Постанова
від 10.09.2024 по справі 640/1859/22
ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 640/1859/22 Суддя (судді) першої інстанції: Жукова Є.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 вересня 2024 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Беспалова О. О. суддів: Грибан І. О., Ключковича В. Ю. за участю секретаря: Рожок В. В.

представника відповідача Козачук Н. Ю. , розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року (місце ухвалення: місто Київ, час ухвалення: не зазначений, дата складання повного тексту: 25.01.2024) у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України", третя особа: Вища Школа Адвокатури Національної асоціації адвокатів України про визнання протиправним та скасування рішення, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України" (відповідач), за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Вища школа адвокатури Національної асоціації адвокатів України (третя особа), в якому просив:

- визнати протиправним і нечинним з моменту прийняття слова "виключно для адвокатів свого регіону", які містяться в абзаці "є операторами підвищення кваліфікації, які не потребують акредитації, виключно для адвокатів свого регіону" пункту 12, а також пункти 18, 19, 20, пункт 2 розділу IV "Перехідні положення" Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України від 03 липня 2021 року №63.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2022 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року, у задоволенні позову відмовлено повністю.

Постановою Верховного Суду від 29.02.2024 року у справі №640/1859/22 рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 09 листопада 2022 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 07 лютого 2023 року у справі №640/1859/22 скасовано, а справу направлено на новий розгляд до Київського окружного адміністративного суду.

Рішенням Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року позов залишено без задоволення.

Не погоджуючись з прийнятим судовим рішенням, позивачем подано апеляційну скаргу, в якій апелянт просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог та прийняти в цій частині нове, яким позов задовольнити у повному обсязі.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що приймаючи спірне рішення суд першої інстанції не надав належної оцінки доводам позивача та висновками Верховного Суду викладеним у постанові від 29.04.2024 року постановленої в рамках даної справи.

Крім того апелянт вказує на дискримінаційний характер оскаржуваного Порядку за ознакою того, коли особа набула статусу адвоката: ті особи, які є адвокатами мають більш привілейоване становище, вони зобов`язані отримувати бали в меншому обсязі, проте, "молоді адвокати" не просто змушені отримувати більше балів, але вони також зобов`язані пройти "модульний курс", який є не безкоштовним. Однак, Закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" не містить розмежування адвокатів на власне адвокатів і "молодих адвокатів", а тому Рада адвокатів України не діяла з дотриманням принципу рівності адвокатів перед законом. У зв`язку з цим, позивач уважає рішення Ради адвокатів України протиправним та дискримінаційним. Також, на думку позивача, є дискримінаційним встановлення Радою адвокатів України обмеження за якого він, як адвокат, місце проживання якого зареєстроване у Полтавській області, має право проходити заходи підвищення кваліфікації лише у Раді адвокатів Полтавської області, оскільки вказана рада проводить не так багато семінарів, щоб позивач зміг отримати достатню кількість балів, а тому це суттєво обмежує його права як адвоката, у зв`язку з чим він не може проходити підвищення кваліфікації в радах інших областей.

До Шостого апеляційного адміністративного суду від відповідача надійшов відзив на апеляційну скаргу. Відповідачем щодо задоволення вимог апеляційної скарги заперечено, зазначено, що рішення суду першої інстанції постановлено при повному та об`єктивному дослідженні усіх обставин справи та доводів учасників.

У відповідності до ст. 308 КАС України справа переглядається колегією суддів в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

У відповідності до приписів частини другої статті 309 КАС України судом ухвалено продовжити апеляційний розгляд даної справи на розумний термін.

Заслухавши суддю - доповідача, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила таке.

Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_2 є адвокатом з 09.06.2020 року та обліковується у Раді адвокатів Полтавської області, що підтверджується копією свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серії ПТ №3454 від 09.06.2020 року та копією посвідчення адвоката України №3454 від 09.06.2020 року.

03.07.2021 року Рішенням Ради адвокатів України №63 було затверджено у новій редакції Порядок підвищення кваліфікації адвокатів України.

Цим порядком, зокрема, на адвокатів України покладено обов`язок щороку проходити "заходи з підвищення кваліфікації" в обсязі необхідному для отримання достатньої кількості "балів".

Серед іншого, це положення передбачає:

" 12. Ради адвокатів регіону:

- є операторами підвищення кваліфікації, які не потребують акредитації, виключно для адвокатів свого регіону.

18. Адвокати, до досягнення ними 3-х річного адвокатського стажу зобов`язані пройти Модульну програму "Молодий адвокат", яку розробляє та реалізовує Вища школа адвокатури НААУ.

19. Адвокати, які набули статусу адвоката, протягом перших трьох років своєї адвокатської діяльності зобов`язані підвищити свій професійний рівень на рівні 48 годин з яких не менше 16 годин - щороку. У разі отримання свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю у другому півріччі відповідного року, такий адвокат має право отримати меншу кількість балів у першому році отримання свідоцтва, за умови, що загальна кількість балів за 3 роки становитиме не менше 48 годин.

20. Всі адвокати, за виключенням адвокатів, зазначених у пункті 19 цього порядку, зобов`язані підвищувати кваліфікацію адвоката на рівні 10 годин на рік (10 залікових балів).

IV. Перехідні положення

2. Даний Порядок вступає в дію з моменту його прийняття".

Вважаючи вказані пункти Порядку протиправними позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

В силу вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові основи діяльності адвокатури України становлять Конституція України, закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Порядок підвищення кваліфікації адвокатами України, затверджений в новій редакції Рішенням Ради Адвокатів України від 03.07.2021 року №63, Правила адвокатської етики, інші законодавчі акти України.

Відповідно до ст.1 закон України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність":

1) адвокат - фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом;

2) адвокатська діяльність - незалежна професійна діяльність адвоката щодо здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги клієнту;

3) адвокатське самоврядування - гарантоване державою право адвокатів самостійно вирішувати питання організації та діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом;

Приписами статті 2 вказаного Закону встановлено, що адвокатура України - недержавний самоврядний інститут, що забезпечує здійснення захисту, представництва та надання інших видів правничої допомоги на професійній основі, а також самостійно вирішує питання організації і діяльності адвокатури в порядку, встановленому цим Законом.

Адвокатуру України складають всі адвокати України, які мають право здійснювати адвокатську діяльність.

З метою забезпечення належного здійснення адвокатської діяльності, дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів, забезпечення високого професійного рівня адвокатів та вирішення питань дисциплінарної відповідальності адвокатів в Україні діє адвокатське самоврядування.

Відповідно до ст.21 зазначеного закону визначено професійні обов`язки адвоката та вказано, що під час здійснення адвокатської діяльності адвокат зобов`язаний:

1) дотримуватися присяги адвоката України та правил адвокатської етики;

2) на вимогу клієнта надати звіт про виконання договору про надання правничої допомоги;

3) невідкладно повідомляти клієнта про виникнення конфлікту інтересів;

4) підвищувати свій професійний рівень;

5) виконувати рішення органів адвокатського самоврядування;

6) виконувати інші обов`язки, передбачені законодавством та договором про надання правничої допомоги.

Відповідно до ст.43 наведеного Закону визначено і основні засади адвокатського самоврядування. Зокрема, адвокатське самоврядування ґрунтується на принципах виборності, гласності, обов`язковості для виконання адвокатами рішень органів адвокатського самоврядування, підзвітності, заборони втручання органів адвокатського самоврядування у професійну діяльність адвоката. Брати участь у роботі органів адвокатського самоврядування та бути обраними до їх складу можуть лише адвокати України.

Відповідно до ст.44 наведеного закону визначено завдання адвокатського самоврядування, серед яких: 1) забезпечення незалежності адвокатів, захист від втручання у здійснення адвокатської діяльності; 2) підтримання високого професійного рівня адвокатів; 3) утворення та забезпечення діяльності кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури; 4) створення сприятливих умов для здійснення адвокатської діяльності; 5) забезпечення відкритості інформації про адвокатуру та адвокатську діяльність; 6) забезпечення ведення Єдиного реєстру адвокатів України; 7) участь у формуванні Вищої ради правосуддя у порядку, визначеному законом.

Статтею 45 зазначеного Закону визначено правовий статус Національної асоціації адвокатів України як недержавної некомерційної професійної організації, яка об`єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.

Національна асоціація адвокатів України: 1) представляє адвокатуру України у відносинах з органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями незалежно від форми власності, громадськими об`єднаннями та міжнародними організаціями, делегує представників до органів державної влади.

Відповідно до ст.46 зазначеного Закону визначено організаційні форми адвокатського самоврядування, такі як: конференція адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рада адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Рада адвокатів України, з`їзд адвокатів України та зазначено, що адвокатське самоврядування здійснюється через діяльність конференцій адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), рад адвокатів регіону (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), кваліфікаційно-дисциплінарних комісій адвокатури (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури, ревізійних комісій адвокатів регіонів (Автономної Республіки Крим, області, міста Києва, міста Севастополя), Вищої ревізійної комісії адвокатури, Ради адвокатів України, з`їзду адвокатів України.

Відповідно до ст.47 вказаного Закону визначено правовий статус конференції адвокатів регіону як вищого органу адвокатського самоврядування в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

Відповідно до ст.48 наведеного вище Закону визначено правовий статус ради адвокатів регіону, та зазначено, що у період між конференціями адвокатів регіону функції адвокатського самоврядування у регіоні виконує рада адвокатів регіону, а також, що Рада адвокатів регіону підконтрольна і підзвітна конференції адвокатів регіону.

Вищим органом адвокатського самоврядування України є з`їзд адвокатів України (ст.54 Закону).

У період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України (ст.55 Закону).

Повноваження і порядок роботи Ради адвокатів України визначаються цим Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з`їздом адвокатів України.

Рада адвокатів України підконтрольна і підзвітна з`їзду адвокатів України.

Відповідно до ст.57 встановлена обов`язковість рішень органів адвокатського самоврядування та зазначено, що рішення з`їзду адвокатів України та Ради адвокатів України є обов`язковими до виконання всіма адвокатами, а рішення конференцій та рад адвокатів регіонів є обов`язковими до виконання адвокатами, адреса робочого місця яких знаходиться у відповідному регіоні та відомості про яких включено до Єдиного реєстру адвокатів України.

Рішення органів адвокатського самоврядування набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інший строк не передбачений рішеннями.

Відповідно до Порядку підвищення кваліфікації адвокатами України, затвердженого в новій редакції Рішенням Ради Адвокатів України від 03.07.2021 року №63 визначено наступне.

Дія цього Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України (далі по тексту "Порядок") поширюється на адвокатів, які здійснюють адвокатську діяльність у формах, визначених Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність". На адвокатів, право на заняття адвокатською діяльністю яких зупинено, обов`язок щодо підвищення кваліфікації не поширюється. У випадку поновлення адвокатської діяльності, яку було зупинено на рік і більше, адвокат зобов`язаний пройти спеціальні курси підвищення кваліфікації за програмою та у порядку, розробленими Вищою школою адвокатури НААУ та затвердженими Експертною радою з питань акредитації та сертифікації (далі - Експертна рада НААУ). Адвокат проходить зазначені курси протягом трьох місяців з моменту поновлення права на заняття адвокатською діяльністю.

Підвищення кваліфікації є підвищенням професійного рівня адвоката, що є його важливим професійним обов`язком, дотримання якого має забезпечувати безперервне поглиблення, розширення й оновлення адвокатами своїх професійних знань, вмінь та навичок, за бажанням адвоката здобуття нової спеціалізації або кваліфікації у певній галузі права чи сфері діяльності на основі раніше здобутої освіти і практичного досвіду, забезпечувати адвокатів достатньою інформацією про зміни у чинному законодавстві та практиці його тлумачення та застосування.

Підвищення кваліфікації адвокатів спрямовано на: зміцнення їх правових навичок; практичну реалізацію правил адвокатської етики; підвищення рівня знань в напрямку прав людини та основоположних свобод; навчання повазі до прав та інтересів клієнтів; навчання захисту прав клієнтів і сприянню їхньому здійсненню; навчання сприянню належному здійсненню судочинства та реалізації права на справедливий суд; заохочення до участі у наданні безоплатної правової допомоги; інше поглиблення, розширення й оновлення їх професійних знань, вмінь та навичок.

Національна асоціація адвокатів України забезпечує високий професійний рівень адвокатів України. Організація та реалізація процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні здійснюється Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України за сприяння рад адвокатів регіонів та сторонніми операторами підвищення кваліфікації адвокатів, що акредитовані згідно цього Порядку. Органи адвокатського самоврядування співпрацюють з Вищою школою адвокатури Національної асоціації адвокатів України з питань підвищення кваліфікації адвокатів України, надають їй необхідну інформацію та пропозиції.

Підвищення кваліфікації адвокатів в Україні здійснюється у відповідності до цього Порядку операторами підвищення кваліфікації адвокатів за адміністрування підвищення кваліфікації адвокатів адміністратором.

Адміністратором процесу підвищення кваліфікації адвокатів в Україні є Вища школа адвокатури НААУ.

Організації, що бажають стати сторонніми операторами підвищення кваліфікації адвокатів в Україні, підлягають акредитації Експертною радою НААУ в передбаченому нею Порядку як сторонні оператори.

Всі оператори підвищення кваліфікації адвокатів зобов`язані виконувати обов`язки, що встановлені нормативними актами НААУ щодо підвищення кваліфікації адвокатів.

Рада адвокатів України встановлює порядок підвищення кваліфікації адвокатів та вносить зміни до нього.

Як судом першої інстанції так і при апеляційному розгляді детально досліджено зміст Порядку підвищення кваліфікації адвокатами України, затвердженого в новій редакції Рішенням Ради Адвокатів України від 03.07.2021 року №63.

Як зазначалось, відповідно до ст. 45 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" Національна асоціація адвокатів України є недержавною некомерційною професійною організацією, яка об`єднує всіх адвокатів України та утворюється з метою забезпечення реалізації завдань адвокатського самоврядування.

Згідно Статуту, затвердженого рішенням звітно-виборного з`їзду адвокатів України 2017 року від 09.06.2017, НААУ є вільною у виборі напрямів її діяльності у межах передбачених законодавством України та цим Статутом.

Пунктом 2.3.3 Статуту передбачено, що НААУ забезпечує високий професійний рівень адвокатів України, розробляє методику професійної підготовки та перепідготовки адвокатів, помічників та стажистів адвокатів, поширює стичні стандарти професії.

Статтею 46 Закону "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" передбачено організаційні форми адвокатського самоврядування до яких входить Рада адвокатів України

Відповідно до ст. 55 Закону, у період між з`їздами адвокатів України функції адвокатського самоврядування виконує Рада адвокатів України.

Повноваження і порядок роботи Ради адвокатів України визначаються цим Законом та положенням про Раду адвокатів України, що затверджується з`їздом адвокатів України.

Відповідно до приписів Положення про Раду адвокатів України, затвердженого Установчим з`їздом адвокатів України 17 листопада 2012 року (зі змінами). Рада адвокатів України, окрім іншого, визначає порядок та форми підвищення кваліфікації адвокатами, здійснює методичне керівництво та організовує підвищення кваліфікації адвокатів.

Акти органів адвокатського самоврядування є нормами самоврядності адвокатури, прийняття яких делеговано органам адвокатського самоврядування чинним законодавством України в межах своєї компетенції при реалізації своїх повноважень та мають сферу дії. обмежену відносинами конкретних суб`єктів - адвокатів.

Отже, приписами ЗУ "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Положенням про Раду адвокатів України та умовами Статуту НААУ передбачене адвокатське самоврядування, при цьому органи адвокатського самоврядування наділенні повноваженнями приймати відповідні рішення направлені на врегулювання організації і діяльності адвокатури, у тому числі щодо порядку підвищення кваліфікації адвокатів України, як складової дотримання гарантій адвокатської діяльності, захисту професійних прав адвокатів та забезпечення високого професійного рівня адвокатів.

Щодо змісту заявлених вимог суд зазначає наступне.

Як вбачається із змісту пункту 12 вказаного Порядку, таким встановлено, що Ради адвокатів регіону:

- здійснюють інформаційно-методичне забезпечення адвокатів регіону шляхом: (а) широкого інформування адвокатів, в тому числі за допомогою інформаційних ресурсів (веб-сайтів, сторінок в соціальних мережах тощо), про можливості підвищення кваліфікації адвокатами свого регіону, про види, тематику, дати навчань та інше. (б) видання відповідних методичних матеріалів для адвокатів свого регіону.

- сприяють підвищенню кваліфікації адвокатів регіону шляхом постійної та тісної співпраці з Вищою школою адвокатури НААУ, зокрема, але не обмежуючись: надають пропозиції щодо напрямків навчання адвокатів свого регіону, тематики, періодичності, форми навчань тощо.

- є операторами підвищення кваліфікації, які не потребують акредитації, виключно для адвокатів свого регіону.

Обґрунтовуючи доводи апеляційної скарги позивач вказує, що визначення вказаним пунктом Порядку Рад адвокатів регіону як операторів підвищення кваліфікації, виключно для адвокатів свого регіону порушують права позивача, адже позбавляють його права на безоплатне підвищення кваліфікації, оскільки Рада адвокатів регіону до якого відноситься позивач не забезпечує проведення достатньої кількості безоплатних заходів.

У підтвердження таких доводів позивачем до позовної заяви надавались: копія рішення Ради адвокатів України від 03.07.2021 №63; скріншот на підтвердження відмови щодо реєстрації позивача на захід Ради адвокатів Хмельницької області "Дисциплінарна відповідальність адвоката, конфлікт інтересів в адвокатській діяльності"; скріншот на підтвердження відмови щодо реєстрації позивача на захід Ради адвокатів Черкаської області "Дисциплінарна відповідальність держслужбовців: поняття та особливості застосування"; копія листа Ради адвокатів Хмельницької області від 05.03.2021 р.; копія листа Ради адвокатів Волинської області від 04.03.2021 р.; копію листа Ради адвокатів Хмельницької області від 28.12.2021 р., а також копія листа Ради адвокатів Черкаської області від 30.12.2021 р.

Вказаним доказам судом першої інстанції надано належну оцінку.

При цьому, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що такі не підтверджують доводів позивача щодо дискримінаційного характеру даного пункту Порядку за ознаками місця проживання адвоката, адже в результаті заявка позивача на участь у вебінарі анонсованому Радою адвокатів Хмельницької області зареєстровано.

Також, заслуговує на увагу та обставина, що участь у семінарах та вебінарах не являється єдиним способом для адвоката отримати достатню кількість «балів» необхідних для підтвердження проходження підвищення кваліфікації.

Зокрема, пунктом 1 Порядку визначено види підвищення кваліфікації адвокатів, до яких віднесено:

- навчання або викладання за професійними програмами підвищення кваліфікації адвокатів у вищих навчальних закладах III та IV рівня акредитації, якщо вони є акредитованими операторами підвищення кваліфікації адвокатів. Кількість залікових балів в межах акредитації;

- участь у міжнародних, всеукраїнських та регіональних наукових, науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, тренінгах, програмах тощо, які організовані та проводяться операторами підвищення кваліфікації адвокатів в Україні та за кордоном. Кількість залікових балів в межах акредитації;

- участь у будь-яких акредитованих заходах з підвищення кваліфікації адвокатів (в тому числі в форматі онлайн), які організовані операторами підвищення кваліфікації адвокатів після проходження тестування (за наявності) на онлайн-платформі адміністратора з підвищення кваліфікації адвокатів ВША НААУ. Кількість залікових балів в межах акредитації. У випадку, якщо навчальний продукт являє собою відеозапис, що не має чіткої структури курсу та не передбачає за результатами його перегляду зріз закріпленого матеріалу через тестування, то кількість залікових балів за такий вид підвищення кваліфікації дорівнює 1-му балу незалежно від кількості годин такого відео-запису. Це обмеження не стосується відеоматеріалів, які включаються в структуру онлайн-курсів з відповідною перевіркою знань;

- виступ у якості сертифікованого лектора з доповіддю, презентацією або науковим повідомленням на міжнародних, всеукраїнських та регіональних науково-практичних та науково-методологічних конференціях, семінарах, круглих столах, майстер-класах, тренінгах тощо. Застосовується подвоєна кількість балів в рамках акредитованого заходу;

- наукові або науково-практичні статті, які пройшли рецензування Вченою радою Вищої школи адвокатури НААУ, 5000 знаків дорівнює одному заліковому балу;

- видання монографій, підручників, посібників (у тому числі у співавторстві) 1 видання - 12 залікових балів;

- здобуття наукового ступеня доктора філософії в галузі права при здійсненні адвокатської діяльності - 30 залікових балів;

- здобуття наукового ступеня доктора наук в галузі права (або доктора права в разі отримання ступеня за кордоном) при здійсненні адвокатської діяльності - 45 залікових балів;

- робота в органах адвокатського самоврядування (в тому числі на виборних позиціях без оформлення трудових відносин згідно Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність") - 5 залікових балів на рік; робота в складі Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури та дисциплінарних палатах кваліфікаційно-дисциплінарних комісій в регіонах додатково 2 бали на рік з питань Правил адвокатської етики;

- участь в роботі комітетів НААУ (голова та заступники голови комітету НААУ - 10 балів на рік; член ради комітету 5 балів на рік). Участь адвоката в роботі комітету НААУ з питань адвокатської етики (голова, заступники та члени ради комітету) - додатково 2 бали на рік з питань Правил адвокатської етики;

- участь адвоката в роботі комітетів із захисту прав адвокатів рад адвокатів регіонів за поданням Голови ради адвокатів регіону (голова та заступники голови комітету - 10 балів на рік; член комітету 5 балів на рік). Чисельність членів комітету в поданні Голови ради адвокатів регіону не може перевищувати 15 осіб (за винятком Ради адвокатів м. Києва та Ради адвокатів Київської області, де чисельність членів комітету обмежується членами, які приймають активну участь в його роботі);

- успішне проходження онлайн тестування з подальшим нарахуванням залікових балів. Тестування розробляються Вищою школою адвокатури НААУ відповідно до галузей права. Тестування з Правил адвокатської етики розробляються Вищою школою адвокатури НААУ із залученням Вищої кваліфікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури. Максимальна кількість таких балів не може перевищувати 2 залікових бали на рік;

- успішне проходження онлайн тестування на тему "Нормативне регулювання статусу та питання діяльності органів адвокатського самоврядування". Тема включатиме, зокрема (але не обмежуючись), такі питання: структура, повноваження органів адвокатського самоврядування, нормативні акти, що регулюють їх діяльність. Максимальна кількість таких балів не може бути більше ніж 2 залікових балів на рік.

- інша діяльність, визначена Експертною радою НААУ.

Бали, нараховані адвокату за здобуття наукового ступеня доктора наук в галузі права (або доктора права в разі отримання ступеня за кордоном), а також наукового ступеня доктора філософії в галузі права переносяться та враховуються у наступному звітному періоді. Бали за науковий ступінь нараховуються за заявою адвоката лише після оприлюднення відповідного наказу на сайті Міністерства освіти і науки України. У всіх інших випадках бали, отримані понад необхідну річну норму, на наступні періоди не переносяться.

При цьому, приписами пункту 25 Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України встановлено, що адвокати мають право вільно обирати види підвищення кваліфікації, брати участь у будь-яких заходах з підвищення кваліфікації адвокатів, що проводяться операторами підвищення кваліфікації за умови їх реєстрації на такий захід оператором, що його проводить.

Відтак, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що позивачем, жодними належними та допустимими доказами не доведено вчинення щодо нього дискримінації, тобто ситуації, за якої особа та/або група осіб за їх ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, віку, інвалідності, етнічного та соціального походження, громадянства, сімейного та майнового стану, місця проживання, мовними або іншими ознаками, які були, є та можуть бути дійсними або припущеними (далі - певні ознаки), зазнає обмеження у визнанні, реалізації або користуванні правами і свободами в будь - якій формі, встановленій Законом "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", крім випадків, коли таке обмеження має правомірну, об`єктивно обґрунтовану мету, способи досягнення якої є належними та необхідними.

Також, в рамках даного позову позивачем заявлено вимоги щодо визнання протиправними пункти 18, 19, 20 Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України від 03 липня 2021 року №63.

Як вбачається із змісту Порядку, вказаними пунктами встановлено наступне:

18. Адвокати до досягнення ними 3-х річного адвокатського стажу зобов`язані пройти Модульну програму "Молодий адвокат", яку розробляє та реалізовує Вища школа адвокатури НААУ.

19. Адвокати, які набули статусу адвоката, протягом перших трьох років своєї адвокатської діяльності зобов`язані підвищити свій професійний рівень на рівні 48 годин, з яких не менше 16 годин - щороку. У разі отримання свідоцтва на право заняття адвокатською діяльністю у другому півріччі відповідного року такий адвокат має право отримати меншу кількість балів у першому році отримання свідоцтва за умови, що загальна кількість балів за 3 роки становитиме не менше 48 годин.

20. Всі адвокати, за виключенням адвокатів, зазначених у пункті 19 цього порядку, зобов`язані підвищувати кваліфікацію адвоката на рівні 10 годин на рік (10 залікових балів).

Відповідно до змісту заявленого позову та доводів апеляційної скарги позивач вказує на дискримінаційний характер оскаржуваного Порядку за ознакою того, коли особа набула статусу адвоката, оскільки містить різні зобов`язання в обсязі часу та матеріалу необхідні для підтвердження проходження підвищення кваліфікації.

Так із змісту вказаних пунктів вбачається, що для адвокатів до досягнення ними 3-х річного адвокатського стажу встановлено обов`язок підвищити свій професійний рівень на рівні 48 годин, з яких не менше 16 годин - щороку, тоді як для адвокатів, стаж яких перевищує три роки такий обов`язок встановлено на рівні лише 10 годин на рік (10 залікових балів).

Також, спірними пунктами встановлено обов`язок адвокатів, стаж яких становить менше 3-х років пройти Модульну програму "Молодий адвокат".

Поряд із цим, як вірно зауважено апелянтом Законом України «Про адвокатуру та адвокатські діяльність» визначено, що адвокат, це фізична особа, яка здійснює адвокатську діяльність на підставах та в порядку, що передбачені цим Законом.

Вказаний Закон не містить жодної градації в розрізі наявного адвокатського стажу, та не створює поділу адвокатів на «Молодий», тобто таких стаж адвокатської діяльності яких менше 3- років та інших, стаж адвокатської діяльності яких перевищує цю межу.

Відтак, не зрозуміло за яким принципом вирішено, що після досягнення 3-х річного стажу підвищити свій професійний рівень на рівні 10 годин на рік буде достатнім, тоді як адвокату із меншим стажем таке підвищення необхідне на рівні 16 годи.

Стаття 6 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" чітко встановлює вимоги до адвоката, як то: наявність громадянства, освітнього та мовного цензу, стажу роботи в галузі права не менше двох років, складення кваліфікаційного іспиту, наявність стажування (крім випадків, встановлених цим Законом), складення присяги адвоката України та отримання свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю.

Відтак, Законом встановлено єдиний статус адвоката, що підтверджується свідоцтвом про право на зайняття адвокатською діяльністю.

При цьому, приписами пункту 4 частини 1 статті 21 Закону № 5076-VI встановлено єдиний обов`язок для усіх адвокатів під час здійснення адвокатської діяльності підвищувати свій професійний рівень.

Відтак, професійний обов`язок кожного адвоката щодо підвищення свого професійного рівня прямо передбачений Законом України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" та не є дискримінацією в розумінні Конституції України, Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність", Закону України "Про засади запобігання та протидії дискримінації в Україні", однак встановлення спірними пунктами Порядку різного підходу до проходження підвищення професійного рівня у залежності від наявного у адвоката стажу суперечить наведеним нормам та є недопустимим.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з доводами апелянта в частині наявності достатніх підстав для визнання протиправними та скасування 18, 19, 20 Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України від 03 липня 2021 року №63.

Що ж стосовно вимог про визнання протиправним та скасування пункт 2 розділу IV «Перехідні положення» Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України від 03 липня 2021 року №63 колегія суддів зазначає, що за приписами частини 3 ст. 57 Закону України "Про адвокатуру та адвокатську діяльність" рішення органів адвокатського самоврядування набирають чинності з дня їх прийняття, якщо інший строк не передбачений рішеннями.

Відтак, враховуючи, що Рада адвокатів України беззаперечно є органом адвокатського самоврядування зазначення у пункт 2 розділу IV «Перехідні положення», що Порядок набирає чинності з дня його прийняття у повній мірі відповідає нормам чинного законодавства, а відтак, позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.

З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що доводи апеляційної скарги є частково обґрунтованими.

Зі змісту ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно та всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити нове судове рішення у відповідній частині або змінити судове рішення.

За змістом частини 1 статті 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з`ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Розглянувши доводи апелянта, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства України, колегія суддів вважає, що судове рішення постановлено при неповному з`ясуванні обставин справи та з помилковим застосуванням норм матеріального права, а тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції скасуванню з прийняттям нового рішення, згідно з яким позов підлягає частковому задоволенню.

У відповідності до ст. 139 КАС України підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись ст. ст. 241, 242, 243, 308, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Недержавної некомерційної професійної організації "Національна асоціація адвокатів України", третя особа: Вища Школа Адвокатури Національної асоціації адвокатів України про визнання протиправним та скасування рішення задовольнити частково.

Рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року в частині відмови у задоволенні позовних вимог щодо визнання протиправними та скасування пунктів 18, 19, 20, пункт 2 розділу IV «Перехідні положення» Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України від 03 липня 2021 року №63 скасувати та прийняти в цій частині нову постанову, якою вимоги ОСОБА_2 задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати пункти 18, 19, 20, пункт 2 розділу IV «Перехідні положення» Порядку підвищення кваліфікації адвокатів України від 03 липня 2021 року №63.

В іншій частині рішення Київського окружного адміністративного суду від 11 червня 2024 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду в порядку і строки, визначені статтями 328, 329 КАС України.

Суддя-доповідач О. О. БеспаловСуддя В. Ю. КлючковичСуддя І. О. Грибан

(Повний текст постанови складено 22.10.2024)

СудШостий апеляційний адміністративний суд
Дата ухвалення рішення10.09.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122520055
СудочинствоАдміністративне
КатегоріяСправи з приводу забезпечення функціонування органів прокуратури, адвокатури, нотаріату та юстиції (крім категорій 107000000), зокрема у сфері адвокатури

Судовий реєстр по справі —640/1859/22

Ухвала від 05.12.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Губська О.А.

Ухвала від 05.12.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Губська О.А.

Ухвала від 18.11.2024

Адміністративне

Касаційний адміністративний суд Верховного Суду

Губська О.А.

Ухвала від 06.11.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Постанова від 10.09.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Постанова від 10.09.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Ухвала від 12.07.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Ухвала від 21.06.2024

Адміністративне

Шостий апеляційний адміністративний суд

Беспалов Олександр Олександрович

Рішення від 11.06.2024

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Жукова Є.О.

Ухвала від 22.03.2024

Адміністративне

Київський окружний адміністративний суд

Жукова Є.О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні