Справа № 456/2499/24
Провадження № 2/456/903/2024
РІШЕННЯ
іменем України
23 вересня 2024 року місто Стрий
Стрийський міськрайонний суд Львівської області в складі:
головуючого судді Саса С. С. ,
з участю секретаря Кулешник С.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Стрий справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області, третя особа Стрийська державна нотаріальна контора про визнання права власності на спадкове майно за законом,
встановив:
Позивач звернувсядо судуз позовомта проситьвизнати заним право власностіна земельну ділянку площею 1,7255 га кадастровий №4625384400:03:000:0215, яка розташована Львівська область, Стрийський район, Любинцівська сільська рада «За межами населеного пункту» та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3 . В обгрунтування позовних вимог позивач покликається на те, що після смерті його батька ОСОБА_3 , відкрилась спадщина, яка складається з земельної ділянки площею 1,7255 га, кадастровий №4625384400:03:000:0215, яка розташована на території Львівської області, Стрийського району, Любинцівської сільської ради «За межами населеного пункту» та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що належала спадкодавцю на праві приватної власності на підставі державного акта на право власності на земельну ділянку, виданого 21 жовтня 2011 року на підставі розпорядження голови Стрийської райдержадміністрації від 21.12.2010р. №834, серія ЯЛ №866391 та зареєстрованого в книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі за №462538441003092. За життя батько позивача ОСОБА_3 не склав заповіт та проживав один за адресою АДРЕСА_1 . Мама позивача ОСОБА_4 померла давно, зі спадкоємців залишилися тільки позивач та його сестра ОСОБА_2 14.11.2023 року позивач звернувся з заявою до державного нотаріуса Стрийської державної нотаріальної контори про видачу свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті батька ОСОБА_3 , однак у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом йому було відмовлено у зв`язку з пропуском строків спадкування, які визначені законом, а тому звернувся з даним позовом до суду.
Представник позивача ОСОБА_1 ОСОБА_5 подала до суду заяву про розгляд справи за її відсутності та відсутності позивача, позовні вимоги підтримує повністю, покликаючись на викладені в позовній заяві обставини та просить позов задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не зявилася, однак подала до суду заяву, в якій вказує, що позов визнає в повному обсязі та не заперечує проти його задоволення, просить вирішити справу за її відсутності.
Представник відповідача Грабовецько-Дулібівської сільської ради Стрийського району Львівської області в судове засідання не з`явився, хоча належним чином був повідомлений про час та місце розгляду справи.
Представник третьої особи державний нотаріус Стрийської державної нотаріального Контор Костур У.Т. в судове засідання не з`явилася, однак подала до суду заяву про розгляд справи без її участі.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Перевіривши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити, виходячи з наступного.
Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод (1950р.), ратифікована Законом України від 17 липня 1997 р. № 475/97-ВР (далі - Конвенція), зокрема ст.1 Протоколу № 1 (1952 р.) передбачає право кожної фізичної чи юридичної особи безперешкодно користуватися своїм майном, не допускає позбавлення особи свого майна, крім як в інтересах суспільної необхідності і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права, визнає право держави на здійснення контролю за використанням власності у відповідності з загальними інтересами або для забезпечення податків, інших зборів чи штрафів.
Судом встановлено, що земельна ділянка площею 1,7255 га кадастровий №4625384400:03:000:0215, яка розташована Львівська область, Стрийський район, Любинцівська сільська рада «За межами населеного пункту» та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, на праві власності належить ОСОБА_3 , що підтверджується державним актом на право власності на земельну ділянку серії ЯЛ №866391.
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 виданого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 вбачається, що його батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
З свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 виданого ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 вбачається, що її батьками є ОСОБА_3 та ОСОБА_4 .
З свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_3 вбачається, що ОСОБА_7 28.07.1984 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_6 , яка після реєстрації шлюбу змінила прізвище з ОСОБА_8 на ОСОБА_9 .
З свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 виданого 21.02.2023 року Стрийським відділом реєстрації актів цивільного стану у Стрийському районі Західного міжрегіонального Міністерства юстиції вбачається, що ОСОБА_3 помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
З відповідіСтрийської державноїнотаріальної контори№1069/02-14від 14.11.2023рокувбачається,що ОСОБА_1 відмовлено увидачі свідоцтвапро правона спадщинуза закономна земельнуділянку післясмерті батька ОСОБА_3 , оскільки він у встановлений законом шестимісячний термін не подав заяви для прийняття спадщини.
Згідно із ст.ст. 1216,1218 ЦК Україниспадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Згідно із ст. 1258 ЦК України, спадкоємці зазаконом одержуютьправо наспадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановленихстаттею 1259цього Кодексу.
Статтею 1261 ЦК України, у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Статтею 1268 ЦК Українивстановлено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Прийнята спадщина визнається власністю спадкоємця з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов`язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (ч.1ст. 1297 ЦК України).
Свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, встановленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Встатті 55 Конституції Українизакріплено, що права і свободи людини і громадянина захищаються судом.
Згідно зіст. 15 ЦК Україникожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
Способом захисту цивільних прав та інтересів згідно зіст. 16 цього Кодексуможе бути, зокрема, визнання права.
Обставин, які б вказували, що на спірне майно, окрім позивача, в порядку спадкування чи з інших підстав претендують інші особи, в суді не встановлено.
Вимогамист. 392 ЦК України та наданих до неї роз`яснень у листі ВССУ № 24-753/0/4-13 від 16.05.2013 р. «Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування» визначено, що право власності спадкоємця на спадкове майно підлягає захисту в судовому порядку шляхом його визнання у разі, якщо таке право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності (ч.3.1). Окрім того, зазначено, що визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку. Отже, якщо нотаріусом обґрунтовано відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, виникає цивільно-правовий спір, що підлягає розглядові у позовному провадженні.
Законодавцем встановлений певний порядок набуття права власності на нерухоме майно в порядку спадкування - нотаріальний порядок. Лише у випадку неможливості оформлення права власності на спадщину в нотаріальному порядку, спадкоємець має право на судовий захист свого невизнаного, оспорюваного чи порушеного права.
Судом встановлено, що реалізувати своє законне право на спадкування в позасудовому порядку позивач не зміг, позивач вчинив усі дії, які були необхідними для видачі свідоцтва про право на спадщину, однак з незалежних від нього причин у видачі такого йому було відмовлено.
Таким чином, проаналізувавши зібрані по справі докази, оцінені судом належним чином кожен окремо, їх достовірність та допустимість, а також їх достатність та взаємний зв`язок у сукупності, встановлені судом обставини, що свідчать про те, що позов є обґрунтованим та таким, що підлягає до задоволення.
Керуючись ст. ст. 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов задоволити.
Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_5 , право власності на земельну ділянку площею 1,7255 га кадастровий №4625384400:03:000:0215, яка розташована Львівська область Стрийський район, Любинцівська сільська рада «За межами населеного пункту», яка призначена для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, в порядку спадкування за законом після смерті батька ОСОБА_3 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Рішення суду може бути оскаржене до Львівського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Головуючий суддя С. С. Сас
Суд | Стрийський міськрайонний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 23.09.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122524632 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них |
Цивільне
Стрийський міськрайонний суд Львівської області
Сас С. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні