Єдиний унікальний номер 341/1855/24
Номер провадження 2/341/631/24
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 жовтня 2024 року м. Галич
Галицький районний суд Івано-Франківської області у складі:
головуючої судді Васильцової Г.А.
секретарі Габлей А.В.,
за участю представника позивача адвоката Крохмалюк С.С.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні цивільнусправу запозовною заявоюпредставника позивача ОСОБА_1 адвокатаКрохмалюк СвітланиСтепанівни доГалицької міськоїради Івано-Франківськоїобласті,третя особа,яка незаявляє самостійнихвимог щодопредмету спору:приватний нотаріусІвано-Франківськогорайонного нотаріальногоокругу ЗасєдкоНадія Ігорівнапро визначеннядодаткового строку,достатнього дляподання заявипро прийняттяспадщини,
ВСТАНОВИВ:
Представник позивача адвокат Крохмалюк С.С. звернулася до суду з вказаною позовною заявою, в якій просить: визнати за ОСОБА_1 додатковий строк протягом трьох місяців, достатній для подання заяви про прийняття спадщини після смерті баби ОСОБА_2 , яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 в с. Вікторів, Івано-Франківського району, Івано-Франківської області.
Свої позовні вимоги позивач мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла його бабуся по лінії мами ОСОБА_2 . Після її смерті відкрилась спадщина на належне їй майно. В подальшому він звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини. Проте, отримав відмову у зв`язку з пропуском ним шестимісячного строку для подачі заяви. Причиною пропуску звернення до нотаріальної контори слугувало те, що про складання своєю бабусею заповіту йому було не відомо. Бабуся проживала одна у власному будинку, і про те, що заповіла йому все своє майно не розказувала. Про вищезазначений заповіт дізнався на початку серпня 2024 року, коли мати під час прибирання у будинку бабусі знайшла заповіт. За таких обставин звернувся з заявленими вимогами до суду.
Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 09 вересня 2024 року відкрито провадження та призначене підготовче судове засідання по справі; витребувано у приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Засєдко Н.І. копію спадкової справи, заведеної після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 .
25 вересня 2024 року на адресу суду надійшла копія спадкової справи.
Ухвалою Галицького районного суду Івано-Франківської області від 30 вересня 2024 року закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті.
Інших заяв та клопотань по справі не надходило.
В судовому засіданні представник позивача адвокат Крохмалюк С.С. підтримала заявлені позовні вимоги в повному обсязі, пояснила, що єдиним спадкоємцем першої черги, є мати позивача, яка була єдиною донькою ОСОБА_2 , але спадщину не прийняла.
Представник відповідача - Галицької міської рада Івано-Франківської області у судове засідання не з?явився, повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи належним чином.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Н.І. в судове засідання не з`явилася, на адресу суду надала заяву про розгляд справи без її участі. Вирішення справи покладає на розсуд суду.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, свідків ОСОБА_3 та ОСОБА_4 дослідивши матеріали справи, вважає, що позовна заява підлягає задоволенню за наступних підстав.
Згідно копії свідоцтва про смерть /а.с. 11/ ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2 .
Після її смерті відкрилася спадщина на належне майно.
ОСОБА_1 є онуком ОСОБА_2 , про що свідчить копія свідоцтва про народження матері позивача серія НОМЕР_1 , копія свідоцтва про одруження батьків позивача серія НОМЕР_2 , копія свідоцтва про народження позивача серія НОМЕР_3 /а.с. 7-8/.
Як вбачається з копії заповіту /а.с. 9/ спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 є ОСОБА_1 позивач по справі.
Згідно довідки, виданої Вікторівським старостинським округом Галицької міської ради від 08.08.2024 року, ОСОБА_2 , котра померла ІНФОРМАЦІЯ_2 була зареєстрована і проживала за адресою: АДРЕСА_1 одна /а.с.12/.
Відповідно до копії матеріалів спадкової справи, 08.08.2024 року, ОСОБА_1 подав до приватного нотаріуса Івано-Франківського районного нотаріального округу Івано-Франківської області Засєдко Н.І. заяви про прийняття спадщини та про видачу свідоцтва про право на спадщину за заповітом. Також, 08.08.2024 року ОСОБА_3 подала заяву до нотаріуса про відмову від одержання обов`язкової частки спадщини після смерті матері. Інші спадкоємці із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не зверталися /а.с.26-41/.
Постановою від 08 серпня 2024 року приватним нотаріусом Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Н.І. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, так як спадкоємцем пропущений строк для прийняття спадщини, передбачений ст.1270 ЦК України /а.с.16/.
Допитаний у судовому засіданні свідок ОСОБА_3 пояснила, що знайшла заповіт у серпі 2024 року, коли прибирала будинок. Заповіт знаходився у шафі, де зберігаються рушники, вишиванки, книжки. Будинок прибирала разом із сусідкою ОСОБА_5 . На спадщину після смерті матері не претендує.
Свідок ОСОБА_4 у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_6 її подруга та сусідка. Її сина ОСОБА_7 добре знає. Покійну ОСОБА_8 також пам`ятає. В серпні 2024 року вона разом із ОСОБА_3 після смерті ОСОБА_2 , прибирали будинок, та знайшли документи на паї, та заповіт складений на онука ОСОБА_7 . Документи знаходились під вишиванками та скатертинами.
З урахуванням наведеного, у суду не має підстав ставити під сумнів достовірність і правдивість фактів, повідомлених свідками. Даних про їх заінтересованість в результаті розгляду справи відсутні, їх покази об`єктивно підтверджуються і не суперечать іншим зібраним у справі доказам.
Згідно із ч.1 ст.1268 ЦК України, спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Згідно ч. 5 ст. 263 ЦПК України, обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були дослідженні в судовому засіданні.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Позивач дійсно пропустив встановлений законом шестимісячний термін для прийняття спадщини, та причини пропуску такого строку суд вважає поважними, оскільки ОСОБА_1 не було відомо, про існування заповіту, який заповідачем складено на його ім`я, що також під час судового засідання підтвердили свідки, у зв`язкуіз чим позивач позбавлений був можливості своєчасно звернутися до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Враховуючи положення ст.8КонституціїУкраїни щодо верховенства права та збереження справедливої рівноваги між інтересами суспільства та необхідністю дотримання фундаментальних прав окремої людини (рішення ЄСПЛ у справі «Федоренко проти України» від 01.06.2006 року), рішення ЄСПЛ у справі «Маркс проти Бельгії» від 13.06.1979 року, та ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод,які посвоїй сутіє гарантомправа власності,оскільки визнаютьправо будь-якоїособи набезперешкодне користуваннясвоїм майном,та приймаючидо увагинаявність причинпропуску строкудля прийняттяспадщини,які пов`язаніз об`єктивними,істотними труднощамидля спадкоємцяна вчиненнядій дляприйняття спадщини,а саме: необізнаність позивача щодо заповіту складеного на його ім`я, суд вважає можливим, у даному конкретному випадку, визначити позивачу додатковий строк, необхідний для подачі заяви про прийняття спадщини за законом.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81-82, 89, 141, 223, 247, 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1268, 1272 ЦК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов представника позивача ОСОБА_1 адвоката Крохмалюк Світлани Степанівни до Галицької міської ради Івано-Франківської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору: приватний нотаріус Івано-Франківського районного нотаріального округу Засєдко Надія Ігорівна про визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини задовольнити.
Визначити ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_2 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 , терміном в 3 місяці з дня набрання чинності рішення суду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Івано-Франківського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його складення, шляхом подачі апеляційної скарги.
Дата складення рішення суду 24.10.2024 року.
Суддя: Ганна ВАСИЛЬЦОВА
Суд | Галицький районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122534714 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за заповітом |
Цивільне
Галицький районний суд Івано-Франківської області
ВАСИЛЬЦОВА Г. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні