Рішення
від 21.10.2024 по справі 556/2733/24
ВОЛОДИМИРЕЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа 556/2733/24

Номер провадження 2/556/684/2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.10.2024 . Володимирецький районний суд Рівненської області в складі:

головуючої судді - Котик Л.О.,

при секретарі - Басик Г.Т.

розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в селищі Володимирець цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування,-

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування.

Свої позовні вимоги обґрунтовує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його мати - ОСОБА_2 .

На момент смерті матері, за нею рахувався житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які у встановленому законом порядку не були зареєстровані за спадкодавцем.

Згідно технічного паспорта, копія якого додається до позовної заяви, будинок АДРЕСА_1 побудований у 1957 році та має загальну площу 65,9 м2.

Також цим же технічним паспортом підтверджується, що на земельній ділянці розміщена господарська споруда у вигляді сарай-гаражу, загальною площею 36,6 м2.

Оскільки, після смерті матері позивач пропустив строк на звернення до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини, тому звернувся до Володимирецького районного суду Рівненської області з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 17 липня 2024 року в справі №556/1563/24, яке набрало законної сили 19 серпня 2024 року, позов задоволено та визначено ОСОБА_1 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Однак, звернувшись до нотаріальної контори з метою прийняття спадщини, яка залишилася після смерті матері, нотаріусом роз`яснено, що у зв`язку з відсутню будь-яких документів, які підтверджують право власності на нерухоме майно, а саме - на житловий будинок АДРЕСА_1 , позивачу необхідно звернутися до суду з позовом про визнання права власності на вказаний вище будинок.

Крім того, після звернення до нотаріальної контори позивачу стало відомо, що за життя його мати склала на його ім`я заповіт, за яким все своє майно заповіла ОСОБА_1 .

Після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , спадкову справу не заведено.

Також під час перевірки документів, нотаріус звернула увагу на те, що у свідоцтві про народження, серії НОМЕР_1 від 01 лютого 1965 року його матір`ю зазначена « ОСОБА_2 », а в свідоцтві про смерть, серії НОМЕР_2 від 03 листопада 2021 року - зазначено « ОСОБА_2 », тому рекомендувала звернутися до суду з заявою про встановлення факту родинних відносин між ним та спадкодавцем.

У даний час, реєстрація права власності на цей житловий будинок за матір`ю позивача - ОСОБА_2 , є неможливою, оскільки її цивільна правоздатність та право власності на майно припинились з часу її смерті, як це передбачено ст.ст.25,346 ЦК України

Враховуючи вище викладене, позивач змушений був звернутися до суду з даним позовом.

Вказаний позов надійшов до Володимирецького районного суду Рівненської області 18 вересня 2024 року.

Ухвалою Володимимрецького районного суду Рівненської області від 23 вересня 2024 року відкрито провадження та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження.

В підготовче судове засідання позивач не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.

Відповідач в судове засідання не з`явився, надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги визнає повністю.

Згідно ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Розгляд справи здійснюється за відсутності сторін, без фіксування судового засідання технічними засобами, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.

Дослідивши повно та всебічно обставини справи в їх сукупності, оцінивши зібрані по справі докази, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, виходячи зі свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають до задоволення, виходячи з наступних підстав.

Щодо встановлення факту родинних відносин, то судом встановлено наступне:

Згідно свідоцтва про народження ОСОБА_1 , серіїНОМЕР_3 , його матір`ю записана - ОСОБА_2 , а батьком - ОСОБА_3 .

Відповідно до свідоцтва про смерть, серії НОМЕР_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .

Тобто є розбіжності у ниписанні по батькові матері.

Факт родинних відносин підтверджується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , справжність підпису яких засвідчено старостою с. Озеро Каноницької сільської ради, які зазначили, що ОСОБА_1 , дійсно проживав разом зі своєю матір`ю ОСОБА_2 до дня її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 .

Також факт родинних відносин підтверджується заповітом від 16.11.2000, посвідченого сільським головою Озерської сільської ради Володимирецького району Рівненської області, згідно якого ОСОБА_2 заповіла свій житловий будинок 1957 року забудови та надвірні будівлі своєму сину ОСОБА_1 .

Відповідно ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами.

Відповідно до п.7 Постанови Пленуму Верховного Суду України №5 від 31.03.95 «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо твердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину та інше.

Згідно Постанови Пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 «Про судову практику у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення», факти, що мають юридичний характер - це факти, з якими закон пов`язує виникнення, зміну або припинення правовідносин.

Відповідно до п.1, 2 Постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 30 травня 2008 року «Про судову практику у справах про спадкування», відносини спадкування регулюються правилами ЦК (435-15), якщо спадщина відкрилася не раніше 1 січня 2004 року. Справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов`язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження з`ясується, що має місце спір про право, суд на підставі частини шостої статті 235 Цивільного процесуального кодексу України (1618-15) (далі - ЦПК) залишає заяву без розгляду та роз`яснює заявникові, що він має право звернутися до суду з позовом на загальних підставах.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Таким чином у судовому засіданні знайшов підтвердження факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Щодо позовної вимоги про визнання права власності в порядку спадкування за заповітом, то судом встановлено наступне:

ІНФОРМАЦІЯ_5 народилася ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження, серії НОМЕР_4 .

14 травня 1953 року ОСОБА_6 зареєструвала шлюб з ОСОБА_3 та змінила своє прізвище з « ОСОБА_7 » на « ОСОБА_8 », що підтверджується свідоцтвом про одруження, серії НОМЕР_5 .

ІНФОРМАЦІЯ_6 народився ОСОБА_1 , в свідоцтві про його народження, серіїНОМЕР_7 , його матір`ю записана - ОСОБА_2 , а батьком - ОСОБА_3 .

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть, серії НОМЕР_2 .

Згідно заповіту, посвідченого сільським головою Озерської сільської ради Володимирецького району Рівненської області від 16.11.2000, ОСОБА_2 заповіла свій житловий будинок, 1957 року забудови, та надвірні будівлі сину - ОСОБА_1 .

Згідно довідки №02-57/588 від 05 серпня 2024 року, виданої старостою с. Озеро Каноницької сільської ради, на момент смерті ОСОБА_2 , за нею рахувався житловий будинок з господарськими будівлями і спорудами, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , які у встановленому законом порядку не були зареєстровані.

А як зазнавчено у довідці №02-57/586 від 05.08.2024, виданій старостою с. Озеро Каноницької сільської ради, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , дійсно проживала та була зареєстрована в селі Озеро Володимирецького району Рівненської області з дня народження по 04 вересня 2018 року .

Згідно довідки №02-57/587 від 05 серпня 2024 року, виданих старостою с. Озеро Каноницької сільської ради, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , дійсно проживав та був зареєстрований в селі Озеро Вараського району Рівненської області по 13 березня 2023 року.

Відповідно до довідок №528, №527 від 07.08.2024, виданих Володимирецькою селищною радою Рівненської області, на день смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , остання була зареєстрована та проживала в АДРЕСА_2 та мала наступний склад сім`ї: ОСОБА_9 - внучка, ІНФОРМАЦІЯ_10 ; ОСОБА_10 - чоловік внучки, ІНФОРМАЦІЯ_11 ; ОСОБА_11 -правнучка, ІНФОРМАЦІЯ_12 ; ОСОБА_12 -правнучка, ІНФОРМАЦІЯ_13 ; ОСОБА_13 - правнучка, ІНФОРМАЦІЯ_14 ; ОСОБА_14 - правнучка, ІНФОРМАЦІЯ_15 ..

Згідно технічного паспорта від 19.01.2024, будинок АДРЕСА_1 побудований у 1957 році та має загальну площу 65,9 м2. Також цим же технічним паспортом підтверджується, що на земельній ділянці розміщена господарська споруда у вигляді сарай-гаражу, загальною площею 36,6 м2.

Рішенням Володимирецького районного суду Рівненської області від 17 липня 2024 року в справі №556/1563/24, яке набрало законної сили 19 серпня 2024 року, визначено ОСОБА_1 , додатковий строк тривалістю три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Згідно довідки Володимирецької державної нотаріальної контори про відсутність спадкової справи від 23.05.2024 року №713/01-16, після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Володимирецькій державній нотаріальній конторі Рівненської області згідно даних зі Спадкового реєстру, спадкову справу не заведено.

Відповідно до роз`яснення №1073/01-16 від 05 вересня 2024 року, виданого державним нотаріусом Володимирецької державної нотаріальної контори Рівненської області, ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на житловий будинок з надвірними будівлями по АДРЕСА_1 , після смерті матері ОСОБА_2 , у зв`язку з відсутністю оригіналу правовстановлюючого документа.

Як зазначено у п.4.15 глави 10 розділу II Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затверджених наказом Міністерства юстиції України 22.02.2012р. №295/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, право власності на яке підлягає державній реєстрації, проводиться нотаріусом після подання документів, що посвідчують право власності спадкодавця на таке майно. Таких документів спадкоємцем подано не було. Відповідно до п.4.18 глави 10 розділу 11 Порядку, за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів, дане питання вирішується в судовому порядку.

Згідно ст.392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Статтею 1216 Цивільного кодексу України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Як вбачається зі ст.1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Відповідно до ч.5 ст. 1268 ЦК України спадщина належить спадкоємцю з часу відкриття спадщини, тобто з дня смерті спадкодавця. Отже, позивач є власниками спадкового майна.

А як зазначено в ч. 1297 ЦК України, спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є майно та/або майнові права, які обтяжені, та/або нерухоме майно та інше майно, щодо якого здійснюється державна реєстрація, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на таке майно.

Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.

Як вбачається зі змісту ст.177,178 ЦК України, об`єктами цивільних прав є речі, у тому числі гроші та цінні папери, інше майно, майнові права, результати робіт, послуги, результати інтелектуальної, творчої діяльності, інформація, а також інші матеріальні і нематеріальні блага. Об`єкти цивільних прав можуть вільно відчужуватися або переходити від однієї особи до іншої в порядку правонаступництва чи спадкування або іншим чином, якщо вони не вилучені з цивільного обороту, або не обмежені в обороті, або не є невід`ємними від фізичної чи юридичної особи.

У відповідності до ч.4 ст.3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», права на нерухоме майно, що виникли до набрання чинності цим Законом, визнаються дійсними у разі відсутності їх державної реєстрації, передбаченої цим Законом, за таких умов: якщо реєстрація прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення, або якщо на момент виникнення прав діяло законодавство, що не передбачало обов`язкової реєстрації таких прав.

З урахуванням викладеного, судом встановлено, що житловий будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 65,9 м2, з господарською будівлею, по АДРЕСА_1 наділений ознаками нерухомої речі та майна, як це вбачається зі змісту ст.ст.179,181,185,190 ЦК України, і в силу цього є об`єктом цивільних прав.

Отже, способом захисту прав та інтересів позивача у даному випадку є визнання за ним права власності на спірне нерухоме майно.

З урахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що ОСОБА_1 є спадкоємцем майна ОСОБА_2 .

Окрім того відповідач позов визнав. А як зазначено у ч.4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 12, 177, 178, 346, 328, 1216, 1217, 1223, 1233, 1268, 1297 ЦК України, ст.ст. 4,6,8,10-13, 17-18, 30, 141, 259, 263-265, 280-283 ЦПК України, суд,-

у х в а л и в :

Позов ОСОБА_1 до Каноницької сільської ради Вараського району Рівненської області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності в порядку спадкування, задовольнити.

Встановити факт родинних відносин, а саме, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , є матір`ю - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , РНОКПП: НОМЕР_6 , право власності на будинок АДРЕСА_1 , загальною площею 65,9 м2, з господарською будівлею, в порядку спадкування за заповітом від 16 листопада 2000 року, після смерті матері - ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Рівненського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. У відповідності до п.15.5 розділу Х111 Прикінцеві положення, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються до або через Володимирецький районний суд Рівненської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: Котик Л.О.

Учасники провадження:

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстрована за адресою: АДРЕСА_3 , РНОКПП: НОМЕР_6

Відповідач - Каноницька сільська ради Вараського району Рівненської області, місцезнаходження: с. Каноничі, вул. Незалежності, 88, Вараський район, Рівненська область, код ЄДРПОУ 04388248.

СудВолодимирецький районний суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122473897
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —556/2733/24

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

Ухвала від 23.09.2024

Цивільне

Володимирецький районний суд Рівненської області

Котик Л.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні