Рішення
від 24.10.2024 по справі 713/3037/24
ВИЖНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 713/3037/24

Провадження №2/713/533/24

РІШЕННЯ

іменем України

24.10.2024 м. Вижниця

Вижницький районний суд Чернівецької області в складі: головуючого судді Пилип`юка І.В., з участю секретарки судових засідань Паучек Є.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Вижниця в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 , Вижницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства,

УСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до ОСОБА_2 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 , Вижницький відділ ДРАЦС у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, про визнання батьківства.

У позові вказував, що у період часу з 19.02.2004 року до 26.06.2009 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 перебували у зареєстрованому шлюбі. Під час зареєстрованого шлюбу у них народилися діти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , батьком яких записаний ОСОБА_2

05.12.2013 року зареєстрував шлюб з ОСОБА_6 , якій присвоєно прізвище ОСОБА_7 .

Зазначав, що під час перебування ОСОБА_3 у попередньому шлюбі мав з нею близькі стосунки, але про те, що саме він є батьком дітей ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 дізнався від своєї дружини лише у червні 2024 року. Дітям відомо, що саме він є їх біологічним батьком.

Просив визнати його батьком:

- ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виключити з актового запису №21 від 22.08.2006 року про її народження, зробленого виконавчим комітетом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, відомості про батька - ОСОБА_2 та зазначити його батьком дитини, змінивши прізвище дитини з ОСОБА_8 на ОСОБА_7 , по-батькові - з ОСОБА_9 на ОСОБА_10 , ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін;

- ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виключити з актового запису №22 від 01.07.2009 року про його народження, зробленого виконкомом Долішньошепітської сільської ради, відомості про батька - ОСОБА_2 та зазначити його батьком дитини, змінивши прізвище дитини ОСОБА_8 на ОСОБА_7 , по-батькові - з ОСОБА_11 на ОСОБА_12 , ім`я, місце народження та дату народження дитини залишити без змін.

У судове засідання позивач ОСОБА_1 не з`явився, належно повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку підготовчого засідання надав до канцелярії суду заяву, просив справу розглядати за його відсутності, позовні вимоги підтримує повністю.

У судове засідання відповідач ОСОБА_2 не з`явився, належно повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. Причини неявки суду не повідомив, відзиву на позов у встановлений судом строк не подав. До початку судового засідання надіслав на електронну адресу суду заяву, у якій зазначив, що позовні вимоги визнає у повному обсязі, оскільки здогадувався про те, що діти ОСОБА_4 та ОСОБА_5 не його. Просив не стягувати з нього судові витрати.

У судове засідання третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 , не з`явилася, належно повідомлена про дату, час та місце судового розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку підготовчого засідання надала до канцелярії суду заяву, у якій просила справу розглядати за її відсутності, щодо позовних вимог не заперечує, оскільки ОСОБА_1 є батьком її дітей, про що йому стало відомо у червні 2024 року.

У судове засідання представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Вижницького відділу ДРАЦС у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду справи по суті, про що є відомості в матеріалах справи. До початку судового засідання представник ОСОБА_13 надала до канцелярії суду заяву, просила справу розглядати за їх відсутності, щодо позову не заперечують.

Ухвалою суду від 16.08.2024 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою суду від 28.08.2024 року відкрито загальне позовне провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою суду від 26.09.2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті.

Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, з`ясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення справи по суті, враховуючи визнання позову відповідачем, дійшов до висновку, що позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню в повному об`ємі з таких підстав.

На підтвердження позовних вимог позивачем ОСОБА_1 надано такі докази:

копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 , виданого 22.08.2006 року виконкомом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, згідно якого 22.08.2006 року в Книзі реєстрації народжень зроблено актовий запис №21 про те, що ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_4 , батьками якої зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_6 ;

копію свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 , виданого 01.07.2009 року виконавчим комітетом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, згідно якого 01.07.2009 року в Книзі реєстрації народжень зроблено актовий запис №22 про те, що ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_5 , батьками якого зазначені ОСОБА_2 та ОСОБА_6 ;

копію заочного рішення Вижницького районного суду від 11.07.2006 року по цивільній справі №2-368/2006, яким задоволено позов ОСОБА_6 до ОСОБА_2 , про розірвання шлюбу, згідно якого шлюб зареєстрований 19.02.2004 року виконкомом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району, актовий запис №01 між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 розірвано.

Даним рішенням встановлено, що у шлюбі у сторін спільних дітей не було, з листопада 2005 року сторони разом не проживали, ОСОБА_6 проживала у шлюбних відносинах з ОСОБА_1 і знаходилася в дородовій декретній відпустці;

копію свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 , виданого 26.06.2009 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Вижницького районного управління юстиції Чернівецької області, згідно якого 26.06.2009 року в Книзі реєстрації розірвань шлюбів зроблено актовий запис №82 про розірвання шлюбу між ОСОБА_2 та ОСОБА_6 , якій після реєстрації розірвання шлюбу залишено прізвище ОСОБА_8 ;

копію свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_4 , виданого 05.12.2013 року виконкомом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області, згідно якого 05.12.2013 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстрував шлюб з ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , якій після реєстрації шлюбу присвоєно прізвище ОСОБА_7 ;

копію акту обстеження матеріально-побутових умов №254, складеного 17.07.2024 року Долішньошепітським старостинським округом №3 Берегометської селищної ради Вижницького району Чернівецької області, згідно якого - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 проживає без реєстрації в АДРЕСА_1 ;

копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_5 , виданого 17.01.2014 року Вижницьким РС УДМС України в Чернівецькій області, згідно якого ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 зареєстрований по АДРЕСА_2 ;

копію паспорта громадянина України серії НОМЕР_6 , виданого 12.13.2013 року Вижницьким РС УДМС України в Чернівецькій області, згідно якого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 зареєстрована по АДРЕСА_1 .

Вирішуючи позовні вимоги суд враховує визнання позову відповідачем ОСОБА_2 та застосовує такі норми права.

Відповідно до ст.7 СК України, суд при розгляді справ про регулювання сімейних відносин повинен забезпечити можливість здійснення прав дитини, які встановлені Конституцією України, Конвенцією про права дитини, іншими міжнародними правовими актами, визнаними в Україні та максимально можливо враховувати інтереси дитини.

Статтею 18 Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованою Україною 27.02.1991 року (далі - Конвенція), визначено принцип загальної та однакової відповідальності обох батьків за виховання і розвиток дитини, а також встановлено, що найкращі інтереси дитини є предметом їх основного піклування.

Частиною 1 ст.3 Конвенції про права дитини визначено, що в усіх діях щодо дітей, незалежно від того, здійснюються вони державними чи приватними установами, що займаються питаннями соціального забезпечення, судами, адміністративними чи законодавчими органами, першочергова увага приділяється якнайкращому забезпеченню інтересів дитини.

У статті 7 Конвенції передбачено, що кожна дитина має право знати своїх батьків і право на їх піклування.

Відповідно до ст.15 Закону України «Про охорону дитинства» дитина, яка проживає окремо від батьків або одного з них, має право на підтримання з ними регулярних особистих стосунків і прямих контактів.

Відповідно до ст.141 СК України мати, батько мають рівні права та обов`язки щодо дитини, незалежно від того, чи перебували вони у шлюбі між собою. Розірвання шлюбу між батьками, проживання їх окремо від дитини не впливає на обсяг їхніх прав і не звільняє від обов`язків щодо дитини.

Умовами повноцінного виховання дитини є постійний контакт з батьками та контакт з іншими родичами. Вказана стаття закріплює право на спілкування в широкому розумінні, яке включає в себе не тільки особисті зустрічі, але й спілкування по телефону, поштою, електронною поштою та іншими засобами зв`язку.

Відповідно до ст.121 СК України права та обов`язки матері, батька і дитини ґрунтуються на походженні дитини від них, засвідченому органом державної реєстрації актів цивільного стану в порядку, встановленому статтями 122 та 125 цього Кодексу.

Частиною 1 ст.122 СК України передбачено, що дитина, яка зачата і (або) народжена у шлюбі, походить від подружжя.

Походження дитини від подружжя визначається на підставі Свідоцтва про шлюб та документа закладу охорони здоров`я про народження дружиною дитини.

Відповідно до ст.129 СК України, особа, яка вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала у шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до її чоловіка, якщо він записаний батьком дитини, позов про визнання свого батьківства.

До вимоги про визнання батьківства застосовується позовна давність в один рік, яка починається від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

У п.6 Постанови Пленуму Верховного суду України №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснено, що особа, котра вважає себе батьком дитини, народженої жінкою, яка в момент зачаття або народження дитини перебувала в шлюбі з іншим чоловіком, має право пред`явити до останнього, якщо того записано батьком, позов про визнання свого батьківства.

Згідно зі ст.129 СК України зазначена особа може звернутися з такими вимогами у межах строку позовної давності (один рік), перебіг якого починається з дня, коли ця особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

У тих випадках, коли батьком дитини записано конкретну особу, вимоги про визнання батьківства мають розглядатись одночасно з вимогами про виключення відомостей про цю особу як батька з актового запису про народження дитини.

Відповідно до ст.134 СК України, на підставі заяв осіб, зазначених у ст.126 цього Кодексу, або рішення суду орган державної реєстрації актів цивільного стану вносить відповідні зміни до актового запису про народження, складеного органами державної реєстрації актів цивільного стану України, та видає нове Свідоцтво про народження.

Пленум Верховного Суду України в п.9 постанови №3 від 15.05.2006 року «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів» роз`яснив, що відповідно до ст.ст.213, 215 ЦПК України рішення щодо визнання батьківства (материнства) має ґрунтуватися на всебічно перевірених судом даних, що підтверджують або спростовують заявлені вимоги чи заперечення проти них, а його резолютивна частина містити всі відомості, необхідні для реєстрації батьківства (материнства) в органах РАЦС (прізвище, ім`я та по батькові матері й батька, число, місяць і рік їх народження, громадянство, а також номер актового запису про народження дитини, коли та яким органом його вчинено).

Відповідно до п.п.20 п.1 Розділу ІІІ Правил реєстрації актів цивільного стану в Україні, затверджених наказом Міністерства юстиції України від 18.10.2000 року №52/5, при вирішенні судом спорів про визнання батьківства, материнства, оспорювання батьківства чи материнства, встановлення фактів батьківства та материнства зміни до актових записів про народження вносяться відповідно до законодавства, яке регулює порядок внесення змін до актових записів цивільного стану.

Відповідно до п.2.16.4. Розділу ІІ Правил внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, затверджених Наказом Міністерства юстиції України 12.01.2011 року №96/5, на підставі рішення суду про визнання батьківства (материнства) в актовому записі про народження змінюються відомості про батька та вносяться пов`язані з цим інші зміни згідно із зазначеними в рішенні суду.

Частиною 3 ст.12 ЦПК України визначено, що кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

А згідно ч.1 ст.13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

У п.3 ч.2 ст.129 Конституції України закріплено основні засади судочинства, однією з яких є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до вимог ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Згідно ст.76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.

З наданих позивачем ОСОБА_1 належних, достатніх та допустимих доказів судом з достовірністю установлено, що:

- з 19.02.2004 року до 26.06.2009 року відповідач ОСОБА_2 перебував у зареєстрованому шлюбі з третьою особою ОСОБА_14 ;

- з листопада 2005 року відповідач ОСОБА_2 та третя особа ОСОБА_15 разом не проживали, рішенням суду від 11.07.2006 року шлюб між ними був розірваний і остання проживала з ОСОБА_1 та перебувала з ним у фактичних шлюбних відносинах;

- під час спільного проживання ІНФОРМАЦІЯ_3 народилася ОСОБА_4 , запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень 22.08.2006 року був вчинений відповідно до ч.2 ст.122 СК України, - батьком зазначено ОСОБА_2 , оскільки дитина народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу (набрання чинності рішенням суду про розірвання шлюбу);

- під час спільного проживання ІНФОРМАЦІЯ_4 народився ОСОБА_5 , запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень 01.07.2009 року був вчинений відповідно до ч.2 ст.122 СК України, - батьком зазначено ОСОБА_2 , оскільки дитина народжена до спливу десяти місяців після припинення шлюбу (реєстрації розірвання шлюбу);

- діти ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнають ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 своїм біологічним батьком;

- відповідач ОСОБА_2 позов визнав.

Таким чином, наведені доводи, аналіз доказів та їх належна оцінка переконують суд в тому, що позовні вимоги ОСОБА_1 є обґрунтованими та підлягають до задоволення у повному обсязі.

На підставі наведеного, Конвенції про права дитини від 20.11.1989 року, ратифікованої Україною 27.02.1991 року, ст.ст.7, 121, 122, 129, 134, 141 СК України, ст.15 ЗУ «Про охорону дитинства», Постанови Пленуму Верховного Суду України від 15.05.2006 року №3 «Про застосування судами окремих норм Сімейного кодексу України при розгляді справ щодо батьківства, материнства та стягнення аліментів», керуючись ст.ст.4, 12, 13, 76-81, 258-259, 263-265, 268, 272, 273, 354 ЦПК України, Суд,

УХВАЛИВ:

Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

1. Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_7 , громадянина України батьком дитини ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Вижницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції:

- виключити з актового запису №21 від 22.08.2006 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчиненого виконкомом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області відомості про батька - « ОСОБА_2 »;

- внести зміни до актового запису №21 від 22.08.2006 року про народження ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , вчиненого виконкомом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, а саме: в графі «відомості про батька» - вказати « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство України, українець»; змінити прізвище дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_7 », по батькові з « ОСОБА_9 » на « ОСОБА_10 », інші відомості в актовому записі залишити без змін і видати нове свідоцтво про народження.

2. Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , РНОКПП: НОМЕР_7 , громадянина України батьком ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вижницькому відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції:

- виключити з актового запису №22 від 01.07.2009 року про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого виконавчим комітетом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області відомості про батька - « ОСОБА_2 »;

- внести зміни до актового запису №22 від 01.07.2009 року про народження ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , вчиненого виконавчим комітетом Долішньошепітської сільської ради Вижницького району Чернівецької області в Державному реєстрі актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження, а саме: в графі «відомості про батька» - вказати « ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , громадянство України, українець»; змінити прізвище дитини з « ОСОБА_8 » на « ОСОБА_7 », по батькові з « ОСОБА_11 » на « ОСОБА_12 », інші відомості в актовому записі залишити без змін і видати нове свідоцтво про народження.

Копію рішення суду після набрання ним чинності надіслати у Вижницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Чернівецького апеляційного суду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , зареєстрований та житель АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_7 .

Відповідач - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_3 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , зареєстрована та жителька АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_8 .

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Вижницький відділ державної реєстрації актів цивільного стану у Вижницькому районі Чернівецької області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, юридична адреса: вул. Січових Стрільців, 4в, м. Вижниця, Чернівецька область, код ЄДРПОУ: 26593167.

Суддя Іван ПИЛИП`ЮК

СудВижницький районний суд Чернівецької області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122533122
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із сімейних відносин, з них про встановлення батьківства або материнства

Судовий реєстр по справі —713/3037/24

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

ПИЛИП'ЮК І. В.

Ухвала від 26.09.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

ПИЛИП'ЮК І. В.

Ухвала від 28.08.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

ПИЛИП'ЮК І. В.

Ухвала від 16.08.2024

Цивільне

Вижницький районний суд Чернівецької області

ПИЛИП'ЮК І. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні