Рішення
від 22.10.2024 по справі 613/364/24
БОГОДУХІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа №613/364/24 Провадження № 2/613/324/24

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 жовтня 2024 року Богодухівський районний суд Харківської області в складі:

головуючого судді Харченка С.М.,

за участю секретаря Мізяк М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Богодухові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей по Слобідському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів,-

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовною заявою до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей по Слобідському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів, за якою просить: позбавити батьківських прав ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 відносно його малолітньої дитини - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 аліменти на користь малолітньої дитини: сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 у розмірі частки з усіх видів заробітку (доходу), але не менше 50% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи стягнення з дня подачі до суду позовної заяви і до повноліття дитини. Судові витрати покласти на відповідача.

Свої вимоги мотивує тим, що сторони перебували в зареєстрованому шлюбі з 20 лютого 2010 року по 08.09.2016 року. Шлюб був зареєстрований Відділом реєстрації актів цивільного стану Богодухівського районного управління юстиції Харківської області, актовий запис № 14. Сторони мають спільну дитину: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 . Дитина проживає разом з матір`ю та її новим чоловіком ОСОБА_4 , за адресою: АДРЕСА_2 . Починаючи з 2012 року відповідач повність самоусунувся від спілкування та забезпечення дитини. Зв`язок між батьком та дитиною було втрачено, назавжди. Вихованням дитини займається виключно позивач та її батьки. З 2022 року новий чоловік Позивача також приділяє увагу у вихованні дитини. Він має наміри її усиновити. Дитина не знає та не бажає знати свого батька. Батько надав нотаріальну заяву про те, що він не заперечує проти позбавлення його батьківських прав. Також Відповідач надав нотаріальну заяву про те, що він не заперечує проти усиновлення своєї дитини іншою особою. Позбавлення батьківських прав відповідача та надання дитині можливість отримати справжнього батька - відповідають найкращим інтересам дитини. Також позивач зазначає, що відповідно до вимог ч.3 статті 166 СК України при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину.

Позивач та її представник в судове засідання не з`явилися, згідно змісту наданої представником позивача заяви розгляд справи просив проводити за відсутності сторони позивача, позовні вимоги підтримав, не заперечував проти заочного розгляду справи.

Відповідач на неодноразові виклики в судові засідання жодного разу не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений.

Представник третьої особи - Служби у справах дітей по Слобідському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений.

Представник третьої особи - Департаменту служби у справах дітей Харківської міської ради в судове засідання не з`явився, надав заяву, відповідно до змісту якої справу просить розглядати без участі представника департаменту, при цьому уточнив, що при винесенні рішення просить врахувати інтереси неповнолітньої дитини, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Зі згоди позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 280 ЦПК України.

Вивчивши матеріали справи у межах наданих доказів, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

На підставі копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 встановлено, що ОСОБА_2 та ОСОБА_5 є батьками ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 (а.с.21).

Згідно копії Заочного рішення Богодухівського районного суду Харківської області від 8 вересня 2016 року, шлюб між ОСОБА_5 , 1992 р.н. та ОСОБА_2 , 1985 р.н. було розірвано (а.с.22).

Відповідно до копії свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 , 30 липня 2022 року було укладено шлюб між ОСОБА_5 та ОСОБА_4 (а.с.23), прізвище позивача після укладення шлюбу - ОСОБА_4 .

Згідно довідки КНП «Міська дитяча клінічна лікарня №24» Харківської міської ради №68/0/590-24 від 07.02.2024, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 перебуває під наглядом лікаря - педіатра та лікарів-фахівців комунального некомерційного підприємства «Міська дитяча клінічна лікарня №24» Харківської міської ради, мешкає за адресою: АДРЕСА_2 . Зі слів лікаря - педіатра до лікувального закладу ОСОБА_3 супроводжує мати, яка піклується про стан здоров`я сина, виконує рекомендації лікарів. Інформації щодо участі батька в вихованні дитини лікувальний заклад не має.

Відповідно до змісту копії довідки КЗ «Харківський ліцей №48 Харківської міської ради» №08 від 31.01.2024 року, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , є учнем 8-Б класу комунального закладу «Харківський ліцей №48 Харківської міської ради» з 1 вересня 2016р. Батько дитини, ОСОБА_2 , з моменту вступу сина, ОСОБА_3 , до навчального закладу та до теперішнього часу у ліцеї не з`являвся, його навчанням не цікавився, у вихованні участі не приймав, ніяких контактів з класним керівником та іншими вчителями не підтримував. Вихованням ОСОБА_3 займалася мати ОСОБА_1 та її чоловік ОСОБА_4 . Вони постійно відвідували батьківські збори, здійснювали контроль за навчанням ОСОБА_3 , тримали тісний контакт з класним керівником та іншими вчителями школи, піклувалися долею дитини.

Згідно змісту нотаріально завіреної заяви ОСОБА_2 від 19.12.2023 року, останній дає згоду на позбавлення його батьківських прав по відношенню до його сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Уточнив, що у вихованні, навчанні, утриманні сина участі не приймає.

Відповідно до ч.1 ст.82 ЦПК України обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.

Відповідно до змісту Висновку виконавчого комітету Харківської міської ради Харківської області Департаменту служб у справах дітей №291 від 19.07.2024 року, з неповнолітнім ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 року було проведено бесіду, під час якої він пояснив, що не заперечує проти позбавлення батьківських прав ОСОБА_2 , який не бере участі у житті сина. Уточнив, що хлопець називає батьком вітчима, ОСОБА_4 , який замінив йому батька та має намір його усиновити. Департамент служб у справах дітей вважає за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .

Конвенція про права дитини, що ратифікована Постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.02.1991 року, визнаючи, що дитині для повного і гармонійного розвитку її особи необхідно зростати в сімейному оточенні, в атмосфері щастя, любові і розуміння, забезпечує те, щоб дитина не розлучалася з батьками в супереч їх бажанню, за винятком випадків, коли компетентні органи згідно з судовим рішенням, визначають відповідно до застосованого закону і процедур, що таке розлучення необхідне в якнайкращих інтересах дитини.

У відповідності до ч. 2, ч. 3 ст. 150 СК України, батьки зобов`язані піклуватися про стан здоров`я дитини, її фізичний, духовний та моральний розвиток, крім того зобов`язані забезпечити здобуття дитиною повної загальної середньої освіти, готувати її до самостійного життя.

Частина 4 ст.155 СК України передбачає покладання на батьків відповідальності, встановленої законом, за ухилення їх від виконання батьківських обов`язків.

Відповідно до діючого СК України до батьків, які ухиляються від виконання своїх батьківських обов`язків, передбачено застосування таких правових санкцій, які можуть вважатися юридичною відповідальність, зокрема, позбавлення батьківських прав. Стаття 164 СК України передбачає підстави позбавлення батьківських прав, якими можуть бути: ухилення від виконання своїх обов`язків по вихованню дитини; жорстоке поводження з дитиною; якщо батьки є хронічними алкоголіками або наркоманами; якщо батьки вдаються до будь-яких видів експлуатації дитини, примушують її до жебракування та бродяжництва (п. 2-5 ч. 1 ст. 164 СК України)

Відповідно до п. 16 Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 30.03.2007 року «Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав», особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов`язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов`язками.

Відповідно до ст. 165 СК України, право на звернення до суду з позовом про позбавлення батьківських прав мають один з батьків, опікун, піклувальник, особа, в сім`ї якої проживає дитина, заклад охорони здоров`я, навчальний або інший дитячий заклад, в якому вона перебуває, орган опіки та піклування, прокурор, а також сама дитина, яка досягла чотирнадцяти років.

Відповідно до ч.1 ст.166 СК України особа, позбавлена батьківських прав: втрачає особисті немайнові права щодо дитини та звільняється від обов`язків щодо її виховання; перестає бути законним представником дитини; втрачає права на пільги та державну допомогу, що надаються сім`ям з дітьми; не може бути усиновлювачем, опікуном та піклувальником; не може одержати в майбутньому тих майнових прав, пов`язаних із батьківством, які вона могла б мати у разі своєї непрацездатності (право на утримання від дитини, право на пенсію та відшкодування шкоди у разі втрати годувальника, право на спадкування); втрачає інші права, засновані на спорідненості з дитиною, однак не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини.

Таким чином, оскільки відповідач не переймається станом здоров`я своєї неповнолітньої дитини, ухиляється від виконання своїх обов`язків, передбачених законом, по його вихованню та матеріальному утриманню, суд приходить до висновку щодо необхідності позбавлення його батьківських прав і не бачить підстав для відмови в задоволенні позову, оскільки в даному конкретному випадку виявив та оцінив позитивний результат у майбутній долі неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , і вважає, що таким чином та в такий спосіб будуть захищені його права та інтереси.

Надані докази є підтвердженням того, що позбавлення батька батьківських прав є доцільним, оскільки відповідач допустив свідоме нехтування своїми обов`язками щодо виховання і утримання дитини, ухилення від виконання своїх обов`язків. На підставі викладеного, суд дійшов висновку про доцільність позбавлення ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 батьківських прав відносно неповнолітнього ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Що стосується позовних вимог щодо стягнення аліментів з відповідача на утримання дитини, суд приходить до наступного.

Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 166 СК України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов`язку щодо утримання дитини. При задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. У разі якщо мати, батько або інші законні представники дитини відмовляються отримувати аліменти від особи, позбавленої батьківських прав, суд приймає рішення про перерахування аліментів на особистий рахунок дитини у відділенні Державного ощадного банку України та зобов`язує матір, батька або інших законних представників дитини відкрити зазначений особистий рахунок у місячний строк з дня набрання законної сили рішенням суду.

У відповідності до ст. 8 Закону України «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, морального, культурного, духовного і соціального розвитку.

Батьки або особи, які їх заміняють, несуть відповідальність за створення необхідних умов для всебічного розвитку дитини відповідно до законів України.

Відповідно до вимог ст. 180 СК України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Згідно з ч. 3 ст. 181 СК України, кошти на утримання дитини присуджуються у частці від доходу її матері, батька і (або) у твердій грошовій сумі.

Відповідно до ст.182 Сімейного кодексу України при визначенні розміру аліментів суд враховує: 1) стан здоров`я та матеріальне становище дитини; 2) стан здоров`я та матеріальне становище платника аліментів; 3) наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; 3-1) наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна, грошових коштів, виключних прав на результати інтелектуальної діяльності, корпоративних прав; 3-2) доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; 4) інші обставини, що мають істотне значення. Розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний гарантований розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

З урахуванням встановлених обставин справи, досліджених у судовому засіданні доказів, вбачається, що відповідач безвідповідально ставиться до виховання своєї дитини, ухиляється від виконання своїх обов`язків по його вихованню, тому доцільно позбавити його батьківських прав та стягнути при цьому аліменти на утримання сина, оскільки особи, позбавлені батьківських прав, не звільняються від обов`язку щодо утримання дітей.

З огляду на наведене, враховуючи потреби неповнолітньої дитини, те, що відповідач за віком є працездатною особою та може працювати, аліменти, спрямовані на утримання дитини, повинні бути достатніми і співрозмірними з урахуванням мети аліментного зобов`язання, суд приходить до висновку про необхідність стягнення з відповідача аліментів на користь позивачки на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі однієї чверті частки його заробітку (доходу), але не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, щомісячно, починаючи стягувати з дня подачі позовної заяви до суду і до досягнення дитиною повноліття.

Суд звертає увагу сторін, що відповідно до ст.179 СК України аліменти, одержані на дитину, є власністю дитини. Той із батьків або інших законних представників дитини, на ім`я якого виплачуються аліменти, розпоряджається аліментами виключно за цільовим призначенням в інтересах дитини. Неповнолітня дитина має право брати участь у розпорядженні аліментами, одержаними на її утримання.

Відповідно до ч.1 ст. 191 СК України аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред`явлення позову.

Суд вважає за необхідне роз`яснити відповідачу його право на звернення до суду із заявою про надання права на побачення з дитиною у відповідності зі ст.168 СК України, якщо це не завдасть шкоди її життю, здоров`ю та моральному вихованню, за умови присутності іншої особи, що в свою чергу на думку суду буде стимулювати відповідача до виправлення й дасть можливість в майбутньому, при наявності його бажання, звернутись до суду з позовом про поновлення батьківських прав.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

В силу ч. 6 статті 141 ЦПК України, якщо сторону, на користь якої ухвалено рішення, звільнено від сплати судових витрат, з другої сторони стягуються судові витрати на користь осіб, які їх понесли, пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог, а інша частина компенсується за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Якщо обидві сторони звільнені від оплати судових витрат, вони компенсуються за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Отже, суд вважає необхідним стягнути з відповідача судовий збір на користь держави в сумі 1 211 грн. 20 коп., за вимогу майнового характеру (про стягнення аліментів), та 1 211 грн. 20 коп. за вимогу немайнового характеру (про позбавлення батьківських прав) на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 10, 11, 76-80, 81, 133, 150, 155, 165, 166, 141, 180, 181, 182, 191, 223, 258, 259, 263-265, 284 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ :

Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи: Служба у справах дітей по Слобідському району Департаменту служб у справах дітей Харківської міської ради, Департамент служб у справах дітей Харківської міської ради про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів - задовольнити у повному обсязі.

Позбавити ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 батьківських прав відносно неповнолітньої дитини - сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Стягувати з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 аліменти на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , РНОКПП - НОМЕР_1 на утримання неповнолітнього сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , у розмірі однієї чверті заробітку (доходу), але не більше десяти прожиткових мінімумів на дитину відповідного віку та не менше 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку щомісячно, починаючи з 7 березня 2024 року і до досягнення дитиною повноліття.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Стягнути з ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_5 на користь держави (Отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, Казначейство України (ЕАП), Рахунок отримувача UA 798999980000031211256026001 Код класифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.

Відповідно до ч.5 ст. 164 СК України рішення суду про позбавлення батьківських прав після набрання ним законної сили надіслати органу державної реєстрації актів цивільного стану за місцем реєстрації народження дитини.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду. Строк на подання заяви про перегляд заочного рішення може бути також встановлений в разі пропуску з інших поважних причин, відповідно до вимог ст.284 ЦПК України.

Заочне рішення може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Суддя

СудБогодухівський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено23.10.2024
Номер документу122463353
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав

Судовий реєстр по справі —613/364/24

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 24.06.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 27.05.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 24.04.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

Ухвала від 01.04.2024

Цивільне

Богодухівський районний суд Харківської області

Харченко С. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні