Справа № 464/8169/23
пр.№ 2/464/509/24
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.10.2024 Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого-судді Чорна С.З.
при секретарі судових засідань Харук У.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Львівської міської ради, Житлово-будівельний кооператив № 214, третя особа Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Пилипенко Христина Олегівна про визнання права власності на спадкове майно,
за участю:
представник позивача ОСОБА_2 ,
представник відповідача Процик І.,
в с т а н о в и в :
позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати за ним право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обґрунтування позовних вимог покликається на те, що він є сином та єдиним спадкоємцем за законом всього майна ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 . До складу спадкового майна увійшла кооперативна квартира АДРЕСА_1 . Після смерті батька позивач звернувся до нотаріуса, у зв`язку із чим, останнім було зареєстровано спадкову справу. Однак, йому нотаріусом надано листа від 01 листопада 2023 року індекс № 35/02-14, в якому йдеться про те, що правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності померлого, ОСОБА_3 , на квартиру відсутні. Тому, підстав для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом немає. Прийняв спадщину, адже постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Також, ч. 1 та 3 ст. 1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину, відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину. Наголошує на тому, що відповідно до п. 8 Постанови ПленумуВерховного СудуУкраїни від30.05.2008року №7«Про судовупрактику усправах проспадкування» якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира.
Ухвалою від 30.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито загальне позовне провадження.
Ухвалою від 23.05.2024 витребувано в приватного нотаріуса Львівського міського нотаріального округу Пилипенко Христини Олегівни належним чином завірену копію спадкової справи № 3/2021, заведеної після смерті ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою від 29.07.2024 закрито підготовче провадження у справі та призначено її до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача ОСОБА_1 адвокат Раневич О.Ю. у судовому засіданні позов підтримав з підстав, що наведені у позовній заяві, просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача Львівської міської ради Процик І. в судовому засіданні просила відмовити у задоволенні позовних вимог. Надала пояснення про те, що позивачем пропущений строк для прийняття спадщини, звернула увагу суду на великий проміжок часу, що минув від дня смерті спадкодавця до моменту звернення позивача за оформленням спадщини.
Відповідач Житлово-будівельний кооператив № 214 у судове засідання не з`явився, належним чином повідомлявся про дату, час і місце судового засідання, причин неявки не повідомив.
Третя особа Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Пилипенко Христина Олегівна у судове засідання не з`явилася, належним чином повідомлялася про дату, час і місце судового засідання, причин неявки не повідомила.
Заслухавши вступні слова учасників справи, дослідивши матеріали справи, суд приходить до такого висновку.
Відповідно до ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутись до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Згідно із ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного судочинства.
Згідно з вимогами ст.ст. 12, 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Як встановлено судом, згідно із Свідоцтвом про народження Серія НОМЕР_1 від 27 лютого 1960 року позивач є сином ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується Свідоцтвом про смерть Серія НОМЕР_2 , виданим Міським відділом державної реєстрації актів цивільного стану Львівського міського управління юстиції.
Крім того, факт родинних відносин, а саме, те що позивач є сином ОСОБА_3 також підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження № 00030520745 від 26.04.2021.
На час відкриття спадщини позивач проживав разом із спадкодавцем за адресою: АДРЕСА_2 . Вказана обставина вбачається як із запису про реєстрацію місця проживання, зробленого в паспорті громадянина України ОСОБА_1 , так із відомостей з Реєстру територіальної громади м. Львова.
26 квітня 2021 року нотаріусом зареєстровано у Спадковому реєстрі спадкову справу № 67565725, що підтверджується Витягом про реєстрацію в Спадковому реєстрі № 64508645 від 26.04.2021 року.
До складу спадкового майна увійшло нерухоме майно, а саме кооперативна квартира АДРЕСА_1 , загальною площею 71,7 кв.м., житловою площею 41,5 (сорок одна ціла п`ять десятих) кв.м., яка складається з трьох житлових кімнат та кухні.
Квартира належала померлому як члену ЖБК-214 м. Львова на підставі Довідки № 138 від 22.06.2016 р. Іншою Довідкою ЖБК-214 підтверджується те, що ОСОБА_3 є членом ЖБК-214, м. Львова і йому належить помешкання АДРЕСА_1 . Член кооперативу ОСОБА_3 повністю вніс пайовий вклад за помешкання 20.02.93 р. Сума паєнагромадження складає 12 344 крб.
Ордер № 5445 на житлове приміщення в будинку житлово-будівельного кооперативу, виданий члену ЖБК-214 ОСОБА_3 з сім`єю з п`яти чоловік на право зайняття житлового приміщення в окремій квартирі за адресою: АДРЕСА_3 .
Державна реєстрація на квартиру не проводилася, що вбачається із довідки № 1/2154 від 29.06.2023 року, виданої Обласним комунальним підприємством Бюро технічної інвентаризації та експертної оцінки.
У матеріалах справи наявні технічні паспорти на квартиру, витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічні інвентаризації Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, ідентифікатор об`єкта будівництва, поверховий план, експлікація внутрішніх площ до плану житлової будівлі.
Листом від 01 листопада 2023 року індекс № 35/02-14 нотаріусом повідомлено те, що правовстановлюючі документи, які підтверджують право власності померлого, ОСОБА_3 , на квартиру АДРЕСА_1 , відсутні. Тому, підстави для видачі свідоцтва про право на спадщину за законом відсутні.
Відсутність належно оформлених правовстановлюючих документів на квартиру позбавила позивача можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом, та оформити право власності на квартиру.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ч. 1 ст. 1218 ЦК України).
Частинами першою та третьою статті 15 Закону України Про власність від 07.02.1991 року № 697-XII (який був чинним з 15 квітня 1991 року по 20 червня 2007 року) визначено, що член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно. Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.
Згідно з п. 8 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 «Про судову практику у справах про спадкування» у разісмерті членажитлово-будівельного,дачно-будівельного,гаражно-будівельногокооперативу,члена садівницькоготовариства,яким додня смертіне буливнесені повністюпайові внески,до складуспадщини входятьчастина внесеногопаю таінші суми,які підлягаютьповерненню,а неквартира,дача,гараж,садовий будинок.Частка пайовоговнеску,що належалапомерлому,входить доскладу спадщинина загальнихпідставах.Якщо спадкодавецьповністю вніспайовий внесок,то доскладу спадщинивключається відповідноквартира,дача,гараж,садовий будинок,інші будівліта споруди.
Як встановлено судом, квартира АДРЕСА_1 , належала померлому як члену ЖБК-214 м. Львова на підставі Довідки б/н та Довідки № 138 від 22.06.2016 р., виданих ЖБК-214. Також, ним повністю було внесено пайовий вклад за помешкання 20.02.93 р. Сума паєнагромадження складає 12 344 крб. Відтак, якщо спадкодавець вніс повністю пайовий вклад за вищевказану квартиру у житлово-будівельному кооперативі, то до складу спадщини включається відповідна квартира, в рахунок вартості якої був внесений пайовий вклад.
З технічного паспорта на квартиру АДРЕСА_1 , вбачається, що її загальна площа становить 71,7 кв.м., житлова 41,5 кв.м., та вона складається з трьох житлових кімнат і кухні.
Частиною першою статті 1268 ЦК України передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно з частиною п`ятою статті 1268 ЦК України незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до частини третьої 1268 ЦК України спадкоємець,який постійнопроживав разоміз спадкодавцемна часвідкриття спадщини,вважається таким,що прийнявспадщину,якщо протягомстроку,встановленого статтею1270цього Кодексу,він незаявив провідмову віднеї.
Частиною першою статті 1296 ЦК України встановлено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Відсутність свідоцтвапро правона спадщинуне позбавляєспадкоємця правана спадщину (частина третя статті 1296 ЦК України).
Відповідно до статті 392 ЦК України власник майна може пред`явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Суд критично оцінює покликання представника відповідача Львівської міської ради щодо того, що позивачем пропущено строк прийняття спадщини, оскільки позивач проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини за адресою: АДРЕСА_2 , а тому вважається таким, що фактично прийняв спадщину. Не спростовано відповідачами й того, що позивач є спадкоємцем за законом.
На підставі наведених норм права та встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що батько позивача за життя не отримав у встановленому законом порядку свідоцтво про право власності на квартиру АДРЕСА_1 . Також, батько позивача за життя сплатив повну вартість квартири.
Приймаючи до уваги те, що визнання права власності на спадкове майно є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, суд вважає, що вимоги позивача підлягають задоволенню, оскільки відсутність у спадкодавця державної реєстрації права власності на нерухоме майно унеможливлює оформлення спадкоємцем спадкових прав у нотаріальному порядку.
Подібних висновків дійшов Верховний Суд у постанові від 29 квітня 2021 року у справі № 523/16385/17, які відповідно до ч. 4 ст. 263 ЦПК України мають враховуватися судом при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин.
Згідно зп.1ч.2ст.16ЦК України способомзахисту цивільногоправа таінтересу можебути визнання права. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
У ст. 1296 ЦК України йдеться про право спадкоємця, який прийняв спадщину на одержання свідоцтва про право на спадщину. Водночас, спадкоємець який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно, тобто, ст. 1297 ЦК України встановлює обов`язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно.
З огляду на те, що відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину, а отримання свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно є його обов`язком, необхідним в цьому випадку є застосування такого способу захисту цивільного прав та інтересу як визнання права (п. 1 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими та такі необхідно задовольнити шляхом визнання за ОСОБА_1 права власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті його батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Враховуючи вищевикладене, на підставі ст.ст. 392, 1216, 1268, 1296 ЦК України та керуючись ст.ст. 258, 259, 263, 265, ч. 6 ст. 268 ЦПК України, суд,-
у х в а л и в :
позов ОСОБА_1 до Львівської міської ради, Житлово-будівельний кооператив № 214, третя особа Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Пилипенко Христина Олегівна про визнання права власності на спадкове майно задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на квартиру АДРЕСА_1 в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Апеляційна скарга на рішення суду подається в порядку визначеному ЦПК України протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , адреса АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач: Львівська міська рада, пл. Ринок, буд. 1, м. Львів, ЄДРПОУ 04055896.
Відповідач: Житлово-будівельний кооператив № 214, адреса вул. Трильовського, буд.27, м. Львів, ЄДРПОУ 33753193.
Третя особа Приватний нотаріус Львівського міського нотаріального округу Пилипенко Христина Олегівна, м.Львів, вул. Липинського, буд. 54, оф. 24.
Повний текст рішення складено: 22.10.2024.
Суддя Чорна С.З.
Суд | Сихівський районний суд м.Львова |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122490420 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом. |
Цивільне
Сихівський районний суд м.Львова
Чорна С. З.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні