Справа № 699/1352/24
Номер провадження 2-о/699/80/24
УХВАЛА
про залишення заяви без розгляду
23.10.2024 м. Корсунь-Шевченківський
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області в особі головуючого судді Літвінової Г.М., за участю секретаря судового засідання Сміян А.В., заявника ОСОБА_1 , представника заявника ОСОБА_2 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа Стеблівська селищна рада Звенигородського району Черкаської області,
про встановлення факту проживання однією сім`єю,
УСТАНОВИВ:
До Корсунь-Шевченківського районного суду Черкаської області надійшла в порядку окремого провадження заява ОСОБА_1 про встановлення факту проживання однією сім`єю.
Заява обґрунтована тим, що заявник у 2014 році став доглядати за сусідкою ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а у подальшому для зручності щодо догляду став проживати разом з нею однією сім`єю і проживав так до дня її смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина, яка складається із житлового будинку у селищі Стеблів Звенигородського району Черкаської області, земельної ділянки під будинком та земельного паю.
Заявник зазначає, що він в шестимісячний термін з дня смерті ОСОБА_3 звернувся із заявою про прийняття спадщину до нотаріуса, яким за його заявою було заведено спадкову справу, але відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, так як відсутні документи, які підтверджують його право на спадкування як спадкоємцем четвертої черги за законом відповідно до ст. 1264 ЦК України.
Просить встановити факт проживання однією сім`єю ОСОБА_3 та ОСОБА_1 понад п`ять років в період з 2014 року по день смерті ОСОБА_3 - ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Ухвалою суду від 18.09.2024 відкрито провадження у справі, залучено до участі в справі в якості заінтересованої особи Стеблівську селищну раду Звенигородського району Черкаської області, витребувано у нотаріуса копію спадкової справи №307/2024 від 25.07.2024 щодо майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 .
Заінтересована особа Стеблівська селищна рада Звенигородського району Черкаської області звернулася до суду із заявою про розгляд справи без участі її представника. В цій же заяві указаний орган місцевого самоврядування зазначив, що йому невідомий факт спільного проживання заявника із померлою ОСОБА_3 , а остання перебувала на обліку Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Стеблівської селищної ради та отримувала соціальні послуги догляд вдома з 18.02.2022 по 07.02.2024.
Заявник та його представник у судовому засіданні заявлені вимоги підтримали.
Однак суд поставив на обговорення питання щодо наявності спору про право у даній цівільній справі, ураховуючи зміст заяви заінтересованої особи про те, що фак проживання заявника з померлою ОСОБА_3 не відомий, а остання, у свою чергу, перебувала на обліку Комунальної установи Центр надання соціальних послуг Стеблівської селищної ради та отримувала соціальні послуги догляд вдома.
Заявник та його представник зазначили, що спір про право, на їхню думку, у даній справі відсутній.
Суд не може погодитися із зазначеною позицією з огляду на таке.
Відповідно до частини першої статті 293 ЦПК України окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Суддя відмовляє у відкритті провадження у справі, якщо із заяви про встановлення факту, що має юридичне значення, вбачається спір про право, а якщо спір про право буде виявлений під час розгляду справи, - залишає заяву без розгляду (частина четверта статті 315 ЦПК України).
У разі встановлення в судовому порядку тих обставин, що ОСОБА_1 проживав із спадкодавцем ОСОБА_3 однією сімєю не менше як пять років до часу відкриття спадщини, він набуде статусу спадкоємця четвертої черги.
Однак наразі слід виходити з того, що у померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 відсутні спадкоємці за законом та за заповітом.
Відповідно до ч.1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна - за місцезнаходженням основної частини рухомого майна, зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Тобто, з моменту відкриття спадщини після смерті ОСОБА_3 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 , відповідно до статті 1277 ЦК України Стеблівська селищна рада не просто має, а зобов`язана мати свій інтерес щодо спадкового майна. А у разі визнання спадщини відумерлою така спадщина переходить у власність територіальної громади. При цьому з матеріалів справи вбачається, що Стеблівська селищна рада не визнає тих обставин, що заявник проживав із спадкодавцем ОСОБА_3 однією сім`єю.
Ураховуючи наведене, факт, про встановлення якого просить ОСОБА_1 , не підлягає з`ясуванню у порядку окремого провадження, оскільки з матеріалів справи встановлено, що існує спір про право, який підлягає розгляду виключно у порядку позовного провадження.
Така позиція суду узгоджується з висновками, викладеними Верховним Судом у постанові від 21.05.2024 по справі № 757/13933/24-ц, провадження № 22-ц/824/10831/2024, у постанові від 03.04.2024 по справі №641/683/23 (провадження №61-15387св23), у постанові від 02.05.2024 у справі №367/2904/22.
Отже, Стеблівська селищна рада має свій інтерес щодо спадкового майна, а тому суд виснує, що під час розгляду справи виявлено спір про право, у зв`язку із чим заяву про встановлення факту проживання однією сім`єю слід залишити без розгляду.
Залишаючи заяву без розгляду, суд роз`яснює заявнику, що він має право звернутися до суду за захистом своїх прав у позовному провадженні.
Керуючись ч. 4 ст. 315, ст. 353 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Стеблівська селищна рада Звенигородського району Черкаської області про встановлення факту проживання однією сім`єю - залишити без розгляду у зв`язку з наявністю спору про право.
Роз`яснити заявнику, що він має право звернутися до суду за захистом своїх прав у порядку позовного провадження.
Ухвала суду набирає законної сили негано після її проголошення, проте може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга може бути подана до Черкаського апеляційного суду протягом 15 днів з дня проголошення ухвали.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 15 днів з дня вручення ухвали суду.
Повна ухвала складена 23.10.2024.
СуддяЛітвінова Г. М.
Суд | Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122509774 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи окремого провадження Справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, з них: інших фактів, з них:. |
Цивільне
Корсунь-Шевченківський районний суд Черкаської області
Літвінова Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні