ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
65119, м. Одеса, просп. Шевченка, 29, тел.: (0482) 307-983, e-mail: inbox@od.arbitr.gov.ua
веб-адреса: http://od.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"23" жовтня 2024 р.м. Одеса Справа № 916/3813/24
Господарський суд Одеської області у складі судді Литвинової В.В., за участю секретаря судового засідання Крутькової В.О., розглянувши у відкритому засіданні справу
за позовом Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк"
до відповідача-1: Фермерського господарства "ЗЕНІТ"
відповідача-2 - ОСОБА_1
про солідарне стягнення 3412704,86 грн
за участю представників:
від позивача - Левицька А.В.
від відповідачів - не прибули
До суду надійшла позовна заява Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" до Фермерського господарства "ЗЕНІТ", ОСОБА_1 про солідарне стягнення 3412704,86 грн заборгованості за кредитним договором № 24112330-КД-1 від 25.08.2021, з яких - 2605319,03 грн борг по тілу кредиту та 807385,83 грн борг за процентами.
Ухвалою суду від 29.08.2024 прийняти позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено розглядати за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на "25" вересня 2024 р. о 12:00год. Цією ж ухвалою суд звернув увагу відповідача-1 на його обов`язок зареєструвати електронний кабінет.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань місцезнаходження відповідача-1 - Фермерське господарство "ЗЕНІТ" с. Верби Нижньосірогозького району Херсонської області вул. Молодіжна 3, що наразі є окупованою територією.
Оскільки відповідач-2 є фізичною особою, то суд відповідно до ст. 176 ГПК України перевірив адресу реєстрації його місця проживання. Так, відповідно до витягу з Єдиного державного демографічного реєстру ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 , що наразі є окупованою територією.
Враховуючи викладене, інформацію щодо відкриття провадження у справі було розміщено до відома відповідачів на сайті Господарського суду Одеської області 29.08.2024, що підтверджується роздруківкою з даного сайту.
Згідно з ч. 1 ст. 12-1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України" якщо остання відома адреса місця проживання (перебування), місцезнаходження чи місця роботи учасників справи знаходиться на тимчасово окупованій території, суд викликає або повідомляє учасників справи, які не мають офіційної електронної адреси, про дату, час і місце першого судового засідання у справі через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за двадцять днів до дати відповідного судового засідання. Суд викликає або повідомляє таких учасників справи про дату, час і місце інших судових засідань чи про вчинення відповідної процесуальної дії через оголошення на офіційному веб-сайті судової влади України, яке повинно бути розміщене не пізніше ніж за десять днів до дати відповідного судового засідання або вчинення відповідної процесуальної дії. З опублікуванням такого оголошення відповідач вважається повідомленим про дату, час і місце розгляду справи.
З огляду на викладене, відповідачів належним чином повідомлено про розгляд справи. Однак, відзиву на позов у встановлений судом 15-денний строк відповідачі не надали, в засідання не прибули.
Відповідно до ч. 2 ст. 178 ГПК України в разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Крім того, ухвалою від 29.08.2024 задоволено заяву Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" про забезпечення позову задовольнити. Вжито заходи забезпечення позову шляхом накладення арешту на майно відповідача-2 - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), яке належить йому на праві власності, а саме - автомобіль марки VOLKSWAGEN, модель - TOUAREG, реєстраційний номер НОМЕР_2 VIN/номер шасі (кузова, рами) - НОМЕР_3 , в межах ціни позову - 3412704,86 грн.
Ухвалою від 24.09.2024 задоволено клопотання позивача про участь в засіданнях в режимі відеоконференції.
Ухвалою від 25.09.2024 закрито підготовче провадження, розгляд справи по суті призначено на 23.10.2024. Інформацію про призначення судового засідання також опубліковано на сайті Судової влади.
Додатково суд направив ухвалу від 25.09.2024 на електронну пошту відповідачів, яка була зазначена в позовній заяві, в кредитному договорі і договорі поруки ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується довідками суду від 27.09.2024.
Розглянувши матеріали справи, суд
встановив:
25.08.2021 між Акціонерним товариством Комерційний банк "ПриватБанк" (далі за текстом - Позивач) та Фермерським господарством "ЗЕНІТ" (далі - Відповідач-1) було укладено кредитний договір № 24112330-КД-1 (далі за текстом - Кредитний договір), відповідно до умов якого Відповідачу було надано кредит у розмірі 4 100 427,19 грн (п. А.2. Кредитного договору) із терміном повернення 01.08.2024 (пп. А.3., 1.2., 2.2.3. Кредитного договору).
Сторони погодили наступні умови Кредитного договору:
п.A.1. Вид кредиту - невідновлювальна кредитна лінія. Надається у вигляді не відновлювальної кредитної лінії в формі одноразового надання повної суми кредитного ліміту.
п.A.2. Ліміт цього Договору: 4100427,19 грн. (чотири мільйона сто тисяч чотириста двадцять сiм гривень 19 копійок), у тому числі на наступні цілі:
у розмірі 4049804.63 грн. (чотири мільйона сорок дев`ять тисяч вiсiмсот чотири гривень 63 копійок), придбання зернозбирального комбайну
у розмірі 50622.56 грн.( п`ятдесят тисяч шiстьсот двадцять два гривень 56 копійок), на сплату страхових платежів у випадках та у порядку, передбачених п.п. 2.1.5, 2.2.12 цього Договору.
Пунктом 6.1. Кредитного договору було визначено, що цей договір вважається укладеним з моменту його підписання шляхом накладення кваліфікованого електронного підпису усіма його сторонами.
Факт підписання договору електронними підписами підтверджується протоколом перевірки кваліфікованих електронних підписів.
27.08.2021 Відповідачем-1 було отримано кредитні кошти у розмірі та на цілі відповідно до п. А2 кредитного договору, що підтверджується копіями виписки по рахунку 20635052224899 та платіжним дорученням №113151316 від 27.08.2021.
25.08.2021 між Позивачем та Відповідачем-1 також була укладена додаткова угода №1 до Кредитного договору (далі за текстом - Додаткова угода), відповідно до підпункту "а" пункту 1 якої сторони узгодили, що протягом строку кредиту, зазначеного в п. А.3. Кредитного договору, за умови належного виконання позичальником положень Порядку програми фінансової державної підтримки суб`єктів малого та середнього підприємства та умов цієї Додаткової угоди, позичальник має право на отримання фінансової державної підтримки.
Згідно із п. 2.1. Додаткової угоди за користування кредитом на умовах та в порядку визначених цією Додатковою угодою, позичальник сплачує банку базову процентну ставку, яка становить 13.93% річних.
Розмір базової процентної ставки визначений за формулою: Індекс UIRD (3 місяці) + 7,00%.
Індекс UIRD - український індекс ставок за депозитами фізичних осіб, що розраховується на основі номінальних ставок ринку депозитів фізичних осіб, які оголошуються банками України на строк 3 місяці. На дату укладання цієї Додаткової угоди значення індексу береться на дату, що передує даті підписання цієї Додаткової угоди, або остання, що опублікована на офіційному сайті Національного Банку України.
Банк щокварталу з урахуванням зміни зазначеного індексу переглядає розмір базової процентної ставки. При перегляді розміру базової процентної ставки банк використовує розмір індексу UIRD, що офіційно визначений на 14 число останнього місяця календарного кварталу або розміру, що є останнім до цієї дати та опублікованим на сайті Національного Банку України, надалі дата перегляду розміру базової процентної ставки. Датою зміни розміру базової процентної ставки за користування кредитом є 1-ше число першого місяця календарного кварталу, що слідує за кварталом, в якому банк визначив розмір індексу UIRD для розрахунку базової процентної ставки на наступний календарний квартал.
Відповідно до п. 2.2. Додаткової угоди у випадку прострочення понад 15 днів позичальником своїх зобов`язань по погашенню кредиту і/або процентів в розмірі, зазначеному в п. 2.3., 2.7. цієї Додаткової угоди, позичальник сплачує банку проценти за користування кредитом в порядку та розмірі:
в період прострочення з 1-го до 15-го включно - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на період прострочення;
в період з 15 числа місяця, в якому виникла прострочена заборгованість до дати її погашення - в розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1. цієї Додаткової угоди + 5% річних;
в період з дати погашення заборгованості до кінця місяця, в якому існувала заборгованість - в розмірі базової процентної ставки, що діяла на дату сплати.
Пунктом 2.7. Додаткової угоди визначено, що погашення кредиту (тіла) позичальник здійснює рівними частинами в строки і розмірах, що зазначені в Додатку 1 (Графік погашення кредиту), що є невід`ємною частиною цієї Додаткової угоди.
Для здійснення погашення кредиту та сплати інших платежів за Кредитним договором Відповідачу було відкрито рахунок НОМЕР_4 (п. А.4. Кредитного договору).
Згідно із п. 2.10. Додаткової угоди у випадку порушення позичальником строку повернення кредиту, зазначеного в п. А.3. Кредитного договору позичальник зобов`язується сплатити банку заборгованість за кредитом, а також проценти від суми неповернутого в строк кредиту, які у відповідності до ст. 625 ЦК України встановлюються за домовленістю сторін у розмірі, визначеному за формулою: розмір базової процентної ставки з урахуванням її зміни згідно п. 2.1. цієї Додаткової угоди + 5% річних.
25.08.2021 року між Позивачем та ОСОБА_1 (далі - Відповідач-2) було укладено договір поруки № 24112330-ДП-1/1 (далі - Договір поруки), предметом якого є надання поруки Відповідачем-2 за виконання зобов`язань Відповідача-1, які випливають з Кредитного договору (п. 1.1. Договору поруки).
Відповідач-1 порушив свої зобов`язання за Кредитним договором, припинив здійснювати щомісячні платежі, які передбачені Графіком платежів.
Відповідно до умов п.2.3.2.кредитного договору при настанні будь-якої з наступних подій - порушенні Позичальником будь-якого із зобов`язань, передбачених умовами цього Договору. Банк, на свій розсуд, має право:
а) змінити умови цього Договору - зажадати від Позичальника дострокове повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов`язань за цим Договором у повному обсязі шляхом відправлення повідомлення. При цьому згідно зі ст. 212, 611, 651 ЦКУ за зобов`язаннями, терміни виконання яких не наступили, терміни вважаються такими, що наступили, у зазначену у повідомленні дату. У цю дату Позичальник зобов`язується повернути Банку суму кредиту у повному обсязі, проценти за фактичний строк його користування, повністю виконати інші зобов`язання за цим Договором.
09.05.2024 Позивачем було направлено до ФГ "ЗЕНІТ та поручителя ОСОБА_1 повідомлення про розірвання договору № 24112330-КД-1 з вимогою до 09.06.2024 року, здійснити погашення заборгованості в повному розмірі. У випадку непогашення простроченої заборгованості у термін до 09.06.2024 - строк (01.08.2024), що узгоджений п. А.3 кредитного договору № 24112330-КД-1 від 25.08.2024р., буде вважатися таким, що настав 09.06.2024 року.
Зазначене підтверджується копіями Повідомлення про розірвання договору №24112330-КД-1 вих.№ 10825HEQWS0IG від 09.05.2024, протоколом створення перевірки КЕП та підтвердженням про відправку повідомлення на електронну поштову адресу Відповідачів.
Заборгованість Відповідача-1 перед Позивачем за Кредитним договором станом на 08.08.2024 становить 3412704,86 грн., з яких 2605319,03 грн. заборгованості за тілом кредиту та 807385,83 грн. заборгованості за процентами, нарахованими за період з 27.08.2021 р. по 09.06.2024р.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу (ч. 1 ст. 16 ЦК України).
Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, примусове виконання обов`язку в натурі (п. 5 ч. 2 ст. 16 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.
Згідно із ч. 1 ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (ч. 1 ст. 530 ЦК України).
Зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином (ст. 599 ЦК України).
Порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання) (ст. 610 ЦК України).
Згідно із ч. 1 ст. 612 ЦК України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов`язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
За змістом частин 1 та 2 статті 1054 ЦК України за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов`язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов`язується повернути кредит та сплатити проценти. До відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 цієї глави, якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.
За договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов`язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суму позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої ж якості. Договір позики є укладеним з моменту передання грошей або інших речей, визначених родовими ознаками (ст. 1046 ЦК України).
Позика вважається повернутою в момент передання позикодавцеві речей, визначених родовими ознаками, або зарахування грошової суми, що позичалася, на його банківський рахунок (ч. 3 ст. 1049 ЦК України).
Якщо договором встановлений обов`язок позичальника повернути позику частинами (з розстроченням), то в разі прострочення повернення чергової частини позикодавець має право вимагати дострокового повернення частини позики, що залишилася, та сплати процентів, належних йому відповідно до статті 1048 цього Кодексу (ч. 2 ст. 1050 ЦК України).
Відповідно до ч. 1 ст. 553 ЦК України за договором поруки поручитель поручається перед кредитором боржника за виконання ним свого обов`язку. Поручитель відповідає перед кредитором за порушення зобов`язання боржником.
У разі порушення боржником зобов`язання, забезпеченого порукою, боржник і поручитель відповідають перед кредитором як солідарні боржники, якщо договором поруки не встановлено додаткову (субсидіарну) відповідальність поручителя (ч. 1 ст. 554 ЦК України).
Поручитель відповідає перед кредитором у тому ж обсязі, що і боржник, включаючи сплату основного боргу, процентів, неустойки, відшкодування збитків, якщо інше не встановлено договором поруки (ч. 2 ст. 554 ЦК України).
З викладених у позовній заяві обставин, підтверджених належними та допустимими доказами, вбачається, що Відповідач-1 порушив своє зобов`язання, що полягає у несплаті чергового платежу відповідно до графіку Кредитного договору. Відповідач-2 несе солідарну відповідальність, як поручитель Відповідача-1, за невиконання останнім своїх зобов`язань за кредитним договором. Враховуючи вищевикладене, Позивач вимушений звертатися до суду за захистом своїх законних права та інтересів шляхом реалізації свого права на дострокове стягнення з Відповідачів суми кредиту та процентів за користування кредитними коштами.
Оскільки відповідачі не надали суду доказів погашення боргу, як і будь-яких заперечень, то суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 86 ГПК України, суд, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку задовольнити позовні вимоги.
Відповідно до ст. 129 ГПК України судові витрати в розмірі сплаченого судового збору (позивачем було сплачено 40952,46грн за позов та 1211,20 грн за забезпечення позову, всього 42163,66грн) покладаються на відповідачів порівну по 21081,83грн з кожного.
На підставі вищевикладених норм права, керуючись ст.ст. 129, 232-240, 243, Господарського процесуального кодексу України, суд
ухвалив:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути солідарно з Фермерського господарства "ЗЕНІТ" (код 24112330, с. Верби Нижньосірогозького району Херсонської області вул. Молодіжна 3), ОСОБА_1 (код АДРЕСА_2 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (код 14360570, м. Київ вул. Грушевського 1Д) 3412704,86 грн заборгованості.
3. Стягнути з Фермерського господарства "ЗЕНІТ" (код 24112330, с. Верби Нижньосірогозького району Херсонської області вул. Молодіжна 3) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (код 14360570, м. Київ вул. Грушевського 1Д) 21081,83 грн судового збору.
4. Стягнути з ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) на користь Акціонерного товариства Комерційний банк "ПриватБанк" (код 14360570, м. Київ вул. Грушевського 1Д) 21081,83грн судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Південно-західного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 23 жовтня 2024 р.
Суддя В.В. Литвинова
Суд | Господарський суд Одеської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122498212 |
Судочинство | Господарське |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів Невиконання або неналежне виконання зобов’язань банківської діяльності кредитування |
Господарське
Господарський суд Одеської області
Литвинова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні