ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
УХВАЛА
17.10.2024Справа № 910/7456/24
Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., за участю секретаря судового засідання Яременко Т.Є., розглянувши матеріали господарської справи
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДДІВ"
до Фізичної особи-підприємця Попова Антона Родіоновича
про стягнення 2 054 978, 00 грн.
Представники:
від позивача: Валько І.В.;
від відповідача: Лобач І.А.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "МЕДДІВ" (далі-позивач) звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Фізичної особи-підприємця Попова Антона Родіоновича (далі-відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 2 054 978, 00 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем без правової підстави утримуються кошти у розмірі 2 054 978, 00 грн, оскільки сторонами спору не було укладено будь-яких договорів надання послуг, купівлі-продажу чи постачання, як і відсутні первинні документи, як підставу для утримання відповідачем вказаних коштів.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2024 позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДДІВ"- залишено без руху. Встановлено Товариству з обмеженою відповідальністю "МЕДДІВ" строк для усунення недоліків позовної заяви.
02.07.2024 до суду надійшла заява Товариства з обмеженою відповідальністю "МЕДДІВ" про усунення недоліків позовної заяви (сформована в системі "Електронний суд").
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 03.07.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд справи здійснюється в порядку загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 29.08.2024.
27.08.2024 через відділ автоматизованого документообігу суду від Фізичної особи-підприємця Попова Антона Родіоновича надійшло клопотання про відкладення судового засідання, в якому відповідач просить суд відкласти судове засідання через відсутність представника у зв`язку із розірванням договору на правничу допомогу з адвокатом.
У судовому засіданні 29.08.2024 суд на місці ухвалив відкласти підготовче засідання на 19.09.2024.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 19.09.2024 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті. Судове засідання у справі № 910/7456/24 призначено на 17.10.2024.
19.09.2024 до суду надійшов відзив Фізичної особи-підприємця Попова Антона Родіоновича на позовну заяву, в якому, відповідач, зокрема зазначає, що між сторонами були укладені договори про надання послуг та договори поставки у спрощений спосіб, що підтверджується первинними документами, які додані до відзиву. Також, відповідач вказує, що відповідно до первинних документів, відповідачем було надано позивачу послуги з сервісного обслуговування обладнання та аналізаторів на суму 1 359 900, 00 грн та поставлено товарів на суму 1 347 897, 00 грн, що свідчить про безпідставність вимог позивача.
Крім того, відповідач просить суд поновити процесуальний строк Фізичній особі-підприємцю Попову Антону Родіоновичу для подання відзиву на позовну заяву.
Також, 19.09.2024 до суду надійшло клопотання відповідача, в якому він просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, у зв`язку із зайнятістю представника в іншому судовому процесі.
08.10.2024 до суду надійшла заява Фізичної особи-підприємця Попова Антона Родіоновича про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду, в якій відповідач просить суд надати представнику відповідача можливість участі у судовому засіданні по справі 910/7456/24, призначеному на 17.10.2024 в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використання власних технічних засобів за допомогою системи захищеного відеоконференцзв`язку з судом.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.10.2024 відмовлено Фізичній особі-підприємцю Попову Антону Родіоновичу у задоволенні заяви про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
У цьому судовому засіданні представник відповідача просив суд поновити процесуальний строк на подання відзиву на позовну заяву.
Представник позивача надав письмові заперечення на клопотання щодо поновлення строку для подання відзиву на позовну заяву.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд зазначає наступне.
Частиною 1 статті 2 Господарського процесуального кодексу України визначено завдання господарського судочинства, яким є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів, пов`язаних із здійсненням господарської діяльності, та розгляд інших справ, віднесених до юрисдикції господарського суду, з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав і законних інтересів фізичних та юридичних осіб, держави.
Згідно ч. 1 ст. 3 Господарського процесуального кодексу України, судочинство в господарських судах здійснюється відповідно до Конституції України, цього Кодексу, Закону України "Про міжнародне приватне право", Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом", а також міжнародних договорів, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України.
За приписами ст. 9 Конституції України, статті 19 Закону України "Про міжнародні договори України" чинні міжнародні договори, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, є частиною національного законодавства України.
Водночас ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" встановлено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий розгляд його справи.
Право на справедливий судовий розгляд, що гарантується Статтею 6, має здійснюватися відповідно до норм закону, що передбачають наявність у сторін судового розгляду ефективного судового захисту з метою захисту їх цивільних прав (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Белеш та інші проти Чеської Республіки).
Суд завжди займав визначне місце, забезпечуючи право на справедливий суд (Рішення Європейського суду з прав людини у справах Ейрі проти Ірландії та Станєв проти Болгарії. Ця гарантія є "одним з основних принципів будь-якого демократичного суспільства, відповідно до Конвенції" (Рішення Європейського суду з прав людини у справі Претто та інші проти Італії).
У рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Клінік дез Акація та інші проти Франції" вказано, що сторонам повинна бути надана можливість повідомити будь-які докази, необхідні для успіху скарги.
У ст.11 Міжнародного пакту про політичні та громадянські права, який ратифіковано Указом №2148-08 від 19.10.1973р. Президії Верховної Ради Української РСР, кожен має право при визначенні його прав і обов`язків у будь-якому цивільному процесі на справедливий і публічний розгляд справи компетентним, незалежним і безстороннім судом, створеним на підставі закону.
Значення принципів справедливості та добросовісності поширюється не тільки на сферу виконання зобов`язань, а і на сферу користування правами, тобто, такі засади здійснення судочинства виступають своєрідною межею між припустимим використанням права (як формою правомірного поводження) та зловживанням правами (як формою недозволеного використання прав).
Також, в Рекомендаціях R (84) 5 Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам стосовно принципів цивільного судочинства, що направлені на удосконалення судової системи, наголошується на тому, що суд повинен, принаймні в ході попереднього засідання, а якщо можливо, і протягом всього розгляду, відігравати активну роль у забезпеченні швидкого судового розгляду, поважаючи при цьому права сторін, в тому числі і їх право на неупередженість. Зокрема, він повинен володіти повноваженнями "proprio motu", щоб вимагати від сторін пред`явлення таких роз`яснень, які можуть бути необхідними; вимагати від сторін особистої явки, піднімати питання права; вимагати показань свідків, принаймні в тих випадках, коли мова йде не тільки про інтереси сторін, що беруть участь у справі, тощо. Такі повноваження повинні здійснюватися в межах предмета розгляду.
Згідно зі ст. 181 Господарського процесуального кодексу України, для виконання завдання підготовчого провадження в кожній судовій справі, яка розглядається за правилами загального позовного провадження, проводиться підготовче засідання та з урахуванням обставин справи і необхідності вчинення відповідних процесуальних дій.
Приписами ст. 161 Господарського процесуального кодексу України визначено, що при розгляді справи судом в порядку позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявами по суті справи є: позовна заява; відзив на позовну заяву (відзив); відповідь на відзив; заперечення; пояснення третьої особи щодо позову або відзиву. Підстави, час та черговість подання заяв по суті справи визначаються цим Кодексом або судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Частинами 8, 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що відзив подається в строк, встановлений судом, який не може бути меншим п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі. Суд має встановити такий строк подання відзиву, який дозволить відповідачу підготувати його та відповідні докази, а іншим учасникам справи - отримати відзив не пізніше першого підготовчого засідання у справі. У разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
При цьому, в п. 1 ч. 1 ст. 178 Господарського процесуального кодексу України визначено, що у строк, встановлений судом в ухвалі про відкриття провадження у справі, відповідач має право надіслати суду - відзив на позовну заяву і всі письмові та електронні докази (які можливо доставити до суду), висновки експертів і заяви свідків, що підтверджують заперечення проти позову.
Згідно ч. 1 ст. 118 Господарського процесуального кодексу України, право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку.
Приписами ч. 2 ст.182 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що у підготовчому засіданні суд, вирішує заяви та клопотання учасників справи.
Тож, як вбачається з наведених вище приписів процесуального законодавства, відзив на позовну заяву, разом з доказами на підтвердження викладених у ньому обставин подається відповідачем на стадії підготовчого провадження, що в свою чергу надає позивачу право подати відповідь на вказаний відзив та, відповідно, суд на підставі зібраних у підготовчому провадженні матеріалів може всебічно, повно та об`єктивно встановити всі фактичні обставини спірних правовідносин для вирішення спору по суті.
Таким чином, з метою дотримання основних засад господарського судочинства, справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення спору, маючи на меті забезпечення дійсного вирішення правового спору між сторонами та враховуючи необхідність вирішення питання про долучення до матеріалів справи відзиву на позовну заяву, разом з доданими до нього доказами, суд дійшов висновку щодо необхідності повернення в підготовче провадження для розгляду даної справи в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження для всебічного з`ясування всіх обставин справи, які входять в предмет доказування у розглядуваному спорі.
Тож, розглянувши подане відповідачем клопотання про поновлення процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 7 ст. 116 Господарського процесуального кодексу України, строк не вважається пропущеним, якщо до його закінчення заява, скарга, інші документи чи матеріали або грошові кошти здані на пошту чи передані іншими відповідними засобами зв`язку.
Згідно п. 4 резолютивної частини ухвали суду від 03.07.2024 про відкриття провадження у даній справі було зобов`язано відповідача надати суду в строк не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі відзив на позовну заяву у порядку, передбаченому ст. 165 Господарського процесуального кодексу України.
Так, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 03.07.2024 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: вул. Довнар-Запольського, буд. 3, корп. 2, квартира 9, м. Київ, 04116, проте до суду повернувся конверт з ухвалою суду, з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою».
Тобто, ухвала про відкриття провадження у даній справі не була отримана відповідачем.
В той же час, 01.08.2024 до суду надійшла заява відповідача про ознайомлення з матеріалами справи, в якій відповідач повідомляв, що не має зареєстрованого електронного кабінету в ЄСІТС та не отримував ухвалу про відкриття провадження у даній справі.
При цьому, за змістом статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" кожен має право на доступ до судових рішень у порядку, визначеному цим Законом. Усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Частинами 1, 2 ст.3 Закону України "Про доступ до судових рішень" визначено, що для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч.1 ст.4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Суд зазначає, що подання вказаної заяви свідчить про обізнаність відповідача із розглядом судом даної справи та, відповідно, із встановленим судом строком для подання відзиву на позовну заяву, тож встановлений судом строк для подання відзиву .
Тож, встановлений судом 15-денний строк для подання відзиву на позовну заяву сплинув 16.08.2024 (останній день для подання заперечень).
Таким чином, відзив на позовну заяву від 19.09.2024 подано відповідачем з пропуском визначеного судом процесуального строку.
В обґрунтування причин пропуску процесуального строку на подання відзиву на позовну заяву, відповідач вказує на те, що первинні документи, які стосуються спірних правовідносин перебували за межами міста Києва, що унеможливило подання відзиву у встановлений законом строк.
Частиною 1 статті 119 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд за заявою учасника справи поновлює пропущений процесуальний строк, встановлений законом, якщо визнає причини його пропуску поважними, крім випадків, коли цим Кодексом встановлено неможливість такого поновлення.
Таким чином, враховуючи характер спірних правовідносин, приймаючи до уваги докази додані відповідачем до відзиву на позовну заяву, необхідність дослідження судом всіх обставин справи щодо наявності/відсутності підстав для стягнення з відповідача перерахованих позивачем коштів у розмірі 2 054 978, 00 грн, які визначені позивачем, як безпідставно отримані відповідачем, суд вважає за необхідне поновити Фізичній особі-підприємцю Попову Антону Родіоновичу строк для подання відзиву на позовну заяву.
Відповідно до приписів ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, у відповіді на відзив позивач викладає свої пояснення, міркування та аргументи щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень та мотиви їх визнання або відхилення. Відповідь на відзив подається в строк, встановлений судом.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 183 Господарського процесуального кодексу України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження у випадках коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні..
Отже, враховуючи повернення в підготовче провадження для розгляду даної справи в підготовчому засіданні за правилами загального позовного провадження, враховуючи поновлення відповідачу процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву, з метою надання позивачу часу для подання відповіді на відзив, та необхідністю належної підготовки справи для розгляду по суті, дотримання процесуальних прав сторін, рівності сторін перед законом і судом, змагальності, дотримання принципів диспозитивності та пропорційності, закріплених положеннями ст. ст. 7, 8, 13, 14, 15 ГПК України та виконання завдань підготовчого провадження, дійшов висновку про необхідність відкладення розгляду справи.
Керуючись статтями 119, 177, 182, 183, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва
УХВАЛИВ:
1. Перейти зі стадії розгляду справи №910/7456/24 по суті на стадію підготовчого провадження у справі.
2. Клопотання Фізичної особи-підприємця Попова Антона Родіоновича про поновлення процесуального строку для подання відзиву на позовну заяву - задовольнити.
3. Поновити Фізичній особі-підприємцю Попову Антону Родіоновичу процесуальний строк для подання відзиву на позовну заяву.
4. Зобов`язати позивача протягом 15 днів з дня отримання даної ухвали надати суду відповідь на відзив відповідно до ст. 166 Господарського процесуального кодексу України, з урахуванням положень ч. 3-6 ст. 165 ГПК.
5. Підготовче засідання відкласти на 14.11.2024 о 10:20 год. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду міста Києва за адресою: 01054, м. Київ, вул. Богдана Хмельницького, 44-В, зал № 31.
6. Звернути увагу сторін на положення ст. ст. 80, 81 Господарського процесуального кодексу України щодо подання та витребування доказів.
7. Зобов`язати учасників процесу направити в судове засідання своїх представників, повноваження яких оформити у відповідності з вимогами ст. 60 Господарського процесуального кодексу України, а також надати належним чином засвідчені копії документів, що підтверджують повноваження представників.
8. Довести до відома сторін, що відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 135 Господарського процесуального кодексу України суд має право стягувати в дохід Державного бюджету України з винної особи штраф у сумі від одного до десяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб за невиконання процесуальних обов`язків, зокрема ухилення від вчинення дій, покладених судом на учасника судового процесу.
9. Нагадати, що сторони відповідно до ст. 192 Господарського процесуального кодексу України, можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.
10. Повідомити сторін про підготовче засідання.
11. Звернути увагу сторін на те, що документи подаються через канцелярію суду або безпосередньо у судовому засіданні за умови їх оформлення належним чином (кожна сторінка має бути належним чином засвідчена, документи прошиті та подане клопотання про приєднання зазначених документів до матеріалів справи).
Ухвала набрала законної сили з моменту її оголошення та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено: 22.10.2024.
Звернути увагу сторін, що інформацію по справі, що розглядається можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за веб-адресою: http://ki.arbitr.gov.ua
Суддя Щербаков С.О.
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122469031 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Щербаков С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні