Рішення
від 25.09.2024 по справі 565/1718/23
КУЗНЕЦОВСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД РІВНЕНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 565/1718/23

Провадження № 2-о/565/9/24

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2024 року м.Вараш

Кузнецовський міський суд Рівненської області в складі:

головуючого судді Демчини Т.Ю.,

присяжних Пєпєляєвої О.З.,

Романчук Т.П.,

з участю секретаря судового засідання Алексейчик А.О.,

заявниці ОСОБА_1 ,

адвоката Полюхович О.І.,

представника заінтересованої особи Гапонової М.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі судових засідань Кузнецовського міського суду Рівненської області цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про визнання фізичної особи недієздатною, встановлення опіки та призначення опікуна,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1 звернулась до суду із заявою про визнання її сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення заявниці його опікуном.

В обґрунтування заяви ОСОБА_1 зазначає, що ОСОБА_2 є її сином, що проживає разом з нею, він є інвалідом І-А групи з дитинства у зв`язку з діагностуванням у нього важкої розумової відсталості з вираженим недорозвитком мови, він потребує постійного стороннього догляду, обмежений в самообслуговуванні та здатності до самостійного пересування, спілкування, контролю за своєю поведінкою. В усьому потребує допомоги та супроводу заявниці, у повній мірі не усвідомлює обставин, що відбуваються навколо нього, не може надати оцінку своїм діям та діям оточуючих.

В судовому засіданні заявниця ОСОБА_1 вимоги заяви підтримала в повному обсязі та пояснила, що ОСОБА_2 має важку розумову відсталість, перебуває на диспансерному обліку у психіатра, потребує постійного догляду та лікування, через вказані розлади не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними.

Представник особи, стосовної якої порушено питання визнання недієздатною - адвокат Полюхович О.І. в судовому засіданні не заперечувала проти задоволення заяви про визнання ОСОБА_2 недієздатним, встановлення над ним опіки та призначення ОСОБА_1 його опікуном.

Представник заінтересованої особи - Вараської міської військової адміністрації Вараського району Рівненської області Гапонова М.О. в судовому засіданні вимоги заяви ОСОБА_1 підтримала в повному обсязі та підтвердила наведені заявницею обставини.

Суд, заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, дійшов наступних висновків.

Відповідно до ч.3 ст.296 ЦПК України, заяву про визнання фізичної особи недієздатною може бути подано членами її сім`ї, близькими родичами, незалежно від їх спільного проживання, органом опіки та піклування, закладом з надання психіатричної допомоги.

З копії свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого відділом реєстрації актів громадського стану Кузнецовськ міського управління юстиції 06.03.2003, вбачається, що ОСОБА_1 є матір`ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Кузнецовськ Рівненської області. Таким чином, заявницею підтверджено, що ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , про визнання недієздатним якого вона заявляє вимогу, є її близьким родичем, що дає їй підстави для звернення до суду з даною заявою.

Відповідно до ч.1 ст.39 ЦК України, фізична особа може бути визнана судом недієздатною, якщо вона внаслідок хронічного стійкого психічного розладу не здатна усвідомлювати значення своїх дій та (або) керувати ними.

Згідно з довідкою до акта огляду МСЕК серії 12ААВ № 811163 від 03.03.2021, ОСОБА_2 після первинного огляду встановлено першу А групу інвалідності з 22.02.2021, причина інвалідності - інвалід з дитинства, довічно. Вказаним медичним документом підтверджується, що ОСОБА_2 непрацездатний за станом здоров`я та потребує спостереження у сімейного лікаря, психіатра, хірурга, ортопеда.

Згідно з висновком № 463 від 08.06.2023 лікарської комісії КНП Вараської міської ради «Вараська багатопрофільна лікарня» щодо необхідності постійного стороннього догляду за особою з інвалідністю І чи ІІ групи внаслідок психічного розладу, хворий ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , особа з інвалідністю І-А групи внаслідок психічного розладу, проживає разом з ОСОБА_1 , за рівнем обмеження життєдіяльності обмежений у самообслуговуванні, обмежений у здатності до самостійного пересування, до орієнтації, у здатності до спілкування, здатності контролювати свою поведінку, у зв`язку з чим потребує постійного стороннього догляду.

Згідно з висновком судово-психіатричного експерта Рівненської філії судових експертиз Державної установи «Інститут судової психіатрії Міністерства охорони здоров`я України» №169/24 від 01.07.2024, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , страждає стійким психічним розладом, через який не здатний усвідомлювати значення своїх дій та керувати ними. Через наявний у нього психічний розлад він не здатний особисто надати пояснення по суті справи.

Враховуючи вищезазначений висновок експерта, судом на підставі ст.299 ЦПК України ухвалено не здійснювати виклик в судове засідання ОСОБА_2 , щодо якого вирішується питання про визнання його недієздатним, з огляду на його стан здоров`я, підтверджений медичними документами.

Вищезазначені встановлені судом обставини вказують на наявність підстав для визнання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , недієздатним, у зв`язку з чим така вимога заяви ОСОБА_1 є обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Вирішуючи питання встановлення над ОСОБА_2 опіки та призначення заявниці ОСОБА_1 його опікуном, суд виходить з наступного.

Згідно з ч.1 ст.41 ЦК України, над недієздатною фізичною особою встановлюється опіка.

Статтями 55, 58 ЦК України передбачено, що опіка встановлюється з метою забезпечення особистих немайнових і майнових прав та інтересів повнолітніх осіб, які за станом здоров`я не можуть самостійно здійснювати свої права і виконувати обов`язки. Опіка встановлюється над малолітніми особами, які позбавлені батьківського піклування, та фізичними особами, які визнані недієздатними. Відповідно до ст.60 ЦК України, суд встановлює опіку над фізичною особою у разі визнання її недієздатною і призначає опікуна за поданням органу опіки та піклування.

Згідно з положеннями ст.63 ЦК України, опікуном або піклувальником може бути лише фізична особа з повною цивільною дієздатністю. Опікун або піклувальник призначаються переважно з осіб, які перебувають у сімейних, родинних відносинах з підопічним, з урахуванням особистих стосунків між ними, можливості особи виконувати обов`язки опікуна чи піклувальника.

17.10.2023 до суду подано подання, затверджене рішенням виконавчого комітету Вараської міської ради №423-РВ-23 від 05.10.2024, щодо можливості призначення ОСОБА_1 опікуном свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у разі визнання останнього недієздатним.

За заявою ОСОБА_1 органом опіки та піклування, за відсутності заяв від інших осіб, встановлено обставини можливості призначення заявниці опікуном ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на підставі даних про їх родинні відносини, стан здоров`я заявниці, а також умови її проживання.

Обставин, що перешкоджали би заявниці ОСОБА_1 бути опікуном над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , органом опіки і піклування не встановлено, не виявлено таких даних і в ході розгляду справи судом.

Відповідно до ч.1 ст.300 ЦПК України, суд, ухвалюючи рішення про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи чи визнання фізичної особи недієздатною, встановлює над нею відповідно піклування або опіку і за поданням органу опіки та піклування призначає їй піклувальника чи опікуна.

Встановлені судом вищезазначені обставини дають підстави для висновку про можливість призначення ОСОБА_1 опікуном свого сина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , а тому така вимога її заяви підлягає задоволенню.

Частина 1 статті 40 ЦК України визначає, що фізична особа визнається недієздатною з моменту набрання законної сили рішенням суду про це.

Частиною 6 ст.300 ЦПК України передбачено, що строк дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною визначається судом, але не може перевищувати двох років. З огляду на висновок судово-психіатричної експертизи, а також досліджені медичні документи, з яких вбачається стійке тривале обмеження життєдіяльності ОСОБА_2 внаслідок хвороби, суд вважає необхідним визначити строк дії рішення про визнання її недієздатною тривалістю два роки.

Питання щодо судових витрат вирішується судом відповідно до положень ч.2 ст.299 ЦПК України, якою передбачено, що судові витрати, пов`язані з провадженням справи про визнання фізичної особи недієздатною або про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, відносяться на рахунок держави.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.5, 10, 12, 13, 81, 258, 263-265, 268, 273, 293, 299, 300 ЦПК України, -

у х в а л и в:

Заяву ОСОБА_1 задовольнити.

Визнати ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , уродженця м.Кузнецовськ Рівненської області, недієздатним.

Встановити опіку над ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , та призначити його опікуном ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , уродженку с.Великі Цепцевичі Володимирецького району Рівненської області.

Строк дії даного рішення суду встановити тривалістю два роки з дня набрання ним законної сили.

Роз`яснити заявниці ОСОБА_1 , що клопотання про продовження строку дії рішення про визнання фізичної особи недієздатною має право подати опікун, представник органу опіки та піклування не пізніше ніж за п`ятнадцять днів до закінчення строку, визначеного судом.

Судові витрати, пов`язані з провадженням справи, віднести на рахунок держави.

Копію рішення після набрання ним законної сили надіслати органу опіки та піклування, органу ведення Державного реєстру виборців за місцем проживання ОСОБА_2 , визнаного судом недієздатним.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Рівненського апеляційного суду через Кузнецовський міський суд Рівненської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у ч.2 ст.358 ЦПК України.

Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , паспорт серії НОМЕР_2 , РНОКПП НОМЕР_3 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 .

Заінтересована особа: Вараська міська військова адміністрація, ЄДРПОУ 45356703, місцезнаходження: м.Вараш Рівненської області, м-н Незалежності, 1.

Повне судове рішення складене 07 жовтня 2024 року.

Головуючий суддя: Т.Ю.Демчина

Присяжні: О.З.Пєпєляєва

Т.П.Романчук

СудКузнецовський міський суд Рівненської області
Дата ухвалення рішення25.09.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122529268
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи окремого провадження Справи про обмеження цивільної дієздатності фізичної особи, визнання фізичної особи недієздатною та поновлення цивільної дієздатності фізичної особи, з них:

Судовий реєстр по справі —565/1718/23

Рішення від 25.09.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

Рішення від 25.09.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

Ухвала від 19.08.2024

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

Ухвала від 31.10.2023

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

Ухвала від 12.10.2023

Цивільне

Кузнецовський міський суд Рівненської області

Демчина Т.Ю.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні