Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17.10.2024Справа №607/17336/24
17жовтня 2024року м.Тернопіль
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області у складі:
- головуючого судді Черніцької І.М.
- за участю секретаря судового засідання Демборинського М.Р.
- сторони в судове засідання не з`явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження в місті Тернополі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Скиба Віталій Михайлович, до Байковецької сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Нечай Леся Степанівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Скиба В.М., звернулася до суду з позовом до Байковецької сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Нечай Л.С., про визначення додаткового строку три місяці для подання заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В обгрунтування вимог позивач вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 помер її батько ОСОБА_2 . Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно. За життя 01 липня 2009 року ОСОБА_2 склав заповіт, яким заповів все належне йому майно їй. З 2007 року вона проживає за межами України, а саме в Сполучених Штатах Америки, штат Пенсильванія, місто Філадельфія, у зв`язку з чим не мала змоги повернутися в Україну, зокрема через запровадження карантинних заходів щодо COVID-19 та згодом через військову агресію росії проти України, відсутність прямого транспортного сполучення між США та Україною.
Зазначила, що ОСОБА_2 проживав один, у зв`язку з чим після його смерті тривалий час не вдавалося знайти будь-яких документів. Про існування вищевказаного заповіту вона не знала. Наприкінці лютого 2024 року її син ОСОБА_3 , який є внуком ОСОБА_2 , за місцем проживання останнього, випадково знайшов заповіт. У зв`язку з перебуванням за межами України вона уповноважила свого сина ОСОБА_3 на представництво її інтересів. Отримавши довіреність ОСОБА_3 звернувся до приватного нотаріуса Нечай Л.С. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_2 . Відповіддю від 14 червня 2024 року приватний нотаріус повідомила про пропуск встановленого законом строку для прийняття спадщини та роз`яснено право на звернення до суду із заявою про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Посилаючись на наведене та те, що вона не знала про наявність заповіту, просила задовольнити заяву.
Ухвалою судді Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13 серпня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області від 13 вересня 2024 року, яку занесено до протоколу судового засідання, закрито підготовче судове засідання та призначено справу до судового розгляду.
В судове засідання позивач не з`явилася, хоча про час та місце була повідомлена у встановленому законом порядку.
Попередньо представник позивача адвокат Скиба В.М. подав заяву про розгляд справи без його та позивача участі. Представник позивача був присутній у судовому засіданні 13 вересня 2022 року позов підтримав та просив задовольнити.
Представник Байковецької сільської ради в судове засідання не з`явився, хоча про час та місце був повідомлений у встановленому законом порядку. Попередньо подав заяву про розгляд справи без їх участі. У вирішенні позовних вимог покладаються на думку суду.
Третя особа приватний нотаріус Нечай Л.С. в судове засідання не з`явилася, хоча про час та місце була повідомлена у встановленому законом порядку. Попередньо подала заяву про розгляд справи без її участі.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася ОСОБА_4 , батьками якої зазначено ОСОБА_2 та ОСОБА_5 , що підтверджується свідоцтвом про народження серії НОМЕР_1 від 29 травня 1957 року.
05 листопада 1977 року ОСОБА_6 та ОСОБА_4 зареєстрували шлюб, що підтверджується свідоцтвом про укладення шлюбу серії НОМЕР_2 від 05 листопада 1977 року, виданим Дубівецькою сільською радою Тернопільського району Тернопільської області. Прізвище дружини після державної реєстрації шлюбу « ОСОБА_7 ».
01 липня 2009 року ОСОБА_2 склав заповіт, посвідчений секретарем Дубівецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області ОСОБА_8 , зареєстрований в реєстрі за №13, згідно з яким заповів все належне йому майно та все те, що буде йому належати на час смерті позивачу ОСОБА_1 .
ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_3 від 04 січня 2021 року, виданим Виконавчим комітетом Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, про що зроблено актовий запис за №03.
Після його смерті відкрилась спадщина на належне йому майно.
Згідно довідки Байковецької сільської ради за №1608 від 23 вересня 2024 року, на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 . Відомості про реєстрацію місця проживання інших осіб за даною адресою відсутні.
Як вбачається з інформаційної довідки зі спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) за №78362673 від 16 вересня 2024 року, інформація у спадковому реєстрі стосовно ОСОБА_2 в реєстрі відсутня.
28 лютого 2024 року громадським нотаріусом міста Філадельфія, штату Пенсильванія, США Яворською А. посвідчено довіреність, якою ОСОБА_1 уповноважила ОСОБА_3 представляти її інтереси у всіх державних, громадських, господарських та інших органах і організаціях, з питань, пов`язаних з укладення та підписання будь-якого нерухомого та рухомого майна, вести всі її спадкові справи. Вказана довіреність посвідчена апостилем та перекладена з англійської на українську мову.
З відповіді приватного нотаріуса Тернопільського районного нотаріального округу Тернопільської області Нечай Л.С. за №144/01-16 від 14 червня 2024 року вбачається, що спадкова справа після померлого ОСОБА_2 не заведена. Згідно довідки про реєстрацію місця проживання за №1114 від 17 квітня 2024 року, ОСОБА_2 на день смерті був зареєстрований один по АДРЕСА_1 . ОСОБА_1 не була зареєстрована з ОСОБА_2 на момент його смерті та вважається такою, що спадщину не прийняла у встановлений законом строк.
Інших спадкоємців за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину, судом не встановлено. Докази про те, що матір позивача та дружина спадкодавця ОСОБА_5 прийняла спадщину після смерті ОСОБА_2 відсутні.
Суд, розглянувши матеріали справи, оцінивши та дослідивши в сукупності наявні у справі докази, вважає, що позов підлягає до задоволення.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
В силу вимог ст. 1261 Цивільного кодексу України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
В силу вимог ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 1269, ч. 1 ст. 1270 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Згідно з вимогами ст. 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини до нотаріальної контори за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
У законі не міститься визначення поняття поважності причин пропущення строку для прийняття спадщини і їх поважність повинна визначатися судом у кожному випадку, виходячи з конкретних обставин справи та характеру взаємовідносин сторін.
Вирішуючи питання визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Поважними причинами пропуску строку визнаються, зокрема: 1) тривала хвороба спадкоємців; 2) велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна; 3) складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними; 4) перебування спадкоємців на строковій службі у складі Збройних Сил України; 5) необізнаність спадкоємців про наявність заповіту тощо.
Встановлено, що ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , строк для прийняття спадщини розпочався 02 січня 2021 року і завершився 02 липня 2021 року.
До нотконтори із заявою про прийняття спадщини ОСОБА_3 , який діє в інтересах ОСОБА_1 , звернувся 14 червня 2024 року.
Спадкова справа після смерті ОСОБА_2 не заводилась, що підтверджується матеріалами справи.
Встановлено, що позивач є спадкоємцем за заповітом після смерті матері ОСОБА_2 .
Інших спадкоємців за законом чи за заповітом, які б прийняли спадщину, судом не встановлено.
Як на поважність причин пропуску строку позивач посилається на те, що вона не знала про наявність заповіту на її користь. Крім цього, вказує, що з 2007 року проживає за межами України, а саме в Сполучених Штатах Америки, штат Пенсильванія, місто Філадельфія, у зв`язку з чим не мала змоги повернутися в Україну, зокрема через запровадження карантинних заходів щодо COVID-19 та згодом через військову агресію росії проти України, відсутність прямого транспортного сполучення між США та Україною.
Вказані обставини щодо перебування позивача за межами України, а саме на території Сполучених Штатів Америки підтверджуються довіреність від 28 лютого 2024 року, посвідченою громадським нотаріусом міста Філадельфія, штату Пенсильванія, США ОСОБА_9 . Вказана довіреність підтверджена апостилем та перекладена з англійської на українську мову.
З врахуванням наведеного, приймаючи до уваги відсутність інших спадкоємців, які б прийняли спадщину, факт постійного проживання та роботи позивача у США, велику відстань між місцем постійного проживання позивача та місцем знаходження спадкового майна, введення карантинних обмежень та повномасштабну військову агресію росії проти України, які обмежили право позивача вчасно повернутися на територію України та у встановлений законом строк подати заяву про прийняття спадщини, суд вважає, що вказані обставини у сукупності слід визнати поважними причинами пропуску строку.
Враховуючи вищенаведені вимоги закону та встановлені обставини справи, суд вважає, що позивач пропустила строк на прийняття спадщини з поважних причин, а тому їй слід визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька три місяці з моменту набрання судовим рішенням законної сили.
При цьому, судом враховано, що не визначення судом додаткового строку для прийняття спадщини порушуватиме права позивача, як єдиного спадкоємця за заповітом, який бажає прийняти спадщину.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 1268, 1269, 1270, 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 4, 5, 89, 141, 263, 264, 265, 268, 354,355 Цивільного процесуального кодексу України,суд, -
В И Р І Ш И В :
Позов ОСОБА_1 , в інтересах якої діє адвокат Скиба Віталій Михайлович, до Байковецької сільської ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Нечай Леся Степанівна, про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 додатковий строк три місяці з дня набрання рішенням суду законної сили для подання заяви про прийняття спадщини після смерті батька ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене безпосередньо до Тернопільського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_4 .
Відповідач: Байковецька сільська рада, вул. Січових Стрільців, 43, с. Байківці Тернопільського району Тернопільської області; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_5 .
Третя особа: приватний нотаріус Тернопільського районного нотаріального округу Нечай Леся Степанівна, площа Героїв Євромайдану, 9, офіс 131, м. Тернопіль.
Повне рішення складено 17 жовтня 2024 року.
Головуюча І.М. Черніцька
Суд | Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області |
Дата ухвалення рішення | 17.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122506124 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області
Черніцька І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні