Рішення
від 22.10.2024 по справі 910/7664/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

22.10.2024Справа № 910/7664/24

За позовом Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго"

до Державного підприємства "Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка"

про стягнення 419 500,22 грн.

Суддя: Людмила ШКУРДОВА.

Представники: без виклику представників сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Комунальне підприємство виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства "Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка" про стягнення 419 500,22 грн за договором № 8604077 від 30.07.2018 на постачання теплової енергії у гарячій воді.

Позовні вимоги обґрунтовані неналежним виконанням відповідачем взятих на себе зобов`язань за договором № 8604077 від 30.07.2018 в частині оплати послуг на постачання теплової енергії у встановлений договором строк, у зв`язку з чим у відповідача утворилась заборгованість у сумі 372153,45 грн. Враховуючи викладене, позивач згідно зі ст. 625 ЦК України просить стягнути з відповідача 372153,45 грн боргу, 12454,85 грн інфляційних втрат, 6514,61 грн 3% річних та 28377,31 грн пені.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 24.06.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

22.07.2024 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому він вказує, що заборгованість є завищеною та не відповідає фактичній заборгованості, а тому наголошував на необхідності здійснення звірки розрахунків з позивачем. Крім того, відповідач заперечував щодо розрахунку інфляційних втрат та 3% річних, вважаючи їх недоведеними. Також відповідач вказує, що не неможливість погасити заборгованість виникла у зв`язку із відкриттям 18.04.2023 р. виконавчого провадження №71594638 та накладенням арешту на рахунки, що є підставою для звільнення його від відповідальності за порушення зобов`язання відповідно до ст. 617 ЦК України.

22.07.2024 від відповідача надійшло клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Державне агентство України з питань кіно (Держкіно). Клопотання мотивовано тим, що Держкіно є уповноваженим органом управління об`єктами державної власності, до сфери управління якого належить ДП «КІНОСТУДІЯ ІМ. О. ДОВЖЕНКА», а також з огляду на те, що рішення в цій справі може вплинути на права та обов`язки Держкіно відносно ДП «КІНОСТУДІЯ ІМ. О. ДОВЖЕНКА».

Вказане клопотання судом не задоволено, оскільки рішення у даній справі не вплине на права та обов`язки Державного агентства України з питань кіно, оскільки ДП "Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка" є самостійною юридичною особою та за даних обставин справи виступає самостійним відповідачем.

Згідно з частиною 4 статті 240 Господарського процесуального кодексу України у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи суд підписує рішення без його проголошення.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд м. Києва,

ВСТАНОВИВ:

30.07.2018 між Комунальним підприємством виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації) "Київтеплоенерго" (Енергопостачальна організація) та Державним підприємством "Національна кіностудія художніх фільмів Олександра Довженка" (Абонент) укладено Договір на постачання теплової енергії у гарячій воді №8604077 (далі Договір), відповідно до п. 1.1 якого позивач зобов?язується виробити та поставити теплову енергію відповідачу для потреб опалення, вентиляції та гарячого водопостачання, а відповідач зобов?язався отримати та оплатити її відповідно до умов, викладених в цьому договорі.

Відповідно до п. 2.2.1. Договору, Позивач зобов?язався безперебійно постачати теплову енергію у гарячій воді на межу балансової належності із споживачем для потреб: опалення в період опалювального сезону, гарячого водопостачання - протягом року; згідно із заявленими споживачем величинами приєднаного теплового навантаження згідно з Додатком № l.

Відповідно до п. 4.1. договір набуває чинності з дня його підписання та діє до 01.06.2019 р.

Договір автоматично пролонговано.

Позивачем згідно корінця наряду №788 було здійснено включення постачання послуг споживачу відповідача, гуртожиток Кіностудія імені Олександра Довженка, вул. Довженка, 16.

В подальшому позивачем було здійснено відключення постачання послуг згідно наряду № 236, гуртожиток Кіностудія імені Олександра Довженка, вул. Довженка, 16.

Згідно з п. 1.4 Додатку № 1 до Договору розподілом теплової енергії в Гігакалоріях по кварталам (без приладів обліку - розрахунково; з приладами обліку - згідно заявленою споживачем величиною).

З матеріалів справи вбачається, що гуртожиток Кіностудія імені Олександра Довженка, вул. Довженка, 16 обладнаний приладом обліку теплової енергії, тому позивач скористався правом на нарахування споживання відповідачем теплової енергії - згідно заявленою споживачем величиною.

Згідно акту прийняття теплового вузла обліку №110271409 Енергопостачальна організація дозволила експлуатацію приладів обліку теплової енергії встановленого в Гуртожитку кіностудії ім. Довженка.

Відповідно до звітів добових параметрів теплопостачання позивач поставив відповідачу теплову енергію згідно Договору № 8604077 від 30.07.2018 р.

Згідно довідки про нарахування за теплову енергію відповідачу за договором №8604077 обсяг спожитої теплової енергії склав 257,695 Гкал., що становить - 426 311,64 грн.

Відповідно до п. 2.3.1. договору відповідач зобов?язався додержуватись кількості споживання теплової енергії за кожним параметром в обсягах, які визначені у додатку № 1 до договору, не допускаючи їх перевищення та своєчасно сплачувати вартість спожитої теплової енергії в терміни та за тарифами, зазначеними у Додатку № 2.

Відповідно до п. 9 Додатку №2 до договору відповідач щомісячно з 12 по 15 числа самостійно отримує в ЦОК за адресою: пр-т. Повітрофлотський, 58 оформлений позивачем рахунок-фактури на суму, яка включає загальну вартість теплової енергії поточного місяця та кінцеве сальдо розрахунків на початок поточного місяця, акт приймання-передавання товарної продукції; облікову картку фактичного споживання за попередній період та акт звіряння, які оформлює і повертає один примірник постачальнику протягом двох днів з моменту їх одержання.

Відповідно до п. 10 додатку №2 до договору споживач на розрахунковий рахунок постачальника щомісячно:

- забезпечує не пізніше 10 числа місяця, наступного за розрахунковим, оплату коштів від населення за фактично спожиту теплову енергію на поточний рахунок постачальника;

- до 25 числа поточного місяця, сплачує вартість теплової енергії, яка використовується орендарями, на рахунок постачальника згідно з його розрахунком за кожною тарифною групою окремо.

Позивачем було складено акти приймання-передавання товарної продукції за період з грудня 2022 року по квітень 2024 року.

Факт постачання до об`єкту споживача теплової енергії, а також її обсяг підтверджується: корінцями нарядів на включення та відключення будинку на опалювальний сезон за адресою: м. Київ, вул. Довженка, 16 та відомостями реєстрації параметрів теплоспоживання за адресою: м. Київ, вул. Довженка, 16.

Облік споживання теплової енергії будинку за адресою: м. Київ, вул. Довженка, 61 здійснюється за особовим рахунком № 8604077.

Обсяг спожитої відповідачем теплової енергії в ГКал., а також щомісячне нарахування по особовому рахунку відображені в Облікових картках споживача за його обліковим записом 8604077.

Як зазначає позивач, відповідач за спожиту теплову енергію за договором на постачання теплової енергії у гарячій воді № 8604077 від 30.07.2018 не здійснив оплату у повному обсязі, у зв`язку з чим у останнього обліковується заборгованість у розмірі 372 153,45 грн.

Відповідно до ч. 1 ст. 275 Господарського кодексу України за договором енергопостачання підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі-енергію) споживачеві (абоненту), який зобов`язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.

Статтею 714 Цивільного кодексу України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Відповідно до абз. 20 ст. 1 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії - фізична або юридична особа, яка використовує теплову енергію на підставі договору.

Згідно з ст. 25 Закону України "Про теплопостачання" теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов`язані: забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору, а також норм і правил.

Відповідно до ст. 193 Господарського кодексу України суб`єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов`язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов`язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.

Відповідно до ч. 1 ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Матеріалами справи підтверджується, що станом на 01.05.2024 у відповідача наявна заборгованість перед позивачем у розмірі 372 153,45 грн за спожиту теплову енергію.

Наявність заборгованості за спожиту теплову енергію, зокрема, за договором № 8604077 від 30.07.2018 відповідачем підтверджується у листі від 19.07.2024 № 211, адресованому позивачеві, в якому він гарантував оплату.

Вказаний розмір заборгованості відповідачем не спростовано належними та допустимими доказами, доказів оплати заборгованості відповідачем також не надано.

З огляду на викладене, позовні вимоги в частині стягнення з відповідача боргу в розмірі 372 153,45 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Також, позивачем заявлено до стягнення 12454,85 грн інфляційних втрат, 6514,61 грн 3% річних та 28377,31 грн пені.

Заперечуючи проти задоволення позову, відповідач стверджував, що неможливість вчасно розрахуватися із позивачем викликана накладенням арешту на його кошти у сумі 7576854,96 грн, постановою від 18.04.2023 р. Шевченківського відділу ДВС у м. Києві у виконавчому провадженні № 71594638, що є підставою для звільнення від відповідальності на підставі ст. 617 ЦК України.

Суд зазначає, що відповідно до частини першої, другої статті 614 Цивільного кодексу України особа, яка порушила зобов`язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов`язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов`язання.

Згідно з нормами статті 218 Господарського кодексу України у разі якщо інше не передбачено законом або договором, суб`єкт господарювання за порушення господарського зобов`язання несе господарсько-правову відповідальність, якщо не доведе, що належне виконання зобов`язання виявилося неможливим внаслідок дії непереборної сили, тобто надзвичайних і невідворотних обставин за даних умов здійснення господарської діяльності.

Судом встановлено, що відповідач є державним підприємством, заборгованість за теплопостачання у якого виникла під час введення в країні воєнного стану.

Матеріалами справи підтверджено наявність арешту на рахунках відповідача, в наслідок чого відповідач не мав змоги розпоряджатися коштами на банківських рахунках та в короткі терміни сплатити позивачеві заборгованість.

Судом враховано, значну суму, що є предметом примусового стягнення з відповідача у виконавчому провадженні №71594638, яке наразі відкрито.

Положеннями статей 230, 233 Господарського кодексу України та статей 549, 551 Цивільного кодексу України передбачено право суду на зменшення штрафних санкцій (штрафу, пені).

Виходячи із загальних засад, встановлених у статті 3 Цивільного кодексу України, а саме, справедливості, добросовісності та розумності, враховуючи інтереси обох сторін, суд дійшов висновку про наявність підстав для зменшення розміру пені до 0.

Позивачем заявлено до стягнення з відповідача 3% річних у сумі 6514,61 грн та інфляційні втрати у розмірі 12454,85 грн за період з 01.12.2022 по 30.04.2024.

Відповідач не надавав контррозрахунку відповідних нарахувань.

Відповідно до ст. 625 Цивільного кодексу України, боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, на вимогу кредитора зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.

Перевіривши розрахунок 3% річних та інфляційних втрат, суд дійшов висновку щодо його обґрунтованості, у зв`язку з чим позовні вимоги цій частині підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ст. 129 ГПК України у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст. ст. 74, 76-79, 129, 238, 240, 241 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити частково.

2. Стягнути з Державного підприємства «Національна кіностудія художніх фільмів імені Олександра Довженка» (03057, місто Київ, проспект Берестейський, будинок 44, код 02404380) на користь Комунального підприємства виконавчого органу Київради (Київської міської державної адміністрації «Київтеплоенерго» (01001, місто Київ, площа Івана Франка, будинок 5, код 40538421) 372153 (триста сімдесят дві тисячі сто п`ятдесят три) грн 45 коп. боргу, 12454 (дванадцять тисяч чотириста п`ятдесят чотири) грн 85 коп. інфляційних втрат, 6514 (шість тисяч п`ятсот чотирнадцять) грн 61 коп. 3% річних та 6292 (шість тисяч двісті дев`яносто дві) грн 50 коп. витрат зі сплати судового збору.

3. У задоволенні решти позову відмовити

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили через 20 днів з моменту виготовлення повного тексту рішення в разі не оскарження його в установленому порядку. Рішення може бути оскаржене в 20-денний строк до Північного апеляційного господарського суду.

Суддя Людмила ШКУРДОВА

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122497690
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг енергоносіїв

Судовий реєстр по справі —910/7664/24

Ухвала від 04.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Ухвала від 13.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Скрипка І.М.

Рішення від 22.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

Ухвала від 24.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Шкурдова Л.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні