Справа № 930/2149/24
№2-о/930/145/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14.10.2024 року Немирівський районний суд
Вінницької області
в складі головуючого судді Алєксєєнка В.М.
при секретарі Загребельному О.С.
за участю представника заявника - адвоката: Нечепуренка Г.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Немирові цивільну справу за заявою ОСОБА_1 до Бокіймівської громади Дубенського району Рівненської області про встановлення факту прийняття спадщини , -
В С Т А Н О В И В :
Свої вимоги заявниця мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_2 , житель с. Смордва Млинівського району Рівненської області, який являвся рідним дядьком матері заявниці, ОСОБА_3 .
На момент смерті ОСОБА_2 , з ним спільно проживала в одному житловому будинку ОСОБА_3 , мати заявниці.
ОСОБА_3 , під час проживання з ОСОБА_2 , перебувала на утриманні останнього, оскільки вона ніде не працювала, доходу не отримувала, жила за рахунок пенсії ОСОБА_2 ..
ОСОБА_3 вела спільне господарство з ОСОБА_2 мала з ним спільний бюджет.
Таким чином матір заявниці ОСОБА_3 у відповідності до вимог ст. 531 ЦК УРСР (в редакції 1963 року) являлася спадкоємцем майна ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_2 , ОСОБА_3 продовжувала проживати в житловому будинку за адресою АДРЕСА_1 , проводила ремонт в будинку, сплачувала комунальні послуги, обробляла земельну ділянку біля будинку, тобто фактично здійснювала оперативне управління майном покійного.
Інших спадкоємців окрім ОСОБА_3 , у ОСОБА_2 не було, а тому ОСОБА_3 прийняла спадщину після смерті свого рідного дядька ОСОБА_2 ..
ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_3 померла. До часу її смерті з 2010 року заявниця проживала з нею спільно в одному житловому будинку, разом вели спільне господарство та спільний побут, мали спільний бюджет.
Після смерті матері відкрилась спадщина на все належне їй на день смерті майно, а тому заявниця має право на оформлення права власності в порядку спадкування на майно покійної матері, на яке, за життя, ОСОБА_3 не встигла оформити право власності в порядку спадкування.
Під час звернення до нотаріуса для оформлення спадщини після смерті матері, заявниці - ОСОБА_1 було відмовлено у вчинені нотаріальних дій - видачі свідоцтва про право на спадщину у зв`язку з відсутністю підтверджуючих документів факту прийняття спадщини нею після смерті спадкодавця ОСОБА_3 ..
Такі обставини й стали підставою для звернення до суду з даною заявою
В судовому засіданні представник заявниці адвокат Нечепуренко Г.І., заявлені вимоги підтримав, просив їх задовольнити, так як встановлення факту заявниці необхідне для оформлення права на спадщину.
Свідки ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в судовому засіданні дали покази, що добре знайомі з заявницею, знали померлу її матір ОСОБА_3 , підтверджують той факт, що ОСОБА_1 та її померла матір, після смерті ОСОБА_2 продовжували проживати разом у одному будинку, вели спільне господарство та мали спільний побут.
Суд, заслухавши учасників судового розгляду, приходить до висновку про задоволення заяви з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер рідний дядько матері заявниці ОСОБА_2
ІНФОРМАЦІЯ_3 померла матір заявниці ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1 .
Паспортними даними та свідоцтвом про укладення шлюбу підтверджується зміна прізвища заявниці після укладення шлюбу з " ОСОБА_6 " на " ОСОБА_7 ", а факт родинних відносин із спадкодавицею підтверджується свідоцтвом про народження.
Рішенням Немирівського районного суду Вінницької області від 30.10.2023 року було встановлено факт перебування на утриманні ОСОБА_2 його племінниці ОСОБА_3 , а також факт прийнятя матір`ю заявниці спадщини після його смерті .
Враховуючи, що для вирішенням питання про встановлення факту прийняття спадщини заявницею неможливо вирішити у позасудовому порядку, що надасть можливість оформити спадкові права, а тому вона змушена була звернутисядо суду.
Перелік фактів, які підлягають встановленню судом в окремому провадженні, викладений в ст. 315 ЦПК України та не є вичерпним (ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Зокрема, у судовому порядку можуть бути встановлені також інші факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. ( ч. 2 ст. 315 ЦПК України).
Аналогічно, згідно п. 7 постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», суд вправі розглядати справи про встановлення факту проживання однією сім`єю, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявниці для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв`язку із втратою годувальника.
Відповідно до ст. 525 ЦК УРСР, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 526 ЦК УРСР, місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, місцезнаходження майна або його основної частини.
Відповідно до ст. 527 ЦК УРСР, спадкоємцями можуть бути особи, що були живими на момент смерті спадкодавця, а також діти померлого, зачаті при його житті і народженні після його смерті.
Відповідно до ст. 531 ЦК УРСР, до числа спадкоємців за законом належать непрацездатні особи, що перебували на утриманні померлого не менше одного року до його смерті. При наявності інших спадкоємців вони успадковують нарівні з спадкоємцями тієї черги, яка закликається до спадкоємства.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР, визнається, що спадкоємець прийняв спадщину, якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.
Згідно з п. 4.10 п. 4 гл. 10 розділу 2 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України видача свідоцтва про право на спадщину спадкоємцям, які прийняли спадщину, жодним строком не обмежена. Тобто спадкоємець, який прийняв спадщину, може звернутися за видачею свідоцтва протягом будь-якого часу після закінчення строку, встановленого для прийняття спадщини.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту перебування фізичної особи на утриманні.
Відповідно до ч.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від №5 31.03.1995 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення" судам необхідно мати на увазі, що встановлення факту перебування особи на утриманні померлого має значення для одержання спадщини, призначення пенсії або відшкодування шкоди, якщо допомога, яка надавалася, була для заявника постійним і основним джерелом засобів для існування.
Одержання заявником заробітку, пенсії, стипендії, інших доходів не є підставою для відмови у встановленні факту перебування на утриманні, коли суд встановить, що основним і постійним джерелом засобів до існування була для заявника допомога з боку особи, яка надавала йому утримання.
Відповідно до ст. 328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до ч.1 ст. 1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
З огляду на викладене, оцінивши надані докази, суд за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів, а також належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, перевіривши всі доводи учасників судового розгляду, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення факту прийняття спадщини заявницею ОСОБА_1 після смерті її матері ОСОБА_3 .
Оскільки сторонами не заявлені вимоги щодо розподілу між ними судових витрат, то їх розподіл відповідно до ст. 141 ЦПК України судом не здійснюється.
На підставі вище викладеного, керуючись ст. ст. 12, 200, 206, 211, 247, 258, 259, 263, 264, 265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Заяву ОСОБА_1 - задовольнити.
Встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_2 виданий Радивилівським РВ УМВС України в Рівненській області, ІНФОРМАЦІЯ_5 , інд.код НОМЕР_3 після смерті її матері ОСОБА_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Суддя: В.М. Алєксєєнко
Суд | Немирівський районний суд Вінницької області |
Дата ухвалення рішення | 14.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122464973 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про визнання спадщини відумерлою |
Цивільне
Немирівський районний суд Вінницької області
Алєксєєнко В. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні