Справа № 203/6804/23
Провадження № 1-кс/0203/2912/2024
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД м. ДНІПРОПЕТРОВСЬКА
УХВАЛА
21 жовтня 2024 рокуслідчий суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська ОСОБА_1 ,
при секретарі ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання слідчого СВ ВП № 12 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором Центральної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_4 , про вжиття заходів забезпечення кримінального провадження, розпочатого з часу внесення 21 червня 2023 року відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023041030000093 з попередньою правовою кваліфікацією посягання за ч. 1 ст. 204 КК України, у вигляді арешту майна, -
ВСТАНОВИВ:
Клопотання слідчого, погоджене прокурором, 23 вересня 2024 року подане з дотриманням вимог ст. 171 КПК України на предмет арешту майна, вилученого під час обшуку кіоску за адресою: АДРЕСА_1 , що проведений що проведений 21 вересня 2024 року в період з 13:04 год. по 16:35 год. слідчим СВ ВП № 4 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_5 , в ході якого виявлено та вилучено цигарки та інше майно, а саме: Торгівельної марки «Прима Люкс» 1 пачка; Торгівельної марки «LD» 11 пачок; Торгівельної марки «Camel» 7 пачок; Торгівельної марки «West» 5 пачок; Торгівельної марки «Saoe» 6 пачок; Торгівельної марки «Bond» 2 пачки; Торгівельної марки «Мальборо» 2 пачки; Торгівельної марки «Прилуки» 1 пачку; Торгівельної марки «Ротманс» 23 пачки; Торгівельної марки «Собраніє»11 пачок; Торгівельної марки «Vent» 15 пачок; Торгівельної марки «Філіп Моріс» 7 пачок; Торгівельної марки «LM» 8 пачок; Торгівельної марки «Вінстон» 7 пачок; Торгівельної марки «Честерфільд» 3 пачки; Торгівельної марки «Парламенко» 1 пачку; Торгівельної марки «Neo» 37 пачок; Торгівельної марки «Хімс» 20 пачок; Торгівельної марки «Хімс» 36 пачок; Торгівельної марки «Veo» 5 пачок; Торгівельної марки «Філіп Моріс» 10 пачок Торгівельної марки «West» 9 пачок; Торгівельної марки «Vent» 12 пачок; Торгівельної марки «Мальборо» 2 пачки; Торгівельної марки «Прима» 36 пачок; Торгівельної марки «LD» 36 пачок; Торгівельної марки «Ротманс» 20 пачок; Торгівельної марки «Давідоф» 18 пачок; Торгівельної марки «Camel» 16 пачок; Торгівельної марки «LM» 27 пачок; Торгівельної марки «Bond» 4 пачок; Торгівельної марки «Sade» 9 пачок; Торгівельної марки «Пасаж» 18 пачок; Торгівельної марки «UT» 27 пачок;Торгівельної марки «JM» 26 пачок; Торгівельної марки «Мустанг» 68 пачок; Торгівельної марки «МОН» 100 пачок; Торгівельної марки «Plaisir» 78 пачок; Торгівельної марки «Dondi» 88 пачок; Торгівельної марки «Десерт» 156 пачок; Торгівельної марки «012» 78 пачок; Торгівельної марки «Ультра» 2 пачки; Торгівельної марки «Кандос» 43 пачки; Торгівельної марки «BRVT» 173 пачок; Торгівельної марки «Набман» 69 пачок; Сліп пакет із цигарками у кількості 100 пакетів; Сліп пакет із цигарками у кількості 67 пакетів; Термінал банківський, із написом «Смарт каса» - 1 шт.; чорнових записів; грошових коштів, в загальній кількості 71300 грн.
Обґрунтовуючи клопотання, слідчий зазначає, що вказані предмети є речовими доказами, оскільки вони отримані у встановленому законом порядку та можуть бути використані як докази факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, а тому просив вжити заходів забезпечення у виді арешту майна, посилаючись на ст. 98, ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст. 170 КПК України.
В судове засідання слідчий не з`явився, в матеріалах справи міститься заява про розгляд клопотання за його відсутності, що за ч. 1 ст. 172 КПК України не перешкоджає розгляду клопотання у відсутності слідчого.
Представник власника майна ОСОБА_6 через канцелярію суду подав письмові заперечення проти арешту заявленого у клопотанні майна, оскільки останнє вилучене було без будь-яких законних підстав, без ухвали слідчого судді на проведення обшуку, за іншою адресою ніж зазначено у протоколі обшуку адресою кіоску по АДРЕСА_2 у ТОВ «Огірковий барон», що має ліцензію на право Роздрібної торгівлі тютюновими виробами, дійсну до 17 вересня 2025 року, з зареєстрованим у встановленому порядку касовим апаратом, та усі вилучені тютюнові вироби мають підтверджуючі документи про їх придбання у офіційних поставників, тому вилучені вироби не є речовими доказами у вказаному кримінальному провадженні, у зв`язку з чим наполягав на відмові у задоволенні клопотання слідчого. Одночасно представник клопотав про розгляд клопотання у його відсутності, що за ч. 1 ст. 172 КПК України не перешкоджає розгляду клопотання у відсутності представника власника майна.
Дослідивши додані до клопотання докази, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
Слідчим суддею встановлено, що СВ ВП № 12 ГУНП в Дніпропетровській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № №42023041030000093, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань 21 червня 2023 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204 КК України, за фактом того, що 21 червня 2023 року до Центральної окружної прокуратури м. Дніпра надійшли матеріали ГУ ДПС у Дніпропетровській області щодо виявлення фактів незаконного придбання невстановленими особами з метою збуту або зберігання з цією метою, а також збут чи транспортування з метою збуту незаконно виготовлених тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, або інших підакцизних товарів.
Постановою заступника Генерального прокурора від 30 червня 2023 року доручено здійснення досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 204 КК України, у кримінальному провадженні № 42023042030000093 від 21 червня 2023 року слідчим відділенням поліції № 12 Дніпровського РУП ГУНП в Дніпропетровській області.
Так, як видно з доданих до клопотання матеріалів, 19вересня 2024року від Тимчасової слідчої комісії Верховної ради України з питань розслідування можливих фактів порушень законодавства України посадовими особами БЕБ України, органів державної влади та інших державних органів, які здійснюють повноваження у сфері економічної безпеки, що могли призвести до зменшення надходжень до державного та місцевих бюджетів на адресу Голови Національної поліції України, в.о. Директора Бюро економічної безпеки, в.о. Державної податкової служби України надійшов лист про те, що 22 лютого 2024 року Постановою Верховної Ради України утворено вказану Тимчасову слідчу комісію одним із основних завдань якої визначено розслідування можливих протиправних дій посадових осіб СБУ, Нацполіції України, БЕБ України, Державної митної служби України, ДПС України, Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів, Державної служби фінансового моніторингу України та суб`єктів господарювання державного сектору економіки, що могли завдати шкоди економічній безпеці України. Зазначено, що правоохоронними органами та ДПС України було проведено ряд ефективних заходів направлених на боротьбу із нелегальним ринком тютюнових виробів. Втім після певних успіхів на даний момент спостерігається відновлення роботи місць нелегального продажу тютюнових виробів. Так, ТСК було отримано інформацію (з фотопідтвердженням) про здійснення нелегального продажу тютюнових виробів без марок акцизного податку в місті Дніпро за рядом адрес, перелік яких наведений у листі. Тому з метою неупередженого розслідування можливих фактів порушень ТСК просила до 30 вересня 2024 року в межах компетенції: 1) перевірити зазначені місця можливого незаконного продажу тютюнових виробів; 2) у разі виявлення порушень вжити заходів щодо притягнення винних осіб до відповідальності.
За даними протоколу обшуку від 21 вересня 2024 року з 13 год. 04 хв. до 16 год. 35 хв. проведений обшук за адресою: АДРЕСА_1 , в ході якого вилучено ряд тютюнових виробів, перелік яких наведений у клопотанні слідчого і наведений вище.
Разом з тим ні протокол обшуку, ні постанова про визнання речовими доказами не містить даних про те, що кожний з вилучених тютюнових виробів (та інші предмети та речі) мають ознаки незаконного вироблення чи не мають марок акцизного податку, тобто, що вказані речі мають ознаки предмету кримінального правопорушення за ст.204 КК України.
Заходи забезпечення кримінального провадження, до яких згідно ст. 131 КПК України відноситься арешт майна, у системному тлумаченні з функціями слідчого судді відповідно до ч. 5 ст. 21 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» застосовується з метою досягнення дієвості кримінального провадження під судовим контролем за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб в порядку, визначеному процесуальним законом.
Особливий порядок застосування арешту майна визначається у 17 главі КПК України, за правилами якої передбачена у п. 2 ч. 3 ст. 132 цього Кодексу легітимною метою втручання у право власності визнається завдання запобігання можливості приховування такого майна, його пошкодженні, псуванні, знищенні, перетворенні чи відчуженні, а його суть згідно з ч. 1 ст. 170 КПК України полягає в обмеженні особи у здійсненні і реалізації свого конституційного права власності.
За вимогами ч. 2 ст. 170 КПК України арешт майна допускається з метою забезпечення: 1) збереження речових доказів; 2) спеціальної конфіскації; 3) конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально- правового характеру щодо юридичної особи; 4) відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
За ознакою забезпечення збереження речових доказів відповідно до ч. 2 ст. 170 КК України арешту підлягає вилучене в результаті обшуку майно, яке відповідає критеріям ст. 98 і ч. 2 ст. 167 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст.171 КПК України у клопотанні слідчого, прокурора про арешт майна повинно бути зазначено: підстави і мету відповідно до положень статті 170 цього Кодексу та відповідне обґрунтування необхідності арешту майна; перелік і види майна, що належить арештувати; документи, які підтверджують право власності на майно, що належить арештувати, або конкретні факти і докази, що свідчать про володіння, користування чи розпорядження підозрюваним, обвинуваченим, засудженим, третіми особами таким майном; розмір шкоди, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, у разі подання клопотання відповідно до частини шостої статті 170 цього Кодексу.
Відповідні дані мають міститися і у клопотанні слідчого чи прокурора, який звертається з проханням арештувати майно, оскільки, згідно зі ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав та основоположних свобод, будь-яке обмеження права власності повинно здійснюватися відповідно до закону, а отже суб`єкт, який ініціює таке обмеження, повинен обґрунтувати свою ініціативу з посиланням на норми закону.
При вирішенні питання про арешт майна для прийняття законного та обґрунтованого рішення слідчий суддя, згідно зі ст. 173 КПК України, повинен врахувати, зокрема правову підставу для арешту майна.
Як встановлено в судовому засіданні, тютюнові вироби вилучені в приміщенні, що не стосується об`єкту по АДРЕСА_3 , оскільки фактично обшук проведений у приміщенні кіоску з конкретною адресою - АДРЕСА_4 , де здійснює діяльність ТОВ «Огірковий барон» на підставі ліцензії на право Роздрібної торгівлі тютюновими виробами строком дії з 17 вересня 2024 року до 17 вересня 2025 року.
Крім того, ні протокол обшуку, ні постанова про визнання речовими доказами не містить даних про те, що усі без виключення вилучені тютюнові вироби (та інші предмети та речі) мають ознаки незаконного вироблення чи не мають марок акцизного податку, тобто, що вказані речі мають ознаки предмету кримінального правопорушення за ст.204 КК України, натомість ТОВ «Огірковий барон» до заперечень на клопотання доданий ряд видаткових накладних за вересень 2024 року на придбання тютюнових виробів у офіційних постачальників на поставку у вказаний кіоск.
При цьому, у клопотанні слідчим взагалі не наведено та не доведено, яке доказове значення для досудового розслідування мають вилучені чорнові записи, з огляду на відсутність відомостей про їх зміст, грошові кошти та електронно-касовий апарат, що згідно наданих представником власника документів має реєстраційне посвідчення з 29 серпня 2024 року згідно додатку до ліцензії № 04680311202405745 ТОВ «Огірковий барон».
Також слідчим ні до клопотання, ні в судовому засіданні не додано доказів на підтвердження того, що повідомлені обставини працівником поліції на лінію 102 стосуються кримінального провадження, розпочатого 21 червня 2023 року №42023042030000093, а також доказів того, що вказаний факт вносився в порядку ст.214 КПК України до Єдиного державного реєстру досудових розслідувань і/або що такі матеріали об`єднувалися з кримінальним провадженням № 42023042030000093.
Як зазначено у клопотанні та встановлено в судовому засіданні обшук проводився слідчим до постановлення ухвали слідчим суддею.
Ухвалою слідчого судді від 26 вересня 2024 року відмовлено в задоволенні клопотання слідчого про дозвіл на проведення обшуку за вказаною у протоколі обшуку адресою з підстав порушення вимог ст. 233 КПК України.
Відповідно до ч.3 ст. 233 КПК України, якщо прокурор відмовиться погодити клопотання слідчого, дізнавача про обшук або слідчий суддя відмовить у задоволенні клопотання про обшук, встановлені внаслідок такого обшуку докази є недопустимими, а отримана інформація підлягає знищенню в порядку, передбаченому статтею 255 цього Кодексу.
Таким чином, приймаючи до уваги підставу арешту майна, заявлену слідчим у клопотанні, - арешт речових доказів, а також те, що в наданні дозволу вже проведеного обшуку слідчим суддею відмовлено, що зумовлює недопустимість отриманих доказів, підстави для арешту вилученого майна відсутні, у зв`язку з чим в задоволенні клопотання належить відмовити, що за ч. 3 ст. 169, ч. 3 ст. 173 КПК України тягне за собою наслідком повернення вилучених перелічених вище речей та грошових коштів власнику.
Разом з тим, доказів належності ТОВ «Огірковий барон» 100 сліп-пакетів та 67 сліп-пакетів з цигарками та джерел їх походження слідчому судді не надано, у зв`язку з чим вказані речі не підлягають поверненню ТОВ «Огірковий барон».
Керуючись ст.ст. 26, 94, 98, 131, 132, 169, 170-174, 369-372 КПК України, слідчий суддя, -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання слідчого СВ ВП № 12 ДРУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_3 , погодженого прокурором Центральної окружної прокуратури міста Дніпра ОСОБА_4 , про вжиття заходів забезпечення кримінального провадження, розпочатого з часу внесення 21 червня 2023 року відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42023041030000093 з попередньою правовою кваліфікацією посягання за ч. 1 ст. 204 КК України, у вигляді арешту майна, - відмовити.
Зобов`язати слідчого, який здійснює досудове розслідування у цьому кримінальному провадженні, повернути власнику ТОВ «Огірковий Барон» (ЄДРПОУ 45563777, місцезнаходження: 49000, м. Дніпро, вул. Алма-Атинська, буд. 23, адреса місця торгівлі: 49000, м. Дніпро, Самарський район, вул. Святогірська, 10Б, кіоск) вилучене згідно протоколу обшуку 21 вересня 2024 року за адресою: АДРЕСА_1 , майно, а саме:
1) тютюнові вироби:
- Торгівельної марки «Прима Люкс» 1 пачка;
- Торгівельної марки «LD» 11 пачок;
- Торгівельної марки «Camel» 7 пачок;
- Торгівельної марки «West» 5 пачок;
- Торгівельної марки «Saoe» 6 пачок;
- Торгівельної марки «Bond» 2 пачки;
- Торгівельної марки «Мальборо» 2 пачки;
- Торгівельної марки «Прилуки» 1 пачку;
- Торгівельної марки «Ротманс» 23 пачки;
- Торгівельної марки «Собраніє»11 пачок;
- Торгівельної марки «Vent» 15 пачок;
- Торгівельної марки «Філіп Моріс» 7 пачок;
- Торгівельної марки «LM» 8 пачок;
- Торгівельної марки «Вінстон» 7 пачок;
- Торгівельної марки «Честерфільд» 3 пачки;
- Торгівельної марки «Парламенко» 1 пачку;
- Торгівельної марки «Neo» 37 пачок;
- Торгівельної марки «Хімс» 20 пачок;
- Торгівельної марки «Хімс» 36 пачок;
- Торгівельної марки «Veo» 5 пачок;
- Торгівельної марки «Філіп Моріс» 10 пачок;
- Торгівельної марки «West» 9 пачок;
- Торгівельної марки «Vent» 12 пачок;
- Торгівельної марки «Мальборо» 2 пачки;
- Торгівельної марки «Прима» 36 пачок;
- Торгівельної марки «LD» 36 пачок;
- Торгівельної марки «Ротманс» 20 пачок;
- Торгівельної марки «Давідоф» 18 пачок;
- Торгівельної марки «Camel» 16 пачок;
- Торгівельної марки «LM» 27 пачок;
- Торгівельної марки «Bond» 4 пачок;
- Торгівельної марки «Sade» 9 пачок;
- Торгівельної марки «Пасаж» 18 пачок;
- Торгівельної марки «UT» 27 пачок;
- Торгівельної марки «JM» 26 пачок;
- Торгівельної марки «Мустанг» 68 пачок;
- Торгівельної марки «МОН» 100 пачок;
- Торгівельної марки «Plaisir» 78 пачок;
- Торгівельної марки «Dondi» 88 пачок;
- Торгівельної марки «Десерт» 156 пачок;
- Торгівельної марки «012» 78 пачок;
- Торгівельної марки «Ультра» 2 пачки;
- Торгівельної марки «Кандос» 43 пачки;
- Торгівельної марки «BRVT» 173 пачок;
- Торгівельної марки «Набман» 69 пачок;
2) Термінал банківський, із написом «Смарт каса» - 1 шт.;
3) Чорнові записи;
4) Грошові кошти в загальній кількості 71 300 грн.
Ухвала слідчого судді про арешт майнаабо відмовуу ньому, може бути оскарження в апеляційному порядку, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду, протягом п`яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1
Суд | Кіровський районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122485724 |
Судочинство | Кримінальне |
Категорія | Провадження за поданням правоохоронних органів, за клопотанням слідчого, прокурора та інших осіб про арешт майна |
Кримінальне
Кіровський районний суд м.Дніпропетровська
Колесніченко О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні