Ухвала
від 22.10.2024 по справі 916/4645/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua

веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua


УХВАЛА

про відкриття провадження у справі

"22" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/4645/24

Господарський суд Одеської області у складі: суддя Волков Р.В.,

розглянувши матеріали за вх. № 4759/24 від 17.10.2024

за позовом Приватного підприємства «ПАЛАНДИН-АГРО» (66101, Одеська обл., м. Балта, вул. Уварова, буд. 31-А; код ЄДРПОУ 37343129)

до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «REMSINTEZ RK» (нерезидент України; адреса: 398 Казахстан, 3917 Костанайская обл., м. Костанай, вул. Баумана, буд. 1А; ІПН: 231040002602)

про стягнення 150 700 доларів США,

ВСТАНОВИВ:

Приватне підприємство «ПАЛАНДИН-АГРО» звернулось до Господарського суду Одеської області з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «REMSINTEZ RK» 150 700 доларів США.

В обґрунтування позову посилається на неналежне виконання відповідачем грошових зобов`язань за Договором міжнародної поставки товарів (дилерським договором) № 1 від 10.04.2024 в частині повної та своєчасної сплати заборгованості за поставлений товар.

Відповідно до частини першої статті 176 Господарського процесуального кодексу України за відсутності підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви чи відмови у відкритті провадження суд відкриває провадження у справі протягом п`яти днів з дня надходження позовної заяви або заяви про усунення недоліків, поданої в порядку, передбаченому статтею 174 цього Кодексу.

Розглянувши матеріали позовної заяви, господарський суд визнав їх достатніми для прийняття позовної заяви до розгляду, відкриття провадження у справі та розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

При розгляді позовної заяви суд встановив, що відповідач у справі - Товариство з обмеженою відповідальністю «REMSINTEZ RK» є резидентом Республіки Казахстан. Інформації щодо наявності на території України представництва відповідача у справі немає.

Пунктом 11.1. Договору міжнародної поставки товарів (дилерський договір) № 1 від 10.04.2024 (з урахуванням Додаткової угоди № 2 від 27.09.2024 до Договору) визначено, що спори і розбіжності, які можуть виникнути між сторонами з умов цього Договору, або у зв`язку з ним вирішуються сторонами шляхом двосторонніх прямих переговорів.

Згідно з п. 11.2. Договору міжнародної поставки товарів (дилерський договір) № 1 від 10.04.2024 (з урахуванням Додаткової угоди № 2 від 27.09.2024 до Договору) у разі, якщо суб`єкти зовнішньоекономічної діяльності не можуть дійти згоди таким шляхом, всі спори, розбіжності або вимоги, що виникають за цим Договором або у зв`язку з ним, у тому числі що стосуються його виконання, порушення, припинення або недійсності, підлягають вирішенню судами України, що передбачено ст. 38 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність".

При цьому, відповідно до п. 11.3. Договору міжнародної поставки товарів (дилерський договір) № 1 від 10.04.2024 (з урахуванням Додаткової угоди № 2 від 27.09.2024 до Договору) сторонами погоджено підсудність справ першої інстанції щодо можливих спорів - Господарський суд Одеської області. Мова подачі до суду - українська. Сторони погодили, що всі двохсторонні документи вважаються поданими шляхом направлення на електронну пошту. Також при судовому процесі доказом направлення на адресу позивача (відповідача) копії позовної заяви з додатками (відзиву з додатками) чи інших клопотань чи процесуальних документів для сторін є електронна пошта: ПП «ПАЛАНДИН-АГРО» - optikon@meta.ua, ТОВ «REMSINTEZ RK» - office@agroimport.market.

Відповідно до статті 365 Господарського процесуального кодексу України іноземні особи мають такі самі процесуальні права та обов`язки, що і громадяни України та юридичні особи, створені за законодавством України, крім винятків, встановлених законом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Частиною першою статті 367 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що у разі якщо в процесі розгляду справи господарському суду необхідно, зокрема, вручити документи на території іншої держави, господарський суд може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України.

Україна та Республіка Казахстан приєдналися до Конвенції про вручення за кордоном судових та позасудових документів у цивільних або комерційних справах, укладеної 15.11.1965 у м. Гаага (далі - Конвенція).

Відтак, оскільки відповідачем у справі є іноземний суб`єкт господарювання, зареєстрований за законами Республіки Казахстан, то до правовідносин щодо повідомлення іноземної сторони про розгляд справи необхідно застосовувати положення Конвенції, учасниками якої є Україна та Республіка Казахстан.

Згідно зі статтею 1 Конвенції, ця Конвенція застосовується у цивільних та комерційних справах щодо всіх випадків, коли існує потреба в передачі судових та позасудових документів для вручення за кордоном.

Відповідно до статті 2 Конвенції, кожна Договірна Держава призначає Центральний Орган, обов`язком якого є отримання прохань про вручення документів, що виходять від інших Договірних Держав, і здійснення процесуальних дій відповідно до положень статей 3 - 6. Кожна Держава організовує Центральний Орган згідно із своїм правом.

Положеннями статті 3 Конвенції передбачено, що орган влади чи судовий працівник, компетентний відповідно до права запитуючої Держави, направляють Центральному Органу запитуваної Держави прохання згідно з формуляром, що додається до цієї Конвенції, без потреби легалізації або виконання інших аналогічних формальностей. До прохання додається документ, що підлягає врученню, або його копія. Прохання і документ надаються в двох примірниках.

Статтею 15 Конвенції, зокрема, встановлено, що кожна договірна Держава може заявити, що суддя незалежно від положень частини першої цієї статті може постановити рішення, навіть якщо не надійшло жодного підтвердження про вручення або безпосередню доставку, у разі, якщо виконані всі наступні умови:

a) документ було передано одним із способів, передбачених цією Конвенцією,

b) з дати направлення документа сплинув термін, який суддя визначив як достатній для даної справи і який становить щонайменше шість місяців,

c) не було отримано будь-якого підтвердження, незважаючи на всі розумні зусилля для отримання його через компетентні органи запитуваної Держави.

З інформації, розміщеної на офіційному сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права https://www.hcch.net/, вбачається, що Центральним органом Республіки Казахстан згідно Конвенції є Судова адміністрація Республіки Казахстан (Республіка Казахстан, Z05H9F3 (010017) м. Астана, вул. Д. Кунаєва, 39).

Відповідно до частини третьої статті 5 Конвенції, якщо документ має бути вручений відповідно до частини першої цієї статті, то Центральний Орган може вимагати, щоб документ був складений або перекладений офіційною мовою або однією з офіційних мов запитуваної Держави.

З аналізу інформації на сайті Гаазької конференції з міжнародного приватного права https://www.hcch.net/ суд встановив, що Республікою Казахстан зроблено застереження щодо положень Конвенції. Зокрема зазначено, що відповідно до пункту третього статті 5 Конвенції документи для вручення приймаються тільки в тому випадку, якщо вони складені казахською (або) російською мовами або супроводжуються перекладом на вказані мови.

Частиною першою статті 7 Конституції Республіки Казахстан унормовано, що в Республіці Казахстан державною є казахська мова.

За таких обставин, з метою належного повідомлення відповідача про дату, час та місце розгляду даної справи, суд вважає за необхідне звернутися до уповноваженого Республікою Казахстан Центрального органу з Проханням про вручення за кордоном судових або позасудових документів.

При цьому, для належного повідомлення відповідача про час і місце судового засідання, відповідно до розділу ІХ Господарського процесуального кодексу України та з урахуванням положень Гаазької конвенції, суд вважає за необхідне зобов`язати позивача надати суду три примірники нотаріально засвідчених перекладів на казахську мову ухвали про відкриття провадження у справі, позовної заяви з доданими до неї документами та Прохання про вручення за кордоном судових та позасудових документів з Коротким викладом документів, що підлягають врученню.

Пунктом 4 частини першої статті 228 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що суд може за заявою учасника справи, а також з власної ініціативи зупинити провадження у справі у випадку звернення з судовим дорученням про надання правової допомоги або вручення виклику до суду чи інших документів до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави.

Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених пунктом 4 частини першої статті 228 цього Кодексу - до надходження відповіді від іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави на судове доручення про надання правової допомоги, вручення виклику до суду чи інших документів (частина перша статті 229 Господарського процесуального кодексу України).

Відповідно до частини першої статті 117 Господарського процесуального кодексу України зупинення провадження у справі зупиняє перебіг процесуальних строків.

Таким чином, з огляду на необхідність належного повідомлення відповідача про дату, час та місце проведення підготовчого засідання в порядку, встановленому Конвенцією, суд дійшов висновку про необхідність призначення підготовчого засідання у строк, достатній для належного повідомлення відповідача про розгляд даної справи, та зупинення провадження у справі до дати призначеного засідання.

Керуючись статтями 120, 162-164, 176, 228, 233-235, 365, 367 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

1. Прийняти позовну заяву (вх. № 4759/24 від 17.10.2024) Приватного підприємства «ПАЛАНДИН-АГРО» до розгляду та відкрити провадження у справі № 916/4645/24.

2. Справу № 916/4645/24 розглядати за правилами загального позовного провадження.

3. Підготовче засідання призначити на "14" квітня 2025 р. об 11:00. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Одеської області за адресою: м. Одеса, пр-т Шевченка, 29, в залі судових засідань № 4 (1-й поверх), тел. 0(482)307-964.

4. Запропонувати відповідачу у двадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі подати відзив, надіславши його позивачу одночасно з наданням відзиву до суду, з урахуванням приписів статті 165 Господарського процесуального кодексу України.

5. Запропонувати відповідачу долучити до відзиву на позовну заяву документ, що є доказом правосуб`єктності юридичної особи (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).

6. Попередити відповідача, що у разі ненадання відзиву на позов у встановлений судом строк без поважних причин, справа згідно з частиною дев`ятою статті 165 Господарського процесуального кодексу України буде розглянута за наявними в ній матеріалами.

7. Встановити позивачу строк на подачу відповіді на відзив протягом десяти днів з дня отримання відзиву на позов.

8. Встановити відповідачу строк на подачу заперечень на відповідь на відзив протягом десяти днів з дня отримання відповіді на відзив.

9. Нагадати позивачу та відповідачу, що відповідно до статті 192 Господарського процесуального кодексу України, вони можуть укласти мирову угоду на будь-якій стадії судового процесу.

10. Попередити учасників справи про наслідки неявки в судове засідання відповідно до статті 202 Господарського процесуального кодексу України.

11. Зобов`язати позивача у строк до 05.11.2024 (включно) надати суду переклад позовної заяви з додатками, ухвали Господарського суду Одеської області про відкриття провадження від 22.10.2024 у справі № 916/4645/24, Прохання про вручення за кордоном судових або позасудових документів, Короткого викладу документа, що підлягає врученню, на казахську мову, з нотаріальним засвідченням його правильності, у трьох примірниках.

12. Звернутися до Центрального органу Республіки Казахстан - Судової адміністрації Республіки Казахстан з Проханням про вручення за кордоном судових або позасудових документів, відповідно до Гаазької Конвенції про вручення за кордоном судових або позасудових документів у цивільних або комерційних справах від 15.11.1965, відповідачу - Товариству з обмеженою відповідальністю «REMSINTEZ RK» ухвали Господарського суду Одеської області про відкриття провадження від 22.10.2024 у справі № 916/4645/24 та позовної заяви Приватного підприємства «ПАЛАНДИН-АГРО» з додатками.

13. Зупинити провадження у справі № 916/4645/24 до виконання судового доручення про вручення судових документів чи повідомлення про неможливість такого вручення.

14. Повідомити учасників справи, що інформацію по справі, що розглядається, можна отримати на сторінці суду на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет за веб-адресою: http://od.arbitr.gov.ua

Ухвала набирає законної сили 22.10.2024 та відповідно до чинної редакції Господарського процесуального кодексу України оскарженню не підлягає.

Суддя Р.В. Волков

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122469463
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу

Судовий реєстр по справі —916/4645/24

Ухвала від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд Одеської області

Волков Р.В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні