Справа № 673/718/24
Провадження № 2/673/373/24
Р І Ш Е Н Н Я
І МЕ НЕ М У КР АЇ НИ
08 жовтня 2024 р. м. Деражня
Деражнянський районний суд
Хмельницької області
в складі: головуючої - судді Ягодіної Т.В.
за участю секретаря судового засідання Ставнічук Р.М.
розглянувши в судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
ВСТАНОВИВ:
У липні 2024 року позивач звернувся в суд з позовом до Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування вимог зазначила, що після смерті ОСОБА_2 залишилося спадкове майно, яким є, зокрема, земельна ділянка площею 1,76 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території бувшої Майдан-Чернелівецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області. Позивач є спадкоємцем до майна померлої за заповітом, проте про наявність такого дізналася лише у червні 2024 року. З метою оформлення спадкових прав, звернулася до приватного нотаріуса, проте отримала відмову в зв`язку з пропуском встановленого законодавством шестимісячного строку для подання заяви про прийняття спадщини. Вказувала, що пропустила строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки не була обізнана про наявність заповіту.
Ухвалою судді від 12.07.2024 року відкрито провадження у справі за даним позовом та призначено справу до розгляду в порядку загального позовного провадження, надано відповідачу строк для подання відзиву на позов, а позивачам - відповіді на відзив.
Ухвалою суду від 08.08.2024 року закрито підготовче засіданні, справу призначено до судового розгляду по суті.
08.10.2024 року ухвалено рішення по суті справи.
В судове засідання позивач не з`явилася, подала заяву про розгляд справи у її відсутності, підтримуючи позовні вимоги.
Представник відповідача в судове засідання не з`явився натомість подав заяву про розгляд справи у його відсутності, визнаючи позовні вимоги в повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно оцінивши всі фактичні обставини справи та докази, які мають значення для розгляду справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню із наступних підстав.
Так, за ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст.1223 цього Кодексу, право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. У разі відсутності заповіту, визнання його недійсним, неприйняття спадщини або відмови від її прийняття спадкоємцями за заповітом, а також у разі неохоплення заповітом усієї спадщини право на спадкування за законом одержують особи, визначені у статтях 1261-1265 цього Кодексу.
Згідно із ч.1 ст. 1270 цього Кодексу для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За ч. 3 ст. 1272 цього Кодексу за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданим Відділом реєстрації актів цивільного стану Вінницького міського управління юстиції Вінницької області.
Зі змісту заповіту, складеного ОСОБА_2 06.03.1998 року та посвідченого секретарем Майдан-Чернелівецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області ОСОБА_3 вбачається, що вона заповіла усе наявне їй майно своїй дочці ОСОБА_1 ..
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася позивачка ОСОБА_4 та її батьками являлись ОСОБА_5 та ОСОБА_6 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 від 12.02.1954 року.
Відповідно до свідоцтва про шлюб ОСОБА_4 10.06.1997 року уклала шлюб із ОСОБА_7 та змінила прізвище на « ОСОБА_8 ».
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина на земельну ділянку площею 1,76 га яка розташована на території колишньої Майдан-Чернелівецької сільської ради Деражнянського району Хмельницької області.
В червні 2024 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Деражнянського районного нотаріального округу Мельник А.В. із заявою про прийняття спадщини після смерті її матері ОСОБА_2 . Однак, згідно з письмовим повідомленням приватного нотаріуса №227/02-16 від 28.06.2024 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину із тих підстав, що нею було порушено вимоги ст.ст. 1270 та 1272ЦПК України, а саме пропущено шестимісячний термін звернення до нотаріальної контори для подання заяви про прийняття спадщини. При цьому, нотаріус вказала, що спадкова справа до майна померлої ОСОБА_2 не заводилася.
Обґрунтовуючи свої позовні вимоги ОСОБА_1 вказувала, що вона не знала про існування вищевказаного заповіту, тому не зверталася до нотаріуса з відповідною заявою протягом визначеного законом строку.
Судом з`ясовано, що позивач вчасно не звернулася до нотаріальної контори та не подала заяву про прийняття спадщини у зв`язку з тим, що після смерті ОСОБА_1 позивач не була обізнана про наявність заповіту, а дізналася про його існування лише в червні 2024 року.
Таким чином, встановлені по справі обставини дають підстави суду зробити висновок про те, що причини, з яких позивачем було пропущено встановлений законодавством шестимісячний строк для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_2 , були пов`язані з об`єктивними, істотними труднощами для вчинення таких дій, у зв`язку з чим вона була позбавлена можливості своєчасно оформити свої спадкові права.
Згідно із ч.1 ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Відповідно до довідки виданої старостою Майдан-Чернелівецького старостинського округу Вовковинецької селищної ради Хмельницького району №145 від 26.06.2024 року вбачається, що згідно по господарської книги №2 за 2001-2005 роки, особовий рахунок № НОМЕР_3 , ОСОБА_2 , 1924 року народження, була знята 13.12.2002 року з реєстрації місця проживання по АДРЕСА_1 .
Згідно довідки виданої комунальною установою «Обласний пансіонат для осіб з інвалідністю та осіб похилого віку» №218 від 04.04.2018 року вбачається, що ОСОБА_2 , 1924 року народження, на момент смерті, дійсно проживала, без реєстрації в даній установі по АДРЕСА_2 та перебувала на повному державному утриманні з 16.12.2002 року. Померла 11.12.2004 року.
У відповідності до ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно ч. 1 ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. Обставини, які визнаються учасниками справи, зазначаються в заявах по суті справи, поясненнях учасників справи, їхніх представників.
З огляду на викладене, приймаючи до уваги те, що позивачем доведено обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог, сторона відповідача також визнала вказані обставини, для реалізації спадкових прав позивачу слід визначити додатковий строк для подання ним заяви про прийняття спадщини терміном в три місяці.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 10, 23, 81, 82 258, 259, 263-268, 273 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 , паспорт НОМЕР_4 виданий 08.10.1997 року, РНОКПП НОМЕР_5 ) до Вовковинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області ( місце знаходження 6 смт. Вовковинці, вул. Миру, 24 Хмельницького району Хмельницької області ) про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини задоволити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк,достатнійдляподання неюзаявипроприйняття спадщини післясмерті ОСОБА_2 ,якапомерла ІНФОРМАЦІЯ_1 ,тривалістютри місяці з дня набрання рішенням суду законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Хмельницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення складене 15.10.2024 року.
Суддя: Т. В. Ягодіна
Суд | Деражнянський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 08.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122488315 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Деражнянський районний суд Хмельницької області
Ягодіна Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні