Справа № 201/11658/24
Провадження № 2/201/4240/2024
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 жовтня 2024 року місто Дніпро
Жовтневий районний суд міста Дніпропетровська у складі:
головуючого судді Демидової С.О.
з секретарем судового засідання Галко С.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі цивільну справу за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Житловий комплекс «П`ятий континент» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-
ВСТАНОВИВ:
В провадженні Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська перебуває цивільна справа за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Житловий комплекс «П`ятий континент» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості.
30 вересня 2024 року відповідачем через систему «Електронний суд» подано заяву про закриття провадження у справі у зв`язку з відсутністю предмету спору, оскільки заборгованість нею погашена в повному обсязі.
08 жовтня 2024 року через систему «Електронний суд» від представника позивача надійшла заява про закриття провадження у справі у зв`язку з відмовою від позову, оскільки відповідач після подачі позовної заяви сплатив заборгованість у повному обсязі. Окрім того просив суд стягнути на їх користь понесені судові витрати та витрати на професійну правничу допомогу.
18 жовтня 2024 року відповідачем подано заперечення проти стягнення з неї на користь позивача понесених судових витрат.
Сторони в судове засідання не з`явилися.
Згідно з приписами ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Ознайомившись із заявами, вивчивши матеріали цивільної справи, суд дійшов наступних висновків.
Статтею 12ЦПК Українипередбачено,що цивільнесудочинство здійснюєтьсяна засадахзмагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом.
Відповідно до ч. 3 ст. 13 ЦПК України учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд. Таке право мають також особи, в інтересах яких заявлено вимоги, за винятком тих осіб, які не мають процесуальної дієздатності.
Сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач (ст. 48 ЦПК України).
Статтею ст. 49 ЦПК України передбачено, що сторони користуютьсярівними процесуальнимиправами. Крім прав та обов`язків, визначених устатті 43цього Кодексу: позивач вправі відмовитися від позову (всіх або частини позовних вимог), відповідач має право визнати позов (всі або частину позовних вимог) на будь-якій стадії судового процесу.
Пунктом 4 ч. 1 ст. 255 ЦПК України суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо позивач відмовився від позову і відмова прийнята судом.
Відповідно дозміступоданоїзаяви,позивачуроз`яснені та зрозумілінаслідки закриття провадженняу справів разівідмови позивача від позову,які передбаченіст.256ЦПКУкраїни.
Ознайомившись з матеріалами справи та заявою представника позивача, суд вважає за необхідне прийняти відмову позивача від позову та закрити провадження у справі.
Окрім того напідставі ч.1ст.142ЦПК Україниу разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, що також кореспондується з частиною 3 статті 7 Закону України «Про судовий збір».
Позивачем був сплачений судовий збір у розмірі 3028 грн., що підтверджується платіжної інструкцією № 1750 від 13.09.2024 р..
У зв`язку з тим, що позивач відмовився від позову у першому судовому засіданні, то Об`єднання співвласниківбагатоквартирного будинку«Житловий комплекс«П`ятий континент»підлягає поверненню 50 відсотків сплаченого при подачі позову судового збору, що становить в розмірі 1 514 грн.
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідне повернути позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову в розмірі 1 514 грн.
Частиною третьоюстатті 142 ЦПК Українипередбачено, що у разі відмови позивача від позову понесені ним витрати відповідачем не відшкодовуються, а витрати відповідача за його заявою стягуються з позивача. Однак якщо позивач не підтримує своїх вимог унаслідок задоволення їх відповідачем після пред`явлення позову, суд за заявою позивача присуджує стягнення понесених ним у справі витрат з відповідача.
В пункті 12постанови Пленуму Верховного Суду України від 12.06.2009 № 2 «Про застосування цивільного процесуального законодавства при розгляді справу суді першої інстанції»роз`яснено, що визнання позову чи добровільне задоволення вимог відповідачем після пред`явлення позову не звільняє його від відшкодування понесених позивачем судових витрат при ухваленні рішення або при закритті провадження у справі у зв`язку з відмовою позивача від позову з мотивів задоволення його вимог відповідачем.
З урахуванням викладеного суд вважає за необхідне стягнути з відповідача на користь позивача 50 відсотків судового збору, сплаченого при подачі позову в розмірі 1 514 грн
Відповідно до ст. 137 ЦПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами. Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.
Для визначення розміру витрат на правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.
Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.
У постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.11.2022р. у справі № 922/1964/21 зауважено, що не є обов`язковими для суду зобов`язання, які склалися між адвокатом та клієнтом у контексті вирішення питання про розподіл судових витрат.Вирішуючи останнє, суд повинен оцінювати витрати, що мають бути компенсовані за рахунок іншої сторони, ураховуючи як те, чи були вони фактично понесені, так і оцінювати їх необхідність.
Подібний висновок викладений і у пункті 5.44 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.05.2020р. у справі 904/4507/18.
На підтвердження витрат на професійну правничу допомогу представником позивача подані наступні докази: договором про надання професійної правничої допомоги № 01 від 09 вересня 2024р., платіжною інструкцією № 1754 від 13.09.2024р. на суму 3 500,00 грн. та попереднім (орієнтовним) розрахунком судових витрат від 20.09.2024р..
При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат(встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Зазначені критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі статті 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір -обґрунтованим (РішенняЄСПЛ усправі «East/WestAllianceLimited»проти України»).
В постанові Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020р. у справі № 755/9215/15-ц (провадження № 14-382цс19) зазначено, що при визначенні суми відшкодування витрат на професійну правничу допомогу суд має виходити з критерію їхньої реальності (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру з огляду на конкретні обставини справи та фінансовий стан обох сторін.
У рішенні Європейського Суду з прав людини від 28.11.2002р. «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.
Суд, проаналізувавши перелік та складність наданих адвокатом послуг, аналіз наданих документів, підготовка та направлення адвокатських запитів, підготовка та направлення позовної заяви, вважає за можливе застосовати принципи співмірності та розумності розміру судових витрат, критерій реальності адвокатських витрат зменшивши розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката та стягнути з відповідача на користь позивача витрати на праву допомогу в розмір 2 000грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 141, 142, 255, 260 ЦПК України , суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Провадження по цивільній справі за позовом Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Житловий комплекс «П`ятий континент» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості закрити на підставі п. 4 ч. 1 ст. 255 ЦПК України.
Повернути Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Житловий комплекс «П`ятий континент» з державногобюджету 50відсотків судовогозбору врозмірі 1514грн., сплаченого при подачі позову відповідно до платіжної інструкцією № 1750 від 13.09.2024 р. на рахунок UA498999980313141206000004629 отримувача коштів ГУК у Собор.р.м.Дніпра/Собор.р/22030101, код отримувача 37988155, банк отримувача АТ «Ощадбанк», код банку отримувача Жовтневий районний суд м. Дніпропетровська.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь Об`єднання співвласників багатоквартирного будинку «Житловий комплекс «П`ятий континент» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1514грн. та витрат на професійну правничу допомогу у розмірі 2000грн.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення. Учасник справи, якому повна ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Суддя С.О. Демидова
Суд | Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська |
Дата ухвалення рішення | 22.10.2024 |
Оприлюднено | 24.10.2024 |
Номер документу | 122499248 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них |
Цивільне
Жовтневий районний суд м.Дніпропетровська
Демидова С. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні