Рішення
від 22.10.2024 по справі 149/2195/24
ХМІЛЬНИЦЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВІННИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 149/2195/24

Провадження №2/149/711/24

Номер рядка звіту 61

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.10.2024 м. Хмільник

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Олійника І. В.,

за участю секретаря Янюк А. Й.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 до Уланівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на майно,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , яка діє в інтересах неповнолітнього ОСОБА_3 звернулися до Хмільницького міськрайонного суду Вінницької області з цивільним позовом до Уланівської сільської ради Хмільницького району Вінницької області про встановлення факту, що має юридичне значення та визнання права власності на майно.

Короткий зміст заявлених вимог

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець - ОСОБА_5 , після смерті котрої залишилося спадкове майно, зокрема, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами. На час відкриття спадщини разом із спадкодавцем проживав її онук - ОСОБА_6 , а його мати та донька спадкодавця - ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 . ІНФОРМАЦІЯ_3 помер батько позивачів, спадкодавець - ОСОБА_6 , після смерті котрого залишилося спадкове майно, зокрема, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який він успадкував за ОСОБА_5 . На час відкриття спадщини разом із спадкодавцем проживали його діти - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які отримали свідоцтво про право на частину спадкового майна, однак позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, оскільки ОСОБА_6 за життя не встиг оформити за собою право власності на вказаний будинок. Відтак позивачі просять встановити факт прийняття спадщини ОСОБА_6 після смерті ОСОБА_5 , а також визнати за ними право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами.

Рух справи

Ухвалою суду від 17.07.2024 у даній справі відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче судове засідання. Відповідачу визначено п`ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі для подання відзиву на позовну заяву. Витребувано інформацію на предмет прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_5 .

Ухвалою суду від 14.08.2024 закрито підготовче провадження, призначено справу до судового розгляду по суті.

Позиція учасників справи

Позивачі, представники позивачів у судове засідання не з`явилися, подали заяви про розгляд справи за їхньої відсутності, підтримують позовні вимоги.

Представниквідповідача у судове засідання не з`явилася, подала заяву про розгляд справи за її відсутності.

Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, дійшов висновку про часткове задоволення позову враховуючи наступне.

Фактичні обставини справи

ІНФОРМАЦІЯ_1 померла спадкодавець - ОСОБА_5 , після смерті котрої залишилося спадкове майно, зокрема, житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с. 6-10, 14, 17).

На час відкриття спадщини разом із спадкодавцем проживав її онук - ОСОБА_6 , а його мати та донька спадкодавця - ОСОБА_7 померла ІНФОРМАЦІЯ_2 , тобто раніше спадкодавця (а.с. 11-12, 16, 18-20).

ІНФОРМАЦІЯ_3 помер спадкодавець - ОСОБА_6 , спадщину після смерті котрого прийняли його діти - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які отримали свідоцтво про право на частину спадкового майна (а.с. 12-13, 15, 19, 21-24, 27, 29).

Мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права

Щодо позовної вимоги про визнання права власності на спадкове майно

Положеннями ч.ч. 4, 5 Перехідних положень ЦК України передбачено, що цивільний кодекс України застосовується до цивільних відносин, що виникли після набрання ним чинності. Щодо цивільних відносин, які виникли до набрання чинності Цивільним кодексом України, положення цього Кодексу застосовуються до тих прав і обов`язків, що виникли або продовжують існувати після набрання ним чинності.

Згідно ст. 548 ЦК УРСР (тут і надалі в редакції чинній на момент відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 ) для придбання спадщини необхідно, щоб спадкоємець її прийняв. Не допускається прийняття спадщини під умовою або з застереженнями. Прийнята спадщина визнається належною спадкоємцеві з моменту відкриття спадщини.

Відповідно до ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР визнається, що спадкоємець прийняв спадщину: 1) якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном; 2) якщо він подав державній нотаріальній конторі за місцем відкриття спадщини заяву про прийняття спадщини.

При спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого. До числа спадкоємців першої черги належить також дитина померлого, яка народилася після його смерті. Онуки і правнуки спадкодавця є спадкоємцями за законом, якщо на час відкриття спадщини немає в живих того з їх батьків, хто був би спадкоємцем; вони успадковують порівну в тій частці, яка належала б при спадкоємстві за законом їх померлому родителю (ст. 529 ЦК УРСР).

Приймаючи до уваги те, що донька спадкодавця та мати ОСОБА_6 - ОСОБА_7 померла до відкриття спадщини після смерті ОСОБА_5 , а онук спадкодавця - ОСОБА_6 на час відкриття спадщини проживав разом із спадкодавцем, що підтверджується як довідками сільської ради, так і виписками з погосподарської книги, суд доходить висновку, що онук спадкодавця - ОСОБА_6 , відповідно до вимог ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР, прийняв спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 спадкодавця - ОСОБА_5 , як такий, що фактично вступив в управління та володіння спадковим майном.

Відповідно до ст. 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

Згідно із ч. 1, 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Приймаючи до уваги те, що на час відкриття спадщини після смерті спадкодавця - ОСОБА_6 разом із ним проживали його діти - ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , які, відповідно до вимог ч. 1 ст. 1268 ЦК України, прийняли спадщину після його смерті та отримали свідоцтво про право на частину спадкового майна, однак позбавлені можливості отримати свідоцтво про право на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, який їх батько успадкував за ОСОБА_5 , суд доходить висновку про задоволення позову в цій частині та визнання за позивачами права власності, в рівних частках на цей житловий будинок.

Щодо позовної вимоги про встановлення факту, що має юридичне значення

Згідно із ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення.

Згідно з вимогами Постанови Пленуму Верховного Суду України від 31 березня 1995 року № 5 "Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення", суд може встановлювати факти, що породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян.

Аналіз положень ст. 315 ЦПК України свідчить про те, що факт прийняття спадщини встановлюється у судовому порядку, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки.

Подібна правова позиція викладена Верховним Судом у постанові від 03.11.2021 року у справі № 691/1237/20.

Верховний Суд неодноразово зазначав про те, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам.

Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018 у справі № 338/180/17, від 11.09.2018 у справі № 905/1926/16, від 30.01.2019 у справі № 569/17272/15-ц.

Приймаючи до уваги встановлені судом обставини, зокрема те, що ОСОБА_6 прийняв спадщину за ОСОБА_5 на житловий будинок, який їй належить, у свою чергу позивачі прийняли спадщину за батьком, належним способом захисту їх прав є саме визнання права власності на спадкове майно, а не шляхом встановлення факту, що має юридичне значення.

Судові витрати залишити за сторонами.

На підставі ст.ст. 529, 548, 549 ЦК УРСР, ст.ст. 1218, 1220, 1222-1223, 1268 ЦК України, керуючись ст.ст. 76-81, 141, 263-265, 273, 353, 355 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати за ОСОБА_1 та ОСОБА_3 право власності, в рівних частках, на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за адресою: АДРЕСА_1 , в порядку спадкування за законом після смерті їх батька ОСОБА_6 .

В задоволенні позовної вимоги про встановлення факту, що має юридичне значення, - відмовити.

Судові витрати залишити за сторонами.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Вінницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення, тобто з 22.10.2024.

Учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

позивач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

представник позивача : ОСОБА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ;

відповідач: Уланівська сільська рада Хмільницького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04331834, адреса: вул. Миру, буд. 9, с. Уланів Хмільницького району Вінницької області.

Суддя Ігор ОЛІЙНИК

СудХмільницький міськрайонний суд Вінницької області
Дата ухвалення рішення22.10.2024
Оприлюднено28.10.2024
Номер документу122517932
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —149/2195/24

Рішення від 22.10.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 14.08.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

Ухвала від 17.07.2024

Цивільне

Хмільницький міськрайонний суд Вінницької області

Олійник І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні