Рішення
від 23.10.2024 по справі 752/10556/24
ГОЛОСІЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА

Справа № 752/10556/24

Провадження № 2/752/5113/24

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

23 жовтня 2024 року Голосіївський районний суд м. Києва в складі: головуючого - судді Машкевич К.В., за участю секретаря - Тертій К.Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Житлово-будівельного кооперативу`Академічний -4» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості, суд

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом і просить стягнути з відповідача 15 908, 50 грн. заборгованості за надані житлово-комунальні послуги.

Посилається в позові на те, що ЖБК «Академічний-4» організований з метою забезпечення житлом членів кооперативу та їх сімей шляхом будівництва 16-ти поверхового будинку за кошти членів кооперативу, а також для наступної експлуатації та управління будинком.

Житлово-будівельний кооператив відповідно до ст.15 Статуту здійснює експлуатацію та ремонт належного йому житлового фонду та прибудинкової території за рахунок коштів кооперативу.

Рішенням Загальних зборів мешканців будинку від 04 квітня 2019 року затверджено тариф на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7, 50 гр./м2.

Відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , зареєстрований та проживає в ній і є членом кооперативу.

В порушення вимог закону та Статуту кооперативу відповідач не вносить плату за надані житлово-коунальні послуги і заборгованість з листопада 2019 року до квітня 2024 року складє 15 908, 50 грн.

З урахуваням цього, просить задовольнити позов.

Позов був зареєстрований сдом 17 травня 2024 року та відповідно до ст. 33 ЦПК України було визначено склад суду.

Ухвалою суду від 24 травня 2024 року в справі було відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Сторонам було направлено копію ухвали про відкриття провадження в справі, відповідачам копію позовної заяви з додатками.

Вказані документи поверулися до суду без вручення за закінченням терміну зберігання.

Відповідно до ст. 279 ЦПК України розгляд справи у порядку спрощеного позовного провадження здійснюється судом за правилами, встановленими цим Кодексом для розгляду справи в порядку загального позовного провадження, з особливостями, визначеними у цій главі.

Згідно з ч. 9 ст. 10 ЦПК України якщо спірні відносини не врегульовані законом, суд застосовує закон, що регулює подібні за змістом відносини (аналогія закону), а за відсутності такого - суд виходить із загальних засад законодавства (аналогія права).

Велика Палата Верховного Суду в п.п.78 -82 постанови від 08 червня 2022 року в справі № 2-591/11 (провадження № 14-31цс21) зазначила, зокрема, що необхідність інституту аналогії (аналогії закону та аналогії права) випливає з того, що закон призначений для його застосування в невизначеному майбутньому, але законодавець, встановлюючи регулювання, не може охопити всі життєві ситуації, які можуть виникнути.

Суд застосовує аналогію закону і аналогію права тоді, коли на переконання суду певні відносини мають бути врегульовані, але законодавство такого регулювання не містить, внаслідок чого наявна прогалина в законодавчому регулюванні.

Зазначені висновки стосуються як матеріального, так і процесуального права.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово застосовувала аналогію у процесуальному праві.

Саме застосування аналогії у процесуальному праві в певних випадках дає змогу ухвалити справедливе рішення.

Тому відсутність у процесуальних кодексах положень про процесуальну аналогію не є перешкодою для застосування такої аналогії.

За таких підстав суд вважає за необхідне в порядку аналогії закону застосувати норму ст.ст.130, 131 ЦПК України, які регулюють порядок вручення судових повісток.

Відповідно до ч.4 ст.130 ЦПК України у разі відсутності адресата (будь-кого з повнолітніх членів його сім`ї) особа, яка доставляє судову повістку, негайно повертає її до суду з поміткою про причини невручення.

Частиною 1 ст.131 ЦПК України визначено, що учасники судового процесу зобов`язані повідомляти суд про зміну свого місця проживання (перебування, знаходження) або місцезнаходження під час провадження справи.

У разі відсутності заяви про зміну місця проживання або місцезнаходження судова повістка надсилається учасникам справи, які не мають електронного кабінету, за відсутності можливості сповістити їх за допомогою інших засобів зв`язку, що забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, на останню відому суду адресу і вважається доставленою, навіть якщо учасник судового процесу за цією адресою більше не проживає, не перебуває або не знаходиться.

Виходячи з цього, суд вважає відповідача обізнаними про наявність спору в провадженні суду та його предмет.

Згідно зі ст. 178 ЦПК України відповідачу був наданий строк для надання відзиву на позовну заяву.

Станом на день ухвалення рішення у справі відповідач своїм правом не скористався, відзив на позов не подав.

З урахуванням цього, суд вважає за можливе розглядати справу за наявними в ній доказами.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку про задоволення позову, виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов`язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно з ч. 1 ст. 509 ЦК України зобов`язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов`язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від вчинення певної дії (негативне зобов`язання), а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов`язку.

Судом встановлено, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 .

Дана обставина підтверджується Інформаційною довідкою КП «Київське міське бюро технічної інвентаризації» № ББ-2024 №18 від 04 березня 2024 року.

( а.с. 4 )

Судом встановлено, що 27 листопада 1978 року Рішенням Київської міської ради № 165 проведено державну реєстрацію ЖБК «Академічний-4», код ЄДРПОУ: 22893866.

ЖБК «Академічний-4» діє на підставі Статуту, який затверджено Загальними зборами ЖБК 16 травня 2016 року.

Відповідно до п.1 Статуту ЖБК «Академічний-4» організований з метою забезпечення житлом членів кооперативу та їх сімей шляхом будівництва 16-ти поверхового будинку за кошти членів кооперативу, а також для наступної експлуатації та управління будинком.

Згідно з п.15 Статуту житлово-будівельний кооператив здійснює експлуатацію та ремонт належного йому житлового фонду та прибудинкової території за рахунок коштів кооперативу.

Рішенням Загальних зборів мешканців будинку від 04 квітня 2019 року затверджено тариф на утримання будинку та прибудинкової території у розмірі 7, 50 гр./м2.

Пунктом 3 с.38 Статуту ЖБК визначено, що член ЖБК зобов`язаний своєчасно вносити платежі на покриття витрат кооперативу по експлуатації, капітальному ремонту житлового будинку та утримання прибудинкової території, внески до спеціальних фондів та плату за комунальні послуги.

Відповідно до п.39 Статуту громадяни, які придбали у власність жилі приміщення в будинку ЖБК та не виявили бажання вступити до членів кооперативу, здійснюють плату за користування комунальними послугами у встановленому для членів ЖБК розмірі, а також беруть участь у загальних витратах кооперативу по експлуатації і капітальному ремонту будинку та утриманню прибудинкової території пропорційно балансової вартості належної йому частки будинку.

З розрахунку позивача вбачається, що відповідач не вносить плату за надані житлово-комунальні послуги і заборгованість з листопада 2019 року до квітня 2024 року складє 15 908, 50 грн.

Відповідно до ст. 94 ГК України кооперативи як добровільні об`єднання громадян з метою спільного вирішення ними економічних, соціально-побутових та інших питань можуть створюватися у різних галузях (виробничі, споживчі, житлові тощо).

Діяльність різних видів кооперативів регулюється законом.

Особливості створення кооперативів та ведення господарської діяльності обслуговуючими кооперативами визначається Законом України «Про кооперацію».

Обслуговуючий кооператив - це кооператив, який утворюється шляхом об`єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності.

Статтями 2, 23 Закону України «Про кооперацію» визначено, що обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу. Кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування. Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом.

Статтею 24 Закону України «Про кооперацію» визначено, що кооперативи реалізують товари та надають послуги за цінами і тарифами, встановленими самостійно, а у випадках, передбачених законом, - за державними цінами і тарифами.

Кооперативи мають право реалізувати товари та надавати послуги за цінами і тарифами, що встановлюються на договірних засадах, окремо для членів кооперативу та інших осіб.

Правовідносини, що виникли між сторонами з приводу надання та споживання таких послуг, регулюються як нормами Цивільного кодексу України, так і Законом України «Про житлово-комунальні послуги», а також іншими нормативно-правовими актами у галузі цивільного, житлового законодавства та актів, що регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» господарська діяльність, спрямована на задоволення потреб фізичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території є діяльністю з утримання будинків і прибудинкових територій.

Перелік житлово-комунальних послуг приведено в ст.5 Закону.

Відповідно до Статуту ЖБК «Академічний-4» особа, яка є власником квартири в будинку ЖБК, зобов`язана брати участь у витратах на управління, утримання будинку, а кооператив наділений правом, у разі нездійснення цією особою таких дій, звернутися до суду з позовом про стягнення нарахованих платежів по цим витратам.

Верховний Суд у постанові від 05 вересня 2020 року в справі №906/884/19 зазначив, що рішення загальних зборів, у тому числі про визначення переліку та розміру витрат на управління багатоквартирним будинком, є обов`язковими для власників житлових приміщень, які в силу прямої норми закону несуть тягар утримання належного їм майна та зобов`язані виконувати прийняті відповідно до статуту рішення.

Аналогічну позицію Верховний Суд висловлював і в інших рішеннях: у постанові від 06 липня 2018 року в справі № 910/582/17, від 17 липня 2018 року в справі №910/6356/16, від 15 травня 2019 року в справі №761/10136/16-ц, від 24 січня 2020 року в справі №910/1395/19.

Рішення загальних зборів членів кооперативу ЖБК «Академічний-4», які спрямовані на регулювання господарських відносин і мають обов`язковий характер для суб`єктів цих відносин, є чинними, в судовому порядку не скасовані та не визнані недійсними.

Відповідач, не подавши відзив, приведених у позові обставин не спростував, свого розрахунку не надав і відсутності заборгованості перед позивачем за надані послуги не довів.

З урахуванням цього, суд приходить до висновку про обґрунтованість вимог позивача.

Відповідно до ч.1 ст.141 ЦПК України з відповідача на користь позивача підлягає сплачений ним судовий збір при зверненні до суду.

Керуючись ст.ст. 15, 16, 322, 525, 526, 527, 530, 610, 612 ЦК України, ст.ст. 2, 23, 24 Закону України « Про кооперацію», ст.ст. 1, 5, 7, 27 Закону України « Про житлово-комунальні послуги, ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76 - 82, 133, 141, 259, 263 - 266, 268, 273 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Академічний-4» 15 908, 50 грн. заборгованості та 3 028, 00 грн. судового збору.

Позивач: Житлово-будівельний кооператив «Академічний-4», адреса: 03039 м.Київ просп. Голосіївський, 21, ЄДРПОУ: 22893866.

Відповідач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Київського апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя К.В. Машкевич

СудГолосіївський районний суд міста Києва
Дата ухвалення рішення23.10.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122510189
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із житлових відносин, з них про стягнення плати за користування житлом

Судовий реєстр по справі —752/10556/24

Рішення від 23.10.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

Ухвала від 10.06.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

Ухвала від 24.05.2024

Цивільне

Голосіївський районний суд міста Києва

Машкевич К. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні