Ухвала
від 24.10.2024 по справі 205/6570/21
ЛЕНІНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ДНІПРОПЕТРОВСЬКА

Єдиний унікальний номер 205/6570/21

1-кп/205/118/24

У Х В А Л А

про закриття кримінального провадження

24 жовтня 2024 року м. Дніпро

Ленінський районний суд м. Дніпропетровська у складі:

головуючого судді - ОСОБА_1

за участю секретаря - ОСОБА_2

розглянувши увідкритомусудовомузасіданні обвинувальнийакту кримінальномупровадженні№12021048010000104 за обвинуваченням:

ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця Донецької області м. Ясинувате, громадянина України, українця, маючого середню освіту, не одруженого, офіційно не працевлаштованого, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , в силу ст. 89 КК України раніше не судимий

у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України,

за участю учасників судового провадження:

прокурора - ОСОБА_4

обвинуваченого ОСОБА_3

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 29.05.2021, у невстановлений час, разом з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, перебував біля будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Після чого ОСОБА_3 запропонував, особі матеріали якої виділено в окреме провадження, спільно вчинити умисний корисливий злочин, а саме: таємно викрасти деталі верхньої будови колії, які розташовані на під?їзній залізничній колії, на території заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, на що останній дав свою згоду.

Реалізуючи свій спільний злочинний умисел, 29.05.2021, приблизно о 16 годині 30 хвилин, ОСОБА_3 діючи умисно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, із заздалегідь заготовленим мішком прибули на територію заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, де діючи умисно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, переконавшись, що за їх злочинними діями ніхто не спостерігає та усвідомлюючи таємний характер своїх злочинних посягань, шляхом вільного доступу, демонтували деталі верхньої будови колії, а саме: 8 шт. залізничних підкладок Д50 костильного скріплення до залізничних рейок вартістю 167 грн. 84 коп. за одиницю, після чого склали їх в заздалегідь заготовлений мішок та винесли за територію Акціонерного товариства «Дніпровський електровозобудівний завод», після чого розпорядились викраденим на власний розсуд, чим заподіяли Акціонерному товариству «Дніпровський електровозобудівний завод» матеріальну шкоду на загальну суму 1342,72 грн.

Крім того, ОСОБА_3 30.05.2021, у невстановлений час, разом з особою матеріали якої виділено в окреме провадження перебував біля будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Де, ОСОБА_3 запропонував особі матеріали якої виділено в окреме провадження повторно спільно вчинити умисний корисливий злочин, а саме: таємно викрасти деталі верхньої будови колії, які розташовані на під?їзній залізничній колії до складського приміщення на території заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, на що останній погодився.

Реалізуючи свій спільний злочинний умисел, 30.05.2021, приблизно о 14 годині 00 хвилин, ОСОБА_3 діючи умисно, повторно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, із заздалегідь заготовленим мішком прибули на територію заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, де діючи умисно, повторно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, переконавшись, що за їх злочинними діями ніхто не спостерігає та усвідомлюючи таємний характер своїх злочинних посягань, шляхом вільного доступу, демонтували деталі верхньої будови колії, а саме: 8 шт. залізничних підкладок Д50 костильного скріплення до залізничних рейок вартістю 178 грн. 72 коп. за одиницю, після чого склали їх в заздалегідь заготовлений мішок та винесли за територію Акціонерного товариства «Дніпровський електровозобудівний завод», після чого розпорядились викраденим на власний розсуд, чим заподіяли Акціонерному товариству «Дніпровський електровозобудівний завод» матеріальну шкоду на загальну суму 1429,76 грн.

Крім того, ОСОБА_3 31.05.2021, у невстановлений час, разом з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, перебував біля будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Після чого, ОСОБА_3 запропонував особі матеріали якої виділено в окреме провадження повторно спільно вчинити умисний корисливий злочин, а саме: таємно викрасти деталі верхньої будови колії, які розташовані на під`їзній залізничній колії на до складського приміщення на території заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, на що останній дав свою згоду.

Реалізуючи свій спільний злочинний умисел, 31.05.2021, приблизно о 15 годині 30 хвилин, ОСОБА_3 діючи умисно, повторно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, із заздалегідь заготовленим мішком прибули на територію заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, де діючи умисно, повторно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, переконавшись, що за їх злочинними діями ніхто не спостерігає та усвідомлюючи таємний характер своїх злочинних посягань, шляхом вільного доступу, демонтували деталі верхньої будови колії, а саме: 8 шт. залізничних підкладок Д50 костильного скріплення до залізничних рейок вартістю 178 грн. 72 коп. за одиницю, після чого склали їх в заздалегідь заготовлений мішок та винесли за територію Акціонерного товариства «Дніпровський електровозобудівний завод», після чого розпорядились викраденим на власний розсуд, чим заподіяли Акціонерному товариству «Дніпровський електровозобудівний завод» матеріальну шкоду на загальну суму 1429,76 грн.

Крім того, ОСОБА_3 01.06.2021, у невстановлений час, разом з особою матеріали якої виділено в окреме провадження перебував біля будинку, розташованого за адресою: АДРЕСА_2 . Після чого, ОСОБА_3 запропонував особі матеріали якої виділено в окреме провадження повторно спільно вчинити умисний корисливий злочин, а саме: таємно викрасти деталі верхньої будови колії, які розташовані на під`їзній залізничній колії на до складського приміщення на території заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, на що останній дав свою згоду.

Реалізуючи свій спільний злочинний умисел, 01.06.2021, приблизно о 16 годині 30 хвилин, ОСОБА_3 діючи умисно, повторно, за попередньою змовою з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, із заздалегідь заготовленим мішком прибули на територію заводу АТ «Дніпровський електровозобудівний завод», за адресою м. Дніпро, вул. Орбітальна, буд. 13, де діючи умисно, повторно, за попередньою змовою з з особою матеріали якої виділено в окреме провадження, групою осіб, переконавшись, що за їх злочинними діями ніхто не спостерігає та усвідомлюючи таємний характер своїх злочинних посягань, шляхом вільного доступу, демонтували деталі верхньої будови колії, а саме: 8 шт. залізничних підкладок Д50 костильного скріплення до залізничних рейок вартістю 178 грн. 72 коп. за одиницю, після чого склали їх в заздалегідь заготовлений мішок та винесли за територію Акціонерного товариства «Дніпровський електровозобудівний завод», після чого розпорядились викраденим на власний розсуд, чим заподіяли Акціонерному товариству «Дніпровський електровозобудівний завод» матеріальну шкоду на загальну суму 1429,76 грн.

Умисні дії ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , які виразились у таємному викраденні чужого майна (крадіжка), вчиненому повторно, за попередньою змовою групою осіб, кваліфіковано стороною обвинувачення за ч. 2 ст. 185 Кримінального кодексу України.

В судовому засіданні прокурор ОСОБА_4 заявив клопотання про закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_3 на підставі п. 4-1 ч. 1 ст. 284 КПК України.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 не заперечував проти закриття провадження на підставі п. 4-1 ст. 284 КПК України, зазначивши, що йому зрозуміли підстави та процесуальні наслідки закриття кримінального провадження у зв`язку з втратою чинності закону яким встановлювалася кримінальна протиправність такого діяння.

Суд, вислухавши думку сторін, вивчивши обвинувальний акт та додані до нього матеріали, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення заявленого клопотання та закриття кримінального провадження відносно ОСОБА_3 з огляну на наступне.

На час, до якого відносяться інкриміновані обвинуваченому ОСОБА_3 діяння, положення ч. 1 ст. 51 КУпАП діяли в редакції Закону № 1449-VI від 04.06.2009, згідно з якими було встановлено адміністративну відповідальність за дрібне викрадення чужого майна шляхом крадіжки, шахрайства, привласнення чи розтрати.

З 09.08.2024 набув чинності Закон України "Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів" № 3886-IX від 18.07.2024 (далі Закон № 3886-ІХ).

Цим Законом статтю 51 КУпАП викладено в новій редакції, якою збільшено розміру неоподаткованого мінімуму доходів громадян, який застосовується для визначення кваліфікації відповідних діянь як адміністративного правопорушення.

При цьому, суд враховуючи правовий висновок Об`єднаної палати Касаційного кримінального суду Верховного суд, який мітиться у Постанові від 07.10.2024 року у справ № 278/1566/21, виходить з того, що Закон № 3886-ІХ є законом про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння для діянь, предметом посягання яких було майно на суму, що не перевищує двох неоподаткованих мінімумів доходів громадян.

Згідно з п. 5 підрозділу 1 розділу ХХ Податкового кодексу України якщо норми інших законів містять посилання на неоподатковуваний мінімум доходів громадян, то для цілей їх застосування використовується сума в розмірі 17 гривень, крім норм адміністративного та кримінального законодавства в частині кваліфікації адміністративних або кримінальних правопорушень, для яких сума неоподатковуваного мінімуму встановлюється на рівні податкової соціальної пільги, визначеної підпунктом 169.1.1 пункту 169.1 статті 169розділуIV цього Кодексу для відповідного року.

Відповідно до підпункту169.1.1 пункту 169.1 статті 169розділуIV Податкового кодексу України податкова соціальна пільга дорівнює 50 відсоткам розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи (у розрахунку на місяць), встановленому законом на 1 січня звітного податкового року.

Відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2021 рік», яким встановлено прожитковий мінімум для працездатних осіб на 01.01.2021 в сумі 2270 грн. Отже, податкова соціальна пільга у 2021 році складала 1135 грн. (2270 грн. х 50%).

Таким чином, відповідно до Податкового кодексу України та Закону № 3886-IX вартість викраденого майна, з якого настає кримінальна відповідальність за ст. 185 КК, у 2021 році становила 2270 грн.

Разом з цим, вартість майна, у викрадені якого звинувачено ОСОБА_3 , за кожним епізодом обвинувачення окремо, не перевищує суми двох неоподаткованих мінімумів доході громадян, встановленої на день вчинення обвинуваченим інкримінованого йому діяння.

Закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість (ч. 1ст. 5 КК України).

Отже, має місце декриміналізація, а саме діянь, які полягають у крадіжці майна вартістю до двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить на момент інкримінованого діяння 2270 грн, а відтак суд доходить висновку, що втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність вчинених ОСОБА_3 діянь, оскільки вартість майна по епізодам 1342,72 грн., 1429,76 грн., 1429,76 грн., 1429,76 грн., що за кожним вказаним епізодом окремо не перевищує двох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно з пунктом 4-1 частини першої статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається в разі, якщо втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.

Відповідно до пункту 1-2 частини другої статті 284 КПК України кримінальне провадження закривається судом з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першої цієї статті, якщо підозрюваний, обвинувачений заперечує проти закриття за цією підставою.

Частиною сьомою статті 284 КПК України передбачено, що ухвала про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першої або пунктом 1-2 частини другої цієї статті, постановляється судом з урахуванням особливостей, визначених статтею 479-2 цього Кодексу.

Суд здійснює судове провадження щодо діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, у загальному порядку, передбаченому цим Кодексом, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею (ч. 1ст. 479-2 КПК України).

Згідно з ч. 3ст. 479-2 КПК України якщо під час здійснення судового провадження щодо провадження, яке надійшло до суду з обвинувальним актом, втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння, суд зупиняє судовий розгляд і запитує згоду обвинуваченого на закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 4-1 частини першої статті 284 цього Кодексу. Суд закриває кримінальне провадження на цій підставі, якщо обвинувачений проти цього не заперечує. За відсутності згоди обвинуваченого та в разі, якщо судом встановлено вчинення ним діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, суд постановляє ухвалу про закриття кримінального провадження з підстави, передбаченої пунктом 1-2 частини другої статті 284 цього Кодексу. Якщо судом не встановлено, що обвинуваченим вчинено діяння, кримінальна протиправність якого була встановлена законом, що втратив чинність, суд ухвалює виправдувальний вирок.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_3 висловив згоду на закриття вказаних кримінальних проваджень щодо нього з підстави, передбаченої п. 4-1 ч.1ст.284 КПК України.

Згідно ч. 2 ст. 4 КК України кримінальна протиправність і караність, а також інші кримінально-правові наслідки діяння визначаються законом про кримінальну відповідальність, що діяв на час вчинення цього діяння.

Водночас у випадках, коли новий закон про кримінальну відповідальність покращує юридичне становище особи, він поширюється і на діяння, вчинені до набрання ним чинності, тобто застосовується принцип ретроактивності.

Європейський суд з прав людини вважає, що ст. 7 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод «Ніякого покарання без закону» є важливою складовою принципу верховенства права. Він також підтвердив, що зазначена стаття Конвенції допускає принцип ретроспективності більш м`якого кримінального закону. На цьому принципі ґрунтується правило, згідно з яким за наявності відмінностей між чинним на час вчинення злочину кримінальним законом та законом, який набрав чинності перед винесенням остаточного судового рішення, суди мають застосовувати той із них, положення якого є більш сприятливими для обвинуваченого (рішення у справі Скоппола проти Італії).

Згідно ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти, що пом`якшують або скасовують відповідальність, мають зворотну дію в часі.

Зміст цієї конституційно-правової норми деталізовано у статті 5 КК. Так ч.1ст.5КК України визначено, що закон про кримінальну відповідальність, що скасовує кримінальну протиправність діяння, пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, має зворотну дію у часі, тобто поширюється на осіб, які вчинили відповідні діяння до набрання таким законом чинності, у тому числі на осіб, які відбувають покарання або відбули покарання, але мають судимість.

Крім того, відповідно до ч.3 ст.5 КК України закон про кримінальну відповідальність, що частково пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи, а частково посилює кримінальну відповідальність або іншим чином погіршує становище особи, має зворотну дію у часі лише в тій частині, що пом`якшує кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшує становище особи.

Тому наведені зміни в законодавстві, які пом`якшують кримінальну відповідальність або іншим чином поліпшують становище особи, мають зворотну дію в часі.

Положення п.4-1 ч.1ст. 284 КПК України регламентують, що кримінальне провадження закривається в разі, якщо втратив чинність закон, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.

Суд вважає, що оскільки Законом №3886-ІХ підвищилась межа, з якої настає кримінальна відповідальність за крадіжку, то вказані обставини є у даному випадку підставою для закриття кримінального провадження за вказаними вище обвинувальними актами за п.4-1 ч.1 ст.284 КПК України.

За таких обставин, враховуючи імперативність вимог ч.3 ст.479-2 КПК України та позицію обвинуваченого ОСОБА_3 , який надав згоду на закриття кримінального провадження щодо нього з підстави, передбаченої п.4-1 ч.1ст.284 КПК України, кримінальне провадження за №12021048010000104 за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчинені кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України підлягає закриттю на підставі п.4-1 ч.1ст.284 КПК України у зв`язку із втратою чинності закону, яким встановлювалася кримінальна протиправність діяння.

Процесуальні витрати на залучення експерта слід віднести на рахунок держави.

Питання про речові докази вирішити відповідно до ст.100 КПК України.

На підставі наведеного, керуючись Законом України від 18 липня 2024 року № 3886-IX «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення та деяких інших законів України щодо посилення відповідальності за дрібне викрадення чужого майна та врегулювання деяких інших питань діяльності правоохоронних органів», ст.5 КК України, п.4-1 ч.1 ст.284, ч.2 ст.284, ст.ст.285-288,181, 194, 331, 372,376, 479-2 КПК України, суд -

У Х В А Л И В :

Кримінальне провадження № 12021048010000104 за обвинуваченням ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 185 КК України закрити на підставі п. 4-1 ч.1 ст. 284КПК України у зв`язку з втратою чинності закону, яким встановлювалася кримінальна протиправність такого діяння.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Ухвала суду може бути оскаржена протягом семи днів з дня її постановлення шляхом подання апеляційної скарги до судової палати по кримінальним справам Дніпровського апеляційного суду через Ленінський районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя: ОСОБА_5

СудЛенінський районний суд м.Дніпропетровська
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122534223
СудочинствоКримінальне
КатегоріяЗлочини проти власності Крадіжка

Судовий реєстр по справі —205/6570/21

Ухвала від 24.10.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

Ухвала від 12.07.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

Ухвала від 22.05.2024

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

Ухвала від 26.10.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

Ухвала від 26.10.2022

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

Ухвала від 26.10.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

Ухвала від 03.08.2021

Кримінальне

Ленінський районний суд м.Дніпропетровська

Таус М. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні