Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/5527/23
Провадження №: 2/332/328/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 жовтня 2024 р. м. Запоріжжя
Заводський районнийсуд м.Запоріжжя у складі: головуючого судді: Погрібної О.М., за участю секретаря судового засідання Паніної Л.Д., розглянувши в підготовчому судовому засіданні клопотання експерта у цивільній справі за позовом адвоката Яковенка Олександра Сергійовича в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства,
встановив:
До Заводського районного суду м. Запоріжжя надійшла позовна адвоката Яковенка О.С., який діє в інтересах ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Заводський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) про визнання батьківства.
Ухвалою суду від 04.07.2024 року по вказаній цивільній справі було призначено судову молекулярно-генетичну експертизу (ДНК), проведення якої доручено експертам Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, що знаходиться за адресою: 69068, вул.Аваліані, 19-А, м. Запоріжжя. У зв`язку із призначенням експертизи провадження у справі було зупинено.
23.09.2024 року на адресу суду надійшло клопотання судового експерта Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Климчук І. за №СЕ-19/108-24/14448-БД від 18.09.2024 про вчинення певних процесуальних дій для проведення експертизи, в тому числі, відповідно до ч.4 ст.108ЦПК України надання дозволу на повне або часткове знищення об`єктів дослідження під час проведення судової молекулярно-генетичної експертизи та визначення дати явки сторін до експертної установи для відібрання зразків букального епітелію.
Ухвалою суду від 27.09.2024 поновлено провадження у справі для вирішення вказаного клопотання експерта, призначено підготовче засідання, про що повідомлено сторони.
Позивач ОСОБА_1 та його представник адвокат Яковенко О.С., які про день, час та місце судового розгляду справи повідомлені належним чином, в підготовче судове засідання не з`явилися, ОСОБА_1 надав заяву про проведення підготовчого судового засідання з приводу клопотання експерта за його відсутності, проти знищення об`єктів дослідження не заперечує.
Відповідачка ОСОБА_3 , яка про день, час та місце судового розгляду справи повідомлялася належним чином, в підготовче судове засідання не з`явилася, про причини неявки суд не повідомила.
Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору Заводського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), який про день, час та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином, в підготовче судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Розгляд справи відбувався у відсутність сторін, у зв`язку із чим фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось (ч. 2ст. 247 ЦПК України).
Розглянувши клопотання експерта, перевіривши матеріали справи, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч.1ст.107 ЦПК Україниматеріали, необхідні для проведення експертизи, експерту надає суд, якщо експертиза призначена судом, або учасник справи, якщо експертиза проводиться на його замовлення. При призначенні експертизи суд з урахуванням думки учасників справи визначає, які саме матеріали необхідні для проведення експертизи.
Відповідно до ст.108 ЦПК України експерт повинен забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо експертне дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, призначений судом експерт має одержати на його проведення відповідний дозвіл суду, який оформляється ухвалою.
Відповідно до абзацу 8 п. 2.2. Інструкції про призначення та проведення судових експертиз та експертних досліджень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 08 жовтня 1998 року № 53/5на експерта покладаються обов`язки забезпечити збереження об`єкта експертизи. Якщо дослідження пов`язане з повним або частковим знищенням об`єкта експертизи або зміною його властивостей, експерт повинен одержати на це дозвіл від органу (особи), який (яка) призначила експертизу (залучив (ла) експерта).
Пунктом 7 Розділу 1 Інструкції з організації проведення та оформлення експертних проваджень у підрозділах Експертної служби Міністерства внутрішніх справ України, затвердженої наказом МВС України №591 від 17.07.2017 встановлено, що якщо під час проведення судової експертизи або експертного дослідження об`єкт дослідження може бути пошкоджений або знищений, документ про призначення має містити дозвіл на його пошкодження або знищення, зміну стану чи властивостей.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про необхідність надання експерту дозволу на повне або часткове знищення об`єктів дослідження - зразків, відібраних експертом у підекспертних осіб під час проведення експертизи.
Згідно з п.1.3 Інструкції про порядок відбирання зразків букального епітелію для проведення судових молекулярно-генетичних експертиз у цивільних справах, молекулярно-генетичних досліджень за зверненнями фізичних і юридичних осіб, затвердженої наказом ДНДЕКЦ МВС України №43-ЕС-Н від 05.12.2019, відібрання біологічних зразків здійснюється після сплати повної вартості проведення відповідної судової експертизи.
Для проведення судової молекулярно-генетичної експертизи необхідно відібрати зразки букального епітелію у позивача, відповідача, а також дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ..
Відібрання зразків біологічного матеріалу для проведення молекулярно-генетичних експертиз у справах про спірне батьківство здійснюється із суворим дотриманням порядку, чітко визначеного нормативними документами, що забезпечує достовірність отримуваних результатів досліджень та їх доказову надійність у суді. Відібрання зразків для проведення судової експертизи у справах про спірне батьківство здійснюється виключно працівником центру судовим експертом, якому доручено проведення експертизи. Відбір проводиться за умови одночасної явки ймовірного батька, матері та дитини із пред`явленням оригіналів документів, що посвідчують особу (паспортів для ймовірних батьків та свідоцтва про народження для дитини).
Європейський суд з прав людини, рішення якого є джерелом права згідно ізстаттею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», зауважив, що «на сьогодні ДНК-тест є єдиним науковим методом точного встановлення батьківства стосовно конкретної дитини; його доказова цінність суттєво переважає будь-який інший доказ, наданий сторонами, з метою підтвердити або спростувати факт оспорюваного батьківства» (справа «Калачова проти Російської Федерації» No 3451/05, § 34, від 07травня 2009 року).
Таким чином, висновок судової молекулярно-генетичної експертизи має важливе значення процесі дослідження факту батьківства.
Щодо орієнтовної вартості проведення експертизи в розмірі 15128,93 грн, вказаної у доданій до клопотання експерта квитанції, то позивач, на якого ухвалою суду 04.07.2024 покладено витрати з оплати проведення експертизи, ознайомлений із орієнтовною вартістю проведення експертизи і погоджується її оплатити.
З врахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що клопотання судового експерта про забезпечення прибуття сторін для надання біологічних зразків; забезпечення оплати вартості експертизи; надання дозволу на повне або часткове знищення об`єктів дослідження відповідно до п.4ст. 108 ЦПК України, підлягає задоволенню з метою забезпечення виконання ухвали про призначення судової молекулярно-генетичної експертизи у цій справі.
Зі змістуст.252 ЦПК Українивбачається, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку призначення судом експертизи.
У зв`язку із призначенням ухвалою суду від 04.07.2024 у даній справі молекулярно-генетичної експертизи, вирішенням судом клопотання експерта, пов`язаного із проведенням експертизи, оскільки проведення експертизи займе певний час до закінчення її проведення, суд вважає за необхідне зупинити провадження у справі.
Керуючись ст.72, 108, 252, 258-261 ЦПК України, суд,
постановив:
Клопотання судового експерта Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Климчук Ірини по експертному провадженню №СЕ-19/108-24/14448-БД від 18.09.2024 про забезпечення сплати повної вартості проведення відповідної судової експертизи, надання дозволу експерту на повне або часткове знищення об`єктів дослідження, а також забезпечення одночасного прибуття ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 до Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України для відбирання біологічних зразків задовольнити.
Надати судовому експерту Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Климчук Ірині дозвіл на повне або часткове знищення об`єктів дослідження, відповідно до пункту 1) частини 4 статті 108 ЦПК України.
Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків.
Зобов`язати ОСОБА_1 та ОСОБА_2 , разом із дитиною ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , прибути до Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України, що знаходиться за адресою: 69068, місто Запоріжжя, вулиця Аваліані, 19-а, в будь-який час з понеділка до п`ятниці (режим роботи: пн.-чт. 08.00.-17.00., пт. 08.00.-15.45., обідня перерва 12.00.-12.45.) для надання біологічних зразків, в строк до 21 листопада 2024 року включно. При собі мати паспорт та свідоцтво про народження дитини.
Проінформувати ОСОБА_1 про вартість проведення експертизи із наданням реквізитів для її сплати. Копію ухвали та квитанцію на сплату повної вартості за виконання молекулярно-генетичної експертизи надіслати позивачу ОСОБА_1 для оплати суми, яка зазначена у квитанції.
Роз`яснити учасникам справи наслідки ухилення від участі в експертизі, а саме те, що згідно зі статтею 109 ЦПК України у разі ухилення учасника справи від подання експертам необхідних матеріалів, документів або від іншої участі в експертизі, якщо без цього провести експертизу неможливо, суд залежно від того, хто із цих осіб ухиляється, а також яке для них ця експертиза має значення, може визнати факт, для з`ясування якого експертиза була призначена, або відмовити у його визнанні.
Копії ухвали надіслати сторонам, третій особі та судовому експерту Запорізького науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України Климчук Ірині.
Провадження у справі зупинити на час проведення експертизи.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому ухвали суду.
Учасники справи можуть отримати інформацію про стан розгляду справи, яка розміщена на офіційному вебпорталі судової влади України за адресою http://court.gov.ua.
Суддя: О.М.Погрібна
Суд | Заводський районний суд м. Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122466351 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства |
Цивільне
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Погрібна О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні