22.10.2024
Справа № 337/582/24
Провадження №2/337/705/2024
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2024 року Хортицький районний суд міста Запоріжжя
у складі: головуючого судді Кучерука І.Г.
з участю секретаря Нетяги М.І.
розглянувши цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Токмацької міської територіальної громади в особі Токмацької міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області, третя особа: Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Уколов Сергій Анатолійовича про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини,
в с т а н о в и в :
Представник позивачки ОСОБА_1 адвокат Кірічок В.В. звернувся досуду зпозовом до Токмацької міської територіальної громади в особі Токмацької міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області, про встановлення додаткового строку для прийняття спадщини у якому вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_1 у м. Токмак Запорізької області, померла мати позивачки ОСОБА_2 , яка на час смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Після смерті матері відкрилась спадщина за заповітом, до складу якої увійшла квартира АДРЕСА_2 , та земельна ділянка площею 5,34 га, яка знаходиться на території Токмацької міської територіальної громади (Новопрокопівська сільська рада Токмацького району Запорізької області), За життя ОСОБА_2 склала заповіт який було посвідчено 18.06.2013 року державним нотаріусом Токмацької державної нотаріальної контори Зиріною О.Ю. (реєстраційний №1333), згідно якого заповідала: квартиру АДРЕСА_3 - ОСОБА_1 ; земельну ділянку площею 5,34 га, яка знаходиться на території Токмацької міської територіальної громади (Новопрокопівська сільська рада Токмацького району Запорізької області) - ОСОБА_3 .
ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 . Після смерті ОСОБА_3 заповіт не змінювався та не скасовувався.
До 30.08.2023 року Позивачка перебувала на тимчасово окупованій території за місцем своєї реєстрації.
У зв`язку з військовою агресією державні органи, підприємства зв`язку, органи нотаріату припинили свою діяльність на тимчасово окупованій території. У зв`язку з чим Позивачка не мала можливості відповідно до вимог закону вступити у спадщину.
30.08.2023 року Позивачка покинула тимчасово окуповану територію через країни Європейського Союзу та повернулась 01.09.2023 року на підконтрольну територію України.
З 05.09.2023 року Позивачка обліковується як внутрішньо переміщена особа.
07.09.2023 року Позивачкою було отримано свідоцтво про смерть матері.
Прибувши до м.Запоріжжя Позивачка вжила всі можливі дії для найскорішого звернення до нотаріуса з метою прийняття спадщини.
18.09.2023 року Позивачка звернувся із заявою до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Уколова С.А. щодо подання заяви про прийняття спадщини. Нотаріус повідомив, що Позивачка пропустив строк для подання заяви та нотаріусом було винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальної дії, у зв`язку з пропуском строку прийняття спадщини.
Позивачка вважає, що строк прийняття спадщини нею був пропущений з поважних причин, адже з 24.02.2022 року відбулося повномасштабне вторгнення та територію України. Місце проживання Позивачки та спадкодавця до теперішнього часу перебувають під тимчасовою окупацією. Органи державної влади України, органи нотаріату та підприємства зв`язку на зазначеній території не працюють. Будь-якого сполучення із тимчасово окупованою територією відсутні. Виїзд з окупованої території через територію Російської Федерації та інших країн, пов`язаний із необхідністю витрачання значних грошових коштів та великим ризиком для життя.
З урахуванням того, що строк для прийняття спадщини Позивачкою було пропущений через поважні, об`єктивні і непереборні та незалежні від неї обставини, існує необхідність у визначенні її додаткового строку для подачі заяви про прийняття спадщини, а саме - 3 місяці.
Ухвалою від 16.02.2024 року відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання.
20.03.2024 року ухвалою суду витребувано у приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Запорізької області Уколова С.А. належним чином засвідчену копію спадкової справи, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 .
25.04.2024 року на адресу суду надійшла копія спадкової справи № 65/2023.
30.07.2024 року від приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Уколова С.А. надійшла копія постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії 18.09.2023 року за № 133/0231.
Ухвалою суду від 30.07.2024 року закрито підготовче провадження і справа призначена до судового розгляду.
Представник позивачки по системі «Електронний суд» надав суду заяву про розгляд справи без участі позивача та його представника, наполягає на задоволенні позовних вимог.
Представник відповідача Токмацької міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області Молодецький Р.Ф., по системі «Електронний суд» надав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує щодо заявлених позовних вимог.
Третя особа Приватний нотаріус Запорізького міського нотаріального округу Уколов С.А. у судове засідання не з`явилися, надав заяву про розгляд справи без їх участі.
Суд, за відсутності підстав для відкладення або оголошення перерви в судовому засіданні, передбачених ст. 223 ЦПК України, вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін.
Відповідно до ст. 247 ч.2 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, надані докази, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що відповідно до договору купівлі - продажу від 27.11.2002 року, посвідченого державним нотаріусом Токмацької державної нотаріальної контори Зиріною Є.О. за реєстраційним номером №3752, ОСОБА_2 належить на праві власності квартира АДРЕСА_2 , а також на підставі державного акту на право приватної власності на землю ІІІ-ЗП №040754 виданого Токмацькою районною державною адміністрацією 29.11.2002 року (реєстраційний номер 376), належить земельна ділянка площею 5,34 га на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району.
ОСОБА_2 у державного нотаріуса Токмацької державної нотаріальної контори Зиріної О.Ю. 18.06.2013 року оформила заповіт (реєстраційний №1333), відповідно до якого заповіла квартиру АДРЕСА_2 - ОСОБА_1 , а земельну ділянку площею 5,34 га, яка знаходиться на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області - ОСОБА_3 .
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 виданого 07.09.2023 року Комунарським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса), 18. ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_2 , актовий запис №18.
Після її смерті відкрилась спадщина, у складі якої, у тому числі, є квартира АДРЕСА_2 та земельна ділянка площею 5,34 га, яка знаходиться на території Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області.
Згідно ст.1261 ЦК України в першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, той з подружжя, який його пережив та батьки.
Після смерті спадкодавця ОСОБА_2 , спадкоємицею за законом першої черги, є позивачка ОСОБА_1 , як донька спадкодавця, що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_2 , актовий запис № 7 Виконавчого комітету Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 24.01.1958 року і свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_3 , актовий запис № 14 Новопрокопівської сільської ради Токмацького району Запорізької області від 16.08.1975 року.
Інших спадкоємців, судом не встановлено, так як відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 , актовий запис №502 Токмацького міськрайонного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Запорізькій області, ІНФОРМАЦІЯ_2 померла ОСОБА_3 .
Відповідно до ч. 1ст. 1269 ЦК України, спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.
Відповідно до ч. 1ст. 1270 ЦК Українидля прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 1ст. 1272 ЦК Українивизначено, що якщо спадкоємець протягом строку, встановленогостаттею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Відповідно до копії спадкової справи № 65/2023 до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , 18.09.2023 року до приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Уколова С.А. із заявою про прийняття спадщини за законом і за заповітом звернулась ОСОБА_1 .
Постановою від 18.09.2023 року Приватного нотаріуса Запорізького міського нотаріального округу Уколова С.А., відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на квартиру за адресою АДРЕСА_1 , у зв`язку з пропуском строку для прийняття спадщини та не надання доказів спільного проживання та прийняття спадщини шляхом подачі заяви в шестимісячний термін після смерті померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 .
Відповідно до статті 64 Конституції України, статей 12-1 і 20 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», статей 7 і 34 Закону України «Про нотаріат», Указу Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», 28.02.2022 року Кабінетом Міністрів України була прийнята Постанова №164 «Про деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану».
Так, п. 3 постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» передбачено, що перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 (чотири) місяці. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.
Підпунктом 2 пункту 3 постанови КМУ від 09 травня 2023 року № 469 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо нотаріату, державної реєстрації та функціонування державних електронних інформаційних ресурсів в умовах воєнного стану», виключено пункт 3 постанови КМУ від 28 лютого 2022 року № 164 «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану», якою було встановлено, що протягом строку для прийняття спадщини або відмови від його ухвалення зупиняється на час дії воєнного стану, але не більше ніж на 4 місяці та свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення терміну для прийняття спадщини.
У Постанові від 25.01.2023 року Верховного Суду у складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду у справі №676/47/21 (провадження №61-8014св22), зроблено висновок, що, у тому числі, правила щодо строку на прийняття спадщини(початок перебігу, наслідки спливу)регулюються Цивільним кодексом України, який прийнятий Верховною Радою України і є основним актом цивільного законодавства України; строк на прийняття спадщини по своїй сутності є присічним(статті 1270, 1272 ЦК), оскільки його сплив призводить до того, що спадкоємець вважається таким, який не прийняв спадщину.Тобто сплив строку «присікає»право на прийняття спадщини. Проте в законі, вочевидь з урахуванням сутності права на прийняття спадщини як майнового, передбачена можливість: за згодою самих спадкоємців, що прийняли спадщину, подати заяву про прийняття спадщини (частина друга статті 1272 ЦК України); для спадкоємця звернутися з позовною вимогою та за наявності поважної причини суд визначає додатковий строк на прийняття спадщини (частина третя статті 1272 ЦК України); законодавецьяк у статті 1270 ЦК України, так і в інших нормах ЦК України,не передбачає допустимості існування такої конструкції як «зупинення перебігу строку на прийняття спадщини»та можливості в постанові Кабінету Міністрів України визначати інші правила щодо строку на прийняття спадщини.
Таким чином, якщо спадкоємець пропустив шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини з поважних причин, закон гарантує йому право на звернення до суду з позовом про визначення додаткового строку на подання такої заяви.
Отже, позивачка звернувшись 18.09.2023 року до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті матері, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , пропустила шестимісячний строк, встановлений чинним законодавством, для прийняття спадщини і має право на звернення до суду з позовною вимогою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини (ч. 3 ст. 1272 ЦК України).
Відповідно до тверджень позивачки вона до 30.08.2023 року перебувала на тимчасово окупованій території за місцем своєї реєстрації по АДРЕСА_4 , покинула тимчасово окуповану територію через країни Європейського Союзу та повернулась 01.09.2023 року на підконтрольну територію України, що також підтверджується відмітками у паспорті громадянина України для виїзду за кордон НОМЕР_5 від 24.10.2017 року.
Перелік територіальних громад, які розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні), затверджені Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25 квітня 2022 р. № 75 (в редакції, що діяла на час спірних правовідносин), до якого, зокрема, входить і селищна територіальна громада Мелітопольського району, де мешкала позивачка.
Також судом встановлено, що відповідно до довідки № 2327-5002943035, позивачка ОСОБА_1 з 05.09.2023 року взята на облік як внутрішньо переміщена особа з фактичним місцем проживання: АДРЕСА_5 .
Свідоцтво про смерть матері позивачки було видано 07.09.2023 року.
З огляду на викладені обставини, зокрема назапровадження воєнного стану на території України, у зв`язку із збройною агресією Російської Федерації, перебування позивачки на тимчасово окупованій території де відсутні діючі державні органи, органи нотаріату які б забезпечували реалізацію громадянами України своїх прав, суд вважає, що позивачкане мала об`єктивної можливості звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у шестимісячний строк з моменту відкриття спадщини.
Крім того, суд враховує відсутність заперечень за позовними вимогами зі сторони відповідача, а також бере до уваги, що через обставини, які не залежали від позивачки, остання не змогла звернутись вчасно до нотаріуса, інших спадкоємців не встановлено, відсутність спору щодо спадкового майна станом на час розгляду справи.
За таких обставин, з урахуванням принципів справедливості та розумності, суд вважає за необхідне встановити позивачці додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, відповідно до вимог ст. 1272 ЦК України, та надання позивачці додаткового строку для прийняття спадщини не буде порушувати прав та законних інтересів інших осіб.
Керуючись ст. 89, 229, 247, 264, 265, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ :
Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП. НОМЕР_6 ), додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , тривалістю три місяці з дня набрання рішенням законної сили.
На рішення може бути подана апеляція в Запорізький апеляційний суд, протягом 30 днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Суддя: І.Г. Кучерук
Суд | Хортицький районний суд м.Запоріжжя |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122490272 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Хортицький районний суд м.Запоріжжя
Кучерук І. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні