Справа № 302/1291/24
Провадження № 2/302/387/24
44
УХВАЛА
про відвід судді
24 жовтня 2024 року селище Міжгір`я Закарпатської області
Міжгірський районний суд Закарпатської області в складі:
головуючого судді Повідайчика О.І.,
за участю секретаря судового засідання Сита Л.М.,
представника позивача - адвоката Белли В.М.
представника відповідача - адвоката Чопика В.В.,
під час розгляду у відкритому підготовчому судовому засіданні цивільної справи за позовом ОСОБА_1 до Приватного підприємства «Буковина Трек» про відшкодування матеріальної та моральної шкоди, завданої кримінальним правопорушенням,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з вказаним позовом, в якому просить стягнути з відповідача заподіяну їй кримінальним правопорушенням моральну та матеріальну шкоду.
В підготовчому засіданні 24 жовтня 2024 року, перед з`ясуванням питання наявності в учасників справи відводів складу суду, головуючий суддя Повідайчик О.І. розкрив присутнім в судовому засіданні інформацію, що представник відповідача - адвокат Чопик В.В. навчався разом з ним в Ужгородському національному університеті на одному курсі, та вони підтримують товариські відносини. Суддя не є упередженим в цій справі у зв`язку з такими обставинами, водночас уважає, що сторони вправі бути обізнаними про них.
У зв`язку з розкриттям зазначеної інформації представник позивача - адвокат Белла В.М. заявив відвід судді Повідайчику О.І., для недопущення можливих підстав для сумнівів у об`єктивності прийнятого ним рішення.
Представник відповідача - адвокат Чопик В.В. повідомив, що не перебуває з головуючим у родинних чи інших відносинах з суддею Повідайчиком О.І., які б ставили під сумнів неупередженість останнього. Вирішення питання відводу залишив на розсуд суду.
Заслухавши доводи представників сторін суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини 1 статті 6, частини 1 статті 7 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» здійснюючи правосуддя, суди є незалежними від будь-якого незаконного впливу. Суди здійснюють правосуддя на основі Конституції і законів України та на засадах верховенства права. Кожному гарантується захист його прав, свобод та інтересів у розумні строки незалежним, безстороннім і справедливим судом, утвореним відповідно до закону.
Згідно статті 10 Кодексу суддівської етики суддя повинен виконувати обов`язки судді безсторонньо і неупереджено.
В свою чергу, положеннями ЦПК України передбачено процесуальне право осіб, які беруть участь у справі, заявити відвід судді, в провадженні якого знаходиться справа, при цьому, підстави для відводу судді, крім іншого, визначені частиною 1 статті 36 ЦПК України, за якими суддя не може розглядати справу і підлягає відводу (самовідводу), якщо: 1) він є членом сім`ї або близьким родичем (чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, брат, сестра, дід, баба, внук, внучка, усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, член сім`ї або близький родич цих осіб) сторони або інших учасників судового процесу, або осіб, які надавали стороні або іншим учасникам справи правничу допомогу у цій справі, або іншого судді, який входить до складу суду, що розглядає чи розглядав справу; 2) він брав участь у справі як свідок, експерт, спеціаліст, перекладач, представник, адвокат, секретар судового засідання або надавав стороні чи іншим учасникам справи правничу допомогу в цій чи іншій справі; 3) він прямо чи побічно заінтересований у результаті розгляду справи; 4) було порушено порядок визначення судді для розгляду справи; 5) є інші обставини, що викликають сумнів в неупередженості або об?єктивності судді.
Аналізуючи підстави заявленого представником позивача відводу судді, судом відзначається, що обставини, на які він посилається не є достатніми для того, щоб поставити під сумнів об`єктивність та неупередженість судді, так як суддя під час розгляду всіх справ діє в межах наданих законом повноважень, не допускаючи порушень прав учасників процесу, виконуючи завдання цивільного судочинства щодо справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду і вирішення цивільної справи з метою захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави, поважаючи честь і гідність усіх учасників цивільного процесу, здійснюючи правосуддя на засадах їх рівності перед законом і судом незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, мовних та інших ознак.
Разом з тим, частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено право на справедливий суд, зокрема кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру.
З приводу безсторонності Європейський суд з прав людини висуває дві вимоги: по-перше, бути суб`єктивно вільним від упередженості чи зацікавленості у результаті розгляду справи, по-друге, бути об`єктивно безстороннім тобто, суд повинен гарантувати виключення будь-якого обґрунтованого сумніву стосовно його безсторонності.
Суд також зауважує таке: «Правосуддя повинно не тільки чинитися, повинно бути також видно, що воно чиниться» (рішення Європейського суду з прав людини, у справі «Декюббер проти Бельгії».
Важливим питанням є довіра, яку в демократичному суспільстві суди мають викликати в громадськості (рішення Європейського суду з прав людини у справі «Ветштайн проти Швейцарії».
Довіру неможливо примусово створити адміністративним рішенням. Довіра це суб`єктивне ставлення особи на підставі внутрішнього переконання з урахуванням зовнішніх обставин й цілком очевидно, що дії та рішення, які судом вчинені в межах закону, але в супереч інтересам однієї зі сторін, сприймаються цією стороною як негативні й у зв`язку з цим викликають недовіру до суду.
При цьому, можливість переконання особи у протилежному залежить не тільки від обґрунтування законності вчинених судом дій, а й від бажання та здатності особи сприймати це обґрунтування та розуміти дії, які можуть не відповідати її прямим інтересам.
У відповідності до положень пункту 2.5 Бангалорських принципів поведінки суддів, суддя підлягає відводу від участі в розгляді справи в тому випадку, якщо для нього є неможливим винесення об`єктивного рішення у справі, або в тому випадку, коли у стороннього спостерігача могли б виникнути сумніви в неупередженості судді.
Враховуючи що представник позивача ставить під сумнів неупередженість головуючого судді, з метою уникнення будь-яких сумнівів у сторін щодо об`єктивності, неупередженості та безсторонності судді, суд вважає необхідним задовольнити заявлений представником позивача відвід.
На підставі викладеного, керуючись статтями 33, 36, 40, 259-261 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Задовольнити заявлений представником позивача відвід судді Повідайчику О.І.
Цивільну справу передати в канцелярію Міжгірського районного суду Закарпатської області для визначення іншого судді у порядку встановленому ЦПК України.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя О. Повідайчик
Суд | Міжгірський районний суд Закарпатської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2024 |
Оприлюднено | 25.10.2024 |
Номер документу | 122537171 |
Судочинство | Цивільне |
Категорія | Справи у спорах про недоговірні зобов’язання, з них про відшкодування шкоди, з них фізичній особі, яка потерпіла від кримінального правопорушення |
Цивільне
Міжгірський районний суд Закарпатської області
Повідайчик О. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні