Рішення
від 23.10.2024 по справі 644/5890/24
ОРДЖОНІКІДЗЕВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ХАРКОВА

Суддя Черняк В. Г.

Справа № 644/5890/24

Провадження № 2/644/2974/24

23.10.2024

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 жовтня 2024 року м. Харків.

Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:

Головуючого судді Черняка В.Г.,

за участю:

секретаря судових засідань Анохіної А.О.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в приміщенні Орджонікідзевського районного суду м. Харкова в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визнання права власності на житловий будинок,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області, в якому просить суд визнати за нею право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 .

Позивач в обґрунтування вимоги за позовом вказала, що їй на праві власності на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченим державним нотаріусом Дворічанської державної нотаріальної контори 19.11.2003 року за №1711, належить житловий будинок, розташований за адресою: АДРЕСА_1 , який зареєстрований в КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» 19.12.2003 року на праві власності за позивачкою. У ході збройної агресії російської федерації внаслідок бойових дій житловий будинок позивача з надвірними будівлями та спорудами було пошкоджено. У позивача є необхідність подати дані щодо цього до Комісії з розгляду питання щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. № 381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації, з використанням електронної публічної послуги єВідновлення. Позивачка 09.05.2024 року звернулася до Департаменту реєстрації Харківської міської ради з метою державної реєстрації права власності на вказаний будинок в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, але рішенням від 14.05.2024 року у здійсненні реєстрації права власності позивачеві було відмовлено у зв`язку з тим, що подані позивачкою документи, не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» не здійснює господарську діяльність, його будівля пошкоджена, база даних та архівні справи залишились у приміщенні, так як територія Дворічанської селищної громади частково деокупована та знаходиться в зоні бойових дій. Просить визнати за нею право власності на нерухоме майно в судовому порядку.

Ухвалою суду від 05 серпня 2024 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі. Постановлено розгляд справи проводити в порядку загального позовного провадження.

Позивач ОСОБА_1 в підготовче судове засідання не з`явилась, надала суду заяву, в якій позовні вимоги підтримала та просила суд розглядати справу у її відсутність.

Представник відповідача - Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області в підготовче судове засідання не з`явився, про слухання справи повідомлявся своєчасно та належним чином, правом на подання відзиву на позов не скористався. Надав суду заяву, в якій проти задоволення позовних вимог не заперечує, просить розглянути справу за його відсутності.

Відповідно до вимог ч. 8ст. 178 ЦПК Україниу разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень ЦПК України розгляд справи здійснюється судом за відсутністю учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши письмові докази по справі, вважає позовну вимогу обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є власницею житлового будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченим державним нотаріусом Дворічанської державної нотаріальної контори 19.11.2003 року за №1711.

Технічний паспорт виготовлений КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» 25.09.2003 року, інвентаризаційна справа №545.

Право власності на спірний будинок зареєстровано за позивачем ОСОБА_1 КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» 19.12.2003 року в реєстровій книзі №2 за реєстровим №240, що підтверджується реєстраційним посвідченням від 19.12.2003 року.

З 10.07.1974 року по теперішній час місце проживання позивача зареєстровано за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується паспортом на ім`я позивача ОСОБА_1 .

В ході збройної агресії Російської Федерації будинок позивача було пошкоджено, факт цього зафіксовано УСБУ в Харківській області і за цим фактом порушено кримінальне провадження №2202422000000072 від 19.06.2024 за ст.438 ч.1 КК України, що підтверджується витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

У звязку з руйнуванням житла у позивача є необхідність подати дані щодо цього до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 21 квітня 2023 р. №381 «Про затвердження Порядку надання компенсації для відновлення окремих категорій об`єктів нерухомого майна, пошкоджених внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення».

Відповідно до п. 13 Порядку, для отримання компенсації необхідно переконатися, що пошкоджений об`єкт внесений до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно або у разі відсутності такого запису провести його реєстрацію. Оскільки право власності позивачем набувалося до введення в дію Державного реєстру речових прав, реєстру прав власності на нерухоме майно, воно не зареєстровано в цих реєстрах, що підтверджується витягом з них, доданому до матеріалів справи.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав, реєстру прав власності на нерухоме майно №386796883 від 15.07.2024 року, право власності позивача на спірний будинок не зареєстровано в цих реєстрах, оскільки набувалось до введення в дію такого реєстру.

09.05.2024 року ОСОБА_1 звернулась до державного реєстратора прав на нерухоме майно Департаменту реєстрації Харківської міської ради з метою реєстрації права власності в Державному реєстрі прав на нерухоме майно, але рішенням державного реєстратора прав на нерухоме майно №73105873 від 14.05.2024 року у здійсненні реєстрації права власності позивачеві було відмовлено у зв`язку з тим, що подані позивачкою документи, не дають змоги встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Згідно листа Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області №845 від 17.02.2023 року, приміщення, де розташовувалось КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації», пошкоджене, архівні документи залишились у приміщенні, підприємство не проводить діяльність, так як територія Дворічанської селищної громади деокупована частково, знаходиться в зоні активних бойових дій, про що зазначено в рішенні державного реєстратора прав на нерухоме майно про відмову в проведенні реєстраційних дій №73105873 від 14.05.2024 року.

Суд вважає, що у позивача є об`єктивні перешкоди, пов`язані з отриманням документів в КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації», які дають змогу встановити набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень.

Статтею 41 Конституції України передбачено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

Відповідно до ст. 317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. На зміст права власності не впливають місце проживання власника та місцезнаходження майна.

Частиною першою статті 319 ЦК України передбачено, що власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

За змістом ч.ч. 1, 2 ст. 321 ЦК України право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно з вимогами статті 391 ЦК України, власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.

У статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, ратифікованого Законом України від 17 липня 1997 року № 475/97-ВР «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7 та 11 до Конвенції» зазначено, що кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

23.02.2023 Верховною Радою України прийнятий Закон України № 2923-IX«Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України». Зазначений Закон визначає правові та організаційні засади надання компенсації за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України.

Постановами Кабінету Міністрів України від 21.04.2023 №381 та від 30.05.2023 №600 затверджені відповідні порядки, якими деталізовані та впроваджуються механізми, визначені положеннями закону про компенсацію. Однією з обов`язкових умов отримання компенсації за пошкоджене житло з використанням електронної публічної послуги «єВідновлення», є наявність відомостей про пошкоджений об`єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Порядком надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 року №600, встановлено, що для отримання компенсації на знищений об`єкт нерухомого майна отримувачу компенсації необхідно провести дії щодо державної реєстрації припинення такого права відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

Позивач має можливість отримати компенсацію для відновлення свого будинку, пошкодженого внаслідок бойових дій, спричинених збройною агресією російської федерації, за умови надання необхідних документів для отримання компенсації.

Указом Президента України № 64/2022 від 24 лютого 2022 року, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану" введено в Україні воєнний стан строком на 30 діб, який неодноразово був продовжений та станом на дату розгляду справи триває. Відповідно до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22 грудня 2022 року № 309 (у редакції станом на час розгляду справи), селище Дворічна включено до території активних бойових дій.

Частина четверта статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» містить припис стосовно того, що будь-які дії особи, спрямовані на набуття, зміну або припинення речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень, що підлягають державній реєстрації відповідно до цього Закону, можуть вчинятися, якщо речові права на таке майно зареєстровані згідно із вимогами цього Закону, крім випадків, коли речові права на нерухоме майно, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними згідно з частиною третьою цієї статті, у випадках, визначених статтею 28 цього Закону, та в інших випадках, визначених законом

Частиною третьою статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» передбачено, що речові права на нерухоме майно та їх обтяження, що виникли до 1 січня 2013 року, визнаються дійсними за наявності однієї з таких умов: 1) реєстрація таких прав була проведена відповідно до законодавства, що діяло на момент їх виникнення; 2) на момент виникнення таких прав діяло законодавство, що не передбачало їх обов`язкової реєстрації.

До 2013 року реєстрація права власності на житлові будинки проводилася Бюро технічної інвентаризації, із видачою про це документів (Витягів) або проставленням відповідних штампів (відміток) на самому документі. Така реєстрація проводилася БТІ в Реєстрі прав власності на нерухоме майно (в якому реєструвалися виключно квартири, будинки, приміщення).

Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод закріплено право на повагу до житла.

У практиці Європейського суду з прав людини визначення того чи є місце конкретного проживання «житлом», що б спричинило захист на підставі пункту 1 статті 8 Конвенції, залежить від фактичних обставин справи, а саме: від наявності достатніх триваючих зв`язків з конкретним місцем проживання. Таким чином, тривалий час проживання особи в житлі, незалежно від його правового режиму, є достатньою підставою для того, щоб вважати відповідне житло належним такій особі в розумінні статті 8 Конвенції (рішення ЄСПЛ у справі «Кривіцька та Кривіцький проти України» від 02 грудня 2010 року).

На підставі викладеного, розглядаючи справу в межах заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази на предмет їх належності, достовірності та достатності, аналізуючи встановлені у справі обставини, беручи до уваги, що у позивачки відсутня можливість одержати відповідні документи в КП «Дворічанське бюро технічної інвентаризації» у зв`язку з його пошкодженням та знаходженням в зоні бойових дій, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки це є єдиним можливим способом захисту права власності позивачки.

Згідно ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України, за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 10, 12, 81,95, 178, 247, 258-259, 263-265, 354 ЦПК України, ст.ст.317-321,391 ЦК України, Законом України «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 до Дворічанської селищної військової адміністрації Куп`янського району Харківської області про визнання права власності на житловий будинок - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на житловий будинок з надвірними будівлями, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 загальною площею 65,3 кв.м, житловою площею 36,0 кв.м, який складається з житлового будинку (літера В) з гіпсоблоку, обкладеного цеглою; сараю (літера Г) з саману, обкладеного цеглою; погрібу (літера г) цегляного; вбиральні (літера Й) дощаної; сараю (літера Д) цегляного, навісу (літера д) без стін; сараю (літера Е) дерев`яного, обкладеного цеглою; сінника (літера Ж) без стін; погрібу (літера З) цегляного; огорожі №1-3 дерев`яної, шиферної, споруди з металевих труб.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів, з дня проголошення рішення до Харківського апеляційного суду, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса зареєстрованого місця проживання: АДРЕСА_1 ; адреса фактичного проживання: АДРЕСА_2 )

Відповідач: Дворічанська селищна військова адміністрація Куп`янського району Харківської області (адреса місцезнаходження: Харківська область, Куп`янський район, селище Дворічна, вул.Слобожанська, буд.8, ЄДРПОУ 45150619)

Головуючий - суддя: В.Г. Черняк

СудОрджонікідзевський районний суд м.Харкова
Дата ухвалення рішення23.10.2024
Оприлюднено24.10.2024
Номер документу122501664
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на нерухоме майно (крім землі), з них: про приватну власність, з них: визнання права власності

Судовий реєстр по справі —644/5890/24

Рішення від 23.10.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Черняк В. Г.

Ухвала від 05.08.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Черняк В. Г.

Ухвала від 24.07.2024

Цивільне

Орджонікідзевський районний суд м.Харкова

Черняк В. Г.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні