БІЛОГІРСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ вул. Шевченка, 42, смт Білогір`я, Шепетівський район, Хмельницька область, 30200 тел./факс (03841) 2-14-44, тел. 2-03-97, е-mail: inbox@bg.km.court.gov.ua, web:https://bg.km.court.gov.ua/sud2201/, код ЄДРПОУ 02886947
Справа № 669/809/24
Провадження № 2/669/293/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2024 року смт.Білогір`я
Білогірський районний суд Хмельницької області
в складі :
головуючого - судді Вишневського В.О.,
за участю секретаря Валігури А.В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт. Білогір`я цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування,
В С Т А Н О В И В :
03.09.2024 року ОСОБА_1 (надалі позивачка) звернулася до суду із позовом до Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області про встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом зі спадкодавцем, чоловіком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини, та визнання за нею в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2 право власності на нерухоме майно, а саме на земельну ділянку площею 2,5796 га., кадастровий номер 6820388000:05:012:003.
В обґрунтування вимог вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 . Після смерті останньої відкрилася спадщина, до складу якої серед іншого майна ввійшла земельна ділянка площею 2,5796 га., кадастровий номер 6820388000:05:012:003, що належала її чоловікові, ОСОБА_3 на підставі Державного акта на право власності на земельну ділянку, серії ЯГ №757124, яку та фактично успадкувала після смерті чоловіка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до вимог ст.1268 ЦК України, оскільки на день смерті чоловіка проживала разом з ним без реєстрації по АДРЕСА_1 , однак не встигла оформити своїх спадкових прав.
Відмічено, що позивачка є спадкоємцем за заповітом, проте позбавлена можливості оформити спадкові права на земельну ділянку, оскільки вищевказаний Державний акт на право власності на земельну ділянку був втрачений. Крім того, позбавлена можливості оформити спадкові права, оскільки спільне проживання ОСОБА_2 із чоловіком ОСОБА_3 на час його смерті здійснювалося без реєстрації за однією адресою.
Ухвалою суду від 05 вересня 2024 року прийнято до розгляду позовну заяву, відкрито загальне провадження та призначено підготовче засідання по даній справі на 02 жовтня 2024 року.
В судове засідання ОСОБА_1 не з`явилася. В поданій до суду заяві представник позивача, адвокат Орендарчук В.О., просила розгляд справи проводити у її відсутності та відсутності позивачки, позов підтримала.
Представник Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області належним чином і своєчасно повідомлений про дату розгляду справи в судове засідання не з`явився, направив до суду заяву, в якій просив справу розглянути без його участі, позов ОСОБА_1 визнав.
Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до вимог ч.2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Так, згідно з п.1 Постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» № 5 від 31.03.95 року, в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов`язується з наступним вирішенням спору про право.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 року, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення родинних відносин із спадкодавцем, проживання з ним однією сім`єю, постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, прийняття спадщини, яка відкрилася до 1 січня 2004 року тощо.
Пунктом 23 зазначеної постанови роз`яснено, що якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв`язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Відповідно до ст.ст. 1218, 1220, 1221, 1223, 1258 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом. До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця. Спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. У першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки. У разі відсутності заповіту, право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього кодексу. Право на спадкування виникає у день відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього кодексу, він не заявив про відмову від неї.
За змістом ст. 1269, ч.1 ст.1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має особисто подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини у шестимісячний термін з часу відкриття спадщини.
Ст. 2 Закону України "Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні" передбачено, що громадянам України, а також іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені цим Законом.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується даними свідоцтва про його смерть, серії НОМЕР_1 , виданого 27 листопада 2018 року Білогірським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про що 27 листопада 2018 року зроблено відповідний актовий запис за №135.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується даними свідоцтва про її смерть, серії НОМЕР_2 , виданого 25 липня 2019 року Білогірським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, про що 25 липня 2019 року зроблено відповідний актовий запис за №123.
ОСОБА_2 була дружиною померлого ОСОБА_3 , що підтверджується даними свідоцтва про одруження, серії НОМЕР_3 , виданого 21 вересня 2001 року Ставищанською сільською радою Білогірського району Хмельницької області, про що 21 вересня 2001 року зроблено відповідний запис за №7.
Після смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина, зокрема на земельну ділянку площею 2,5796 га., кадастровий номер 6820388000:05:012:003, розташовану на території Ставищанської сільської ради Білогірського району Хмельницької області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
З Акту про встановлення фактичного проживання без реєстрації від 31 липня 2024 року слідує, що ОСОБА_2 фактично проживала спільно із чоловіком ОСОБА_3 на час його смерті ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) по АДРЕСА_1 .
Крім того, судом прийняті як письмові докази пояснення ОСОБА_4 та ОСОБА_5 , з яких слідує, що ОСОБА_2 і ОСОБА_3 з дня одруження і по день смерті останнього проживали разом по АДРЕСА_1 . ОСОБА_3 проживав без реєстрації та на день його смерті з ним проживала лише його дружина. Вони вели спільне господарство, мали спільний бюджет. Його дружина доглядала, здійснювала поховання та проводила ритуальні обіди.
Встановлення факту постійного проживання ОСОБА_2 зі спадкодавцем ОСОБА_3 заявниці необхідно для оформлення прав на спадкове майно, що залишилося після смерті ОСОБА_2 .
Таким чином, оцінивши усі докази, що є у справі, в їх сукупності, суд вважає, що факт постійного проживання ОСОБА_2 із спадкодавцем ОСОБА_3 на час його смерті та відкриття спадщини, по АДРЕСА_1 , знайшов своє підтвердження під час судового розгляду.
ОСОБА_2 , будучи спадкоємицею після смерті чоловіка ОСОБА_3 , на час відкриття спадщини постійно проживала зі спадкодавцем, у шестимісячний термін не заявила про відмову від спадщини, а тому відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину.
Враховуючи те, що підтвердити вищевказаний факт у позасудовому порядку неможливо, суд дійшов висновку, що заяву належить задовольнити, оскільки встановлення факту породить для заявниці певні юридичні наслідки та іншого шляху для підтвердження даного факту не існує.
Крім того, судом встановлено, що ОСОБА_3 на праві власності належала земельна ділянка, площею 2,5796 га., кадастровий номер 6820388000:05:012:0033, розташована на території Ставищанської сільської ради Білогірського району Хмельницької області, передана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку, серії ЯГ №757124, виданого на підставі розпорядження Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області від 09 квітня 2009 року №122/2009-р., зареєстрованого 18 квітня 2012 року в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №682030001000489.
Даний Державний акт був втрачений, про що свідчить оголошення в газеті «Життя і слово» №29-30 (11945-11946) від 19 квітня 2024 року.
Як вже зазначалося вище, ОСОБА_2 , будучи спадкоємицею після смерті чоловіка ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини постійно проживала зі спадкодавцем, у шестимісячний термін не заявила про відмову від спадщини, а тому відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважається такою, що прийняла спадщину.
Відповідно до свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , виданого 25 липня 2019 року Білогірським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Хмельницькій області, ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що 25 липня 2019 року зроблено відповідний актовий запис за №123.
На випадок своєї смерті ОСОБА_2 зробила заповідальне розпорядження яким все свої майно заповіла ОСОБА_1 , позивачці по справі, що підтверджується даними заповіту, посвідченого 02 квітня 2019 року в.о. старости сіл: Ставищани, Кащенці, Ліски, Баймаки Білогірської селищної ради білогірського району Хмельницької області Козловським С.В., реєстровий №5-5.
Згідно довідки Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області від 28 травня 2023 року № 3351 вбачається, що ОСОБА_2 на день смерті була зареєстрована та проживала по АДРЕСА_2 , а саме в Білогірському будинку-інтернаті для громадян похилого віку та інвалідів, а тому відсутні спадкоємці, які б постійно проживали разом з померлою на час відкриття спадщини і відповідно до ч. 3 ст. 1268 ЦК України вважалися б такими, які прийняли спадщину.
Після смерті ОСОБА_2 прийняла спадщину ОСОБА_1 , позивачка по справі, звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини та оформивши спадкові права на частину спадкового майна, що вбачається із даних копії спадкової справи №64717521 (номер у нотаріуса 105/2019), заведеної 10 вересня 2019 року приватним нотаріусом Шепетівського районного нотаріального округу Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Рогожиної Ю.М.
Незважаючи на прийняття спадщини позивачка не може оформити право на спадщину на земельну ділянки, оскільки Державний акт на право власності на земельну ділянку, який належав ОСОБА_3 , втрачений, що підтверджується повідомленням приватного нотаріуса Шепетівського районного нотаріального округу Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) Рогожиної Ю.М. про відмову у оформленні спадщини на земельні ділянки, що належали спадкодавцю ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю правовстановлюючих документів на земельну ділянку.
Згідно ст. 1218 ЦК України , до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, тому до позивача, як до спадкоємця, який прийняв спадщину, відповідно до ст. 1216 цього ж Кодексу перейшли всі права власника майна, проте із за відсутності на земельну ділянку правовстановлюючих документів, оформити право власності на вказане майно у позасудовому порядку неможливо.
Стаття 392 ЦК України визначає, що власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають в державі, тому у суду є всі підстави для розгляду вказаного позову та достатньо доказів вважати, що земельна ділянка, визначена Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯГ №757124, повинні належати позивачці як спадкоємцю ОСОБА_2 .
Крім того, суд бере до уваги і позицію представника відповідача Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області, який згідно поданої заяви від 02 жовтня 2024 року № 3438 позовні вимоги визнав у повному обсязі, що згідно положень ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України є підставою для ухвалення рішення про задоволення позову. При цьому судом встановлено, що таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.392, 1216, 1268 ЦК України, ст.ст. 206, 229, 247, 263-265, 354 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позов ОСОБА_1 до Білогірської селищної ради Шепетівського району Хмельницької області про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом із спадкодавцем, її чоловіком ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_1 .
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженкою с.Баймаки Білогірського району Хмельницької області, ІПН НОМЕР_4 , право власності на земельну ділянку, площею 2,5796 га., кадастровий номер 6820388000:05:012:0033, розташовану на території Ставищанської сільської ради Білогірського району Хмельницької області, передану для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, визначену Державним актом на право власності на земельну ділянку, серії ЯГ №757124, виданим на підставі розпорядження Білогірської районної державної адміністрації Хмельницької області від 09 квітня 2009 року №122/2009-р., зареєстрованим 18 квітня 2012 року в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №682030001000489, право власності на яку належало ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 (як спадкове майно після смерті ОСОБА_6 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 ).
Рішення суду може бути оскаржене до Хмельницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне найменування сторін:
позивачка ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
відповідач Білогірська селищна рада Шепетівського району Хмельницької області, місцезнаходження: 30200, вулиця Шевченка, 44 смт Білогір`я Шепетівський район Хмельницька область, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України 04403143.
Суддя Василь ВИШНЕВСЬКИЙ
Суд | Білогірський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 02.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122452421 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Білогірський районний суд Хмельницької області
Вишневський В. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні