Справа № 191/559/24
Провадження № 2/191/191/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2024 року м. Синельникове
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі:
головуючої судді - Костеленко Я.Ю.
за участю секретаря - Омельченко К.В.
відповідача - ОСОБА_1
представника третьої особи- Прядка В.Ф.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області в інтересах малолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_1 , третя особа: Служба у справах дітей Іларіонівської селищної ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач - Орган опіки та піклування Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області звернувсядо суду з позовною заявою в інтересахмалолітніх дітей: ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 до ОСОБА_1 про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що на території Іларіонівської селищної ради в АДРЕСА_1 проживала ОСОБА_1 , яка має трьох малолітніх дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 . Стосовно ОСОБА_3 та ОСОБА_5 мати одиначка, батько дітей записаний відповідно до ст. 135 Сімейного кодексу України. Батько малолітнього ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , помер ІНФОРМАЦІЯ_5 .
ОСОБА_1 отримувала соціальну допомогу на дітей як багатодітна сім`я, протягом всього свого життя відповідачка жодного дня ніде не працювала, інколи лише підробляла, більшу частину отриманих на дітей коштів витрачала на алкогольні напої.
Малолітні ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 10.07.2023 перебувають на обліку служби у справах дітей Іларіонівської селищної ради як такі, що опинились у складних життєвих обставинах, через ухиляння матері від виконання своїх батьківських обов`язків. До цього діти вже перебували на обліку служби з 06.10.2021 по 15.09.2022 по тій же причині. Причиною зняття дітей із обліку було їхнє переміщення на іншу територію, а саме в АДРЕСА_2 . Перебуваючи на іншій території, вони також перебували на обліку служби у справах дітей Самарського району, бо громадянка ОСОБА_1 не вирішувала свої проблеми, а лише від них тікала.
ОСОБА_1 спеціалістами комунальної установи «Центр надання соціальних послуг Іларіонівської селищної ради» надавалася соціальна послуга - супровід, але вона не могла відмовитися від вживання алкоголю.
Санітарні умови проживання дітей не відповідали нормам. Під тиском служб ОСОБА_1 періодично прибирала в будинку та на подвір`ї, але через деякий час все відновлювалося. Подвір`я постійно знаходиться у воді через пошкодження крану водопостачання. Від постійної води на городі з`явилося болото. В будинку дві житлові кімнати, пічне опалення. За несплату комунальних послуг у будинку перекрито постачання світла, для пічного опалення будинку паливо придбувалося щодня, заготовок не було. Подвір`я та город занедбані, постійно у бур`яні. В будинку часто проживали друзі матері, які разом з нею вживали алкогольні напої.
ОСОБА_1 мала періодичні підробітки, які обмежували дітей у повноцінному харчуванні, в одязі та взутті, своєчасному та повному медичному лікуванні. Останнім часом ОСОБА_3 також займалася підробітком на полях у фермерів для того, щоб забезпечити себе і брата шкільним приладдям та їжею.
Часто до селищної ради надходили усні скарги від сусідів та мешканців селища щодо вживання ОСОБА_1 алкогольних напоїв, неналежного ставлення до утримання дітей, умов їхнього проживання.
Питання виконання батьківських обов`язків ОСОБА_1 неодноразово розглядалося на комісії з питань захисту прав дитини при виконкомі Іларіонівської селищної ради і на засіданні координаційної ради при виконкомі Іларіонівської селищної ради, але попередження, які виносилися їй, діяли на неї недовго - вона знову починала вживати алкогольні напої, покидати дітей на добу і більше.
За інформацією філії Іларіонівська гімназія Іларіонівського ліцею Дніпропетровської області, ОСОБА_1 належно не виконує батьківські обов`язки, не надає достатньої уваги навчанню та вихованню дітей, не забезпечує охайний вигляд дітей, не завжди підтримує зв`язок із класними керівниками та адміністрацією закладу, не забезпечила дітей технічними засобами для дистанційного навчання.
За інформацією сімейного лікаря, ОСОБА_1 мало уваги приділяє здоров`ю дітей, при захворюванні дітей до лікаря зверталася старша донька ОСОБА_3 . На ліки у матері майже ніколи не вистачало коштів. До лікарні діти приходили брудними та у поношеному одязі.
До селищної ради надходили усні скарги від сусідів та мешканців селища щодо вживання ОСОБА_1 алкогольних напоїв, неналежного ставлення до утримання дітей, умов їхнього проживання.
Рішенням Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28.11.2023, яке набрало законної сили 05.12.2023 (справа №191/4320/21, провадження №1-в/191/293/23), було скасовано ОСОБА_1 звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлено її для відбування покарання, призначеного вироком Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.05.2023, у вигляді 3 років 3 місяців позбавлення волі.
Просить позбавити батьківських прав ОСОБА_1 стосовно її дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , та стягнути з неї аліменти на утримання дітей у розмірі 1/3 частки з усіх видів її заробітку, але не менше ніж 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, до досягнення старшою дитиною повноліття, починаючи з дня подачі позовної заяви, на користь осіб, у яких будуть перебувати діти.
Позивач надав заяву про розгляд справи без участі їх представника
ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги визнала та не заперечувала проти їх задоволення.
Представник третьої особи - Прядка В.Ф. у судовому засідання позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Суд, заслухавши пояснення сторін, вивчивши та оцінивши у сукупності матеріали справи, повно та всебічно з`ясувавши обставини справи, дійшов наступного висновку.
ІНФОРМАЦІЯ_6 в смт.Іларіонове Синельниківського району Дніпропетровської області народилася ОСОБА_3 та її батьками є ОСОБА_8 і ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 , виданим 04 серпня 2012 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Синельниківському району Синельниківського міськрайонного управління юстиції у Дніпропетровській області.
ІНФОРМАЦІЯ_7 в смт.Іларіонове Синельниківського району Дніпропетровської області народився ОСОБА_4 та його батьками є ОСОБА_6 і ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , виданим 13 травня 2013 року виконавчим комітетом Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
ІНФОРМАЦІЯ_8 в смт.Іларіонове Синельниківського району Дніпропетровської області народилася ОСОБА_5 та її батьками є ОСОБА_8 і ОСОБА_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 , виданим 05 квітня 2019 року виконавчим комітетом Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області.
Відповідно з Витягами з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження №00025582221 від 13 лютого 2020 року та №00025583968 від 13 лютого 2020 року відомості про батька ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_10 , записані відповідно до статті 135 Сімейного кодексу України.
Ухвалою Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 28 листопада 2023 року засудженій ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , скасовано звільнення від відбування покарання з випробуванням та направлено її для відбування покарання, призначеного вироком Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 18.05.2023, у виді 3 років 3 місяців позбавлення волі.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 від 03 листопада 2020 року ОСОБА_6 помер ІНФОРМАЦІЯ_12 .
Відповідно до характеристики ОСОБА_3 від 11 січня 2024 року неодноразові відвідини сім`ї показали, що мати ОСОБА_1 часто в нетверезому стані, у будинку антисанітарія, вона мало приділяє уваги навчанню та вихованню доньки, не контролює виконання домашніх завдань.
Згідно з характеристикою ОСОБА_10 від 11 січня 2024 року останній не відвідує ані шкільні, ані позашкільні гуртки, неохайний, зошити брудні, мати мало приділяє уваги навчанню та вихованню сина, не контролює виконання домашніх завдань, не відповідає на телефонні дзвінки та смс-повідомлення. Неодноразові відвідини сім`ї показали, що мати ОСОБА_1 часто в нетверезому стані, у будинку антисанітарія.
Відповідно до характеристики ОСОБА_1 від 11 січня 2024 року остання не має постійного місця роботи, працює по найму, низький матеріальний достаток, неодноразові відвідини сім`ї показали, що вона часто в нетверезому стані, у будинку антисанітарія. Крім того вона не виконує батьківські обов`язки - не надає достатньої уваги навчанню та вихованню дітей, не забезпечує охайний зовнішній вигляд, не завжди підтримує зв`язок з класним керівником та адміністрацією закладу освіти, технічні засоби для дистанційного навчання у дітей відсутні.
Згідно з актами обстеження умов проживання від 04 жовтня 2021 року, 25 січня 2022 року, 20 червня 2023 року, 17 жовтня 2023 року, 22 листопада 2023 року у дворі за місцем проживання ОСОБА_1 за адресою: АДРЕСА_1 у дворі «стоїть» вода, подвір`я захаращене, у будинку холодно, запаси дров відсутні, у кімнатах брудно, розкидані залишки їжі, на кухні купа брудного посуду, сміття, готові страви відсутні. Діти проживають в одній кімнаті з матір`ю та не забезпечені продуктами харчування відповідно до свого віку, забезпечені найнеобхіднішим одягом та взуттям. Деякі речі та меблі в будинку не придатні для використання.
Наказами Служби у справах дітей виконавчого комітету Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області №27, №28, №29 від 06 жовтня 2021 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 01 жовтня 2021 року взято на облік, як дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв`язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов`язків.
Згідно з листом Управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради від 15 вересня 2022 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 взято на облік як таких, що перебувають в складних життєвих обставинах.
Відповідно до листа Управління-служби у справах дітей Лівобережної адміністрації Дніпровської міської ради від 12 червня 2023 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 взято на облік з Родини ОСОБА_1 , як таких, що перебувають в складних життєвих обставинах.
Повторно наказами Служби у справах дітей виконавчого комітету Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області №5, №6, №7 від 10 липня 2023 року ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , з 01 жовтня 2021 року взято на облік, як дітей, які перебувають у складних життєвих обставинах у зв`язку з ухиленням батьків від виконання батьківських обов`язків.
Відповідно до витягу з протоколу засідання комісії з питань захисту прав дитини № 12 від 06 грудня 2023 року ОСОБА_1 попереджено про можливість позбавлення батьківських прав стосовно дітей ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Згідно з витягом з протоколу № 1 засідання координаційної ради у справах дітей при виконкомі Іларіонівської селищної ради від 24 лютого 2021 року направлено клопотання до Синельниківського РУП про притягнення ОСОБА_11 до адміністративної відповідальності за ст..184 КУпАП за невиконання батьківських обов`язків
Відповідно до витягу з протоколу № 3 засідання координаційної ради у справах дітей при виконкомі Іларіонівської селищної ради від 06 жовтня 2021 року поставлено на облік ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , як таких, які перебувають у складних життєвих обставинах.
Згідно з інформацією відділенні поліції №4 Дніпровського районного управління поліції ГУНП в Дніпропетровській області від 21 червня 2024 року ОСОБА_1 11 листопада 2022 року та 06 лютого 2023 року Самарським районним судом м.Дніпропетровська притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП на накладено стягнення у вигляді штрафу у розмірі 1700 грн.
Відповідно до інформації Синельниківського РУП ГУНП в Дніпропетровській області від 21 травня 2024 року на профілактичному обліку у секторі ювенальної превенції в період з 04.10.2021 по 04.10.2022 перебував ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_13 . як дитина-утікач. Мати малолітнього ОСОБА_1 01 грудня 2023 року Синельниківським міськрайонним судом Дніпропетровської області притягувалась до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.184 КУпАП.
Рішенням виконавчого комітету Іларіонівської селищної ради Синельниківського району Дніпропетровської області №27 від 24 січня 2024 року затверджено висновок про доцільності позбавлення батьківських прав ОСОБА_1 стосовно її дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Заочним рішенням Синельниківського міськрайонного суду Дніпропетровської області від 06 квітня 2006 року, яке набрало законної сили 18 квітня 2006 року, ОСОБА_1 позбавлено батьківських прав по відношенню до її неповнолітніх дітей: ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_14 , та ОСОБА_14 , ІНФОРМАЦІЯ_15 .
Згідно з ч. 8 ст. 7 СК України регулювання сімейних відносин має здійснюватися з максимально можливим урахуванням інтересів дитини.
Відповідно до ст. 155 СК України здійснення батьками своїх прав та виконання обов`язків мають ґрунтуватися на повазі до прав дитини та її людської гідності. Ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Відповідно до п. 2 ч.1 ст.164 СК України мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків по вихованню дитини.
Позбавлення батьківських прав - це насамперед спосіб захисту прав та інтересів дитини. Тому, у кожному випадку треба виявити і оцінити позитивний результат у долі дитини, який має настати.
Позбавлення батьківських прав - це водночас і санкція за протиправну винну поведінку матері або батька, яку можна вважати юридичною відповідальністю.
Конвенцією про права дитини, ратифікованою Постановою Верховної Ради УРСР № 798 від 27.02.1991 року визначено, що батьки несуть основну відповідальність за виховання і розвиток дітей та несуть відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Відповідно до ст. 3 Конвенції про права дитини в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.
Частиною 2 ст. 27 Конвенції передбачено, що батьки або інші особи, які виховують дитину, несуть основну відповідальність за забезпечення в межах своїх здібностей і фінансових можливостей умов життя, необхідних для розвитку дитини.
Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20 листопада 1959 року, у принципі 6 проголошено, що дитина для повного і гармонійного розвитку її особистості потребує любові і розуміння. Вона повинна, коли це можливо, рости під опікою і відповідальністю своїх батьків і в усякому випадку в атмосфері любові і моральної та матеріальної забезпеченості; малолітня дитина не повинна, крім тих випадків, коли є виняткові обставини, бути розлучена зі своєю матір`ю.
Відповідно до приписів ст. 150 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані виховувати дитину в дусі поваги до прав та свобод інших людей, любові до своєї сім`ї та родини, свого народу, своєї Батьківщини, батьки зобов`язані піклуватися про здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.
Право дитини на належне батьківське виховання, відповідно до ст. 152СК України, забезпечується системою державного контролю, що встановлена законом.
Відповідно до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Батьки або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за створення умов, необхідних для всебічного розвитку дитини, відповідно до законів України.
Відповідно до ст.12 Закону України «Про охорону дитинства» на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов`язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров`я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці. Батьки, або особи, які їх замінюють, несуть відповідальність за порушення прав і обмеження законних інтересів дитини на охорону здоров`я, фізичний і духовний розвиток, навчання, невиконання та ухилення від виконання батьківських обов`язків відповідно до закону.
Згідно з ч. 4 ст. 155 СК України ухилення батьків від виконання батьківських обов`язків є підставою для покладання на них відповідальності, встановленої законом.
Позбавлення батьківських прав є заходом відповідальності батьків за невиконання або неналежне виконання ними своїх батьківських обов`язків. Головною метою такого заходу є захист інтересів малолітніх та неповнолітніх дітей і стимулювання батьків щодо належного виконання своїх обов`язків. Ухилення батьків від виховання дитини, як підстава до позбавлення батьківських прав можлива лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.
В п. 15 постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» зазначено, що позбавлення батьківських прав (тобто прав на виховання дитини, захист її інтересів, на відібрання дитини в інших осіб, які незаконно її утримують, та ін.), що надані батькам до досягнення дитиною повноліття і ґрунтуються на факті спорідненості з нею, є крайнім заходом впливу на осіб, які не виконують батьківських обов`язків, а тому питання про його застосування слід вирішувати лише після повного, всебічного, об`єктивного з`ясування обставин справи, зокрема ставлення батьків до дітей.
Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 30.03.2007 «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав» ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти.
Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування своїми обов`язками.
У справі «Мамчур проти України» (заява № 10383/09) від 16 липня 2015 року Європейський суд з прав людини зауважував, що оцінка загальної пропорційності будь-якого вжитого заходу, що може спричинити розрив сімейних зв`язків, вимагатиме від судів ретельної оцінки низки факторів та залежно від обставин відповідної справи вони можуть відрізнятися. Проте необхідно пам`ятати, що основні інтереси дитини є надзвичайно важливими. При визначенні основних інтересів дитини у кожному конкретному випадку необхідно враховувати дві умови: по-перше, у якнайкращих інтересах дитини буде збереження її зв`язків із сім`єю, крім випадків, коли сім`я виявляється особливо непридатною або явно неблагополучною; по-друге, у якнайкращих інтересах дитини буде забезпечення її розвитку у безпечному, спокійному та стійкому середовищі, що не є неблагополучним (параграф 100).
Аналіз зазначених положень закону, практики Європейського суду з прав людини дає можливість зробити висновок, що підставою позбавлення батьківських прав батьків є виникнення в сім`ї обставин, коли батьки внаслідок свідомої, винної поведінки не виконують своїх обов`язків щодо виховання, утримання, розвитку дітей, їх навчання та лікування і коли таку ситуацію неможливо виправити іншими заходами.
Позбавлення батьківських прав, відповідно до ст. 166 СК України, є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька та матері, так і для дитини.
Зважаючи на те, що позбавлення батьківських прав є крайнім заходом, суд може у виняткових випадках при доведеності винної поведінки когось із батьків або їх обох з урахуванням її характеру, особи батька і матері, а також інших конкретних обставин справи відмовити в задоволенні позову про позбавлення цих прав, попередивши відповідача про необхідність змінити ставлення до виховання дитини (дітей) і поклавши на органи опіки та піклування контроль за виконанням ним батьківських обов`язків.
Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини у діях батьків.
На думку суду, з урахуванням наведених вище норм Закону, встановлено, що позивачем по справі надано достатньо переконливих і зважених аргументів, які можуть вважатись виправданими для розірвання сімейних зв`язків між матір`ю та дітьми і будуть відповідати інтересам дітей.
Матеріали справи містять належні та допустимі докази, в розумінні ст. 12,81 ЦПК України, на підтвердження того, що відповідач ОСОБА_1 байдуже ставиться до своїх дітей.
Позивачем доведено ті обставини, що відповідач ОСОБА_1 не піклується про фізичний і духовний розвиток дітей, їх навчанням, підготовкою до самостійного життя, не забезпечує харчуванням, що негативно впливає на їх фізичний розвиток, як складову виховання, не виявляє інтересу до їх внутрішнього світу тощо.
Відповідач ОСОБА_1 не надала суду жодного доказу на підтвердження неможливості виконувати свої батьківські обов`язки по вихованню дітей та прояву з її боку щонайменшої батьківської турботи. Також суд враховує ту обставину, що на даний час ОСОБА_1 перебуває в місцях позбавлення волі.
В судовому засіданні не встановлені об`єктивні перешкоди для відповідача ОСОБА_1 у належному вихованні дітей, що свідчить про свідоме нехтування нею своїми батьківськими обов`язками.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач злісно ухиляється від виконання батьківських обов`язків відносно своїх неповнолітніх дітей, її поведінка є незмінною, тому наявні всі підстави для позбавлення її батьківських прав.
У зв`язку з цим, підлягають також задоволенню вимоги про стягнення з відповідача ОСОБА_1 аліментів на утримання дітей, відповідно до наступних норм права.
Відповідно до ст.180 СК України батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно з ч. 1 ст. 179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини.
Відповідно до ч.3 ст.181 СК України за рішенням суду кошти на утримання дитини (аліменти) присуджуються у частці від доходу її матері, батька або у твердій грошовій сумі за вибором того з батьків або інших законних представників дитини, разом з яким проживає дитина.
Статтею 182 СК України передбачено, що при визначенні розміру аліментів суд враховує стан здоров`я та матеріальне становище дитини; стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Мінімальний розмір аліментів на одну дитину у відповідності до ст.182 СК України не може бути меншим, ніж 50 % прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Відповідно до п.п.3 п.17 Постанови Пленуму Верховного Суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», вирішуючи питання щодо розміру аліментів, суд повинен ураховувати стан здоров`я, матеріальне становище дитини і платника аліментів; наявність в останнього інших неповнолітніх дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, повнолітніх дочки, сина; інші обставини, що мають істотне значення.
Враховуючи, що відповідач є працездатною, має можливість утримувати своїх неповнолітніх дітей, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача ОСОБА_1 аліментів на утримання неповнолітніх дітей в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу) є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
Відповідно до ч.6 ст.141 УПК України суд вважає необхідним стягнути з відповідача на користь держави судовий збір у розмірі 2422,40 грн.
Керуючись ст. 2-13, 81, 89, 141, 258-259, 264-265 ЦПК України, суд
У Х В А Л И В :
Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
Позбавити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , батьківських прав стосовно її дітей - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_5 , на користь осіб чи установ, де будуть утримуватися діти, аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_3 ,в розмірі 1/3 частини з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму на кожну дитину відповідного віку, щомісячно, починаючи з 09.02.2024, і до досягнення найстаршою дитиною повноліття.
Допустити негайне виконання рішення суду в межах суми платежу за один місяць.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_11 , РНОКПП НОМЕР_5 , на користь держави (отримувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106 Код за ЄДРПОУ: 37993783 Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA90899998031311125600002600, код класифікації доходів бюджету:22030106) судовий збір в розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) грн. 40 коп.
На рішення протягом 30 (тридцяти) днів з дня його повного складення може бути подано апеляційну скаргу до Дніпровського апеляційного суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не буде подано, а у разі її подання - після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 15 жовтня 2024 року.
Суддя Я. Ю. Костеленко
Суд | Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області |
Дата ухвалення рішення | 10.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122456642 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Цивільне
Синельниківський міськрайонний суд Дніпропетровської області
Костеленко Я. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні