Справа № 467/802/24
Провадження № 2/467/218/24
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23.10.2024 року с-ще.Арбузинка
Арбузинський районний суд Миколаївської області у складі:
Головуючого судді ДогарєвоїІ.О.;
за участю:
секретаря судового засідання Скорнякової С.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним,
в с т а н о в и в :
У червні 2024 року ОСОБА_1 звернулась до Арбузинського районного суду Миколаївської області з позовом до ОСОБА_2 , мотивуючи свої вимоги тим, що 28.03.2001 року між нею та ОСОБА_2 було укладено договір купівлі-продажу житлового будинку по АДРЕСА_1 , зареєстрований в Українській товарній біржі за №148511 від 28.03.2001 року. Продавець та покупець виконали всі умови договору. Зазначений договір зареєстрований в Арбузинському РКП «Бюро технічної інвентаризації» 29.03.2001 року в реєстровій книзі №7 за реєстровим №1019, цим написом право власності на житловий будинок зареєстровано за позивачем. Водночас відповідач ухилилася від нотаріального посвідчення вказаного договору купівлі-продажу, що є перешкодою позивачу для реалізації прав власника щодо даного об`єкту нерухомості, зокрема, права розпорядження даним майном. На цій підставі позивач звернулася до суду за захистом своїх порушених прав та просила визнати зазначений договір купівлі-продажу житлового будинку дійсним.
У позовній заяві відповідачем зазначена ОСОБА_2 , остання відома адреса місця реєстрації: АДРЕСА_2 .
Згідно ч.ч.6,10 ст.187 ЦПК України, у разі якщо відповідачем у позовній заяві вказана фізична особа, яка не є суб`єктом підприємницької діяльності, суд не пізніше двох днів з дня надходження позовної заяви до суду звертається до відповідного органу реєстрації місця перебування та місця проживання особи щодо надання інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) такої фізичної особи.
Якщо отримана судом інформація не дає можливості встановити зареєстроване у встановленому законом порядку місце проживання (перебування) фізичної особи, суд вирішує питання про відкриття провадження у справі. Подальший виклик такої особи як відповідача у справі здійснюється через оголошення на офіційному веб-порталі судової влади України.
Судом зроблено запити до відповідних органів реєстрації місця перебування та місця проживання особи за вказаною позивачем останньою відомою адресою відповідача, до Центру надання адміністративних послуг міста Южноукраїнська, Департаменту надання адміністративних послуг Миколаївської міської ради та Департаменту надання адміністративних послуг Одеської міської ради, однак надано відповіді, що ОСОБА_2 за даною адресою не зареєстрована.
Виходячи з викладеного, на підставі ч.10 ст.187 ЦПК України, ухвалою від 11.06.2024 року провадження у справі відкрите, справу визначено розглядати у порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 05.08.2024 року закрито підготовче провадження та справу призначено до розгляду по суті.
Ухвалою від 09.09.2024 року витребувано у Арбузинського комунального підприємства «Бюро технічної інвентаризації» копії реєстраційних справ по об`єкту нерухомості житловий будинок АДРЕСА_1 .
Під час судового провадження встановлено, що відповідач ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . Вказане підтверджується повним витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про смерть (актовий запис №195 від 19.07.2006 року, виданий відділом реєстрації актів цивільного стану Южноукраїнського міського управління юстиції Миколаївської області).
Відповідно з ч.1 ст.42, ст.48 ЦПК України, сторонами в цивільному процесі є позивач і відповідач. Статтями 46, 47 ЦПК України, передбачено, що вони можуть мати цивільні процесуальні права та обов`язки сторони (цивільна процесуальна правоздатність) та здатність особисто здійснювати цивільні процесуальні права та виконувати свої обов`язки в суді (цивільна процесуальна дієздатність).
Згідно ч.4 ст.25ЦКУкраїни цивільна правоздатність фізичної особи припиняється у момент її смерті.
Відповідач ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , тобто до пред`являння позову.
Оскільки на момент подачі позову цивільна правоздатність ОСОБА_2 припинилась у зв`язку зі смертю (ст. 25 ЦК України), остання не може вважатися відповідачем у справі у розумінні цивільного процесуального законодавства, а відтак пред`явлення до неї позову не ґрунтується на законі.
Відповідно до ст.55ЦПКУкраїни у разі смерті фізичної особи, припинення юридичної особи, заміни кредитора чи боржника у зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідної сторони або третьої особи на будь-якій стадії цивільного процесу.
Процесуальне правонаступництво - це заміна сторони або третьої особи (правопопередника) іншою особою (правонаступником) у зв`язку з вибуттям із процесу суб`єкта спірного або встановленого рішенням суду правовідношення, за якої до правонаступника переходять усі процесуальні права та обов`язки правопопередника і він продовжує в цивільному судочинстві участь останнього. З наведеного випливає, що вказана норма закону підлягає застосуванню виключно в разі, коли відповідач на момент відкриття провадження мав цивільну процесуальну дієздатність, однак помер після відкриття провадження у цивільній справі. Тобто правонаступництво у разі смерті фізичної особи можливе в порядку статті 55ЦПКУкраїни шляхом залучення правонаступника лише за умови, що фізична особа померла після відкриття провадження у справі. Цивільний процесуальнийкодексУкраїни не містить норм, які б передбачали здійснення провадження у справах щодо осіб, які померли до відкриття провадження у справі. Отже, ЦПК України визначає порядок процесуального правонаступництва лише у тих справах, де сторона - учасник процесу, вибула з певних причин, у тому числі й у зв`язку зі смертю після відкриття провадження у справі. Законодавством України не передбачено судового вирішення спору з особою, яка на час звернення до суду померла, та правоздатність якої відповідно до вимог частини четвертої статті 25ЦКУкраїни припинено (позиція викладена у постанові ВС від 10.10.2018 року у справі №331/7115/15-ц).
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255ЦПКУкраїни суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
За таких обставин, враховуючи, що позов пред`явлено до померлої особи, а законодавством України не передбачено судового вирішення спору з особою, яка на час звернення до суду померла, та правоздатність якої відповідно до вимог частини четвертої статті 25ЦКУкраїни припинено, дана справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства та провадження у справі підлягає закриттю з підстав, передбачених п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.
Керуючись ст.46-48, ст.255 ЦПК України, суд-
у х в а л и в :
Провадження у справі за цивільним позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання договору купівлі-продажу дійсним закрити.
Ухвала може бути оскаржена до Миколаївського апеляційного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Суддя І.О.Догарєва
Суд | Арбузинський районний суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122504692 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема договорів (крім категорій 301000000-303000000), з них купівлі-продажу |
Цивільне
Арбузинський районний суд Миколаївської області
Догарєва І. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні