Рішення
Іменем України
Справа № 712/8068/24
Провадження № 2/712/2627/24
23 жовтня 2024 року м. Черкаси
Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:
головуючого/судді - Марцішевської О.М.
за участю секретаря судового засідання Глущенко І.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом державної організації (установа, заклад) квартирно-експлуатаційного відділу міста Черкаси до ОСОБА_1 , третя особа: ОСОБА_2 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням, -
ВСТАНОВИВ:
01 липня 2024 року позивач державна організація (установа, заклад) квартирно-експлуатаційний відділ міста Черкаси звернувся до суду з позовом до відповідача ОСОБА_1 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
В обґрунтування позовних вимог посилався на те, що У власності Міністерства оборони України та на балансі КЕВ міста Черкаси, згідно акту приймання-передачі казармено-житлового фонду (будівель, споруд та територій військового містечка) від 07.11.2022 року перебуває службова житлова будівля (гуртожиток) за адресою: АДРЕСА_1 , котра розташована у військовому містечку № НОМЕР_1 та використовується як гуртожиток для військовослужбовців ЗС України та членів їх сімей. У даному гуртожитку, зокрема в кім № 3,4 зареєстровані: ОСОБА_2 (наймач житлового приміщення), неповнолітня донька ІНФОРМАЦІЯ_1 та колишній чоловік - ОСОБА_1 (відповідач). На підтвердження зазначених обставин надається довідка з місця проживання про реєстрацію та склад сім`ї. Рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси від 07.09.2022 року шлюб між подружжям ОСОБА_3 розірвано, яке набрало законної сили 10.10.2022 року. Кімнати в гуртожитку надавались ОСОБА_2 , яка перебувала у трудових відносинах з військовою частиною НОМЕР_2 на підставі спеціального дозволу. На даний час ОСОБА_2 є працівником Збройних Сил України, виконує обов`язки бухгалтера в КЕВ міста Черкаси, з якою укладено відповідні договори найму та надання житлово-комунальних послуг з КЕВ міста Черкаси. Колишній член сім`ї наймача - ОСОБА_1 з жовтня 2021 року і по даний час не проживає за місцем реєстрації - АДРЕСА_2 про що складено довідку від 03.05.2023 року. Крім цього направлено запит до Центру надання адміністративних послуг Черкаської міської ради від 04.09.2023 № 1423, чи зареєстрований гр. ОСОБА_1 за вищезазначеною адресою. Листом від 07.09.2023 за вих. №13753-01-07 отримано відповідь про те, що гр. ОСОБА_1 зареєстрований за адресою АДРЕСА_1 . На даний час громадянин ОСОБА_1 , зв`язок з колишньою дружиною та дитиною не підтримує, будь-якого відношення до Збройних Сил України не має, а тому на підставі ст. 132 Житлового кодексу України підлягає виселенню з гуртожитку без надання іншого жилого приміщення, оскільки втратив право користування жилим приміщенням та підлягає зняттю з реєстраційного обліку з житлового приміщення (гуртожитку).
10 липня 2024 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси залишено без руху позовну заяву державної організації (установа, заклад) квартирно-експлуатаційний відділ міста Черкаси до ОСОБА_1 про визнання особи такою, що втратила право користування житловим приміщенням.
03 липня 2024 року позивач скерував до суду заяву про усунення недоліків.
15 липня 2024 року ухвалою Соснівського районного суду м. Черкаси відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін. Залучено до участі в розгляді справи в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_2 .
Представник позивача до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав клопотання про розгляд справи без його участі, на заявлених вимогах наполягає, проти винесення заочного рішення не заперечує.
Відповідач до судового засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним, причини неявки суду невідомі. Відзиву на позов не подав.
Третя особа в судове засідання не з`явилися, в наданих поясненнях просила суд провести розгляд справи без її участі, позовні вимоги задовольнити. Крім того в поясненнях пояснила, що ОСОБА_1 з жовтня 2021 року не проживає за місце реєстрації. Будь-якого відношення до Збройних Сил України не має, зв`язку з нею та дитиною не підтримує.
За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності учасників справи на підставі наявних у справі доказів та без фіксування судового засідання технічними засобами, що відповідає положенням ч. 2ст. 247 ЦПК України.
За згодою позивача суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи на підставі наявних у справі доказів, що відповідає положеннямст. 280 ЦПК України.
Дослідивши та оцінивши письмові докази у справі у їх сукупності, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 надано дозвіл на право зайняття з сім`єю з 3 осіб ( ОСОБА_4 чоловік), ОСОБА_5 дочка) житлової площі в житловому приміщенні по АДРЕСА_3 .
07 вересня 2022 року рішенням Соснівського районного суду м. Черкаси шлюб між ОСОБА_2 та ОСОБА_1 розірвано.
Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна власником гуртожитку по АДРЕСА_1 .
Відповідно до довідки Квартирно-експлуатаційного відділу м. Черкаси будівлі військового містечка № НОМЕР_1 АДРЕСА_1 ) перебуваються на балансі квартирно-експлуатаційного відділу міста Черкаси.
Відповідно до відповіді № 13753-01-7 від 07.09.2023 року, виданої Департаментом «Центр надання адміністративних послуг» ЧМР ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , з 04.04.2014 року дотепер.
Відповідно до акту перевірки проживання ОСОБА_6 в АДРЕСА_4 від 21.06.2024 року, комісією перевірено, що ОСОБА_6 фактично не проживає з жовтня 2021 року.
Відповідно дост. 47 Конституції Україникожен має право на житло. Ніхто не може бути примусово позбавлений житла інакше, як на підставі закону за рішенням суду.
Частиною першоюстатті 41 Конституції Українивизначено, що кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
Згідно з частиною третьоюстатті 319 Цивільного кодексу Україниусім власникам забезпечуються рівні умови здійснення своїх прав.
За приписами ст. 391 ЦК України власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпорядження своїм майном.
Відповідно ст. 1 Першого протоколу до Конвенції кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
Статтею 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободвизначено, що кожен має право на повагу до свого приватного і сімейного життя, до свого житла і кореспонденції. Органи державної влади не можуть втручатись у здійснення цього права, за винятком випадків, коли втручання здійснюється згідно із законом і є необхідним у демократичному суспільстві в інтересах національної та громадської безпеки чи економічного добробуту країни, для запобігання заворушенням чи злочинам, для захисту здоров`я чи моралі або для захисту прав і свобод інших осіб.
Розглядаючи право користування житлом члена сім`ї наймача, слід виходити з того, що воно не є абсолютним і законом встановлені умови його чинності. На підставі ст. 71 ЖК такими умовами, зокрема є проживання у житлі, здійснення витрат на його утримання, зберігання речей (майна).
Гарантією дотримання справедливого балансу між майновими правами власника житла та правом користування житлом члена сім`ї наймача є позбавлення члена сім`ї наймача такого права лише за рішенням суду про визнання його таким, що втратив право на користування житлом.
Із аналізу наведених вище норм слідує, що з вимогою про вирішення у судовому порядку спору про визнання члена сім`ї - наймача таким, що втратив право користування ним має право власник або співвласник житла. А при вирішенні спору встановленню підлягає доведеність на підставі ст.ст. 12, 81 ЦПК України відсутності користування членом сім`ї наймача житлом протягом визначеного законом строку без поважних причин, у тому числі нездійснення витрат на утримання житла, відсутність у житлі майна користувача, що означає втрату інтересу у особи як до житла.
З огляду на викладене, позбавлення особи згідно із законом права користування житлом, до якого вона втратила інтерес відповідатиме легітимній меті здійснення власником своїх прав, не буде непропорційним втручанням у право особи на житло, що змусить її нести надмірний тягар, забезпечить справедливий баланс між правами власника у розумінні ст.1 Протоколу 1 та правом особи на повагу до житла за замістом ст. 8 Конвенції.
Згідно із частиною четвертоюстатті 9 ЖК Україниніхто не може бути виселений із займаного жилого приміщення або обмежений у праві користування жилим приміщенням інакше як з підстав і в порядку, передбачених законом.
Порядок користування жилими приміщеннями у будинках державного та громадського житлового фонду регулюють положення статей71,72 ЖК Української РСР.
Стаття 71 ЖК Української РСРвстановлює загальні правила збереження жилого приміщення за тимчасово відсутніми громадянами. За змістом цієї статті при тимчасовій відсутності наймача або членів його сім`ї за ними зберігається жиле приміщення протягом шести місяців. Якщо наймач або члени його сім`ї були відсутні з поважних причин понад шість місяців, цей строк за заявою відсутнього може бути продовжено наймодавцем, а в разі спору - судом.
Відповідно достатті 72 ЖК Української РСРвизнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням внаслідок відсутності цієї особи понад встановлені строки, провадиться в судовому порядку.
Аналіз статей71,72 ЖК Української РСРдає підстави для висновку про те, що особа може бути визнана такою, що втратила право користування жилим приміщеннями за двох умов: непроживання особи в жилому приміщенні більше шести місяців та відсутність поважних причин.
У справах про визнання наймача або члена його сім`ї таким, що втратив право користування жилим приміщенням (стаття 71 ЖК УРСР), необхідно з`ясовувати причини відсутності відповідача понад встановлені строки. В разі їх поважності (перебування у відрядженні, у осіб, які потребують догляду, внаслідок неправомірної поведінки інших членів сім`ї тощо) суд може продовжити пропущений строк.
Вичерпного переліку таких поважних причин житлове законодавства не встановлює, в зв`язку з чим указане питання вирішується судом у кожному конкретному випадку з урахуванням конкретних обставин справи.
Процесуальний закон покладає обов`язок на позивача довести факт відсутності відповідача понад встановленістаттею 71 Житлового кодексу Українистроки у жилому приміщенні без поважних причин. Початок відліку часу відсутності визначається від дня, коли особа залишила приміщення. Повернення особи до жилого приміщення, яке вона займала, перериває строк тимчасової відсутності. При тимчасовій відсутності за особою продовжує зберігатись намір ставитися до жилого приміщення як до свого постійного місця проживання, тому при розгляді позову про визнання особи такою, що втратила право на жилу площу, суд повинен ретельно дослідити обставини, які мають значення для встановлення причин довготривалої відсутності.
Згідно зстаттею 81 ЦПК Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановленихЦПК України.
За таких обставин, беручи до уваги, що позивач надав належні,допустимі докази на підтвердження того, що відповідач не проживає за місцем реєстрації, а саме: в кімнаті гуртожитку АДРЕСА_3 з 2021 року, тобто понад строки, встановлені ст.71ЖКУкраїнської РСР, враховуючи відсутність у суду відомостей про поважність причин відсутності відповідача за місцем реєстрації, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
Позбавлення особи згідно із законом права користування житлом, до якого вона втратила інтерес, відповідатиме легітимній меті здійснення власником своїх прав, не буде непропорційним втручанням у право на житло, забезпечить справедливий баланс між правами власника у розумінні ст.1 Протоколу 1 та правом особи на повагу до житла за замістом ст. 8 Конвенції.
Відповідно до вимогст. 141 ЦПК України, у зв`язку із задоволенням позову, з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір, сплачений при подачі позову. Отже, з відповідача слід стягнути в користь позивача сплачений судовий збір в розмірі 2422,40 гривень.
Керуючись ст.ст.12,13,17,77,78,81,141,247,259,263,264,265,354 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , таким, що втратив право на користування житловим приміщенням, яке знаходиться за адресою: АДРЕСА_2 .
Стягнути з ОСОБА_1 на користь державної організації(установа,заклад)квартирно-експлуатаційноговідділу містаЧеркасисудові витрати в сумі 2422 грн. 40 коп.
Заочне рішення може бути переглянуто судом за письмовою заявою відповідача, яка подається протягом тридцяти днів з дня його ухвалення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цим Кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Рішення може бути оскаржено в загальному порядку до Черкаського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, а відповідачем - в той же строк з дня залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законноїсили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
ГОЛОВУЮЧИЙ:
Повний текст рішення виготовлено 23 жовтня 2024 року.
Веб-адреса рішення в Єдиному державному реєстрі судових рішень http://reyestr.court.gov.ua.
Позивач: державна організація (установа, заклад) квартирно-експлуатаційний відділ міста Черкаси» (м. Черкаси, вул. Надпільна, 220, код ЄДРПОУ 26631946)
Відповідач: ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 , АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 )
Суд | Соснівський районний суд м.Черкас |
Дата ухвалення рішення | 23.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122509877 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про визнання особи такою, що втратила право користування жилим приміщенням |
Цивільне
Соснівський районний суд м.Черкас
Марцішевська О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні