Справа № 560/6889/24
РІШЕННЯ
іменем України
21 жовтня 2024 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Фелонюк Д.Л. розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною, скасування постанови та зобов`язання вчинити дії.
І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 , в якому просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову ВЛК оформлену довідкою № 477 від 31 січня 2024 року;
- зобов`язати військово-лікарську комісію військової частини НОМЕР_1 повторно розглянути документи лейтенанта ОСОБА_1 та прийняти відповідну постанову.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що проведення навчань військовослужбовців прямо відноситься до складу дій спрямованих у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України, визначене відповідачем формулювання обставин отримання травми: «Травма, ТАК пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.» не відповідає вимогам закону та є протиправною оскільки виходячи з аналізу зазначених норм, правильним було б формулювання «Травма, Так пов`язана із захистом Батьківщини».
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що відсутнє будь-яке підтвердження того, що отримана позивачем травма пов`язана з захистом Батьківщини. При цьому, наданими довідкою про обставини травми від 04.04.2023 №823, актом проведення спеціального розслідування випадку травмування (нещасного випадку) від 20.03.2023 підтверджено, що травма пов`язана з виконанням обов`язків військової служби.
ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ
Ухвалою Хмельницького окружного адміністративного суду від 13.05.2024 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
Згідно з витягом із наказу командира військової частини НОМЕР_2 (по стройовій частині) від 19.02.2023 №50 молодший лейтенант ОСОБА_1 , інструктор відділення підготовки інженерних підрозділів центру підготовки підрозділів вважається таким, що вибув у відрядження до військової частини НОМЕР_3 АДРЕСА_1 .
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 19.02.2023 №54 молодший лейтенант ОСОБА_1 , інструктор відділення підготовки інженерних підрозділів центру підготовки підрозділів військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_2 вважається таким, що прибув у службове відрядження для проведення підготовки військовослужбовців інженерно-саперних підрозділів, терміном на 30 діб з 19 лютого по 20 березня 2023 року.
За змістом витягу з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (з адміністративно-господарської діяльності) від 03.03.2023 №109 «Про організацію практичних занять з використанням вибухових речовин», для проведення практичних занять з використанням вибухових речовин вогневим і електричним способами підривання, а також підривання ґрунтів і скельних порід призначено керівником заняття інструктора відділення підготовки інженерних підрозділів ЦПП військової частини НОМЕР_2 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 . Керівнику заняття наказано організувати практичні заняття з військовослужбовцями військової частини НОМЕР_3 залученими до підготовки з використанням вибухових речовин та засобів підривання за темами: «Практичне підривання зарядів вогневим способом підривання» - 07.03.2023, «Практичне підривання зарядів електричним способом підривання» - 08.03.2023 та «Практичне підривання ґрунтів і скельних порід» - 09.03.202.
Згідно з витягом з наказу командира військової частини НОМЕР_3 (з адміністративно-господарської діяльності) від 14.03.2023 №118 «Про організацію практичних занять з використанням вибухових речовин» для проведення практичного заняття з використанням вибухових речовин електричним способом підривання призначено керівником заняття інструктора відділення підготовки інженерних підрозділів ЦПП військової частини НОМЕР_2 молодшого лейтенанта ОСОБА_1 . Керівнику заняття наказано організувати практичні заняття з військовослужбовцями військової частини НОМЕР_3 залученими до підготовки з використанням вибухових речовин та засобів підривання за темою: «Підготовка до знищення та знищення артилерійських боєприпасів, боєприпасів до стрілецької зброї, ручних гранат та пострілів до гранатометів. Заходи безпеки» - 15.03.2023.
В акті проведення спеціального розслідування випадку травмування (нещасного випадку), форма НВ-2, затвердженому 20.03.2023 тимчасово виконуючим обов`язки командира військової частини НОМЕР_3 , зазначено, що випадок стався 15.03.2023 о 11.30 год. з інструктором відділення підготовки інженерних підрозділів центру підготовки підрозділів військової частини НОМЕР_2 молодшим лейтенантом ОСОБА_1 на території військового містечка № НОМЕР_4 (полігону " ІНФОРМАЦІЯ_1 ") військової частини НОМЕР_3 . Нещасний випадок трапився під час проведення практичного заняття з використанням вибухових речовин електричним способом підривання. Керівник заняття молодший лейтенант ОСОБА_1 15.03.2023 після інструктажу особового складу по заходах безпеки, близько 9.20 почав виконувати заходи щодо підготовки та перевірки електродетонатора ЕДПр та проводу СПП-2 (саперний провід польовий) для організації електромережі. О 09.30 у зв`язку з оголошенням повітряної тривоги усі практичні роботи були припинені. Після завершення повітряної тривоги, близько 11:30 молодший лейтенант ОСОБА_1 разом з помічником інструктора солдатом ОСОБА_2 , відійшовши від особового складу продовжив виконувати заходи перевірки електродетонатора ЕДПр згідно встановленого порядку, а саме - взявши один електродетонатор він перевірив його на наявність дефектів, після чого опустив його у заздалегідь підготовлену ямку, яку накрив лопатою, далі під`єднав його до підривної машинки «Віхрь», яка показала справність електричного ланцюга електродетонатора ЕДПр. Виконавши перевірку молодший лейтенант ОСОБА_1 від`єднав електродетонатор ЕДПр від відривної машинки «Віхрь», зняв лопату з ямки, правою рукою тримаючи за провід (довжиною близько 1м.) почав його витягувати, та намагаючись притримати електродетонатор підхопив його лівою рукою за підривну частину та в цей час відбувся його підрив. Молодша сестра анестезист сержант ОСОБА_3 , виконуючи обов`язки у складі бригади медичного забезпечення, в 11:40 після вибуху почув, що його кличуть до місця події, по дорозі на зустріч йому біг молодший лейтенант ОСОБА_1 , візуально оглянувши замітив, що кисть лівої руки була відірвана. Надавши першу медичну допомогу потерпілого негайно направили до КНП "Дубенська міська лікарня" Дубенської міської ради.
Причиною вказаної події зазначено, що в ході перевірки електродетонатора ЕДПр перед проведенням практичного заняття відбувся його підрив, внаслідок статичного струму, через що молодший лейтенант ОСОБА_1 отримав мінно-вибухову травматичну ампутацію зап`ястку та кисті лівої кінцівки, термічний опік голови та шиї першого ступеня.
У висновках комісії щодо осіб, які допустили порушення законодавчих та інших нормативно-правових актів, внаслідок яких стався нещасний випадок зазначено, що нещасний випадок є таким, що пов`язаний з виконанням обов`язків військової служби, підпадає під перелік, визначений ч.4 ст.24 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу", за яких військовослужбовці вважаються такими, що виконують обов`язки військової служби.
Відповідно до витягу із наказу командира військової частини НОМЕР_3 (по стройовій частині) від 15.03.2023 №80 молодший лейтенант ОСОБА_1 , інструктор відділення підготовки інженерних підрозділів центру підготовки підрозділів військової частини НОМЕР_2 АДРЕСА_2 , вважається таким, що вибув у військову частину НОМЕР_5 АДРЕСА_1 .
У довідці Військової частини НОМЕР_3 від 04.04.2023 №823 про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) молодшого лейтенанта ОСОБА_1 зазначено, що травму отримано військовослужбовцем під час виконання ним обов`язків військової служби внаслідок статичного струму в ході перевірки електродетонатора ЕДПр.
Згідно з листом командира військової частини НОМЕР_6 від 23.01.2024 позивача направлено на медичний огляд військово-лікарською комісією до військової частини НОМЕР_1 з метою визначення ступеня придатності до військової служби.
У довідці військово-лікарської комісії (гарнізонної, довідка військової частини НОМЕР_1 від 31.01.2024 №477) зазначено, що «Травма, ТАК, пов`язана з виконанням обов`язків військової служби. Довідка про обставини травми видана командиром військової частини НОМЕР_3 від 04.04.2023 №823».
Позивач, вважаючи порушеними його права, звернувся з позовом до суду.
IV. ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ
Відповідно до пункту 1.1 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 №402, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2008 за №1109/15800 (далі - Положення), військово-лікарська експертиза визначає придатність за станом здоров`я до військової служби призовників, військовослужбовців, військовозобов`язаних та резервістів, установлює причинний зв`язок захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) та визначає необхідність і умови застосування медико-соціальної реабілітації та допомоги військовослужбовцям.
Згідно з пунктом 1.2 Положення військово-лікарська експертиза - це:
медичний огляд призовників; військовослужбовців та членів їхніх сімей (крім членів сімей військовослужбовців строкової військової служби); військовозобов`язаних, офіцерів запасу, які призиваються на військову службу за призовом осіб офіцерського складу, резервістів (кандидатів у резервісти); громадян, які приймаються на військову службу за контрактом; кандидатів на навчання у вищих військових навчальних закладах, військових навчальних підрозділах закладів вищої освіти та закладах фахової передвищої військової освіти (далі - ВВНЗ), ліцеїстів військових (військово-морських, військово-спортивних) ліцеїв (далі - ліцеїсти); осіб, звільнених з військової служби; працівників Збройних Сил України, які працюють у шкідливих та небезпечних умовах праці та залучаються до роботи з джерелами іонізуючого випромінювання (далі - ДІВ), компонентами ракетного палива (далі - КРП), джерелами електромагнітних полів (далі - ЕМП), лазерного випромінювання (далі - ЛВ), мікроорганізмами I-II груп патогенності, особливо небезпечними інфекційними хворобами; працівників допоміжного флоту Військово-морських Сил Збройних Сил України (далі - ВМС Збройних Сил України);
визначення ступеня придатності до військової служби, навчання у ВВНЗ, роботи за фахом;
установлення причинного зв`язку захворювань, травм (поранень, контузій, каліцтв) військовослужбовців, військовозобов`язаних, резервістів.
Приписами пункту 21.5 Положення визначено, що постанови ВЛК про причинний зв`язок захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв приймаються в таких формулюваннях:
а) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини» - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане під час захисту Батьківщини або виконання обов`язків військової служби під час служби у складі діючої армії і флоту у роки Громадянської війни, Другої світової війни, участі у бойових діях з розмінування боєприпасів часів Другої світової війни, при безпосередній охороні державного кордону чи суверенних прав України в її виключній (морській) економічній зоні у складі прикордонного наряду, екіпажу корабля (катера), екіпажу літака (вертольота) або під час проведення оперативно-розшукових заходів, або здійснення самостійно чи в складі підрозділу відбиття збройного нападу чи вторгнення на територію України військових груп і злочинних угруповань, а також під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об`єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України.
б) "Поранення (контузія, травма, каліцтво), ТАК, пов`язане з виконанням обов`язків військової служби" - якщо поранення (травма, контузія, каліцтво) одержане, у разі фактичного виконання службових обов`язків під час проходження військової служби, крім поранень (контузій, травм, каліцтв), одержаних за обставин фактичного виконання службових обов`язків, передбачених у підпункті «а» цього пункту.
ґ) «Захворювання, ТАК, пов`язане із захистом Батьківщини», якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, що входили до складу діючої армії в період громадянської та Другої світової воєн, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, безпосередньої участі в антитерористичній операції (операції об`єднаних сил), забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції (операції об`єднаних сил) у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України, або коли захворювання, яке виникло до цього, у зазначені періоди служби досягло такого розвитку, що обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі й тимчасової) до військової служби.
д) "Захворювання (поранення, контузія, каліцтво, травма), ТАК, пов`язане з проходженням військової служби" - якщо воно виникло в період служби у військових частинах та установах, крім захворювань (поранень, контузій, каліцтв, травм), які виникли (одержані) в періоди служби, передбачені підпунктами «а», «ґ» цього пункту, або коли захворювання, що виникло до військової служби, у період служби досягло такого розвитку, який обмежує придатність або призводить до непридатності (у тому числі тимчасової) до військової служби, служби з військової спеціальності.
Відповідно до пункту 21.25 Положення для прийняття постанови про причинний зв`язок захворювання, травми (поранення, контузії, каліцтва), у тому числі які призвели до загибелі (смерті) військовослужбовця, до штатної ВЛК разом із заявою військовослужбовця (члена сім`ї, батьків, утриманців загиблого (померлого) військовослужбовця) або разом із листом командира (начальника) військової частини (закладу, установи), ТЦК та СП надаються документи (копії документів), зокрема, довідка про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва) за формою, наведеною у додатку 5 до цього Положення - для військовослужбовців, які одержали травму (поранення, контузію, каліцтво).
Згідно з пунктом 21.7 Положення постанова ВЛК про причинний зв`язок травми (поранення, контузії, каліцтва) та її наслідків приймається відповідно до висновку, зазначеного в довідці про обставини травми (поранення, контузії, каліцтва), або висновку, зазначеного в Акті проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (зникнення, смерті, аварії), за формою, наведеною у додатку 4 до Інструкції 332, Акті про нещасний випадок (зникнення, смерть), за формою, наведеною у додатку 5 до Інструкції 332, у разі проведення розслідування обставин отримання військовослужбовцем травми (поранення, контузії, каліцтва).
Як встановив суд, у довідці від 04.04.2023 №823, виданій на підставі акта розслідування від 20.03.2023, зазначено, що травму отримано військовослужбовцем під час виконання ним обов`язків військової служби.
Посилання позивача на те, що проведення навчань військовослужбовців прямо відноситься до складу дій спрямованих у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією проти України, як на підставу для зазначення формулювання «Травма, Так пов`язана із захистом Батьківщини», суд оцінює критично. Накази від 03.03.2023 №109 та від 14.03.2023 №118 не свідчать про отримання позивачем травми, пов`язаної з захистом Батьківщини. Натомість, довідка від 04.04.2023 та акт від 20.03.2023 підтверджують, що травма, пов`язана з виконання обов`язків військової служби.
Крім того, суд вважає за необхідне зазначити, що у разі наявності сумніву щодо правильності висновку ВЛК, позивач мав право звернутись до ВЛК регіону щодо перегляду рішення ВЛК військової частини, яка наділена таким правом.
Зокрема, абзацом 4 підпункту 2.4.5 пункту 2.4 Положення визначено, що ВЛК регіону має право: приймати постанови згідно з Положенням, контролювати, розглядати, затверджувати, за наявності підстав не затверджувати, переглядати або скасовувати постанови підпорядкованих ВЛК.
У разі незгоди з рішенням ВЛК регіону таке рішення може бути оскаржено до Центральної військово-лікарської комісії (далі ЦВЛК).
Відповідно, до підпункту 2.3.3 пункту 2.3 Положення встановлено, що на ЦВЛК покладається організація військово-лікарської експертизи у Збройних Силах України, а також: розгляд заяв, пропозицій, скарг та прийом відвідувачів з питань військово-лікарської експертизи.
Згідно з підпунктом 2.3.4 пунктом 2.3 Положення Центральна військово-лікарська комісія має право, зокрема, розглядати, переглядати, скасовувати, затверджувати, не затверджувати, контролювати згідно з цим Положенням постанови будь-якої ВЛК Збройних Сил України.
Разом з тим, позивач не звертався до ВЛК регіону та ЦВЛК для перегляду висновку відповідача.
Суд зауважує, що відповідно до норм Положення саме рішення ВЛК регіону чи ЦВЛК можуть бути оскаржені в судовому порядку.
Інші доводи та заперечення сторін висновків суду по суті заявлених позовних вимог не спростовують.
Слід зазначити, що згідно з пунктом 58 рішення Європейського суду з прав людини у справі "Серявін та інші проти України" від 10.02.2010 у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.
Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 09.12.1994).
За нормами частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач спростував, а позивач не підтвердив правомірність заявлених позовних вимог, а тому, в їх задоволенні слід відмовити.
Враховуючи положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, відсутність підстав для задоволення позовних вимог, звільнення позивача від сплати судового збору, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 до Військово-лікарської комісії Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною, скасування постанови та зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_7 ) Відповідач:Військово-лікарська комісія Військової частини НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - 07848549) Головуючий суддя Д.Л. Фелонюк
Суд | Хмельницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122482148 |
Судочинство | Адміністративне |
Категорія | Справи, що виникають з відносин публічної служби, зокрема справи щодо проходження служби, з них |
Адміністративне
Хмельницький окружний адміністративний суд
Фелонюк Д.Л.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні