Рішення
від 21.10.2024 по справі 404/3941/24
КІРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КІРОВОГРАДА

Справа № 404/3941/24

Номер провадження 2/404/1062/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 жовтня 2024 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:

головуючого судді Іванової Н.Ю.

при секретарі - Коцюбі Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Присяжного Олександра Віталійовича про визнання неправомірною відмову у видачі інформації

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2024 року до Кіровського районного суду м. Кіровограда звернулась ОСОБА_1 з позовом до генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Присяжного Олександра Віталійовича про визнання неправомірною відмову у видачі інформації, просила суд зобов`язати відповідача надати їй відповідь по суті її заяви від 20 жовтня 2023 року про надання належним чином завірених кожний аркуш печаткою установи та підписом посадової особи копій заяв, звернень від громадян, поліції, прокуратури, суду та інших установ про призначення ОСОБА_1 психіатричного огляду.

В обґрунтування поданого позову зазначено, що позивач звернулась до відповідача з заявою наступного змісту: «Прошу надати ОСОБА_1 належним чином завірені кожний аркуш печаткою установи та підписом посадової особи завірені копії заяв, звернень від громадян, поліції, прокуратури, суду та інших установ про проведення психіатричного огляду ОСОБА_1 ».

Відповідач надав їй відповідь від 30 жовтня 2023 року № 6889/08, наступного змісту: «Комунальне некомерційне підприємство «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» на Вашу заяву від 20 жовтня 2023 року повідомляє наступне. Лікувальний заклад неодноразово надавав Вам інформацію, а також довідку з приводу того чи зверталися Ви за медичною допомогою до закладу з надання психіатричної допомоги та чи перебуваєте на обліку. У відповідності до ст. 11 Закону України «Про психіатричну допомогу» наявність або відсутність психічного розладу може бути підтверджено тільки після огляду лікарем-психіатром. Інші питання вказані в заяві не відносяться до компетенції лікувального закладу.».

Вважає, що відповідач не надав по суті їй відповідь на заяву від 20 жовтня 2023 року.

Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 13 травня 2024 року відкрито провадження у справі, призначено розгляд справи за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання.

27 травня 2024 року до суду надійшов відзив на позовну заяву від відповідача. Вказано, що позивач звернулась із заявою від 20 жовтня 2023 року, яку він отримав поштою та зареєстрував 25 жовтня 2023 року за вхід. №72-Р-72, про що свідчить реєстрація надходження заяви в Журналі реєстрації пропозицій, заяв та скарг громадян.

У встановлений термін було надано відповідь на заяву позивача (лист від 30 жовтня 2023 року за вих. № 6889/01), яку направлено Укрпоштою.

Вважає. що позивачу у передбачений чинним законодавством термін було надано відповідь на її звернення, тому підстав для задоволення позовних вимог не вбачається. Відповідачем в межах своїх повноважень надано позивачу відповідь на її заяву з дотриманням порядку, встановленого Законами України «Про звернення громадян», «Про інформацію».

Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 22 липня 2024 року закрито підготовче провадження, справу призначено до судового розгляду по суті в судовому засіданні.

У судове засідання від позивача надійшла заява про розгляд справи за її відсутності, позовні вимоги підтримала у повному обсязі та просила задовольнити.

Відповідач у судове засідання надав клопотання про розгляд справи за його відсутності. Просив у задоволенні позову відмовити.

Суд, дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

Судом установлено, що позивач ОСОБА_1 20 жовтня 2023 року звернулась до директора Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_2 із заявою, в якій просила надати їй належним чином завірені, кожний аркуш печаткою установи та підписом посадової особи, копії заяв, звернень від громадян, поліції, прокуратури, суду та інших установ: 1) про призначення проведення психіатричної експертизи ОСОБА_1 ; 2) або про призначення проведення психіатричної експертизи ОСОБА_1 ; 3) або про призначення лікування ОСОБА_1 в психіатричній лікарні; 4) або про визнання ОСОБА_1 недієздатною; 5) або про призначення ОСОБА_1 опікуна. Вказала, що у випадку, коли такі документи є у володінні КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради», і їх цих документів не буде надано ОСОБА_1 . ОСОБА_1 буде звертатися до суду з позовною заявою про зобов`язання КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» надати їй вищевказані документи.

Звернення позивача отримано Комунальним некомерційним підприємством «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради».

На вказану заяву генеральний директор Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Присяжний Олександр Віталійович надав позивачу відповідь за вих. № 6889/01, у якій вказав, що лікувальний заклад неодноразово надавав позивачу інформацію, а також довідку з приводу того чи зверталась вона за медичною допомогою до закладу з надання психіатричної допомоги та чи перебуває на обліку. У відповідності до ст. 11 Закону України «Про психіатричну допомогу» наявність або відсутність психіатричного розладу може бути підтверджено тільки після огляду особи лікарем-психіатром. Інші питання вказані в заяві не відносяться до компетенції лікувального закладу.

Вказані обставини та зміст спірних правовідносин підтверджені наявними у справі доказами.

Відповідно до статті 40 Конституції України кожна особа має право направляти письмові звернення до органів державної влади, органів місцевого самоврядування та посадових і службових осіб цих органів, які зобов`язані розглянути звернення і дати обґрунтовану відповідь у встановлений законом строк.

Закон України від 02.10.1992 № 2657-XII «Про інформацію» регулює відносини щодо створення, збирання, одержання, зберігання, використання, поширення, охорони, захисту інформації (далі - Закону України «Про інформацію»).

Відповідно до ст.1 Закону України «Про інформацію» інформація - це будь-які відомості та/або дані, які можуть бути збережені на матеріальних носіях або відображені в електронному вигляді.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про інформацію» суб`єктами інформаційних відносин є: фізичні особи, юридичні особи, об`єднання громадян, суб`єкти владних повноважень.

Статтею 5 Закону України «Про інформацію» передбачено, що кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Реалізація права на інформацію не повинна порушувати громадські, політичні, економічні, соціальні, духовні, екологічні та інші права, свободи і законні інтереси інших громадян, права та інтереси юридичних осіб.

Відповідно до ст. 6 Закону України «Про інформацію» право на інформацію може бути обмежене законом в інтересах національної безпеки, територіальної цілісності або громадського порядку, з метою запобігання заворушенням чи злочинам, для охорони здоров`я населення, для захисту репутації або прав інших людей, для запобігання розголошенню інформації, одержаної конфіденційно, або для підтримання авторитету і неупередженості правосуддя.

Порядок віднесення інформації до таємної або службової, а також порядок доступу до неї регулюються законами.

Відповідно до ч. 1 ст. 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об`єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов`язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Згідно ст. 3 Закону України «Про звернення громадян» під зверненнями громадян слід розуміти викладені в письмовій або усній формі пропозиції (зауваження), заяви (клопотання) і скарги.

Статтею 5 Закону України «Про звернення громадян» встановлені вимоги до звернення, зокрема, звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об`єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань. Звернення може бути подано окремою особою (індивідуальне) або групою осіб (колективне). Звернення може бути усним чи письмовим. Письмове звернення надсилається поштою або передається громадянином до відповідного органу, установи особисто чи через уповноважену ним особу, повноваження якої оформлені відповідно до законодавства. Письмове звернення також може бути надіслане з використанням мережі Інтернет, засобів електронного зв`язку (електронне звернення). У зверненні має бути зазначено прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушеного питання, зауваження, пропозиції, заяви чи скарги, прохання чи вимоги. Письмове звернення повинно бути підписано заявником (заявниками) із зазначенням дати. Звернення, оформлене без дотримання зазначених вимог, повертається заявнику з відповідними роз`ясненнями не пізніш як через десять днів від дня його надходження, крім випадків, передбачених частиною першою статті 7 цього Закону.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» звернення, оформлені належним чином і подані у встановленому порядку, підлягають обов`язковому прийняттю та розгляду. Забороняється відмова в прийнятті та розгляді звернення з посиланням на політичні погляди, партійну належність, стать, вік, віросповідання, національність громадянина, незнання мови звернення. Якщо питання, порушені в одержаному органом державної влади, місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, об`єднаннями громадян або посадовими особами зверненні, не входять до їх повноважень, воно в термін не більше п`яти днів пересилається ними за належністю відповідному органу чи посадовій особі, про що повідомляється громадянину, який подав звернення. У разі якщо звернення не містить даних, необхідних для прийняття обґрунтованого рішення органом чи посадовою особою, воно в той же термін повертається громадянину з відповідними роз`ясненнями. Забороняється направляти скарги громадян для розгляду тим органам або посадовим особам, дії чи рішення яких оскаржуються.

З аналізу зазначених норм та змісту заяви позивача, суд дійшов висновку, що звернення з такою заявою підпадає під дію Закону України «Про звернення громадян», оскільки позивачем у зверненні порушується питання, які стосуються її особистих прав та інтересів. Крім того, зазначене звернення відповідає вимогам Закону України «Про звернення громадян», тобто в ньому зазначені прізвище, ім`я, по батькові, місце проживання громадянина, викладено суть порушених питань, письмове звернення підписано заявником із зазначенням дати його підписання.

Статтею 18 Закону України «Про звернення громадян» визначено, що громадянин, який звернувся із заявою чи скаргою до органів державної влади, місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об`єднань громадян, засобів масової інформації, посадових осіб, має право, зокрема, одержати письмову відповідь про результати розгляду заяви чи скарги.

Відповідно до ст. 19 Закону України «Про звернення громадян» органи державної влади і місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації незалежно від форм власності, об`єднання громадян, засоби масової інформації, їх керівники та інші посадові особи в межах своїх повноважень зобов`язані, зокрема: об`єктивно, всебічно і вчасно перевіряти заяви чи скарги; письмово повідомляти громадянина про результати перевірки заяви чи скарги і суть прийнятого рішення; у разі визнання заяви чи скарги необґрунтованою роз`яснити порядок оскарження прийнятого за нею рішення.

З урахуванням викладених норм законодавства, а також аналізу заяви позивача від 20 жовтня 2023 року і відповіді наданої на цю заяву, суд вважає, що відповідачем не надано обґрунтовану, повну та по суті звернення відповідь зважаючи на наступне.

Суд вважає, що відповідач не звільняється від обов`язку надання відповіді на питання позивача викладені у заяві від 20 жовтня 2023 року, оскільки надана відповідь на її заяву є неповною.

В силу ст. 7 Закону України «Про звернення громадян» якщо питання, порушені в зверненні не входять до повноважень органів, до яких були скеровані такі звернення в термін не більше п`яти днів пересилаються ними за належністю відповідному органу, про що повідомляється громадянину, який подав звернення.

Відповідно до ст. 5, 11 Закону України «про інформацію» кожен має право на інформацію, що передбачає можливість вільного одержання, використання, поширення, зберігання та захисту інформації, необхідної для реалізації своїх прав, свобод і законних інтересів.

Згідно ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до правил ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

Згідно ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Враховуючи вищевикладене, суд не погоджується з доводами представника відповідача про те, що позивачу було надано вичерпну відповідь на поставлені у заяві питання.

Враховуючи встановлені судом обставини та норми чинного законодавства, що регулює порядок практичної реалізації права на звернення для відстоювання своїх прав і законних інтересів, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог суд вважає за необхідне на підставі ст. 141 ЦПК України стягнути з відповідача на користь держави судовий збір.

Керуючись ст. 2, 4, 12, 13, 76-81, 141, 258, 259, 263-265, 268, 273, 352-354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Присяжного Олександра Віталійовича про визнання неправомірною відмову у видачі інформації, задовольнити.

Зобов`язати генерального директора Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» ОСОБА_2 надати ОСОБА_1 відповідь по суті її заяви від 20 жовтня 2023 року про надання належним чином завірених кожний аркуш печаткою установи та підписом посадової особи копій заяв, звернень від громадян, поліції, прокуратури, суду та інших установ про призначення ОСОБА_1 психіатричного огляду.

Стягнути з Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» на користь держави судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Відомості про учасників справи:

Позивач: ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_1 .

Відповідач: генеральний директор Комунального некомерційного підприємства «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» Присяжний Олександр Віталійович, місцезнаходження: 25491, м. Кропивницький, смт. Нове, вул. Металургів, буд.2а, код ЄДРПОУ 01995166.

Повний текст судового рішення складено 23.10.2024 року.

Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова

районного суду

м.Кіровограда

СудКіровський районний суд м.Кіровограда
Дата ухвалення рішення21.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122495165
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Інші справи позовного провадження

Судовий реєстр по справі —404/3941/24

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Іванова Н. Ю.

Рішення від 21.10.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Іванова Н. Ю.

Ухвала від 22.07.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Іванова Н. Ю.

Ухвала від 13.05.2024

Цивільне

Кіровський районний суд м.Кіровограда

Іванова Н. Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні