Справа № 951/735/24
Провадження №2-а/951/32/2024
УХВАЛА
про залишення позовної заяви без руху
21 жовтня 2024 року суддя Козівського районного суду Тернопільської області Гриновець О. Б.,розглянувши матеріали адміністративної позовної заяви ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення
установила:
14.10.2024 адвокат Ковалівський Б. В., який діє в інтересах ОСОБА_1 , через систему «Електронний суд»звернувся до суду із вказаним адміністративним позовом до Управління патрульної поліції в Тернопільській області з підстав, викладених у такому.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 14.10.2024 справу № 951/735/24 передано на розгляд судді Гриновець О. Б.
Вивчивши матеріали позовної заяви, суддя дойшла наступного висновку.
Статтями 160, 161 КАС України визначено вимоги до форми та змісту позовної заяви.
Відповідно до положень п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС Українив позовнійзаяві зазначаються повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, адреса електронної пошти, відомості про наявність або відсутність електронного кабінету.
Як видно з матеріалів позовної заяви, представником позивача вказані вимоги законодавства не виконані, зокрема: не зазначено поштового індексу, відомих номерів засобів зв`язку, адресу електронної пошти, відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету позивача.
Далі, документи (в тому числі процесуальні документи, письмові та електронні докази тощо) можуть подаватися до суду, а процесуальні дії вчинятися учасниками справи в електронній формі з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи, за винятком випадків, визначених цим Кодексом (ч. 7 ст. 44 КАС України).
Процесуальні документив електроннійформі маютьподаватися учасникамисправи досуду звикористанням Єдиноїсудової інформаційно-комунікаційноїсистеми впорядку,визначеному Положеннямпро Єдинусудову інформаційно-комунікаційнусистему та/абоположеннями,що визначаютьпорядок функціонуванняїї окремихпідсистем (модулів) (ч. 8 ст. 44 КАС України).
Згідно з ч. 9 ст. 44 КАС України у разі подання до суду в електронній формі заяви по суті справи, зустрічного позову, заяви про збільшення або зменшення позовних вимог, заяви про зміну предмета або підстав позову, заяви про залучення третьої особи, апеляційної скарги, касаційної скарги та документів, що до них додаються, учасник справи зобов`язаний надати до суду доказ надсилання цих матеріалів іншим учасникам справи.
Такі документи в електронній формі направляються з використанням Єдиної судової інформаційно-комунікаційної системи або її окремої підсистеми (модуля), що забезпечує обмін документами, шляхом надсилання до електронного кабінету іншого учасника справи, а у разі відсутності у іншого учасника справи електронного кабінету чи відсутності відомостей про наявність у іншого учасника справи електронного кабінету - в паперовій формі листом з описом вкладення.
Частиною 2 ст. 161 КАС України передбачено, що у разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положеньстатті 44цього Кодексу.
Представник позивача скерував до суду позовну заяву про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення через систему «Електронний суд», однак відсутні докази направлення позову з додатками для відповідача.
Належним доказом направлення копій поданих до суду документів іншим учасникам справи є оригінали (або належним чином засвідчені копії) розрахункового документу (поштової квитанції, фінансового чека, поштової накладної) та опису вкладення у цінний лист.
Крім того, згідно з вимогами ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
В додаток до позовної заяви, серед іншого, подано копію постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі. Проте така копія є нечитабельна, що перешкоджає суду встановити її зміст та вирішити питання про відкриття провадження в адміністративній справі.
Водночас звертаючись із адміністративним позовом, представник позивача, серед іншого, просить поновити строк для оскарження постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі серія ЕНА № 3162674 від 30.09.2024.
Зазначає, що строк на оскарження постанови про адміністративне правопорушення сплив 10.10.2024. Договір про надання правової допомоги з адвокатом укладений 05.10.2024, проте представник позивача адвокат Ковалівський Б. В. із 07.10.2024 по 11.10.2024 перебував у відпустці. Тож вважає, що пропустив такий строк з поважних причин.
Згідно з ч. 2 ст. 286 КАС України позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
У разіподання особоюпозову післязакінчення строків,установлених законом,без заявипро поновленняпропущеного строкузвернення доадміністративного суду,або якщопідстави,вказані неюу заяві,визнані судомнеповажними,позов залишаєтьсябез руху.При цьомупротягом десятиднів здня врученняухвали особамає правозвернутися досуду ззаявою пропоновлення строкузвернення доадміністративного судуабо вказатиінші підставидля поновленнястроку. Якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву (частини 1, 2 ст. 123 КАС України).
Оскаржувана постанова була вручена позивачу 30.09.2024, отже останній день строку на її оскарження минув 10.10.2024.
Представник позивача направив позовну заяву до суду із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 14.10.2024", зареєстрована канцелярією суду того ж дня (№ 2900/24-Вх).
Тобто позовна заява була відправлена й фактично отримана з порушенням десятиденного строку на звернення до суду щодо оскарження постанов про адміністративні правопорушення відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України.
Норми КАС України не містять вичерпного переліку підстав, які вважаються поважними для вирішення питання про поновлення пропущеного строку звернення до суду. Такі причини визначаються в кожному конкретному випадку з огляду на обставини справи.
Отже для поновлення строку звернення суд має встановити наявність об`єктивно непереборних обставин, що перешкоджали вчасному зверненню з адміністративним позовом, у зв`язку з чим позивач має довести суду їхню наявність і непереборність з доданням відповідних доказів, оскільки в іншому випадку нівелюється значення чіткого окреслення законодавчо закріплених процесуальних строків.
На переконання суду, обставини, на які посилається представник позивача не є достатньо обґрунтованими для поновлення строку на оскарження постанови.
Суд звертає увагу, що в Тернопільській області є безліч адвокатів, до кого б міг звернутися позивач для отримання правової допомоги, знаючи що адвокат Ковалівський Б. В. перебуватиме у відпустці. Однак з часу отримання постанови 30.09.2024 й до укладення договору з адвокатом 05.10.2024 не вчиняв належних й необхідних дій, в тому числі звернення до інших адвокатів за захистом своїх інтересів.
В контексті наведеного необхідно зазначити, що дотримання строків звернення до суду є однією з умов дисциплінування учасників цих відносин у випадку, якщо вони стали спірними, а також однією із гарантій дотримання у суспільних відносинах принципу правової визначеності, як складової принципу верховенства права. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними та після завершення таких строків, якщо ніхто не звернувся до суду за вирішенням спору, відносини стають стабільними.
Суд враховує, що позивачем не надано жодних обґрунтованих доводів, які б свідчили про те, що існували об`єктивні обставини, які перешкоджали своєчасному зверненню до суду.
Отож адміністративний позов поданий представником позивача після закінчення строку, установленого законом, й суд на підставі матеріалів справи, не знаходить підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
За ч. ч. 1, 2ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями160,161цьогоКодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху (ч. 1 ст. 123 КАС України).
Отож позовну заяву слід залишити без руху й надати позивачу десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви
Одночасно, згідно з вимог п. 1 ч. 4 ст. 169 КАС України позивачу слід роз`яснити, що позовна заява повертається, якщо він не усуне недоліки такої у встановлений судом строк.
Керуючись ст.ст. 123, 160, 161,169,286 КАС України
постановила:
залишити без руху позовну заяву ОСОБА_1 до Управління патрульної поліції в Тернопільській області про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення й надати позивачу строк для усунення зазначених в ухвалі суду недоліків, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали.
У випадку невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява вважатиметься неподаною і буде повернута позивачу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя О. Б. Гриновець
Суд | Козівський районний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122470180 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи щодо забезпечення громадського порядку та безпеки, національної безпеки та оборони України, зокрема щодо дорожнього руху, транспорту та перевезення пасажирів, з них |
Адміністративне
Козівський районний суд Тернопільської області
Гриновець О. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні