Рішення
від 16.10.2024 по справі 910/6523/23
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.uaРІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16.10.2024Справа № 910/6523/23

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" м. Києва

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергопром Альянс" м. Києва

про стягнення боргу, неустойки, сум за прострочення виконання боржником грошового зобов`язання, ціна позову 177137,52 грн.,

Суддя Паламар П.І.

Секретар судового засідання Григоряк М.С.

Представники:

від позивача: Кисіль Т.В.,

від відповідача: Чехович Л.А., Бузань Ю.І.

СУТЬ СПОРУ :

у квітні 2023 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" звернулося в суд з указаним позовом.

Позивач зазначав, що між ним і відповідачем укладено договір транспортування природного газу № 1907000335 від 25 жовтня 2019 р., додаткові угоди до цього договору, згідно умовами яких він (оператор) зобов`язався надавати відповідачу (замовнику) послугу транспортування природного газу, а відповідач - оплачувати встановлені в договорі вартість таких послуг та плат (за їх наявності), які виникають при їх виконанні.

Відповідно до умов п.п. 3.2., 4.1., 8.3. договору оператор має право стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності.

Замовник зобов`язаний, зокрема, не перевищувати замовлені (договірної) потужності, визначені в договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень).

Підставою для плати за перевищення замовленої потужності є рахунок на оплату за перевищення замовленої потужності та звіт оператора про використання замовленої потужності замовником, що містить розрахунок перевищення розміру договірних потужностей, які надаються замовнику до 14-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, на його електронну адресу.

Всупереч умов вищевказаного договору відповідач не сплатив йому за перевищення замовленої (договірної) потужності за період грудня 2022-січня 2023 років (у грудні 2022 року - 510,87492 тис. м3 природного газу вартістю 152232,55 грн., у січні 2023 року - 5,69814 м3 вартістю 1697,95 грн.), заборгувавши 153930,50 грн.

З цих підстав просив задовольнити позов, стягнувши з відповідача на свою користь 153930,50 грн. боргу, 3390,57 грн. збитків внаслідок інфляції за час прострочення, 1121,69 грн. три проценти річних з простроченої суми, 18694,76 грн. пені, а також понесені ним по справі судові витрати.

У судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені вимоги.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, його представник у судовому засіданні проти позову заперечував посилаючись на необґрунтованість заявлених вимог.

Вказував, що позивач, здійснюючи розрахунок за послуги перевищення замовленої потужності за грудень 2022 року, взяв неправильні вихідні дані за 1-11 грудня 2022 року. Донарахування природного газу було проведено йому на підставі рішення Акціонерного товариства "Київгаз" № 19/29-12/1218 від 29 грудня 2022 року в обсязі 496044,16 м3, яке рішенням господарського суду м. Києва від 18 грудня 2023 р., залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18 червня 2024 р., визнано протиправним та скасовано.

Дійсне перевищення замовленої (договірної) потужності становить у грудні 2022 р. 14,86576 тис. м3 природного газу вартістю 4429,76 грн., у січні 2023 року - 5,69814 тис. м3 природного газу вартістю 1697,95 грн.

Також зазначав, що до звернення позивача з цим позовом ним було сплачено останньому за банківською гарантією виконання зобов`язання № 7-К/18-VIP_6 від 14 лютого 2020 р. кошти у розмірі 1000000 грн., тому заборгованість за договором транспортування природного газу № 1907000335 від 25 жовтня 2019 р. відсутня.

Заслухавши пояснення представників сторін, розглянувши матеріали справи, суд вважає, що у позові слід відмовити з таких підстав.

Відповідно до вимог ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" (далі-Закон) оператор газотранспортної системи - суб`єкт господарювання, який на підставі ліцензії здійснює діяльність із транспортування природного газу газотранспортною системою на користь третіх осіб (замовників).

Транспортування природного газу - господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газотранспортною системою з метою його доставки до іншої газотранспортної системи, газорозподільної системи, газосховища, установки LNG або доставки безпосередньо споживачам, але що не включає переміщення внутрішньопромисловими трубопроводами (приєднаними мережами) та постачання природного газу.

Згідно ст. 32 Закону транспортування природного газу здійснюється на підставі та умовах договору транспортування природного газу в порядку, передбаченому кодексом газотранспортної системи та іншими нормативно-правовими актами. За договором транспортування природного газу оператор газотранспортної системи зобов`язується забезпечити замовнику послуги транспортування природного газу на період та умовах, визначених у договорі транспортування природного газу, а замовник зобов`язується сплатити оператору газотранспортної системи встановлену в договорі вартість послуг транспортування природного газу.

Відповідно до п. 2 розд. 1 гл. ІV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2495 від 30 вересня 2015 р. (далі-Кодекс) одержання доступу до потужності, надання послуг із транспортування, у т.ч. вчинення дій з врегулювання добових небалансів у газотранспортній системі, регулюються договором транспортування природного газу.

Згідно п. 5 розд. 1 гл. І Кодексу розподіл потужності-частина договору транспортування, яка визначає порядок та умови надання і реалізації права на користування договірною потужністю, яке надається замовнику транспортування у визначеній точці входу або точці виходу.

Розподілена (договірна) потужність-частина технічної потужності газотранспортної системи, яка розподілена замовнику послуг транспортування згідно з договорами транспортування.

Розмір потужності, що надається замовнику послуг транспортування в точці входу/виходу, визначається відповідно до положень цього Кодексу та договору транспортування природного газу (п. 1 розд. 1 гл. ІХ Кодексу).

Величина використаних замовником послуг транспортування обсягів потужності точок входу/виходу дорівнює величинам остаточних алокацій щодобових подач та відборів замовника послуг транспортування природного газу у відповідних точках входу/виходу. Відповідальність за перевищення замовлених потужностей несуть замовники послуг транспортування відповідно до договору транспортування природного газу (п. 15 розд. 1 гл. ІХ Кодексу).

Судом встановлено, що між сторонами по справі укладено договір транспортування природного газу № 1907000335 від 25 жовтня 2019 р., умови якого змінювалися додатковими угодами №№ 1 від 31 грудня 2019 р., 2 від 4 травня 2020 р., 4 від 30 грудня 2020 р., 5 від 30 листопада 2021 р. позивач (оператор) зобов`язався надавати відповідачу (замовнику) послугу транспортування природного газу, а відповідач - оплачувати встановлені в договорі вартість таких послуг та плат (за їх наявності), які виникають при їх виконанні.

Згідно п. 2.2. договору послуги надаються на умовах, визначених у Кодексі, з урахуванням особливостей, передбачених договором.

Замовник погоджується з тим, що обов`язковою умовою надання послуги є доступ замовника до інформаційної платформи на підставі Правил надання доступу до інформаційної платформи, розміщених на веб-сайті оператора. Підписанням цього договору замовник підтверджує, що він ознайомлений із Правилами надання доступу до інформаційної платформи, розміщеними на веб-сайті оператора, та надає згоду на їх застосування та дотримання.

Відповідно до умов п.п. 3.2., 4.1., 8.3. договору оператор має право стягувати із замовника додаткову плату у разі перевищення розміру договірної потужності.

Замовник зобов`язаний, зокрема, не перевищувати замовлені (договірної) потужності, визначені в договорі; здійснити своєчасну та повну оплату додаткової плати оператору у разі перевищення розміру замовленої потужності та/або плати за зміну умов (обмежень).

Підставою для плати за перевищення замовленої потужності є рахунок на оплату за перевищення замовленої потужності та звіт оператора про використання замовленої потужності замовником, що містить розрахунок перевищення розміру договірних потужностей, які надаються замовнику до 14-го числа місяця, наступного за газовим місяцем, на його електронну адресу.

Замовник зобов`язаний здійснити оплату вартості перевищення договірної потужності у строк до двадцятого числа місяця, наступного за газовим місяцем.

Розбіжності щодо вартості додаткової плати підлягають урегулюванню відповідно до умов договору або в суді. До прийняття рішення суду вартість додаткової плати за перевищення договірних потужностей, яку замовник зобов`язаний сплатити в строк, визначений у цьому пункті, визначається за даними оператора.

Строк дії договору відповідно до умов п. 17.1 договору в редакції додаткової угоди № 1 від 31 грудня 2019 р. встановлений з дня його укладення і діє до31 грудня 2022 р., а в частині розрахунків - до їх повного виконання. Цей договір вважається продовженим на кожний наступний календарний рік, якщо не менше ніж за місяць до закінчення строку дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов. Доказів припинення договору в установленому порядку суду не надано.

Вказані обставини підтверджуються поясненнями представників сторін, наявними у матеріалах справи копіями вищевказаних договору, додаткових угод.

Заявлені позивачем вимоги зводяться до невиконання відповідачем обов`язку з договору транспортування природного газу № 1907000335 від 25 жовтня 2019 р. щодо оплати перевищення замовленої (договірної) потужності за період грудня 2022-січня 2023 років вартістю 153930,50 грн.

Всупереч вимог ст. 74 ГПК України позивачем не надано належних і допустимих доказів перевищення відповідачем замовленої (договірної) потужності за період грудня 2022-січня 2023 років вартістю 153930,50 грн.

Як на докази надання послуг позивачем відповідачу позивач посилається на акти надання послуг №№ 01-2023-1907000335/1140000, 01-2023-1907000335/1150000, 01-2023-1907000335/1200123, 12-2022-1907000335/1140000, 12-2022-1907000335/1150000, 12-2022-1907000335/1201222 від 31 січня 2023 р.

Подані позивачем акти надання послуг не є належними і достовірними доказами надання послуг відповідачу, оскільки їх зміст суперечить дійсному стану виконання сторонами прийнятих на підставі спірного договору зобов`язань.

Згідно п.п. 2.3., 2.8. договору обсяг послуги, що надається за договором, визначається підписанням додатка 1 до договору (розподіл потужності) та/або додатка 2 (розподіл потужності з обмеженнями), крім надання доступу до потужності на період однієї газової доби.

Взаємовідносини між замовником та оператором при забезпеченні (замовленні, наданні, супроводженні) послуг транспортування за договором здійснюються сторонами через інформаційну платформу оператора відповідно до вимог Кодексу. Замовник набуває права доступу до інформаційної платформи з моменту підписання договору, а його уповноважені особи - з моменту їх авторизації, що оформлюється наданим замовником повідомленням на створення облікового запису уповноважених осіб користувача платформи за формою, визначеною Кодексом.

Як стверджує позивач, відповідачем у грудні 2022, січні 2023 років було замовлено потужність в обсязі, яка дорівнює відповідно 332,58400 тис. м3 та 113,70700 тис. м3, проте використано фактично 814,69127 тис. м3 та 111,11591 тис. м3.

З поданого позивачем звіту про використання замовленої потужності ТОВ "Цілісний майновий комплекс 103", який включає перевищення потужності за період 1-11 грудня 2022 р. по ЕІС - коду точки входу/виходу 56ZG-DSO-1900006 (АТ "Київгаз") у т.ч. за споживачем ТОВ "Цілісний майновий комплекс 103" 496,00916 тис м3/добу.

До інформаційної платформи оператора ГТС- ТОВ "Оператор газотранспортної системи України" внесено місячне коригування остаточних відборів природного газу (остаточна алокація) по споживачу ТОВ "Цілісний майновий комплекс 103"/ЕІС код споживача 56ХО00012ЕМJ600/в об`ємі 496044,16 м3 в розрізі газових діб з 1 по 11 грудня 2022 р.

Донарахування природного газу було проведено позивачем споживачу за рішенням АТ "Київгаз" № 19/29-12/1218 від 29 грудня 2022 р. в обсязі 496044,16 м3.

З матеріалів справи слідує, що рішенням господарського суду м. Києва від 18 грудня 2023 р. у справі № 910/6295/23 за участю сторін даної справи як третіх осіб визнано протиправним та скасовано рішення постійно діючої комісії з питань розгляду актів про порушення АТ "Київгаз" № 19/29-12/1218 від 29 грудня 2022 р.

Цим рішенням установлено той факт, що підстави для донарахування оператором розподілу АТ "Київгаз" споживачеві відповідача ТОВ "Цілісний майновий комплекс 103" об`ємів природного газу як необлікованого в обсязі 496044,16 м3 були відсутні.

Ці обставини підтверджуються наявною у матеріалах копією указаного судового рішення.

У силу вимог ч. 4 ст. 75 ГПК України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини.

Таким чином, внесені до інформаційної платформи оператора ГТС відомості про коригування остаточних відборів природного газу (остаточна алокація) по споживачу ТОВ "Цілісний майновий комплекс 103" на обсяг такого перевищення є недостовірними.

Тому поданий позивачем розрахунок заборгованості за перевищення замовленої (договірної) потужності суд оцінює критично, як такий, що не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, зібраних у справі доказах та встановлених обставинах.

Згідно контррозрахунку, проведеного відповідачем, обсяг перевищення замовленої (договірної) потужності за грудень 2022 р. становить 14,86576 тис. м3 вартістю 4429,76 грн., за січень 2023 р. - 5,69814 тис. м3 вартістю 1697,95 грн.

Всупереч вимог ст. 74 ГПК України доказів надання більшого обсягу послуг ніж зазначив відповідач у контррозрахунку суду не надано. Тому поданий відповідачем контррозрахунок приймається судом як обґрунтований та належний доказ.

Таким чином, загальний розмір плати за перевищення замовленої (договірної) потужності за період грудня 2022, січня 2023 років становить 6127,71 грн.

Поясненнями відповідача, які не заперечені позивачем, наявними у матеріалах справи відомостями обліку споживання природного газу ТОВ "Цілісний майновий комплекс 103" за період 1-12 грудня 2022 р., платіжними інструкціями № 846 від 9 грудня 2022 р., 876 від 22 грудня 2022 р., 879 від 23 грудня 2022 р. 826 від 2 грудня 2022 р., 842 від 7 грудня 2022 р., 856 від 14 грудня 2022 р., 873 від 21 грудня 2022 р., 878 від 23 грудня 2022 р., 888 від 26 грудня 2022 р., 5 від 4 січня 2023 р., банківською гарантією виконання зобов`язання № 7-К/18-VIP_6 від 14 лютого 2020 р., платіжною інструкцією № 11966_17 від 31 січня 2023 р., виписками по особовому рахунку за 31 січня 2023 р. стверджується факт оплати відповідачем послуг за договором у повному розмірі, у т.ч. шляхом списання 1000000 грн. з його рахунку за банківською гарантією № 7-К/18-VIP_6 від 14 лютого 2020 р.

Враховуючи недоведеність факту наявності у відповідача невиконаного грошового зобов`язання перед позивачем у заявленому розмірі, а також його прострочення, у задоволенні позову відповідно до вимог ст.ст. 16, 622, 624, 625 ЦК України слід відмовити.

Оскільки у позові відмовлено, понесені по справі судові витрати стосовно до вимог ст. 129 ГПК України слід покласти на позивача.

Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236-241 ГПК України, суд

В И Р І Ш И В :

у позові Товариства з обмеженою відповідальністю "Оператор газотранспортної системи України" м. Києва відмовити.

Рішення набирає законної сили та підлягає оскарженню у строк і порядку, визначені ст. 241 та розділом ІV ГПК України.

Повне судове рішення складене 22 жовтня 2024 р.

Суддя господарського суду міста Києва П.І.Паламар

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення16.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122497892
СудочинствоГосподарське
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань купівлі-продажу поставки товарів, робіт, послуг

Судовий реєстр по справі —910/6523/23

Ухвала від 27.01.2025

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Постанова від 11.12.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сулім В.В.

Ухвала від 12.11.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Сулім В.В.

Рішення від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Рішення від 16.10.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 17.06.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 12.04.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Ухвала від 29.01.2024

Господарське

Господарський суд міста Києва

Паламар П.І.

Постанова від 16.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

Ухвала від 15.01.2024

Господарське

Північний апеляційний господарський суд

Іоннікова І.А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні