Рішення
від 24.10.2024 по справі 610/2107/23
БАЛАКЛІЙСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Р І Ш Е Н Н Я (заочне)

Іменем України

610/2107/23 2/610/350/2024 24 жовтня 2024 року

Балаклійський районний суд Харківської області у складі:

головуючого: Стригуненка В.М.

за участю

секретаря: Виноградської О.В.,

розглянувши вмісті БалакліяІзюмського районуХарківської областіу відкритомусудовому засіданніза правиламизагального позовногопровадження взалі судуцивільну справуза позовом ОСОБА_1 до Савинської селищної військової адміністрації Ізюмського району Харківської області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини,

в с т а н о в и в:

20.11.2023 позивач ОСОБА_1 подала до суду вказану позовну заяву, в якій просить визначити їй додатковий двомісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 її батька - ОСОБА_2 . Позивач є спадкоємцем за законом на майно померлого, яке складається з квартири, розташованої за адресою: АДРЕСА_1 .

На обґрунтування поважності причин пропуску строку для прийняття спадщини вказує, що вчасно не звернулась до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у передбачені законом строки через військову агресію і напад рф на Україну 24.02.2022 та подальшу окупацію з березня по вересень 2022 року с-ща Веселе Ізюмського району Харківської області, де вона проживала. Перебуваючи в окупації, позивач не могла виїхати на підконтрольну Україні територію, оскільки окупаційна влада цього не дозволяла, засоби поштового зв`язку були відсутні, діяльність нотаріусів була припинена, вони відновили свою роботу тільки після деокупації району. 09.11.2023 позивач подала заяву про прийняття спадщини та отримала відповідь про відмову у зв`язку з пропущенням строку на прийняття спадщини (а.с.2-4).

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 07.08.2024 було замінено первісного відповідача Савинську селищну раду Ізюмського району Харківської області належним відповідачем Савинською селищною військовою адміністрацією Ізюмського району Харківської області (а.с.34-35).

Ухвалою Балаклійського районного суду Харківської області від 02.09.2024 було закрито підготовче провадження по справі та призначено справу до судового розгляду (а.с.43).

Позивач просила розглянути справу за її відсутності, позов підтримала, не заперечувала проти заочного розгляду справи (а.с.48).

Відповідач у судове засідання не з`явилась, про час і місце судового засідання повідомлена належним чином за місцем знаходження, про що свідчить підпис у рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 47), однак в судове засідання її представник не з`явився, причини неявки суду не повідомив, заяви про розгляд справи за його відсутності не надав, поважності неявки не убачається, клопотань та письмових заперечень від нього не надходило.

Тому суд ухвалив провести заочний розгляд справи, на підставі наявних у ній доказів і зважаючи на вжиті заходи для забезпечення участі відповідача у розгляді справи.

У відповідності до ч.1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Згідно з ч.1 ст.81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Судом встановлені такі обставини і визначені відповідні до них правовідносини.

Матеріалами справи підтверджено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , є донькою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджено відповідними документами: свідоцтвом про народження, свідоцтвом про шлюб та свідоцтвом про смерть (а.с. 8, 10, 18, 19).

На підставі свідоцтва про право власності на житло від 25.01.1996 № 33-ЖП та свідоцтва про право на спадщину за законом від 11.06.2008, посвідченого державним нотаріусом Балаклійської державної нотаріальної контори Харківської області НосовоюМ.В., ОСОБА_2 на праві власності належить квартира за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.14-16).

Із довідки Веселівського старостинського округу Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області від 27.10.2023 встановлено, що на день своєї смерті 15.10.2021 ОСОБА_2 був зареєстрований один за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.20).

16.11.2023 приватним нотаріусом Ізюмського районного нотаріального округу Харківської області Стрельцовою О.О. було відмовлено ОСОБА_1 у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спадкове майно, яке залишилось після смерті померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 , оскільки пропущено строк для прийняття спадщини (а.с.9).

З інформаційної довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) від 08.11.2023 встановлено, що відомості відносно ОСОБА_2 , померлого ІНФОРМАЦІЯ_1 , у Спадковому реєстрі відсутні (а.с.11-13).

Відповідно до довідки Веселівського старостинського округу Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області від 04.10.2023 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , дійсно перебувала в тимчасовій окупації в період з 26.02.2022 по 10.09.2022 за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.21).

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України).

Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов`язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

У відповідності до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подачі ним заяви про прийняття спадщини.

За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов`язані з об`єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Правила частини третьої 1272 ЦК України про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.

Матеріалами справине спростованоте,що зпричини непереборнихтруднощів,а саме:через військовуагресію інапад рфна Україну24.02.2022,проживанням позивачау с-щіВеселе Ізюмськогорайону Харківськоїобласті,яке уперіод з25.02.2022по 11.09.2022згідно з «Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією», затвердженим Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22 грудня 2022 року №309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 23 грудня 2022 р. за №1668/39004 було включено до територій України, тимчасово окупованих рф, де булоприпинено роботунотаріусів,обмежено населенняу вільномупересуванніта виїзді на підконтрольну Україні територію позивач не змогла звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини у передбачений законом шестимісячний строк, який закінчився 15.04.2022, коли позивач перебувала в окупації.

Ураховуючи вищевикладене, суд вважає, що є підстави визнати причини пропуску строку на прийняття спадщини поважними та встановити позивачу додатковий строк для прийняття спадщини.

Відповідно до п.24 Постанови пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 №7 при відсутності інших спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття відповідачами є територіальні громади в особі відповідних органів місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини.

Оскільки начас поданняцієї заявиі дотеперСавинська селищнавійськова адміністраціяІзюмського районуХарківської області здійснює повноваження Савинської селищної ради Ізюмського району Харківської області, зокрема, щодо питань спадкування, яка такі повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його припинення чи скасування не здійснює, відтак відповідачем у цій справі є Савинська селищна військова адміністрація Ізюмського району Харківської області, як орган, що фактично виконує функції представницького органу територіальної громади.

Внаслідок задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 13, 81, 141, 258, 259, 263-265, 280-282 ЦПК України

у х в а л и в:

1.Позов задовольнити повністю.

2.Визначити ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) додатковий двомісячний строк, починаючи з дня набрання даним рішенням законної сили, для подачі заяви до нотаріуса про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 .

3.Стягнути зСавинської селищноївійськової адміністраціїІзюмського районуХарківської областіна користь ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_2 ) 1073,60гривні судового збору.

Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Позивач має право оскаржити заочне рішення до Харківського апеляційного суду через Балаклійський районний суд Харківської області шляхом подачі протягом тридцяти днів з дня його проголошення апеляційної скарги.

У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене в загальному порядку, встановленому ЦПК України. У цьому разі строк на апеляційне оскарження рішення починає відраховуватися з дати постановлення ухвали про залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення.

Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_3 , рнокпп НОМЕР_1 .

Відповідач:Савинська селищнавійськова адміністраціяІзюмського районуХарківської області,місцезнаходження:64207,Харківська область,Ізюмський район,с-щеСавинці,вул.Соборна,буд.49,код ЄДРПОУ 45088991.

Суддя Стригуненко В.М.

СудБалаклійський районний суд Харківської області
Дата ухвалення рішення24.10.2024
Оприлюднено25.10.2024
Номер документу122535194
СудочинствоЦивільне
КатегоріяСправи позовного провадження Справи у спорах, що виникають із відносин спадкування, з них за законом.

Судовий реєстр по справі —610/2107/23

Рішення від 24.10.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Ухвала від 02.09.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Ухвала від 07.08.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

Ухвала від 21.06.2024

Цивільне

Балаклійський районний суд Харківської області

Стригуненко В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні