Рішення
від 22.10.2024 по справі 229/4159/24
ДРУЖКІВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 229/4159/24

Провадження № 2/229/1547/2024

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

(заочне)

22 жовтня 2024 р. м. Дружківка, Донецької області

Дружківський міський суд Донецької області в складі:

судді Рибкіної Н.М.,

за участі секретаря Шайгородської О.Г.,

представника позивача Органу опіки та піклування Дружківської міської ради Тирінової Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Дружківка Донецької області цивільну справу за позовною заявою Органу опіки та піклування Дружківської міської ради, який діє в інтересах малоліньої ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

в с т а н о в и в:

Позивач Орган опіки та піклування Дружківської міської ради звернувся до суду з позовом про позбавлення батьківських прав відповідача ОСОБА_2 відносно її малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та стягнення аліментів на утримання дитини.

В обґрунтування своїх позовних вимог зазначає, що у службі у справах дітей Дружківської міської ради на обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, перебуває малолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Матір`ю дитини є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Відповідач у шлюбі не перебуває, відомості про батька у свідоцтво про народження дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України. 28.01.2021 до служби у справах дітей Дружківської міської ради від головного лікаря КНП «ЦПМСД» надійшло клопотання про вжиття заходів відносно пацієнтки акушерського відділення ОСОБА_2 та її новонародженої доньки. У клопотанні зазначалося, що умови проживання матері не відповідають потребам дитини, у зв`язку з чим її виписка із акушерського відділення є недоцільною. З метою збереження біологічної родини дитини, надання ОСОБА_2 соціальних послуг, спрямованих на виведення родини із складних життєвих обставин, ОСОБА_2 разом з донькою були влаштовані до Комунального закладу «Донецький обласний соціальний центр матері та дитини», де вона перебувала до 20.09.2021. Заклад відповідач залишила за власним бажанням, складні життєві обставини так і не подолала.

У зв`язку з відсутністю умов для проживання дитини за місцем мешкання відповідачки, низьким батьківським потенціалом, на підставі наказу служби у справах дітей Дружківської міської ради від 30.03.2022 № ОД-28/94-22, заяви матері від 30.03.2022, ОСОБА_1 була передана в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_3 . 06.04.2022 начальником Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області було винесене розпорядження № 9, яким малолітня ОСОБА_1 була влаштована в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_3 строком на 3 місяці з 31.03.2022. Розпорядженням начальника Дружківської міської військової адміністрації від 08.06.2022 № 41 термін дії договору про патронат над зазначеною дитиною було продовжено на період воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення. З метою збереження життя та здоров`я дитини, її захисту від небезпеки, спричиненої активними бойовими діями на території регіону, 11.09.2022 сім`я патронатного вихователя разом з вихованкою тимчасово виїхала за межі Донецької області, на теперішній час мешкає за адресою: АДРЕСА_1 . ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 . На момент влаштування малолітньої ОСОБА_1 в сім`ю патронатного вихователя за місцем реєстрації її матері не були створені умови, необхідні для проживання дитини: у будинку панувала повна антисанітарія, житло потребувало ремонту та генерального прибирання. Протягом двох років, які мати проживає окремо від дитини, за місцем її реєстрації на краще нічого не змінилося, ОСОБА_2 не вжила жодних заходів щодо створення належних умов для проживання доньки. Відповідачка доньку жодного разу не відвідала, не цікавилася її станом здоров`я, матеріальної допомоги на утримання дитини не надавала, ніяких прагнень щодо повернення дитини на виховання в сім`ю не виявляла. Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 20.01.2021 (провадження № 2/229/4/2021, ЄУН 229/4433/20) ОСОБА_2 вже була позбавлена батьківських прав відносно старшої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Питання про доцільність позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав по відношенню до її малолітньої доньки ОСОБА_1 було розглянуто на засіданні комісії з питань захисту прав дитини. Заслухавши начальника служби у справах дітей та ознайомившись із наданими матеріалами, члени комісії прийшли до висновку, що ОСОБА_2 свідомо усунулася від виконання батьківських обов`язків, переклавши їх на фактично сторонніх для дитини людей. Одностайно було прийняте рішення рекомендувати органу опіки та піклування Дружківської міської ради звернутися до суду з позовом про позбавлення ОСОБА_2 батьківських прав, в`язку з чим позивач звернувся до суду з позовом про позбавлення відповідачки батьківських прав та стягнення з неї аліментів на користь дитини до її повноліття.

Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 25 червня 2024 року у вказаній справі було відкрите загальне позовне провадження та призначене підготовче судове засідання.

Ухвалою Дружківського міського суду Донецької області від 25 липня 2024 року підготовче провадження закрито та призначене судове засідання для розгляду справи по суті.

25 липня 2024 року судове засідання відкладено на 03 вересня 2024 року через неявку відповідача.

03 вересня 2024 року та 20 вересня 2024 року судові засідання відкладались за клопотанням представника позивача.

В судовому засіданні представник позивача Тирінова Ю.М. позов підтримала, просила суд його задовольнити, не заперечувала проти ухвалення заочного рішення. Суду пояснила, що Орган опіки та піклування, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню до її дитини - ОСОБА_1 з підстав, зазначаних позивачем у позові.

Відповідач ОСОБА_2 повідомлена належним чином про дату, час та місце розгляду справи до судового засідання не з`явилася. Від неї клопотань та заяв до суду про розгляд справи у її відсутність не надходило. У встановлений ухвалою про відкриття провадження у справі строк відзив на позовну заяву відповідачем також не поданий.

Суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Заслухавши думку учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог з огляду на таке.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Відповідно до ст. 165 Сімейного Кодексу України право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один із батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, що узгоджується з п. 18 Постанови № 3 Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» від 30 березня 2007 року, в якому зазначається, що право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Судом встановлено, що позивачем у справі є Орган опіки та піклування Дружківської міської ради, місцезнаходження: 84205, Донецька обл., Краматорський р-н., м. Дружківка, вул. Соборна, 16.

Відповідачем у справі є матір дитини, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 ( а.с. 6,58).

Відповідно до свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 від 16.02.2021 ОСОБА_1 народилася ІНФОРМАЦІЯ_6 , її батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_2 ( а.с. 5).

Відповідно до витягу з Державного реєстру актів цивільного стану громадян від 26.11. 2021, відомості про батька записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України ( а.с. 7).

З листа головного лікаря КНП «ЦПМСД» від 28.01.2021 № 111 до начальника міського відділу охорони здоров`я, начальника служби у справах дітей, центру соціальних служб для сім`ї, дітей та молоді, головному лікарю КПН «ЦМКЛ», вбачається, що в амбулаторії ЗП-СМ №2 сімейним лікарем ОСОБА_7 спостерігалася пацієнтка ОСОБА_2 , 1996 року народження, яка ІНФОРМАЦІЯ_1 народила дівчинку. Сім`я проживає у вкрай незадовільних побутових умовах, за адресою: АДРЕСА_2 . Умов для знаходження новонародженої дитини в даному будинку не було, у зв`язку з чим просить не допустити виписку дитини з акушерського відділення та прийняти відповідні заходи ( а.с. 8).

З листа директора Комунального закладу «Донецький обласний соціальний центр матері та дитини» від 21.09.2021 до начальника Служби у справах дітей Дружківської міської ради вбачається, що громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з новонародженою дитиною ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була зарахована до КЗ «ДОСЦМД» у зв`язку зі складними життєвими обставинами. За час перебування в центрі з 02.02.2021 по 20.09.2021 з ОСОБА_2 було проведено засідання мультидисциплінарної комісії, з залученням необхідних спеціалістів закладу, складено індивідуальний план по вирішенню проблемних питань клієнтки, щоденно проводилася робота з психологом закладу, проведено обстеження у лікаря-психіатра та проведено лікування у психіатричній лікарні м. Краматорськ, надана допомога в оформленні державної допомоги при народженні дитини. 20.09.2021 ОСОБА_2 разом з дитиною відрахована з закладу « Донецький обласний соціальний центр матері та дитини» на підставі подання нею відповідної письмової заяви та систематичного порушення Правил внутрішнього розпорядку центру ( а.с. 9).

З характеристики клієнтки КЗ «Донецький обласний соціальний центр матері та дитини» вбачається, що ОСОБА_2 була зарахована до КЗ «ДОСЦМД» 02.02.2021. За час перебування у центрі з 02.02.2021 по 20.09.2021 з ОСОБА_2 було проведено засідання мультидисциплінарної комісії, з залучення необхідних спеціалістів закладу, складено індивідуальний план по вирішенню проблемних питань клієнтки, щоденно проводилася робота з психологом, вчителем-реабілітологом, соціальним педагогом. Під час перебування в КЗ «ДОСЦМД» ОСОБА_2 не виконувала свої материнські обов`язки на належному рівні. 31.05.2021 ОСОБА_2 була госпіталізована до психіатричної лікарні м. Краматорськ. Повернулась звідти до центру 21.07.2021. На час надання характеристики ОСОБА_2 перебувала на обліку у психіатра та знаходилась на амбулаторному лікуванні, приймала прописані ним ліки. Часто скаржилась на головний біль та поганий настрій. Емоційно-психічний стан матері не сприяв гармонійному розвитку дитини. Людмила не зможе самостійно забезпечити належні умови виховання доньки, а також представляє загрозу життю та здоров`ю власної дитини. 20.09.2021 року ОСОБА_2 разом з донькою була відрахована з закладу на підставі п. 3.5.1 (подання особою відповідної письмової заяви) та на підставі п. 3.5.4 (одноразового грубого або систематичного порушення Правил внутрішнього розпорядку центру) згідно Положення про комунальний заклад «Донецький обласний соціальний центр матері та дитини» ( а.с. 10-11).

Відповідно до акту обстеження умов проживання від 22.09.2021 року, затвердженого начальником Служби у справах дітей Штагером І.В. , проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_2 . За цією адресою проживають і мають постійне місце реєстрації: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - бабуся, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 - дідусь, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - мати, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - донька. Будинок знаходився у стані ремонту, сім`я проживала в одній кімнаті. Будинок опалювався пічним опаленням, кімнати мебльовані, але кімната для дитини не була обладнана. В кімнатах було брудно, холодно, розкидані речі, дитячі речі накидані на підлогу. Відсутні умови для повноцінного розвитку малолітньої дитини. З ОСОБА_2 проведено профілактичну бесіду ( а.с. 12).

Згідно з наказом Служби у справах дітей Дружківської міської ради від 07.10.2021 № 22-04-03/21, на підставі акту обстеження умов проживання, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , взято на облік дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах, з підстави «ухилення батьками або особами, які їх замінюють, від виконання своїх обов`язків із виховання дитини» ( а.с. 13).

Із заяви ОСОБА_2 від 30.03.2022 вбачається, що остання дає згоду на тимчасове влаштування її малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , у сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_3 , у зв`язку з складними життєвими обставинами строком на 3 місяці з 31.03.2022 року ( а.с. 14).

Згідно з договором про надання патронатних послуг №1 від 28.09.2020 року, укладеним між Виконавчим комітетом Дружківської міської ради в особі секретаря міської ради Григоренка Володимира Борисовича з однієї сторони, та громадянкою України ОСОБА_3 з іншої сторони, остання зобов`язується надавати послуги з тимчасового догляду, виховання та реабілітації дитини в сім`ї патронатного вихователя на період подолання дитиною, її батьками або іншими законними представниками складних життєвих обставин ( а.с. 15-18).

Відповідно до наказу Служби у справах дітей Дружківської міської ради від 30.03.2022 № ОД-28/94-22, малолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , була передана в сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_3 ( а.с. 20).

Відповідно до акту про факт передачі дитини від 31.03.2022 Служба у справах дітей Дружківської міської ради в особі головного спеціаліста служби у справах дітей Дружківської міської ради Євдокимової О.В. у присутності ОСОБА_2 передає малолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , патронатному вихователю ОСОБА_3 , на підставі наказу служби у справах дітей Дружківської міської ради від 30.03.2022 № ОД-28/94-22 ( а.с. 19).

З Розпорядження начальника міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 06.04.2022 № 40 вбачається, що малолітню ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , влаштовано у сім`ю патронатного вихователя ОСОБА_3 строком на 3 місяці з 31.03.2022 року ( а.с. 21).

З договору про патронат над дитиною від 08.04.2022 року вбачається, що Дружківська міська військова адміністрація в особі начальника Сергія Боєвського , що діє на підставі ЗУ «Про правовий режим воєнного стану» і громадянка ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , з однієї сторони, та громадянка ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з іншої сторони уклали договір за яким патронатний вихователь у порядку та на умовах, визначених договором, зобов`язується забезпечувати надання послуг з тимчасового догляду, виховання та реабілітації малолітньої ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , влаштованої до сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_3 відповідно до розпорядження начальника Дружківської міської військової адміністрації від 06.04.2022 № 9 на час подолання чи мінімізації дитиною та її матір`ю складних життєвих обставин ( а.с. 22-27).

Із Розпорядження начальника міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 08.06.2022 № 41 вбачається, що дію договору про патронат над малолітньою ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , було продовжено на період дії воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення (а.с. 28).

З листа Дружківського міського центру соціальних служб № 29/01-16 від 09.01.2024 року вбачається, що з 01.03.2023 та станом на 09.01.2024 ОСОБА_2 в центрі на соціальному супроводі не перебувала та не зверталась до центру щодо отримання соціальних послуг ( а.с. 29).

З листа Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради від 10.01.2024 № 0188 вбачається, що ОСОБА_2 перебувала на обліку в управлінні як отримувач державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.08.2021 по 31.10.2021, як отримувач допомоги при народженні дитини на дитину ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , за період з 01.01.2021 по 31.10.2021 року. Згідно бази АСОПДСОЦ станом на 10.01.2024 ОСОБА_2 па обліку в управлінні не перебуває, ніяких видів державних соціальних допомог та компенсаційних виплат не отримує ( а.с. 30).

З листа Дружківського міського центру зайнятості від 10.01.2024 № 02/24/01-46-24 вбачається, що ОСОБА_2 не перебуває на обліку як безробітна станом на 10.01.2024 ( а.с. 31).

Відповідно до акту обстеження умов проживання від 01.03.2024, проведено обстеження умов проживання за адресою: АДРЕСА_2 . За цією адресою зареєстровані та проживають: ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_7 - бабуся, ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_8 - дідусь, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 - мати, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 - донька ( з 31.03.2022 з матір`ю не проживає, перебуває в сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_3 ). Сім`я мешкає у трикімнатному приватному будинку з пічним опаленням, без зручностей, власником якого є ОСОБА_10 Будинок у вкрай занедбаному стані, потребує капітального ремонту. На момент складення акту у будинку дуже холодно. У кімнатах антисанітарія та безлад: стіни чорні від сажі, вікна через бруд майже не пропускають світла, на підлозі в усіх кімнатах сміття, на столі залишки їжі та брудний посуд. В наявності мінімальний набір меблів та домашнього начиння. Будь-яка побутова техніка відсутня. В кімнаті ОСОБА_2 старе залізне ліжко, вкрите брудною ковдрою. Біля ліжка табурет, який використовується замість столу для прийому їжі, є шафа, при цьому одяг розкиданий по всій кімнаті. 3 продуктів харчування на момент відвідування в наявності тільки сира картопля. Біля будинку розташовані господарські будівлі та невеличка земельна ділянка, яка також захаращена сміттям. У будинку відсутні умови для проживання дитини. ОСОБА_2 на час складення акту не працює, не отримує ніякої соціальної допомоги, коштів для задоволення власних потреб та утримання дитини не має. 3 ОСОБА_2 в черговий раз проведено бесіду щодо необхідності створення належних умов проживання для малолітньої дитини ( а.с. 32) А також зазначені обставини підтверджуються наданими фотографіями місця проживання ОСОБА_2 , з яких вбачається, що умови для проживання дитини відсутні. Прибудинкова територія захаращена сміттям, у будинку панує повна антисанітарія ( а.с. 38-55).

Відповідно до рішення Дружківського міського суду Донецької області від 20.01.2021 ( ЄУН 229/4433/20, провадження № 2/229/4/2021) ОСОБА_2 позбавлено батьківських прав відносно неповнолітньої доньки ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_11 ( а.с. 33-35).

З висновку органу опіку та піклування вбачається, що у службі у справах дітей Дружківської міської ради на обліку дітей, які опинилися у складних життєвих обставинах, перебуває малолітня ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Матір`ю малолітньої с ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Жінка у шлюбі не перебуває, відомості про батька у свідоцтво про народження дитини записані відповідно до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України (витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про народження із зазначенням відомостей про батька відповідно до частини першої статті 135 Сімейного кодексу України № 00033900478 від 26.11.2021 року). 3 31.03.2022 і по теперішній час малолітня ОСОБА_1 перебуває в сім`ї патронатного вихователя ОСОБА_3 , куди була влаштована розпорядженням начальника Дружківської міської військової адміністрації Краматорського району Донецької області від 06.04.2022 № 9 на підставі заяви матері ОСОБА_2 . У зв`язку з недоцільністю повернення дитини на виховання матері та неможливістю звернення до суду з позовом про позбавлення останньої батьківських прав розпорядженням начальника Дружківської міської військової адміністрації від 08.06.2022 № 41 термін дії договору про патронат було продовжено на період воєнного стану та протягом одного місяця після його припинення. Причиною влаштування дитини в сім`ю патронатного вихователя стала відсутність належних умов за місцем проживання відповідачки та її низький батьківський потенціал. При цьому ОСОБА_2 було роз`яснено, що за період відсутності дитини жінка повинна налагодити побут, за місцем свого мешкання створити умови, які відповідають потребам малолітньої дитини. З метою подолання складних життєвих обставин ОСОБА_2 були запропоновані допомога та підтримка з боку служби у справах дітей та центру соціальних служб, однак жінка запропонованою допомогою не скористалася, зі спеціалістами служби та фахівцями центру не контактувала. ОСОБА_2 зареєстрована та проживає за адресою: АДРЕСА_2 . Протягом двох років, які мати проживає окремо від дитини, за місцем її реєстрації на краще нічого не змінилося, у будинку як і раніше панує повна антисанітарія, житло потребує ремонту та генерального прибирання. ОСОБА_2 не вжила жодних заходів щодо створения належних умов для проживання доньки. Крім того, відповідачка доньку жодного разу не відвідала, не цікавилася її станом здоров`я, матеріальної допомоги на утримання дівчинки не надавала, ніяких прагнень щодо повернения дитини на виховання в сім`ю не виявляла. Необхідно зазначити, що ОСОБА_1 не єдина донька відповідачки. Рішенням Дружківського міського суду Донецької області від 20.01.2021 (провадження № 2/229/4/2021. ЄУН 229/4433/20) ОСОБА_2 вже була позбавлена батьківських прав відносно старшої доньки ОСОБА_19 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . На теперішній час дівчинка перебуває під опікою громадян України. Відповідачка з дитиною після винесення рішення суду не спілкується, жодним чином її життям не цікавиться, поновитися у своїх правах не намагалася. Зазначене свідчить про те, що ОСОБА_2 не має бажання займатися вихованням своїх дітей, неспроможна створити умови, необхідні для їх повноцінного життя та розвитку. Жінка не усвідомлює ступінь своєї відповідальності по відношенню до дітей. Виходячи із зазначеного, в інтересах малолітньої ОСОБА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 , керуючись ст. 19, п. 2, ч. 1 ст. 164 Сімейного кодексу України, орган опіки та піклування Дружківської міської ради вважає доцільним позбавити батьківських прав ОСОБА_2 по відношенню до доньки ОСОБА_1 ( а.с. 36-37).

З довідки КНП «ЦМЛ» Дружківської міської ради від 26.07.2024 № 351 вбачається, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , знаходиться на обліку у лікаря-психіатра ( а.с. 78).

Відповідно до листа начальника міського відділу охорони здоров`я Дружківської міської ради від 12.09.2024 № 458 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 2002 року перебуває обліку у лікаря психіатра психоневрологічного диспансерного відділення КНП «ЦМКЛ» Проходила стаціонарне лікування в терапевтичному відділенні комунальної лікувально-профілактичної установи «Дружківська міська лікарня № 2» з 26.07.2017 по 28.08.2017. У 2021 році перебувала на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров`я з 31.05.2021 по 18.06.2021 у КНП «Психіатрична лікарня м. Краматорська». Останнє відвідування лікаря-психіатра психоневрологічного диспансерного відділення КНП «ЦМКЛ» 26.08.2021. В подальшому лікаря-психіатра не відвідувала, лікування не отримувала. Зверталась 19.04.2023 до лікаря загальної практики сімейного лікаря КНП «ЦПМСД». ( а.с. 93 -98).

З листа начальника міського відділу охорони здоров`я Дружківської міської ради від 07.10.2024 № 510 вбачається, що ОСОБА_2 , перебуває на обліку у лікаря психіатра КНП «ЦМКЛ». Останнє стаціонарне лікування проходила з 31.05.2021 по 18.06.2021 у психіатричній лікарні м. Краматорська. В подальшому на прийом до лікаря психіатра КНП «ЦМКЛ» не зверталася. ОСОБА_2 страждає на психічний розлад, який не перешкоджає їй виконувати свої батьківські обов`язки по догляду за дитиною. Наявне захворювання не має високого ступеню втрати здоров`я з обмеженням життєдіяльності, що спричиняє повну нездатність до самообслуговування та залежність від інших осіб і перешкоджає виконанню батьківських обов`язків. Висновок ЛКК про наявність у ОСОБА_2 тривалої хвороби або захворювань, які б перешкоджали виконанню батьківських обов`язків в КНП «ЦМКЛ» не видавався (а.с. 109).

У судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що в її патронатній сім`ї виховується малолітня ОСОБА_1 з березня 2022 року. За цей час мати ОСОБА_2 не навідувала дитину, не цікавилась її життям, не дарувала подарунків, взагалі ніякої уваги та зацікавленості у вихованні не проявляла, хоча мешкає неподалік від неї. У травні 2022 року вона один раз зустрілась із ОСОБА_2 та запитала її, чому вона не цікавиться життям дитини, однак і після цього відповідачка не навідувала дочку.

Відповідно до статті 11 Закону України «Про охорону дитинства» сім`я є природним середовищем для фізичного, духовного, інтелектуального, культурного, соціального розвитку дитини, її матеріального забезпечення і несе відповідальність за створення належних умов для цього. Кожна дитина має право на проживання в сім`ї разом з батьками або в сім`ї одного з них та на піклування батьків. Батько і мати мають рівні права та обов`язки щодо своїх дітей. Предметом основної турботи та основним обов`язком батьків є забезпечення інтересів своєї дитини.

Згідно з частинами першої, другої, шостої статті 12 Закону України «Про охорону дитинства» виховання в сім`ї є першоосновою розвитку особистості дитини. На кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Виховання дитини має спрямовуватися на розвиток її особистості, поваги до прав, свобод людини і громадянина, мови, національних історичних і культурних цінностей українського та інших народів, підготовку дитини до свідомого життя у суспільстві в дусі взаєморозуміння, миру, милосердя, забезпечення рівноправності всіх членів суспільства, злагоди та дружби між народами, етнічними, національними, релігійними групами. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.

Відповідно до статті 15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів. Батьки, які проживають окремо від дитини, зобов`язані брати участь у її вихованні і мають право спілкуватися з нею, якщо судом визнано, що таке спілкування не перешкоджатиме нормальному вихованню дитини.

Статтею 164 СК України передбачено, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він: 1) не забрали дитину з пологового будинку або з іншого закладу охорони здоров`я без поважної причини і протягом шести місяців не виявляли щодо неї батьківського піклування; 2) ухиляються від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; 3) жорстоко поводяться з дитиною; 4) є хронічними алкоголіками або наркоманами; 5) вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва; 6) засуджені за вчинення умисного кримінального правопорушення щодо дитини. Тобто, перелік підстав позбавлення батьківських прав є вичерпним.

Тлумачення пункту 2 частини першої статті 164 СК України дозволяє зробити висновок, що ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини може бути підставою для позбавлення батьківських прав лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.

Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Згідно з роз`ясненнями, наданими у пунктах 16, 17, 18 постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 березня 2007 року № 3 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (стаття 166 СК України).

Позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.

Статтею 9 Конвенції про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованої постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-ХІІ передбачено, що, держави-учасниці поважають право дитини, яка розлучається з одним чи обома батьками, підтримувати на регулярній основі особисті відносини і прямі контакти з обома батьками, за винятком випадків, коли це суперечить найкращим інтересам дитини.

Європейський суд з прав людини у справі «Савіни проти України» (заява від 18 грудня 2008 року № 39948/06) вказує, що право батьків і дітей бути поряд один з одним становить основоположну складову сімейного життя і що заходи національних органів, спрямовані перешкодити цьому, є втручанням у права, гарантовані статтею 8 Конвенції.

У рішенні від 07 грудня 2006 року у справі «Хант проти України» (заява № 31111/04) суд наголосив, що між інтересами дитини та інтересами батьків повинна існувати справедлива рівновага і, дотримуючись такої рівноваги, особлива увага має бути до найважливіших інтересів дитини, які за своєю природою та важливістю мають переважати над інтересами батьків.

Положенням ч. 1 ст.3 Конвенції про права дитини, ч. ч. 7, 8 ст. 7 СК України передбачено, що при вирішенні будь-яких питань щодо дітей суд повинен виходити з як найкращого забезпечення інтересів дітей.

Суд вважає, що наявними в матеріалах справи належними, допустимими та достатніми доказами підтверджено, що відповідач по відношенню до своєї доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , не проявляє батьківської турботи та любові, не піклується про її фізичний і духовний розвиток, не забезпечує доньку всім необхідним, а також не спілкується з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення, не виявляє інтересу до її внутрішнього світу. При цьому протягом тривалого часу держава приймала усі міри для надання відповідачу можливості налагодити взаємовідносини зі своєю дитиною, однак відповідач такими можливостями нехтує та виконувати батьківські обов`язки по вихованню дитини не бажає, що свідчить про вину у діях відповідача та неможливість покращити її поведінку по відношенню до малолітньої дитини.

Доказів того, що стан здоров`я ОСОБА_2 будь-яким чином перешкоджає їй виконувати свої батьківські обов`язки щодо доньки судом не здобуто, наявне захворювання не має високого ступеню втрати здоров`я з обмеженням життєдіяльності, що спричиняє повну нездатність до самообслуговування та залежність від інших осіб і перешкоджає виконанню батьківських обов`язків. Висновок ЛКК про наявність у відповідача тривалої хвороби або захворювань, які б перешкоджали виконанню батьківських обов`язків не видавався.

А також доказів на підтвердження поважності ухилення від виконання батьківських обов`язків суду не надано.

З урахуванням наведеного, суд доходить висновку, що дійсно з боку відповідача має місце ухилення від виконання своїх батьківських обов`язків та неналежне їх виконання, воно не було пов`язано як об`єктивними так і суб`єктивними причинами.

За таких обставин, суд вважає, що наявні правові підстави для застосування крайнього заходу впливу відносно відповідача щодо позбавлення його батьківських прав, яка на теперішній час без поважних причин самоусунулась від виховання та утримання доньки.

Отже судом встановлено, що відповідач ОСОБА_2 не має бажання займатися вихованням та утриманням дітей, свідомо самоусунулась від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню та утриманню своєї малолітньої дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

З огляду на викладене, оцінюючи докази у їх сукупності, оскільки відповідач ухиляється без поважних причин від виконання своїх обов`язків по вихованню дітей, що проявляється у відсутності його піклування про фізичний та духовний розвиток дітей, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, позбавивши батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянку України, батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

.При цьому суд роз`яснює відповідачу, що вона має право на звернення до суду з позовом про поновлення батьківських прав на підставі ст.169 Сімейного кодексу України.

Відповідно до ч.2 ст. 166 Сімейного кодексу України особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. Одночасно з позбавленням батьківських прав суд може на вимогу позивача або за власною ініціативою вирішити питання про стягнення аліментів на дитину.

За змістом ст. 181 СК України, способи виконання батьками обов`язку утримувати дитину визначаються за домовленістю між ними. За домовленістю між батьками дитини той із них, хто проживає окремо від дитини, може брати участь у її утриманні в грошовій і (або) натуральній формі. За рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.

Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку. Мінімальний рекомендований розмір аліментів на одну дитину становить розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку і може бути присуджений судом у разі достатності заробітку (доходу) платника аліментів (ч. 2 ст. 182 СК України).

Згідно з ст. 183 СК України, частка заробітку (доходу) матері, батька, яка буде стягуватися як аліменти на дитину, визначається судом. Той із батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина, має право звернутися до суду із заявою про видачу судового наказу про стягнення аліментів у розмірі на одну дитину - однієї чверті, на двох дітей - однієї третини, на трьох і більше дітей - половини заробітку (доходу) платника аліментів, але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку на кожну дитину.

З огляду на викладене, суд, проаналізувавши наявні у справі докази у їх сукупності, перевіривши відповідність вимог чинному законодавству України, беручи до уваги найважливіші інтереси дитини, які, з урахуванням їх природи, переважають над інтересами батьків, вважає за доцільне стягнути з відповідача аліменти на утримання дитини.

Виходячи із принципу справедливості, добросовісності та розумності (ч. 9 ст. 7 СК України), враховуючи обставини, визначені ст. 182 СК України, суд вважає, що відповідач, яка є працездатною, зобов`язана сплачувати на користь дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 1/6 частину від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму доходів громадян для дитини відповідного віку, починаючи з 13.06.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Відповідно до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача судовий збір за позовну вимогу про позбавлення батьківських прав та позовну вимогу про стягнення аліментів на користь держави в розмірі 6056 грн (3028 грн х2) враховуючи, що при поданні позовної заяви орган опіки та піклування був звільнений від сплати відповідного судового збору відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України «Про судовий збір».

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 4, 12, 13, 77, 78,81, 89,141, 258, 259, 263-265, 280-282 Цивільного процесуального кодексу України, 58-60 ЦК України, ст.ст. 164, 165, 166, 181-183 Сімейного Кодексу України, суд,

у х в а л и в:

Позовні вимоги Органу опіки та піклування Дружківської міської ради, який діє в інтересах малолітньої ОСОБА_1 , до ОСОБА_2 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянку України, батьківських прав відносно її малолітньої доньки ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , на користь дитини ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 1/6 частину від усіх видів заробітку (доходу) щомісячно, але не менше ніж 50 % прожиткового мінімуму доходів громадян для дитини відповідного віку, починаючи з 13.06.2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , судовий збір на користь держави у розмірі 6056 (шість тисяч п`ятдесят шість) грн 00 коп .

Рішення в частині стягнення аліментів за один місяць підлягає негайному виконанню.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана позивачем до Дніпровського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Учасники справи:

Позивач: Орган опіки та піклування Дружківської міської ради, місце знаходження: Донецька область, Краматорський р-н, м. Дружківка, вул. Соборна, 16;

Відповідач: ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_2 , місце реєстрації : АДРЕСА_2 .

Суддя Н.М.Рибкіна

СудДружківський міський суд Донецької області
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122454037
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них

Судовий реєстр по справі —229/4159/24

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Рибкіна Н. М.

Ухвала від 03.09.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Рибкіна Н. М.

Ухвала від 25.07.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Рибкіна Н. М.

Ухвала від 25.06.2024

Цивільне

Дружківський міський суд Донецької області

Рибкіна Н. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні