Рішення
від 17.10.2024 по справі 694/2332/24
ЗВЕНИГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 694/2332/24

провадження № 2/694/633/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А І Н И

17.10.2024 року м. Звенигородка

Звенигородський районний суд Черкаської області у складі:

головуючого - судді Сакун Д. І.,

за участю секретаря судового засідання Литвин Н.М.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні суду в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_2 ) до виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області (код ЄДРПОУ 24350325, адреса: вул. Дружби 8, м. Ватутіне, Черкаської області, тел. 0474062342), зацікавлена особа ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , адреса: АДРЕСА_1 , тел. НОМЕР_4 ) про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом,

в с т а н о в и в:

Стислий виклад позиції позивача та відповідача

11.09.2024 року до Звенигородського районного суду Черкаської області надійшла дана позовна заява, в якій позивач просить визнати за нею, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , право власності в порядку спадкування за законом на будинковолодіння з надвірними спорудами, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1 , яке складається в цілому: Житловий будинок А-1 , прибудова а 2, ганок а 3, літня кухня Б, сарай В, гараж Г, погріб П, сарай Д, сарай Е, альтанка Ж, вбиральня У, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, колодязь № 3.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що 19.01.1957 року вона з ОСОБА_3 зареєстрували шлюб. ІНФОРМАЦІЯ_3 чоловік ОСОБА_3 помер. Після його смерті відкрилася спадщина, яка складалася з будинковолодіння з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 . При житті чоловік заповіту не залишив, тому у встановлений законом термін вона звернулась з заявою про прийняття спадщини, яка відкрилась після смерті чоловіка. Інших спадкоємців за законом першої черги, які б претендували на спадщину, яка відкрилась після смерті чоловіка не має, оскільки дочка ОСОБА_2 спадщину не прийняла та від її оформлення відмовилася на користь позивачки. Вподальшому вона звернулася до нотаріуса про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом на майно. Однак, приватним нотаріусом Звенигородського районного нотаріального округу Побіянською Н. Б. винесено постанову про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 14.08.2024 року, якою відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, а саме частку у праві власності на житловий будинок з відповідними надвірними будівлями та господарськими спорудами АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на будинок, що підтверджують право власності ОСОБА_3 . Враховуючи, що чоловік при житті втратив оригінали правовстановлюючих документів на будинок, які на даний час поновити не можливо в з?язку з відсутностю другого примірника в архіві ЧОО БТІ. Факт, належності ОСОБА_3 будинковолодіння з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , підтверджується лише копією свідоцтва про право власності та інформаційною довідкою ЧООБТІ. У зв`язку з викладеним позивач змушена звернутися до суду за захистом її прав.

Заяви, клопотання, інші процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.09.2024 року обрано суддю Сакун Д.І.

Ухвалою судді Звенигородського районного суду Черкаської області Сакун Д. І. від 12.09.2024 було відкрито провадження. Розгляд справи вирішено проводити за правилами загального позовного провадження.

15.10.2024 року від відповідача надійшло до суду клопотання про розгляд справи без участі відповідача за наявними матеріалами справи. Позовні вимоги виконавчий комітет Ватутінської міської ради визнає в повному обсязі.

17.10.2024року наадресу Звенигородськогорайонного судуЧеркаської областівід зацікавленоїособи ОСОБА_2 надійшла заявапро визнання позову третьою особою. Просить заявлені позовні вимоги ОСОБА_1 про визнання права власності на будинковолодіння в порядку спадкування за законом задоволити в повному обсязі та розглянути без її участі.

17.10.2024 року на адресу Звенигородського районного суду Черкаської області від представника позивача адвоката Терещенка Р.В. надійшла заява про розгляд справи у його відсутність за наявними матеріалами справи.

Згідно з ч. 4ст. 200 ЦПК Україниухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому ст.ст. 206-207 ЦПК України.

Відповідно до ч. 3ст. 200 ЦПК України- за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Оскільки визнання відповідачем позову не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приймає визнання позову відповідачем та вважає можливим згідно ч. 3 ст.200 ЦПК України ухвалити рішення за результатами підготовчого провадження.

Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Фактичні обставини, встановлені судом

Суд, з`ясувавши всі обставини справи та перевіривши їх доказами, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, вважає, що позов підлягає до задоволення.

У суді встановлено, що 09.01.1957 р. ОСОБА_3 та ОСОБА_4 уклали шлюб, шлюб зареєстрований виконавчим комітетом Юрківської сільської ради Звенигородського району Черкаської області, за актовим записом № 2, зазначене підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя, № витягу 00044784124 від 30.04.2024 року.

ІНФОРМАЦІЯ_4 помер ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 , виданого повторно Звенигородським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Звенигородському районі Черкаської області Центрального міжрегіонального управління юстиції (м. Київ) від 30.04.2024 р. актовий запис про смерть за № 55 від 18.11.2016 р.

Після смерті ОСОБА_3 , з метою отримання права на спадщину, ОСОБА_1 28.03.2027 року написала заяву, якою вона приймає спадщину за законом після смерті чоловіка ОСОБА_3 .

Відповідно до інформації про зареєстроване право власності № 529 від 08.05.2024 року, видане директором КП «Черкаське обласне об`єднане бюро технічної інвентаризації» Філінською Т., вбачається, що станом на 01.01.2013 року право власності на житловий будинок садибного типу АДРЕСА_1 , зареєстровано у КП «ЧООБТІ» за ОСОБА_3 . Документи, що підтверджують право власності - свідоцтво про право власності на будівлю, видане виконавчим комітетом Юрківської селищної ради комбінатом комунальних підприємств 30.05.1967 р., частка 1/1.

Відповідно до копії свідоцтва про право власності на будівлю, виконавчого комітету Юрківської селищної ради комбінату комунальних підприємств від 30.05.1967 р., вбачається, що ОСОБА_3 , на праві власності належить домоволодіння АДРЕСА_1 .

Відповідно до довідки т.в.о. старости Юрківського старостинського округу виконавчого комітету Ватутінської міської ради Черкаської області № 243/20-05 від 26.08.2024 року, встановлено, що згідно погосподарської книги № 9 номер об`єкта господарського обліку 773 за 1964-1966 роки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_4 , а/з № 55 дата видачі 30.04.2024 року, був власником будинку в АДРЕСА_1 .

Відповідно до висновку про вартість майна № 23/08-24-01 від 23 серпня 2024 року, вбачається, що ринкова вартість на дату оцінки 23.08.2024 року, житлового будинку садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 , становить 204784, 00 грн. без обліку ПДВ.

Відповідно до технічного паспорта житлового будинку садибного типу за адресою: АДРЕСА_1 , будинковолодіння складається назва будівель та споруд: житловий будинок А-1 , прибудова а 2, ганок а 3, літня кухня Б, сарай В, гараж Г, погріб П, сарай Д, сарай Е, альтанка Ж, вбиральня у, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, колодязь № 3.

Відповідно до постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 3740/02-14 від 14.08.2024 року, приватного нотаріуса Звенигородського районного нотаріального округу Побіянської Н. Б., вбачається, що ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на майно, а саме частку у праві власності на житловий будинок з відповідними надвірними будівлями та господарськими спорудами АДРЕСА_1 , у зв`язку з тим, що відсутні правовстановлюючі документи на будинок, що підтверджують право власності ОСОБА_3 .

Мотиви, з яких виходить суд, застосування норм права, оцінка аргументів сторін.

Згідно зі ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Частиною 1 ст. 2 ЦПК України встановлено, що завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

Відповідно до ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Приписами ст. 15 ЦК України передбачено, що кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Статтею 16 ЦК України визначено, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути: визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення та таке інше.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Спадкування здійснюється за заповітом або за законом, що передбачено приписами ст. 1217 ЦК України.

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно з ч. 1 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою.

За змістом ч. ч. 1, 2 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням.

Частиною 1 ст. 1258 ЦК України визначено,що спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово.

Положеннями ст. 1261 ЦК України передбачено першочергове право на спадкування за законом - мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.

Згідно з ч. 1 ст. 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину.

Підпунктом 4. 18 п. 4 глави 10 розділу ІІ вказаного порядку передбачено, що за відсутності у спадкоємця необхідних для видачі свідоцтва про право на спадщину документів нотаріус роз`яснює йому процедуру вирішення зазначеного питання в судовому порядку.

Відповідно до вимог п. 2 ч. 1 ст. 49 Закону України Про нотаріат, який узгоджується з положеннями п. 1 глави 13 розділу І Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, нотаріус або посадова особа, яка вчиняє нотаріальні дії, відмовляє у вчиненні нотаріальної дії, якщо не подано відомості (інформацію) та документи, необхідні для вчинення нотаріальної дії.

Згідно з п. 23 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.

Право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ст. 392 ЦК).

Визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.

Вищий Спеціалізований суд України з розгляду цивільних та кримінальних справ листом № 24-753/04-13 від 16 травня 2013 року Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування роз`яснив, що при вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.

Оскільки визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, котрий має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку, враховуючи те, що нотаріусом відмовлено у вчинені нотаріальної дії щодо видачі позивачу свідоцтва про право на спадщину, суд беручи до уваги, що позивач прийняв спадщину у строки, інші спадкоємці спадщину не приймали, вважає що її позовні вимоги щодо визнання за нею в порядку спадкування за законом будинковолодіння ґрунтуються на вимогах закону та підлягають задоволенню.

При розгляді цивільної справи, суд, керується положеннями статей 77-79 ЦПК України, згідно яких належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування, а сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування, не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом, а обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

У відповідності до положень статті 81 ЦПК України, кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Керуючись положеннями статті 89 ЦПК України суд, оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду зазделегідь встановленої сили. Суд оцінюєналежність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

У відповідності до положень частини 1 статті 2 ЦПК України завданнями цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.

В силу приписів статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо подання доказів, їх дослідження та доведення перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається, як на підставу своїх вимога або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відтак встановлені підстави для задоволення позовних вимог у повному обсязі.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ч.1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У відповідності дост.142 ч.1 ЦПК Українисуд вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Згідност.7 ч.3 Закону України «Про судовий збір»у разі визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Позивачем не заявлено вимоги про стягнення з відповідача судового збору.

Керуючись ст.ст. 12, 13, 76-81, 89, 141, 178, 263-265, 273, 279, 354, 355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

ухвалив:

Позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,адреса: АДРЕСА_1 ,тел. НОМЕР_2 )до виконавчогокомітету Ватутінськоїміської радиЧеркаської області(кодЄДРПОУ 24350325,адреса:вул.Дружби 8,м.Ватутіне,Черкаської області,тел.0474062342),зацікавлена особа ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ,РНОКПП НОМЕР_3 ,адреса: АДРЕСА_1 ,тел. НОМЕР_4 )про визнанняправа власностіна будинковолодінняв порядкуспадкування зазаконом, - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 право власності в порядку спадкування за законом на будинковолодіння з надвірними спорудами за адресою: АДРЕСА_1 , яке складається в цілому: житловий будинок А-1 , прибудова а 2, ганок а 3, літня кухня Б, сарай В, гараж Г, погріб П, сарай Д, сарай Е, альтанка Ж, вбиральня у, огорожа №1, ворота з хвірткою №2, колодязь № 3.

Повернути позивачу ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ,РНОКПП НОМЕР_1 ,адреса: АДРЕСА_1 ,тел. НОМЕР_2 ) 50 відсотків оплачених витрат судового збору в сумі 1024, 00 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Рішення може бути оскаржене сторонами в апеляційному порядку до Черкаського апеляційного суду шляхом подання в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.

Повний текст рішення виготовлено 17.10.2024 року.

Суддя Д. І. Сакун

СудЗвенигородський районний суд Черкаської області
Дата ухвалення рішення17.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122493221
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них страхування, з них позики, кредиту, банківського вкладу, з них

Судовий реєстр по справі —694/2332/24

Рішення від 17.10.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

Ухвала від 12.09.2024

Цивільне

Звенигородський районний суд Черкаської області

Сакун Д. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні