Справа № 274/7386/24 Провадження № 2/0274/1771/24
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
"24" вересня 2024 р. м. Бердичів
Суддя Бердичівськогоміськрайонного судуЖитомирської областіБольшакова Т.Б., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки і піклування - виконавчий комітет Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про позбавлення батьківських прав,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду із позовом, у якому просить позбавити батьківських прав ОСОБА_2 відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Статтями 175, 177 ЦПК України визначено вимоги до змісту та форми позовної заяви, документів, що додаються до позовної заяви, обов`язок дотримання яких покладається на позивача.
За приписами ч. ч. 4, 5 ст. 19 СК України при розгляді судом спорів щодо позбавлення батьківських прав обов`язковою є участь органу опіки та піклування, представленого належною юридичною особою. Орган опіки та піклування подає суду письмовий висновок щодо розв`язання спору на підставі відомостей, одержаних у результаті обстеження умов проживання дитини, батьків, інших осіб, які бажають проживати з дитиною, брати участь у її вихованні, а також на підставі інших документів, які стосуються справи.
Зверненню до суду з позовом про позбавлення батьківських прав має передувати виважена та ґрунтовна підготовка, збір необхідної доказової бази. Збір означеної доказової бази є вихідною та початковою задачею, яка передує всім іншим етапам процесу позбавлення батьківських прав. Такий етап можна назвати підготовчим й основним. Далі процес позбавлення батьківських прав можна умовно поділити на 3 етапи: 1 етап - етап звернення з відповідною заявою про надання висновку про доцільність позбавлення конкретної особи батьківських прав. Така заява подається до відповідної Служби у справах дітей органу місцевого самоврядування відповідного району в місті або місцевої державної адміністрації в районі відповідної області за місцем реєстрації матері або батька, стосовно яких вирішується питання про позбавлення батьківських прав згідно з вимогами, визначеними постановою Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 р. № 866, якою затверджено Порядок провадження органами опіки та піклування діяльності, пов`язаної із захистом прав дитини; 2 етап - судовий етап; 3 етап - виконання судового рішення про позбавлення батьківських прав.
Отже, висновок органу опіки та піклування є ключовим доказом по даній категорії справ, якою б не була підстава позбавлення батьківських прав. Даний висновок формується на підставі засідань комісії органу опіки та піклування про питання доцільність позбавлення батьківських прав. Для підготовки даного висновку комісія спілкується з обома батьками та вивчає наявність підстав для позбавлення батьківських прав.
Суд звертає увагу позивача на позицію ВСС України, викладену в ухвалі від 01.11.2017 у справі № 211/559/16-ц, відповідно до якої позбавлення батьківських прав є передчасним без відповідного висновку органу опіки та піклування і попередження батьків про необхідність змінити ставлення до виховання дитини.
Позивачем до позовної заяви долучено висновок органу опіки та піклування Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області про доцільність позбавлення відповідача батьківських прав відносно неповнолітнього сина - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який не містить дати його складання.
З долучених до позовної заяви матеріалів вбачається, що висновок органу опіки та піклування Ярмолинецької селищної ради Ярмолинецького району Хмельницької області щодо предмету спору складений ще у серпні 2019 року.
Поряд з цим, позивачем суду не надано висновок Органу опіки та піклування, актуальний станом на день звернення з позовом до суду, що є необхідним для правильного вирішення спору, або докази звернення до органу опіки та піклування із заявою щодо надання відповідного висновку на даний час.
Позбавлення батьківських прав є виключною мірою, яка тягне за собою серйозні правові наслідки як для батька (матері), так і для дитини (ст. 166 СК України). Таким чином, позбавлення батьківських прав допускається лише тоді, коли змінити поведінку батьків у кращу сторону неможливо, і лише при наявності вини в діях батьків.
Позивачем до позовної заяви не додано документу, що підтверджує сплату судового збору з тих підстав, що згідно п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" вона звільнена від його сплати.
З даного приводу слід зазначити наступне.
Частиною другою статті 133 ЦПК України передбачено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Відповідно до п. 14 ч. 2 ст. 3 Закону України "Про судовий збір" судовий збір не справляється за подання заяви, апеляційної та касаційної скарги про захист прав малолітніх чи неповнолітніх осіб.
Проте, поданий позов про позбавлення батьківських прав відповідача не вирішує питання прав та обов`язків неповнолітньої дитини, а стосується особистих немайнових прав та обов`язків відповідача як батька дитини, яких він може бути позбавлений у разі ухвалення рішення про задоволення позову.
Правові наслідки позбавлення батьківських прав визначені у статті 166 Сімейного кодексу України.
Відповідно до пп. 2 п. 1 ч. 2 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за подання фізичною особою позовної заяви немайнового характеру стягується судовий збір у розмірі 0,4% розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно із ст. 7 Закону України "Про державний бюджет України на 2024 рік", прожитковий мінімум для працездатних осіб у 2024 року з 01 січня встановлений у розмірі 3028 грн.
Таким чином, судовий збір за подання до суду фізичною особою позовної заяви немайнового характеру становить 1211,20 грн.
Зважаючи на те, що вимога про позбавлення батьківських прав є вимогою немайнового характеру, то за подання даного позову до суду необхідно сплатити судовий збір в сумі 1211,20 грн. або ж подати докази, які б давали підстави для звільнення від його сплати.
Судовий збір слід сплатити за такими реквізитами: Отримувач коштів ГУК у Жит.обл/ТГ м.Бердичiв/22030101. Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37976485. Банк отримувача Казначейство України(ел. адм. подат.). Код банку отримувача (МФО) 899998. Рахунок отримувача UA588999980313121206000006825. Код класифікації доходів бюджету 22030101.
Призначення платежу *;101;
Відповідно до пункту частини 1 статті 185 Цивільного кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 175, 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно частині 2 статті 185 Цивільного кодексу України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 175, 177, 185 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , третя особа: орган опіки і піклування - виконавчий комітет Ярмолинецької селищної ради Хмельницького району Хмельницької області про позбавлення батьківських прав - залишити без руху.
Надати позивачу 10-денний строк з дня отримання даної ухвали для усунення недоліків позовної заяви, вказаних у мотивувальній частині ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви, позовна заява буде вважатись неподаною і повернута позивачам.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Суддя Тетяна БОЛЬШАКОВА
Суд | Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.09.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122491604 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про позбавлення батьківських прав |
Цивільне
Бердичівський міськрайонний суд Житомирської області
Большакова Т. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні