ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/16063/24
провадження № 2/753/8986/24
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2024 року Дарницький районний суд м. Києва у складі:
головуючого судді Комаревцевої Л.В.
з секретарем Гаврилюк О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садово-дачний кооператив «ОРХІДЕЯ-3», третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У серпня 2024 року до суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садово-дачний кооператив «ОРХІДЕЯ-3», третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії.
Позивач зазначає, що 31.05.2019 на підставі договору купівлі-продажу набула у власність садовий будинок АДРЕСА_1 .
24.10.2023 позивач звернулась до відповідача з заявою щодо видачі документів для оформлення права власності на земельну ділянку, на що отримала відмову, яку вважає протиправною.
За викладених обставин позивач просить: визнати протиправними дії Обслуговуючого кооперативу «Садово - дачний кооператив «Орхідея-3» щодо відмови у видачі ОСОБА_1 документів для приватизації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1 ; зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо видачі ОСОБА_1 документів для приватизації 0,0104 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1 та надати ОСОБА_1 документи необхідні для приватизації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га.
Ухвалою суду від 20.08.2024 відкрито провадження по справі, розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження в підготовче судове засідання на 01.10.2024.
Ухвалою суду від 01.10.2024 розгляд справи призначено по суті.
В судове засідання, сторони не прибули, про розгляд справи повідомлені в установленому законом порядку.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступні обставини та відповідні до них правовідносини.
З матеріалів справи вбачається, що 31 травня 2019 року на підставі договору купівлі-продажу садового будинку, що посвідчений приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Нікітенко Ю.М., ОСОБА_1 набула у власність садовий будинок АДРЕСА_1 . Факт володіння об`єктом нерухомості, в тому числі, підтверджується договором №15/06-19 на використання електропостачання членом кооперативу ОК «СДК «ОРХІДЕЯ-3» при підключенні до повітряних ліній від КТП-8346 від 15 червня 2019 року. В зазначеному Договорі №15/06-19 визначено, що ОК «СДК «ОРХІДЕЯ-3» надає дозвіл позивачу на підключення будинку по АДРЕСА_1 .
Крім цього, саме з 15 червня 2019 року позивач стала членом ОК «СДК «ОРХІДЕЯ-3», що підтверджується довідкою в якій, також, зазначена ділянка АДРЕСА_1 . На виконання своїх обов`язків, як члена кооперативу, позивач оплачувала цільові внески та членські внески, що підтверджується, як приклад: квитанцією від 03 липня 2020 року на суму 500,00 гривень.
Статутом СДК «Орхідея-3» визначено, що його створено на добровільних засадах користувачами земельних ділянок в урочищі Осокорки для задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування, а основною діяльністю (метою діяльності) кооперативу є вирішення земельних, архітектурно-планувальних, правових та інших питань, пов`язаних з використанням і забудовою території кооперативу, а також використання членами кооперативу своїх ділянок.
Рішенням Київської міської ради від 27 лютого 2020 року № 228/8398 ОК «СДК «Орхідея-3» передано у довгострокову оренду 32 земельні ділянки у мікрорайоні Осокорки Дарницького району м. Києва для ведення колективного садівництва із земель комунальної власності територіальної громади м. Києва.
18 лютого 2021 року між Київською міською радою та ОК «СДК «Орхідея-3» укладено договір оренди земельних ділянок, предметом якого є передання кооперативу в оренду на 10 років 32-х земельних ділянок для ведення колективного садівництва.
Рішенням Київської міської ради №08/231-1409/пр від 20 жовтня 2022 року ОК «СДК «Орхідея-3» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок. Зокрема у даному рішенні містяться інформація щодо земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га, яку позивач має намір приватизувати.
Садовий будинок АДРЕСА_1 , який належить позивачу на праві приватної власності, розташований та сформований на земельній ділянці кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
24 жовтня 2023 року позивач звернулася до відповідача із заявою щодо видачі документів для оформлення права власності на земельну ділянку на що отримала наступну відповідь. «В ході проведення інвентаризації, починаючи з листопада 2018 року до правління кооперативу по вул. Центральній подані наступні документи: 23.11.2018 ОСОБА_2 заповнив облікову картку та анкету на земельну ділянку по АДРЕСА_3 та надав копію членської книжки від 03.10.2017. Згодом, до правління було надано копії витягів з Державного реєстру речових прав про право власності ОСОБА_2 на об`єкти нерухомого майна по АДРЕСА_6 та АДРЕСА_7 . На одну з зазначених вище секцій таунхаусу до правління кооперативу подано у травні 2020 року документи ОСОБА_1 , а саме на земельну ділянку по АДРЕСА_1 ; членська книжка від 15.06.2019 за адресою АДРЕСА_1 , технічний паспорт на будинок та витяг з Державного реєстру речових прав про право власності ОСОБА_1 на об`єкт нерухомого майна по АДРЕСА_1 від 31.05.2019. Крім того, 18.02.2021 між КМР та ОК «СДК «Орхідея-3» укладено договір оренди земельних ділянок. На підставі вищевказаного ОК «СДК «Орхідея-3» є орендарем земельних ділянок та виступає замовником розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельних ділянок з подальшим її поданням до Держгеокадастру для присвоєння земельним ділянкам на території кооперативу кадастрових номерів».
Щодо видачі позивачу документів для оформлення права власності відповідачем надано наступну відповідь: «У зв`язку з тим, що на сьогоднішній день на земельну ділянку по АДРЕСА_3 подано документи декількома особами, з наданням підтверджуючих документів на право власності на будинки, водночас із зазначенням різних адрес, утворилися спірні земельні ділянки, право власності на які неможливо оформити. Документи для оформлення права власності на земельну ділянку за адресою АДРЕСА_3 «СДК «Орхідея-3» (кадастровий номер 8000000000:96:052:0015) видати на даний час, не може до вирішення спірних питань».
Згідно з частиною першою статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст. 15 ЦК України, кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Відповідно до статті 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Відповідно до ст. 41 Конституції України та ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні.
Згідно з частинами першою, третьою, четвертою, п`ятою статті 35 ЗК України громадяни України із земель державної і комунальної власності мають право набувати безоплатно у власність або на умовах оренди земельні ділянки для ведення індивідуального або колективного садівництва. Земельні ділянки, призначені для садівництва, можуть використовуватись для закладання багаторічних плодових насаджень, вирощування сільськогосподарських культур, а також для зведення необхідних будинків, господарських споруд тощо. До земель загального користування садівницького товариства належать земельні ділянки, зайняті захисними смугами, дорогами, проїздами, будівлями і спорудами загального користування. Землі загального користування садівницького товариства безоплатно передаються йому у власність за клопотанням вищого органу управління товариства до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування на підставі документації із землеустрою, за якою здійснювалося формування земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). Приватизація земельної ділянки громадянином - членом садівницького товариства здійснюється без згоди на те інших членів цього товариства.
Частиною першою статті 116 ЗК України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених дим Кодексом або за результатами аукціону.
Порядок безоплатної приватизації громадянами земельних ділянок визначений статтею 118 ЗК України.
Відповідно до ч. б ст. 118 Земельного кодексу України (далі - ЗК України), Громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, клопотання подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Відповідно до статті 152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом: а) визнання прав; б) відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав і запобігання вчиненню дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; в) визнання угоди недійсною; г)визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; ґ) відшкодування заподіяних збитків; д)застосування інших, передбачених законом, способів.
Процедура приватизації земель загального користування садівницьких та дачних кооперативів визначена у ч. 4 ст. 35, ч. 2 ст. 52 ЗК України. Землі загального користування садівницького товариства чи дачного кооперативу безоплатно передаються їм у власність за клопотанням вищого органу управління товариства чи кооперативу до відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування на підставі документації із землеустрою, за якою здійснювалося формування земельних ділянок або технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості).
З матеріалів справи вбачається, що 07 вересня 2016 року між ОСОБА_2 та ОСОБА_3 було укладено договір купівлі-продажу садового будинку відповідно до якого ОСОБА_3 продав, а ОСОБА_2 купив садовий будинок АДРЕСА_5 .
Вище зазначений договір купівлі-продажу садового будинку від 07 вересня 2016 року було посвідчено Прокудіною Л.Д. , приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу 07 вересня 2016 року за № 1192, який 07.09.2016 зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та Реєстрі прав власності на нерухоме майно за реєстраційним номером об`єкта нерухомого майна № 910567080000.
За наданими суду доказами встановлено, що ОСОБА_2 є власником садового будинку АДРЕСА_5 .
В той час як ОСОБА_1 є власником садового будинку АДРЕСА_1 .
За викладених обставин суд погоджується з доводами позивача, що між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 фактично відсутній спір, оскільки, вони є власниками різних будинків та не мають відношення один до одного.
Таким чином, позивач безпідставно через дії відповідача позбавлена можливості приватизувати земельну ділянку кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 .
Згідно зі статтями 12, 13 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін, при цьому суд розглядає цивільні справи не інакше як в межах заявлених вимог і на підставі наданих учасниками справи доказів.
Відповідно до ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків встановлених ст. 82 цього Кодексу, тобто тягар доказування лежить на сторонах цивільно-правового спору.
Згідно зі статтями 76-79 ЦПК України, доказуванню підлягають обставини (факти), які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у учасників справи, виникає спір.
Доказування по цивільній справі, як і судове рішення не може ґрунтуватися на припущеннях.
Таким чином, ОСОБА_1 з моменту набуття права власності (31 травня 2019 року) на садовий будинок АДРЕСА_1 , фактично, набула права користування земельною ділянкою кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га та є належним користувачем такої земельної ділянки, яку безпідставно позбавлена права приватизувати.
З урахуванням зазначеного, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню, що сприятиме реалізації права позивача на приватизацію земельної ділянки, на якій розташований садовий будинок АДРЕСА_1 , що належить позивачу на праві приватної власності.
Керуючисьст.ст. 4, 7, 9, 11, 12, 13, 76-81, 141, 229, 235, 247, 259, 263, 265, 272, 273, 352, 354, 355 ЦПК України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Обслуговуючого кооперативу Садово-дачний кооператив «ОРХІДЕЯ-3», третя особа: ОСОБА_2 про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Обслуговуючого кооперативу «Садово - дачний кооператив «Орхідея-3» щодо відмови у видачі ОСОБА_1 документів для приватизації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1 ;
Зобов`язати Обслуговуючий кооператив «Садово-дачний кооператив «Орхідея-3» повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо видачі ОСОБА_1 документів для приватизації 0,0104 га, розташованої за адресою АДРЕСА_1 та надати ОСОБА_1 документи необхідні для приватизації земельної ділянки кадастровий номер 8000000000:96:052:0015, площею 0,0104 га.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення виготовлено 22.10.2024
Суддя: Комаревцева Л.В.
Суд | Дарницький районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 23.10.2024 |
Номер документу | 122460479 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, з них: |
Цивільне
Дарницький районний суд міста Києва
Комаревцева Л. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні