я переїхала проживати в м.Острог Рівненської області. Запевнила суд в тому, що заявниця по справі ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 . Окрім того, зазначила, що заявниця має ще доньку ОСОБА_8 , яка проживає в м.Острог. Вказала, що вона давно знає заявницю так як вони разом працювали, і завжди називала її ОСОБА_3 .

Свідок ОСОБА_12 в судовому засіданні надала покази в яких зазначила, що вона проживає в АДРЕСА_4 . Вказала, що вона знайома з заявницею ОСОБА_3 з 1972 року так як вони разом навчалися в культосвітньому училищі в м.Дубно. Дівоче прізвище заявниці - ОСОБА_3 . На третьому курсі вона вийшла заміж за ОСОБА_1 , який також навчався в училищі. Вказала, що на роботі заявницю всі називали ОСОБА_3 . Запевнила суд в тому, що заявниця по справі ОСОБА_3 є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Суд, заслухавши пояснення представника заявниці, заінтересованих осіб, покази свідків, з`ясувавши обставини та дослідивши докази у справі, вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

У відповідності до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Обґрунтованість доводів, викладених у заяві, та факт родинних відносин, а саме те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка м. Дубно Рівненської області, є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м.Дубно Дубенського району Рівненської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис № 193 від 11.04.2024 р.), підтверджується :

- паспортом громадянина України № НОМЕР_2 виданим 15.03.2024 р., відповідно до якого ОСОБА_3 , народилася ІНФОРМАЦІЯ_7 у м. Дубно Рівненської області, та її прізвище, власне ім`я та по батькові вказані як « ОСОБА_3 » (а.с. 16);

- фрагментом свідоцтва про народження серії НОМЕР_3 , виданим 17.02.1955 року Дубенським бюро РАЦС Рівненської області, відповідно до якого батьком заявниці вказаний ОСОБА_14 , а матір`ю - ОСОБА_15 , а на звороті знаходиться напис «Виправленому на ОСОБА_3 вірити», скріплений печаткою та підписом завідуючого ЗАГС (а.с.19);

- копією актового запису про народження ОСОБА_3 № 51, складеного 17 лютого 1955 року Дубенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (а.с.66);

- повторно виданим свідоцтвом про шлюб серії НОМЕР_5 , виданим 25.01.2010 р. відділом реєстрації актів цивільного стану Дубенського міськрайонного управління юстиції Рівненської області, відповідно до якого 19 вересня 1974 року між ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , уродженцем с.Вельбівно Острозького району Рівненської області, та ОСОБА_16 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженкою м.Дубно Рівненської області, зареєстровано шлюб, про що відділом реєстрації актів цивільного стану Дубенського міськрайонного управління юстиції Рівненської області складено актовий запис № 183 від 19.09.1974 року. Після реєстрації шлюбу прізвище дружини вказано « ОСОБА_17 » (а.с.19);

- свідоцтвом про народження ОСОБА_4 серії НОМЕР_1 , виданим 28.12.1974 року, відповідно до якого ОСОБА_4 народився ІНФОРМАЦІЯ_2 в м.Дубно Дубенського району Рівненської області, та його батьком вказаний російською мовою ОСОБА_18 , а матір`ю - ОСОБА_5 (актовий запис № 471 від 10.12.1974 р.) (а.с.23);

- повторно виданим свідоцтвом про народження ОСОБА_2 серії НОМЕР_6 , виданим 27.08.2024 року, відповідно до якого ОСОБА_2 народилася ІНФОРМАЦІЯ_9 в м.Острог Рівненської області, та її батьком вказаний ОСОБА_1 , а матір`ю - ОСОБА_3 (актовий запис № 250 від 22.12.1983 р.) (а.с.40);

- записами у будинковій книзі для прописки громадян, що проживають в будинку АДРЕСА_1 , відповідно до яких ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , її чоловік ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , син ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , та дочка ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , були зареєстровані та спільно проживали в АДРЕСА_1 (а.с.31-35);

- витягом про зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб № 282/01-17-24 від 29.04.2024 р., відповідно до якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , її чоловік - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , та сім`я сина - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстровані та спільно проживали в АДРЕСА_1 (а.с.30);

- дипломом серії НОМЕР_7 , виданим 12.04.1982 року, відповідно до якого в 1977 році ОСОБА_16 вступила до Київського державного інституту культури ім.О.Є.Корнійчука і в 1982 році закінчила повний курс Рівненського державного інституту культури, у якому її прізвище, власне ім`я та по батькові вказані як « ОСОБА_3 » (а.с.36);

- додатком до диплому серії НОМЕР_7 , виданим 12.04.1982 р. за реєстраційним № НОМЕР_8 , відповідно до якого прізвище, власне ім`я та по батькові російською мовою заявниці вказані як « ОСОБА_3 » (а.с.37);

- посвідченням, реєстраційний номер НОМЕР_9 , виданим 26.11.1991 р., відповідно до якого прізвище заявниці, власне ім`я та по батькові вказані як « ОСОБА_3 » (а.с.38);

- присягою державного службовця від 28.04.1994 року, відповідно до якої прізвище, власне ім`я та по батькові заявниці вказані як « ОСОБА_3 » (а.с.39);

Згідно висновку про внесення змін, доповнень до актового запису цивільного стану №61/34.3-05-06-08 від 17.08.2024 р. ОСОБА_3 відмовлено у внесенні зміни до актового запису про народження № 51, складеного 17 лютого 1955 року Дубенським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, а саме змінити ім`я дитині з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_3 », у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів, з яких вбачалось, що ім`я дитини « ОСОБА_3 » (а.с.21-22).

Відповідні до записів у військовому квитку ОСОБА_4 серії НОМЕР_10 , виданого 15.11.2011 р. та довідки про безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави № 186/УБД від 10.01.2024 р. ОСОБА_4 проходив військову службу за призовом під час мобілізації, брав безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України (а.с. 25-27).

Згідно лікарського свідоцтва про смерть № 247 від 05.04.2024р., довідки про причину смерті від 05.04.2024р., сповіщення сім`ї №174 від 05.04.2024р., виданого КП «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня ім.Мечнікова» Дніпропетровської області, ОСОБА_4 помер внаслідок гострої серцево судинної недостатності, викликаної дифузною травмою головного мозку, отриманою під час бойових дій (а.с.28-29).

Як встановлено в судовому засіданні правовідносини між сторонами виникли у зв`язку з необхідністю підтвердження заявниці права на отримання одноразової матеріальної допомоги після смерті сина-військовослужбовця, і неможливістю реалізації такого права через відмінність у написанні її імені у свідоцтві про народження сина та невідповідністю імені заявниці у її паспорті, а відтак не можливість підтвердження факту родинних відносин.

До правовідносин, які виникли між сторонами, підлягають застосуванню норми ЦПК України.

Так, у відповідності до ч.1 та ч.2 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту: родинних відносин між фізичними особами; перебування фізичної особи на утриманні; каліцтва, якщо це потрібно для призначення пенсії або одержання допомоги по загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню; реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення; проживання однією сім`єю чоловіка та жінки без шлюбу; належності правовстановлюючих документів особі, прізвище, ім`я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються з прізвищем, ім`ям, по батькові, місцем і часом народження цієї особи, зазначеним у свідоцтві про народження або в паспорті; народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження; смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті; смерті особи, яка пропала безвісти за обставин, що загрожували їй смертю або дають підстави вважати її загиблою від певного нещасного випадку внаслідок надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. У судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Крім цього, суд застосував норми статей 293 та 294 ЦПК України, які визначають зміст окремого провадження та встановлюють порядок розгляду справ даної категорії.

Відповідно до ч.1 ст.16 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.

Відповідно до п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. № 168 « Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану» (у редакції чинній на день смерті ОСОБА_4 ) встановлено, що сім`ям загиблих осіб, зазначених у пунктах 1-1-2 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15 000 000 грн., яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору.

Відповідно до п.1.2 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги, така допомога призначається та виплачується у разі загибелі військовослужбовця Збройних Сил України (далі - військовослужбовець) під час дії воєнного стану, а також смерті осіб, які померли внаслідок поранення (контузії, травми, каліцтва), отриманого на військовій службі в Збройних Силах України у період дії воєнного стану під час захисту Батьківщини, участі у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах їх ведення (здійснення), зокрема на тимчасово окупованій Російською Федерацією території України, на території між позиціями сил оборони та позиціями військ держави-агресора у період здійснення зазначених заходів, не пізніше ніж через один рік після поранення (контузії, травми, каліцтва) (далі - під час захисту Батьківщини).

Відповідно до пункту четвертого статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII, - до членів сімей загиблих (померлих) осіб, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, належать: діти, у тому числі усиновлені, зачаті за життя загиблої (померлої) особи та народжені після її смерті, а також діти, стосовно яких загиблу (померлу) особу за її життя було позбавлено батьківських прав; вдова (вдівець); батьки (усиновлювачі) загиблої (померлої) особи, якщо вони не були позбавлені стосовно неї батьківських прав або їхні батьківські права були поновлені на час її загибелі (смерті); внуки загиблої (померлої) особи, якщо на момент її загибелі (смерті) їх батьки загинули (померли); жінка (чоловік), з якою (з яким) загибла (померла) особа проживали однією сім`єю, але не перебували у шлюбі між собою або в будь-якому іншому шлюбі, за умови що цей факт встановлено рішенням суду, яке набрало законної сили; утриманці загиблої (померлої) особи, визначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII члени сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти, мають право на пенсію в разі втрати годувальника.

Відповідно до ч.1 ст.29 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII, - пенсії в разі втрати годувальника сім`ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім`ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. При цьому сім`ї військовослужбовців, які пропали безвісти в період бойових дій, прирівнюються до сімей загиблих на фронті.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.30 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 9 квітня 1992 року № 2262-XII - право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні (стаття 31). Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби.

Відповідно до п.п.1.4, 1.5 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги, - особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі (смерті) особи.

Додатком 2 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги, є Перелік документів які надають члени сім`ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати одноразової грошової допомоги, та відповідно п. 5-2 цього додатку визначено, що, - члени сім`ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати одноразової грошової допомоги надають - документ, що підтверджує родинні зв`язки з загиблим (померлим) військовослужбовцем відповідно до статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»: для дружини/чоловіка - свідоцтва про шлюб; для дитини - свідоцтво про народження дитини; для батьків - свідоцтво про народження загиблого (померлого); для осіб, які перебували на утриманні загиблого (померлого) - документ, що підтверджує перебування на утриманні загиблого (померлого) військовослужбовця.

Відповідно до п.4.3 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги, - перевірка документів, що підтверджують родинні зв`язки загиблого (померлого) з заявниками, є одним із обов`язкових елементів опрацювання документів необхідних для призначення та виплати одноразової грошової допомоги.

Відповідно до пп.4 п.3 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 січня 2007 року № 3-1 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України від 02 березня 2023 року № 10-1), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15 лютого 2007 р. за № 135/13402, - до заяви про призначення пенсії в разі втрати годувальника додаються документи, що засвідчують родинні відносини непрацездатних членів сім`ї з померлим годувальником, які передбачені пунктом 12 цього розділу.

Відповідно до п.12 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, - за документи про родинні відносини приймаються: 1) паспорт громадянина України; 2) свідоцтво про народження; 3) свідоцтво про шлюб; 4) рішення суду.

Відповідно п.11 Додатку 2 до Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану (пункт 3.1 розділу III), визначено, що, - члени сім`ї до районного (міського) ТЦКСП для призначення та виплати одноразової грошової допомоги надають - рішення суду, яке набрало законної сили та стосується призначення одноразової грошової допомоги (за наявності).

Відповідно до п.12 розділу ІІ «Документи, які необхідні для призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший та виплати пенсії, допомог» Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій, - за документ про родинні відносини приймається, крім інших, рішення суду.

Згідно роз`яснень Верховного Суд у постанові від 10 липня 2024 року у справі № 686/11198/22 окреме провадження як вид цивільного судочинства характеризується певною специфікою процесуальної форми. Крім того, в окремому провадженні специфічне коло суб`єктів цивільного процесу - заявник і заінтересована особа (частина третя статті 42 ЦПК України). Заявник - це особа, яка порушує справу окремого провадження. Заінтересовані особи за змістом статті 4 ЦПК України, є особи, які беруть участь у справі, і які мають юридичну зацікавленість. Це коло осіб визначається взаємовідношеннями із заявником у зв`язку з обставинами, які підлягають встановленню, і які можуть вплинути на їх права та обов`язки.

Відповідно до положень п.2 Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 р. №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім`ям під час дії воєнного стану», п.1.3 Порядку і умов призначення та виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовців Збройних Сил України в період дії воєнного стану, затвердженими Наказом Міністерства оборони України від 25 січня 2023 року № 45, та зареєстрованими в Міністерстві юстиції України 30 січня 2023 р. за №176/39232, та статті 16-1 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20 грудня 1991 року № 2011-XII, - призначення та виплата одноразової грошової допомоги здійснюється, зокрема для - дітей, вдови та батьків загиблої (померлої) особи,

Відповідно до п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника. Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту - родинних відносин між фізичними особами.

Розглядаючи заяву про встановлення факту родинних відносин, суд бере до уваги, що заявниця є матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , внаслідок гострої серцево судинної недостатності, викликаної дифузною травмою головного мозку, отриманою під час бойових дій, виконуючи бойове завдання по захисту Батьківщини.

Виявлені розбіжності в написанні імені матері в свідоцтві про народження сина ОСОБА_4 - як « ОСОБА_5 », замість « ОСОБА_3 » унеможливлюють отримання заявницею одноразової грошової допомоги на загиблого, відповідно до ст.16 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців і членів їхніх сімей», та Постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168, оскільки розбіжність у написанні імені заявниці у поданих для такої виплати документах, є наслідком неуважності та допущенні описки при їх видачі, що підтверджується безпосередньо дослідженими судом доказами, які відповідають критеріям належності та допустимості, у своїй сукупності є достатніми, та сумнівів у своїй достовірності не викликають. Метою встановлення фактів є необхідність реалізації права на отримання одноразової грошової допомоги, отже такий факт породжує юридичні наслідки, чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту родинних відносин, встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.

За наведених обставин, враховуючи, що в судовому засіданні знайшли підтвердження обставини, на які посилається заявниця, дані докази повністю узгоджуються із поясненнями свідків і є такими, що дозволяють встановити факт про те, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка м.Дубно Рівненської області, була матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м.Дубно Рівненської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис № 193 від 11.04.2024 року).

На підставі викладеного та керуючись ст. ст.5, 12, 13, 258, 273 ЦПК України, п.7 постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», ст.ст.5, 12, 13, 258, 273, 315, 316, 318, 319 ЦПК України, -

ухвалив :

Заяву ОСОБА_3 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_11 ), заінтересовані особи: ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_12 ), ОСОБА_2 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_5 , РНОКПП НОМЕР_13 ), Дубенський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Дубенському районі Рівненської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (місцезнаходження: м.Дубно, вул.Мирогощанська, 52 Дубенського району Рівненської області, індекс 35604, код ЄДРПОУ 35091306), Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (місцезнаходження: м.Рівне, вул.Борисенка Олександра, 7 Рівненської області, індекс 33608, код ЄДРПОУ 21084076), Міністерство оборони України (місцезнаходження: м.Київ, просп.Повітрофлотський, 6, індекс 03168, код ЄДРПОУ 00034022), про встановлення факту, що має юридичне значення - задовольнити.

Встановити факт родинних відносин між ОСОБА_3 та ОСОБА_4 , відповідно до якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , уродженка м.Дубно Рівненської області, була матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , уродженця м.Дубно Рівненської області, померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 (актовий запис № 193 від 11.04.2024 року).

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 18 жовтня 2024 року.

Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.

СудОстрозький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення18.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122439248
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:.

Судовий реєстр по справі —567/1481/24

Рішення від 18.10.2024

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

Рішення від 11.10.2024

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

Ухвала від 10.09.2024

Цивільне

Острозький районний суд Рівненської області

Василевич О.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні