Справа №519/1508/24
2/519/718/24
У Х В А Л А
21.10.2024 року м.Південне
Суддя Южного міського суду Одеської області Барановська З.І., розглянувши позовну заяву представника ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Южненської міської ради Одеського району Одеської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,
У С Т А Н О В И В:
Представник позивача звернувся до суду з зазначеним позовом.
При дослідження позовної заяви та доданих документів суддею встановлено наступне.
Відповідно до п.4, п.5 ч.3 ст.175 ЦПК України позовна заява повинна містити: зміст позовних вимог: спосіб (способи) захисту прав або інтересів, передбачений законом чи договором, або інший спосіб (способи) захисту прав та інтересів, який не суперечить закону і який позивач просить суд визначити у рішенні; якщо позов подано до кількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з них; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Крім того, відповідно до ч.6 ст.175 ЦПК України, у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.
В порушення зазначених вимог закону, у позовній заяві відсутнє обґрунтування щодо наявності поважних причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Так, позивачем не викладені обставини та не зазначені докази щодо поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України, тобто у строк шість місяців з часу відкриття спадщини, які пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Таким чином позивачу слід викласти обставини та зазначити докази щодо поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Крім того, відповідно до ст.1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Місце відкриття спадщини підтверджується довідкою житлово-експлуатаційної організації, довідкою правління житлово-будівельного кооперативу про реєстрацію (постійне місце проживання) спадкодавця тощо. Місце відкриття спадщини не може підтверджуватись свідоцтвом про смерть.
Частиною 3 ст.1268 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, він не заявив про відмову від неї.
Разом з тим, в позовній заяві відсутнє обґрунтування чи проживав позивач разом зі спадкодавцем однією сім`єю на час відкриття спадщини чи ні.
Позивачем не надано довідки про останнє зареєстроване місце проживання спадкодавця, а також про членів його родини, які проживали разом з ним на час його смерті або відсутність таких. Судове рішення за наслідками вирішення цієї справи може вплинути на права або обов`язки осіб, які проживали разом з спадкодавцем на час відкриття спадщини.
За даним позовом, позивач визначив в якості відповідача Виконавчий комітет Южненської міської ради Одеського району Одеської області.
Згідно роз`яснень, наданих у пункті 24 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про судову практику у справах про спадкування» від 30.05.2008 №7, особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину відповідно до частини другої статті 1272 ЦК України, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Відповідачами у такій справі є спадкоємці, які прийняли спадщину. При відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
За змістом висловленої позиції Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №759/3515/19, відповідачами у справах щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, є саме спадкоємці, які прийняли спадщину. В разі відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом чи усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.
Разом з тим, позовна заява не містить відомостей щодо наявності чи відсутності спадкоємців за законом, визначених ст.1261-1266 ЦК України; актуальних відомостей щодо зареєстрованих осіб на час відкриття спадщини після померлої ОСОБА_2 , оскільки в розумінні ч.3 ст.1268 ЦК України, спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відсутність таких відомостей позбавляє суд можливості визначити суб`єктний склад учасників спірних правовідносин, зокрема визначити належного відповідача.
Крім того, відповідачем зазначений виконавчий комітет Южненської міської ради Одеського району Одеської області, який не є відповідним органом місцевого самоврядування територіальної громади, у зв`язку з чим позовна заява підлягає залишенню без руху, з наданням строку представнику позивача для уточнення належного відповідача по справі.
Відповідно до вимог Цивільного процесуального кодексу України позовна заява повинна відповідати вимогам, які передбачені ст.175, 177 ЦПК України.
Відповідно до ч.1-2 ст.185 ЦПК України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 175 і 177 цього Кодексу, постановляє ухвалу, в якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі не усунення недоліків позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається позивачу.
Оскільки, без зазначення наведених вище обставин, вирішити питання про відкриття провадження у справі неможливо, суддя вважає за необхідне позовну заяву залишити без руху та надати позивачу строк для усунення зазначених недоліків.
Недоліки заяви мають бути усунуті шляхом подання належно оформленої позовної заяви в новій редакції, з урахуванням вимог ст.175, 177 ЦПК України та даної ухвали.
Керуючись ст.175, 177, 185 ЦПК України, суддя
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву представника ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Южненської міської ради Одеського району Одеської області про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини залишити без руху.
Надати представнику позивача строк п`ять днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви та заяви про забезпечення доказів без руху для усунення зазначених недоліків.
У разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовну заяву вважати неподаною та повернути позивачеві зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Южного міського суду
Одеської області З.І. Барановська
Суд | Южний міський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122455599 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Южний міський суд Одеської області
Барановська З. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні