Справа № 576/1330/24
Провадження № 2/576/337/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21.10.24 м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого судді Сапона О.В.,
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Глухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулася до суду із вказаним позовом, мотивуючи його тим, що з 2005 року вони з відповідачем ОСОБА_2 перебували у фактичних шлюбних відносинах. ІНФОРМАЦІЯ_1 у них народилась дитина син ОСОБА_3 , батьком якого є відповідач ОСОБА_2 . Оскільки офіційно у шлюбі з відповідачем вони не перебували, та за відсутності заяви відповідача, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень було вчинено відповідно до ч.1 ст.135 Сімейного кодексуУкраїни за їївказівкою.Також позивачзазначає,що з2008року вониз відповідачемне проживаютьразом, синпроживає разомз нею,але відповідачприїздить досина,надає матеріальнудопомогу найого утримання,ставиться донього якдо свогосина,вони спілкуються,проводять часразом,один одногоназивають якбатько тасин відповідно.На данийчас дитинівиповнилось 18років.Відповідач незаперечує,що вінє батькомдитини, ОСОБА_3 і згоденцей фактпідтвердити усуді.За вказанихобставин позивачка проситьсуд визнативідповідача батьком її повнолітньоїдитини сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та внести відповідні зміни в актовий запис про народження дитини.
Позивачка в судове засідання не з`явилася, а надала заяву, в якій підтримала позовні вимоги в повному обсязі та просить справу розглядати за її відсутності.
Відповідач у судове засідання також не з`явився, проте надав суду заяву, в якій зазначає, що позовні вимоги позивачки ОСОБА_1 визнає у повному обсязі і просить їх задовольнити. Справу просить розглянути за його відсутності.
Представник третьої особи начальник Глухівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Книш Н.О. в судове засідання також не з`явилася, а представила заяву, в якій зазначає, що із заявленими вимогами ознайомлена, щодо визнання батьківства заперечень не має. Справу просить розглядати за її відсутності.
Оскільки всі учасники справи в судове засідання не з`явились, враховуючи положення ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи та подані сторонами докази, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з таких підстав.
Згідно ч. 1ст. 4 ЦПК Україникожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Частиною 3 ст. 51 Конституції України передбачено, що сім`я, дитинство, материнство і батьківство охороняються державою.
Права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану.
За приписами ч. 2ст. 125 СК України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається: за заявою матері та батька дитини або за рішенням суду.
Відповідно до ч. 1ст. 126 СК Українипоходження дитини від батька визначається за заявою жінки та чоловіка, які не перебувають у шлюбі між собою. Така заява може бути подана як до, так і після народження дитини до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
За відсутності заяви, право на подання якої встановленостаттею 126 СК України, батьківство щодо дитини може бути визнане за рішенням суду. Підставою для визнання батьківства є будь-які відомості, що засвідчують походження від певної особи, зібрані відповідно доЦПК України. (ст.128 СК України).
П. 4постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року № 3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів»визначено, що справи про визнання батьківства суд розглядає у позовному провадженні, у таких справах позови осіб, зазначених у ч. 3ст. 128 СКприймаються до судового розгляду, якщо, зокрема дитина народжена матір`ю, яка не перебуває у шлюбі, немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду і запис про батька дитини в Книзі реєстрації народжень учинено за прізвищем матері, а ім`я та по батькові дитини записано за вказівкою матері.
За положеннями ст. 134 СК України на підставі заяв осіб, зазначених у статті 126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України та видає нове Свідоцтво про народження.
Отже, сімейне законодавство України не визначає будь-яких особливостей щодо предмета доказування у даній категорії справ. Доказами у такій справі можуть бути будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, а також інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до частини 1 статті 3 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Право на звернення до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів закріплено безпосередньо у Конституції України (стаття 55).
Іншими словами право на позов має особа, права, свободи або інтереси якої порушені, а в разі відсутності порушення, відсутня і необхідність його захисту в судовому порядку. Тому при зверненні до суду позивач повинен доводити свою юридичну заінтересованість у справі. Завдяки такому підходу реалізується принцип диспозитивності цивільного процесу, відповідно до якого кожна особа самостійно вирішує: звертатися їй до суду чи ні.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 не заперечує свого батьківства щодо дитини ОСОБА_3 про що заявив у поданій ним до суду заяві. Отже батьківство відповідача щодо свого повнолітнього сина ОСОБА_3 не оспорюється і не потребує захисту судом. Із заявою про визначення батьківства та внесення відповідних зміндо актовогозапису пронародження дитини сторони вправі звернутися до органу державної реєстрації актів цивільного стану.
Таким чином, з огляду на вищевикладене, суд вважає, що в судовому засіданні були встановлені усі підстави, які надають суду прийти до висновку щодо відмови в задоволенні позову у зв`язку з відсутністю спору.
Крім того, суд звертає увагу на наступне.
Відповідно до ч.3 ст.128 СК України позов про визнання батьківства може бути пред`явлений матір`ю, опікуном, піклувальником дитини, особою, яка утримує та виховує дитину, а також самою дитиною, яка досягла повноліття. Позов про визнання батьківства може бути пред`явлений особою, яка вважає себе батьком дитини.
Тобто, в цій статті використувуються два означення «дитина», та «дитина, яка досягла повноліття».
Згідно з ч.1 ст.6 СК України, правовий статус дитини має особа, яка не досягла повноліття.
Отже, виходячи із положень вищевказаних норм закону, позов матері про визнання батьківства може бути поданий лише стосовно особи, яка має статус дитини, - тобто особи, яка не досягла повноліття.
Подання ж позову про визнання батьківства стосовно повнолітньої та дієздатної особи без її на те згоди, є нічим іншим як порушенням її особистих немайнових прав.
В свою чергу, суд не може залучити цю особу самостійно до участі у справі оскільки ні позивачем, ні відповідачем, таке клопотання не заявлялось і у суду відсутні відомості про місцеперебування ОСОБА_3 .
На підставі викладеного та у відповідності до статті 15 ЦК України, ст. ст. 125, 126, 128, 134 СК України, керуючись статтями 3, 4, 10, 211, 247, 258, 259,263-265ЦПК України ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
У задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа Глухівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Шосткинському районі Сумської області Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Сумського апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч. 2 ст. 358 ЦПК України.
Суддя Глухівського міськрайонного суду О.В. Сапон
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122453538 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Сапон О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні