Рішення
від 18.10.2024 по справі 497/1355/24
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18.10.2024

Справа № 497/1355/24

Провадження № 2-о/497/89/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18.10.2024 року Болградський районний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді Кравцової А.В.,

секретар судового засідання Ільєва Д.Д.,

за участю заявника ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Болград цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: орган опіки та піклування - Василівська сільська рада та Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса),

ВСТАНОВИВ:

07.06.2024р. заявник звернувся до суду з заявою про встановлення юридичного факту, якою просить встановити факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 - є його батьком, також просить зобов`язати Болградський відділ державної РАЦС у Болградському районі Одеської області Південного МУ МЮ (м. Одеса) внести зміни до його актового запису про народження за №250 від 26.04.2006р., що був складений Відділом РАЦС по місту Ізмаїл Ізмаїльського МУЮ Одеської області згідно його свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 26.04.2006р. на ім`я ОСОБА_3 , наступним чином:

- в графі «Батько» виключити запис про батька « ОСОБА_4 », та внести запис про батька: « ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України»;?

- прізвище та по-батькові дитини в актовому запису про народження за № 250 змінити з " ОСОБА_5 " на " ОСОБА_6 ", з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_8 ".

Позовні вимоги мотивує тим, його батько ОСОБА_2 та мати ОСОБА_9 з 2002р. проживали разом без реєстрації шлюбу - спільно, у будинку за адресою: АДРЕСА_1 , але мати була в цей час ще у зареєстрованому шлюбі з гр. ОСОБА_10 . В його, заявника, матері, ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася спільна її з ОСОБА_2 дитина - він, заявник ОСОБА_11 , але відомості про батька при його, заявника, реєстрації народження, внесені були відповідно до ст.122 СК України.

Так, згідно свідоцтва про його, заявника, народження, в графі "батько" зазначено " ОСОБА_4 ", однак, з цим він, заявник не згоден, оскільки ріс разом з ОСОБА_2 і вважав його весь час своїм батьком, який, у свою чергу, вважав завжди його, заявника, своїм сином. Особу, відомості якої зазначені в його, заявника, свідоцтві про народження у графі «батько» він, заявник, - взагалі не знає і ніколи не бачив. З невідомих йому причин, питання офіційного розірвання його, заявника матір`ю попереднього шлюбу до моменту його народження вирішено не було - шлюб між його матір`ю та ОСОБА_4 було розірвано лише 21.07.2006р.

З дня його народження, особа, відомості якої зазначені у графі «батько» ОСОБА_4 не виконував батьківських обов`язків з виховання та утриманню його, заявника, та не надавав ніякої матеріальной допомоги, не цікавився його здоров`ям та життям, не вважав своїм сином. Він, заявник, перебував на повному утриманні своєї матері - ОСОБА_9 та рідного батька - ОСОБА_2 . Після смерті матері він залишився проживати зі своїм справжнім батьком - ОСОБА_2 , який утримував та виховував його, поліпшував умови проживання. Підтвердженням цього є рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01 грудня 2016 року (у справі №500/3920/16-ц, провадж.№2/500/2407/16) про позбавлення батьківських прав ОСОБА_4 та стягнення з нього аліментів, які він ніколи не сплачував.

08 травня 2010 року його, заявника, батьки - ОСОБА_2 та ОСОБА_9 зареєстрували шлюб. У січні 2022 року йому, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , змінили прізвище з « ОСОБА_5 » на « ОСОБА_6 » та по-батькові з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », про що 25 січня 2022 року складено відповідний актовий запис №1 Болградським відділом ДРАЦС у Болградському районі Одеської області Південного МУ МЮ (м.Одеса), що підтверджується свідоцтвом про зміну імені від 25.01.2022 року серії НОМЕР_3 , - тобто, батьки вживали заходи щодо встановлення батьківства, однак 29 лютого 2016 року його, заявника, мати ОСОБА_9 померла після тяжкої хвороби, а ІНФОРМАЦІЯ_5 помер й його батько - ОСОБА_2 .

За час життя, батько - ОСОБА_2 , будучи кровним батьком, визнавав своє батьківство відносно нього, жодного разу не заперечував цього факту, мав намір офіційно задокументувати батьківство щодо нього, алє за браком часу та коштів не зробив цього.

З самого народження його, заявника та по день смерті батька, вони проживали разом однією сім`єю, вели спільне господарство, він його утримував та виконував усі обов`язки батька дитини - що передбачені Сімейним законодавством. Встановлення факту батьківства є необхідним для оформлення спадщини після смерті баткьа ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

У судовому засіданні заявник позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити.

Представники заінтересованих особ: Болградського відділу державної РАЦС у Болградському районі Одеської області Південного МУ МЮ (м.Одеса) та органу опіки і піклування - Василівської сільської ради - до суду не прибули, надали заяви про розгляд справи без їх участі.

Свідки ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 та ОСОБА_16 у судовому засіданні підтвердили суду, що ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 - визнавав своє кровне споріднення з заявником - вважав себе його батьком, жодного разу не заперечував цього факту, мав намір офіційно задокументувати батьківство про що чули свідки, які стверджували це, але не встиг.

Вислухавши пояснення заявника і свідків, розглянувши надані суду документи та матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, суд дійшов висновку, що вимоги заяви підлягають задоволенню за наступних підстав.

Ст.51 Конституції України, ч.ч.2 та 3 ст.5 СК України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою. Держава має заохочувати та підтримувати материнство і батьківство та забезпечувати пріоритет сімейного виховання дитини. Отже, при регулюванні сімейних відносин держава має максимально враховувати інтереси дитини.

Регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини, непрацездатних членів сім`ї (ч.8ст.7 СК України).

Відповідно до ч.2ст.125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за спільною заявою матері та батька дитини або за рішенням суду.

Згідно з ч.ч.1 та 2 ст.128 СК України за відсутності заяви, право на подання якої встановлено ст.126 цього Кодексу, батьківство щодо дитини може бути визнане рішенням суду.

Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні. Спір про походження дитини від осіб, які не перебувають у шлюбі між собою і не подали в державні органи реєстрації актів цивільного стану спільної заяви про реєстрацію їх як батьків, суд може вирішувати за заявою про визнання батьківства, поданою одним із батьків.

Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд бере до розгляду, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень вчинено згідно ст.135 СК України.

Рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина - містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах реєстрації актів цивільного стану (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Керуючись цим загальним правилом та на підставі ч.2ст.128 СК України, за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи, суд може встановити факт батьківства.

Згідно ч. 1,2,3 ст.130 СК України, в разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, факт його батьківства може бути встановлений за рішенням суду. Заява про встановлення факту батьківства приймається судом, якщо запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень вчинено відповідно до частини першої статті 135 цього Кодексу. Заява про встановлення факту батьківства може бути подана особами, що зазначені у ч.3ст.128 СК України, згідно якої позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття.

Відповідно до ч.3ст.125 СК України, в разі, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за рішенням суду.

Згідно ч.2ст.128 СК України підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження дитини від певної особи, зібрані відповідно до Цивільного процесуального кодексу України.

Відповідно до ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Статтею 77 ЦПК України визначено, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування.

Відповідно до ст.79 ЦПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи, а, згідно ст.80 ЦПК України достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Статтею 81 ЦПК України регламентовано, що кожна сторона має довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Згідно з п.7 постанови №3 Пленуму ВС України «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006, - в разі смерті чоловіка, який не перебував у шлюбі з матір`ю дитини, або смерті жінки, яка вважалася матір`ю дитини, факт їхнього батьківства (материнства) може бути встановлено за рішенням суду в окремому провадженні. Заяви про встановлення факту як батьківства, так і материнства суд бере до розгляду в разі, якщо запис про батька (матір) дитини в Книзі реєстрації народжень вчинено згідно зі ст.135 СК України.

З огляду на роз`яснення п.9 цього ж Пленуму ВС України - питання щодо походження дитини суд вирішує на підставі будь-яких доказів про це. Висновки експертизи, у тому числі судово-генетичної, необхідно оцінювати з урахуванням положень ст.212 ЦПК (1618-15), згідно з якою жоден доказ не має для суду наперед установленого значення, він оцінює докази в їх сукупності, а результати оцінки відображає в рішенні з наведенням мотивів їх прийняття чи відхилення. А, у своїй Постанові від 16.05.2018р. (справа №591/6441/14-ц, провадженя №61-6030св18), ВС зазначив, що СК України не визначає будь-яких особливостей предмету доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються на підставі пояснень сторін, третіх осіб, показань свідків, письмових або речових доказів, висновків експертів. Тобто, при вирішенні спору про визнання батьківства мають враховуватись усі передбачені законом докази в їх сукупності. Керуючись цим загальним правилом, встановлення батьківства та на підставі ч.2ст.128 СК України можливо за наявності належних і обґрунтованих доказів (відомостей), які засвідчують походження дитини від певної особи. Для встановлення батьківства правове значення мають фактичні дані, які підтверджують спільне проживання матері і батька дитини, ведення ними спільного господарства до народження дитини або спільне її виховання чи утримання, а також докази, що підтверджують визнання особою батьківства. Підставою для категоричного висновку для визнання батьківства в судовому порядку може бути висновок судово-генетичної або судово-імунологічної експертизи.

Судом у цій справі встановлені наступні факти та відповідні ним правовідносини:

- 09.03.2006р. народився заявник ОСОБА_17 ( ОСОБА_7 ) - згідно його свідоцтва про народження серії НОМЕР_4 від 26.04.2006р., що видане відділомРАЦС РУЮ Одеської області, а/з №250(а.с.9), його батьками зазначені ОСОБА_4 та ОСОБА_18 ;

- згідно свідоцтва про зміну імені (серії НОМЕР_5 від 25.01.2022р., Болградським відділом державної РАЦС у Болградському районі Одеської області Південного МУ МЮ (м.Одеса) - заявнику було змінено прізвище та по батькові, після зміни він став ОСОБА_1 а.с.10);

- згідно свідоцтва про шлюб (серії НОМЕР_6 , вид.08.05.2010р. відділом РАЦС по місту Ізмаїл МУЮ Одеської області, а/з №182 (а.с.11) - ОСОБА_2 та ОСОБА_18 є чоловіком та дружиною;

- згідно свідоцтва про смерть (серії НОМЕР_7 від 23.04.2020р. вид.23.04.2020р. Ізмаїльським міськрайонним відділом державної РАЦС Південного МУ МЮ (м.Одеса), а/з №578 (а.с.12) - ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- згідно повного витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (№0002807473, а/з 360 від 01.03.2016) - 29.02.2026р. померла мати заявника - ОСОБА_19 (а.с.13-14);

-згідно рішення Ізмаїльського міськрайонного суду Одеської області від 01.12.2016р. (справа №500/3920/16-ц, а.с.17-18) - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_6 було позбавлено батьківстких прав відносно його малолітнього сина - заявника ОСОБА_17 ( ОСОБА_20 ), ІНФОРМАЦІЯ_4 , та з нього були стягнуті аліменти на утримання дитини в розмірі 1 / 4 всіх видів доходів;

- згідно пісьмових пояснення свідків ОСОБА_21 , ОСОБА_22 та ОСОБА_23 - ОСОБА_1 та померлий ОСОБА_2 - проживали однією сім`єю, ОСОБА_2 здійснював догляд за заявником та матеріально його забезпечував з малку, належним чином здійснював його вховання (а.с.20-22);

- згідно заяв представників заінтересованих особ: органу опіки та піклування - Василівської сільської ради та Болградського відділу державної РАЦС у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) - вони вимоги заявника визнають, не заперечують проти їх задоволення, просять заяву розглянути за їх відсутністю.

З огляду на підставу звернення до суду з вищевказаною заявою, суд дійшов висновку, що встановлення факту батьківства буде сприяти найкращим інтересам тепер вже повнолітнього заявника.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що заявником надано достатньо доказів, якими доведено факт батьківства між ним та ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Відповідно до ст. 134 CK України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Згідно з п.2.13.1 Розділу II Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, що затверджені наказом Міністерства юстиції України від 12.01.2011 №96/5, підставою для внесення змін в актовий запис цивільного стану є рішення суду про визнання батьківства (материнства), усиновлення (удочеріння), про скасування раніше винесеного рішення суду про визнання батьківства, виключення відомостей про батька (матір) дитини з актового запису про народження, скасування або визнання усиновлення (удочеріння) недійсним, про визнання шлюбу недійсним, установлення неправильності в актовому записі цивільного стану та інші, у яких зазначено про внесення конкретних змін в актові записи цивільного стану, а, згідно п.2.16.4. Розділу II цих же Правил, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно з зазначеними в рішенні суду.

Керуючись ст.ст.125,128,130 СК України, Постановою №3 Пленуму ВС України «Про застосування судами окремих норм СК України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» від 15.05.2006 та ст.ст.12,76-81, 263-265 ЦПК України, суд

ухвалив:

Задовольнити заяву ОСОБА_1 про встановлення факту батьківства, заінтересовані особи: орган опіки та піклування - Василівська сільська рада та Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса).

Встановити та визнати факт того, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 - є батьком ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

У зв`язку з чим зобов`язати Болградський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Болградському районі Одеської області Південного міжрегіонального управління міністерства юстиції (м.Одеса) внести зміни до актового запису №250 від 26.04.2006р. про народження ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , що був складений відділом РАЦС по місту Ізмаїл Ізмаїльського міськрайонного управління юстиції Одеської області, а саме:

- у графі "батько" - виключити запис про особу " ОСОБА_4 " та внести запис про батька як " ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянин України, місце народження якого - с.Калчева, Болградський район Одеської області";

-змінити прізвище в актовому записі заявника з " ОСОБА_5 " на « ОСОБА_6 », а по батькові - з " ОСОБА_7 " на " ОСОБА_8 ".

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Одеського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання його копії, після чого набирає законної сили. Строк на апеляційне оскарження може бути поновлений в разі його пропуску з поважних причин. Учасники справи можуть отримати інформацію щодо справи за веб-адресою: bg.od.court.gov.ua. Повний текст судового рішення виготовлено 18.10.2024 року.

Суддя А.В. Кравцова

СудБолградський районний суд Одеської області
Дата ухвалення рішення18.10.2024
Оприлюднено23.10.2024
Номер документу122450419
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них:

Судовий реєстр по справі —497/1355/24

Рішення від 18.10.2024

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

Ухвала від 12.06.2024

Цивільне

Болградський районний суд Одеської області

Кравцова А. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні